BTS Kore'nin geleneksel ögelerini içeren 'IDOL' teaserını yayınladı

HABER: BTS geri dönüş şarkısı ‘IDOL’ teaserı… hanbok + kukak ‘kışkırtıcı dönüşüm’

KAYNAK: Sports Seoul via Nate

1. [+1,471, -73] BTS + kukak + hanbok… harika!! Umarım bu albüm Kore’nin güzelliği hakkında tüm dünyada farkındalık yaratma fırsatı olur!

2. [+1,217, -62] Chosun swag! Tüm dünyanın bildiği Koreli idol grubumuzla gurur duyuyorum

3. [+1,139, -61] BTS ile gurur duyuyorum

4. [+104, -1] BTS’in kukak müziğiyle Billboard’a gittiğini, hanboklar ile tüm dünyada tur  yaptığını düşününce tüylerim diken diken oluyor ve gururlanıyorum.. yabancı Armylerin şimdiden Kore’nin eski şarkı söyleme tekniklerini sorduğunu, ‘yangban’ gibi kelimelerin ne anlama geldiğini açıkladığını gördüm,böyle şeylerin retwitlendiğini görmek çok güzel ㅠㅠㅠㅠㅠ BTS hayranı olmadan önce bu kadar vatansever değildim

5. [+97, -1] Bu inanılmaz. Kariyerlerinde tüm spot ışıklarının onların üzerinde olduğu bir dönemdeler, etki yaratacak, güçlü bir şeyle dönmeliler. Amerika piyasasında trend olmuş bir şeyle döneceklerini sandım ama konsept olarak geleneksel Kore müziğini seçmişler. İlk teaserda kaplanı görünce tüylerim diken diken oldu. Gerçekten de istedikleri müziği yapıyorlar. Hep yeni şeyler deniyorlar, bu yüzden sürekli yeni hayranlar kazanıyorlar

6. [+95, -1] BTS labirent gibi, içine girince çıkamıyorsunuz. Yeni teaser tüylerimi diken diken etti, niye BTS’i daha yeni öğreniyorum ㅠㅠ çok çekici bir grup. Beş yıl öncesine gidip eski kliplerini, videolarını izlemek çok eğlenceli

7. [+85, -5] Jungkook sonunda öksürünce öldüm ben.. gittikçe daha yakışıklı oluyor

8. [+83, -4] Bu teaserı izleyince askerden muaf tutulmayı hak ettiklerini düşündüm.. böyle bir şarkının, böyle kıyafetlerle tüm dünyada gösterildiğini düşünün.. Ülkemiz için Asya Oyunlarında altın madalya almaktan çok daha onurlu bir şey değil mi?

9. [+74, -1] Kariyerlerinin en ilgi çeken döneminde hanbok + kukak konsepti! Nasıl olacağını görmek için sabırsızlanıyorum!!

10. [+61, -1] Chosun idolleri BTS ㅋㅋ geri dönüş için sabırsızlanıyorum. Bir haftacık olsa bile dünya turundan önce döndüğünüz için çok teşekkürler.

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+114] onlar: BTS iyice batılılaştı
BTS: IDOL

 

Kaynak: Netizenbuzz

14 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Surmew-BTS

Kpop ta bir sürü konsept var seksi,şirin, sert, soğuk, sevimli konseptleri, inşaat işçisi kıyafetleri giyenler, işçi, öğrenci kıyafeti giyenler, üniforma giyenler, retro giyenler, modern takılanlar, Asya kıyafetleri giyenler, kült film dizi ya da kitaplardan öğeleri kullananlar, uzay, savaş, gelecek, teknoloji tarzı konsept yapanlar, Hint ezgileri, kıyafetleri kullananlar,amigo kız vs vs vs benzer öğeleri kullananlsrı hep görüyoruz ve kimse de çıkıp bunu önce şu yaptı ses getirmedi vs demiyor, daa öncede şu yaptı o ondan çaldı demiyor neden BTS yapınca hemen insanı üzen tartışmalara sebep oluyorsunuz anlamıyorum.

Surmew-BTS

BTS e sürekli antiler Amerikan özentisi diyorlardı, iyice batılılaştılar vs diyorlardı ama bütün kpop grupları pop ve rap harmanlanmış şarkı yapıyorlar, İngilizce kelime ve cümleler şarkılarda, şarkı ve albüm adları hatta bazı grupların adı İngilizce, saçlarını boyatıp gözlerine lens takıyorlar ama BTS e Amerikan özentisi batılılaşmış diyorlardı, onlarsa özgürce istedikleri müziği yapıyorlar HOT 100 e Korece bir şarkı ile en üst surda giren kpop grubu 10. Sırada yer aldılar, albümleri Tear 16 yıl sonra İngilizce olmadığı halde BILLBOARD 200 albüm listesinde 1. Oldu, AMAS ve BILLBOARD da Korece şarkı söylediler. Ve Batıda, Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika da bu kadar… Read more »

Rubyjane

Koreli olsam aşırı gurur duyardım. Dünyaya satan bir grup ülkesinin geleneksel kıyafetleri ve sesleriyle şarkı çıkarıyor muazzam. Zaten kpop ve kdrama sayesinde mükemmel bir kültür aktarımı vardı bangtan da bunun en büyük öncülerinden sırf bangtan sayesinde Kore’nin turist çektiğini düşünürsek, artık hanboku bile mağazalarda görebilir insanlar gibi geliyor. Arkadaki sesler bile Tweeter da konuşuluyorsa gerisini siz düşünün. Kültür aktarımı için çok zekice.

misafir

Vixx ile BTS i aynı kefeye mi koydunuz siz ahxhajdndjfjk

Cansu

Bu konsepti VIXX’de yaptı ama bu kadar ses getirmedi . Üzücü.

Surmew-BTS

VIXX te güzel tepkiler aldı özellikle yıl sonu şovunda sergiledikten sonra çok fazla övgü aldı ve birkaç yerde daha aynı performansı sergilediler, sonra N solo dans yayınladı, Geleneksel kıyafetler ile ve bir şovda da üyeler geleneksel bi evde enstrüman olmadan mikrofon olmadan çıplak seslerle acapella gibi söylediler. Ayrıca ikiside tam olarak aynı konsept sayılamaz, BTS Joseon dönemine ait kıyafetler, ile farklı çalgıları farklı dansı yapacak. VIXX için bşraz daha Çin esintisi diyorlar, Uzak Doğu Kültürü çok güzel keşke daha fazla geleneksel eski dönemlere ait şeyler yapsalar.

vixxstarlight

çin esintisi değil aslında. şarkıya adını veren efsane saklı cennet shangri la’dan geliyor. o da çin kökenli diye konsept çin kökenli zannediliyor. vixx konsepti kullanırken çin değil koreden esinlendi. shangri la’da kullanılan sesin kendisi gayageum sanatçısı tarafından üretilen bir ses ve kullanılan kıyafetler direk hanbok uyarlaması. dans da kore geleneksel dansının modern dansla birleştirilmiş halidir. bir starlight olarak yazmak istedim^^
keşke dediğin gibi diğer gruplardan da görebilsek. bts daha farklı işleyecektir ve kendine özgü olacaklardır. merakla beklemedeyim 🙂

Surmew-BTS

Vixxstarlight çok teşekkür ederim bilgi için. Kusura bakma ve özür dilerim Çin yazdığım için öyle yazıyordu çoğu kişi ben de emin olamadım ve izlediğim tarihi Kore dizilerinde de o tarz görmediğimden ben de Çin sandım, ama çok güzel ve hala hem klibi her.canlı performansları izlerim, Beşiktaş ta ki Shang Ri La Oteli her gördüğümde de VIXX geliyor aklıma, inşallah VIXX daha da yükselir. BTS IDOL û sabırsızlıkla bekliyorum, bizimkiler ne yapacak acep. İnşallah daha çok kpop grubundan kendi kültürleri ve geçmiş tarihleriyle ilgili daha fazla şey görürüz. Korkmadan cesurca daha çok şey katmalılar günümüz modern müziğine.

vixxstarlight

yok sadece genel kanı o yönde diye dile getirdim. zaten asya mitleri, efsaneleri, kültürleri birbirini besliyor ve kaynaksal açıdan da aynı hep. sadece farklı esintileri var. karıştırılması normal.
bence kendi tarzlarını uyduracaklar konsepte. şarkıyı da albümü de merak ediyorum. şimdiden güzel promosyon dönemleri diliyorum *.*

Surmew-BTS

güzel dileklerin için çok teşekkür ederim. Kore, Çin ve Japonya birbirlerinden çok esinlenmiş olabiliyor, Kore zaten bir süre Çin bir süre de Japonya hakimiyetinde kaldı ve zaten çevre bölgeler , ırklar tarih içersinde çok savaştıkları ya da etkileşimde bulundukları, ticaret vs derken birbirlerinden etkinlenmiş olabiliyor ve evet BTS bu geleneksel konsepti kendi tarzına uyarlayacak zaten birbirlerinden çok farklı olduklarıda belli 🙂 biz reto konsept yapacaklarını tahmin ediyorduk ama bu kadar da retro beklemiyorduk 😀 zamanda baya geriye gittiler 😀

Litzz

Bu konsepti daha once Topp Dogg ve Vixx de yapmisti ama kimsenin umurunda olmadi ve kimse onlarla gurur duymadi. Cifte standart diye buna denir.

Soo

Bts daha fazla insana hitap ediyor olabilir tüm gruplar eşit sevilmek zorunda değil

Surmew-BTS

VIXX çok büyük övgüler aldı, şu yıl sonu şovların da sergilediklerinde özellikle daha fazla dikkat çektiler ce pek çok ekstra aktiviteye davet edildiler, ben VIXX i sevdiğim ve Starlight olmasam bile takip ettiğim için biliyorum bunları, ayrıca arkadaşın dediği gibi daha çok değer verip, videolarını paylaşıp, yorum yapıp değer verseydiniz, BTS cidden çok popüler ve konsept fotoları bu klipten çok çok farklı olduğu için daha fazla ses getirdi, ayrıca kpopta pek çok konsept var ve benzer konsept kullanan grup çok ama BTS bir şey yaptı mı hemen daha önce başkası benzer bir şey yaptıysa hemen onu söyleyip ya kopyacı damgası… Read more »

Surmew-BTS

BTS bu konsepti yapana kadar Allah bilir sizin TOPP DOGG un da bunu yaptığından haberiniz yoktu VIXX geçen sene yaptı ve çok iyi tepkiler aldı, TOPP DOGG da gayet iyi bir grup diğerleri kadar çok popüler olmasa da. Ama sizin yorum aynı bşr grup dağılana kadsr ya da bir idol şirketinden yakınana kadsr o kişiyi ya da grubu önemsemeyenler gibi. Bir idol şirketi hakkında yakınır ve netizenler onun için üzülür ama asla videolarını izlemezler albümlerini şarkılarını almazlar ve stream yapmazlar ve şirketine gene para kazandıramadıpı için şirket önemsemez sonunda tepkiler artınca şirket gene promosyon yaptırır ama o idol için üzülüp… Read more »