Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Forum Pomodoro 💋

Konu Sahibi
Hissiz Müziğim

Hissiz Müziğim

Moderatör
Tepki
4,084
Hmm ne olarak kabul ediyor o zaman🤔
Gerçi kıstas azınlık olmaksa bizden çoklar denebilir doğru
Notta , Suriyeliler kitlesel göç hareketleriyle ülkemize geldikleri için geçici koruma adı altında farklı bir rejimi ile muhafaza ediliyorlar.
Bu nedenle ne şartlı mülteci ne de mülteci haklarına sahiptirler.

Bizde kanuna göre mülteci kavramı 1951 Sözleşmesindeki şartlara göre tanımlanmış. Avrupa'da meydana gelen şartı vardır. Buna da şartlı mülteci diyoruz.
1951 Sözleşmesine göre mülteci, 1 Ocak 1951'den önce meydana gelen olaylar sonucunda ve ırkı ,dini ,tabiiyeti, belli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri yüzünden zulme uğrayacağından haklı sebeplerle korktuğu için vatandaşı olduğu ülkenin dışında bulunan ve bu ülkenin korunmasından yararlanamayan ya da söz korkusu yüzünden yararlanmak istemeyen .

Ayrıca mülteciler kendi içerisinde ikiye ayrılıyor.
De Facto mültecilik :1951 Sözleşmesinde şartları taşıyan kişi, bu şartları taşımaya başladığı andan itibaren mültecidir
De Jure mültecilik: Kişinin mülteci olduğunu yine aynı maddedeki şartlar bağlamda değerlendirilerek resmiyet t kazandırılmasıyla 1951 sözleşmesinde yer alan haklardan yararlanmaya başlaması için statüsünün resmileştirilmesi gerekiyor resmileştirilmeden sonra bu birey de Jure mülteci konumuna sahip oluyor.

Nora

Rookie Idol
Tepki
1,431
Anladım. Umarım karakterler uğultulu tepeler kadar yorucu değildir. (daha yorucu gibi duruyor gerçi)
İyi okumalar dilerim 🌸
Teşekkür ederim. Ben okumadım Uğultulu Tepeler'i o yüzden bilemiyorum.
Kitabın sonuna da yaklaştım bayağı keyifliydi pomodoro ♡♡ Tekrarlandığında yine gelmeye calışıcam.