Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Mbtı Tipiniz Nedir?

MBTI tipiniz nedir?

• ISTJ - ISTP

• ISFJ - ISFP

• INFJ - INFP

• INTJ - INTP

• ESTP - ESTJ

• ESFP - ESFJ

• ENFJ - ENFP

• ENTJ - ENTP

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

hiçbirfandomamensupdeğilim

İçerik Üreticisi
İçerik Üreticisi
Tepki
10,690
MBTI bir kişilik testi. Son birkaç senedir de kpop camiasında vazgeçilmez oldu, her yerde karşıma çıkıyor. Bildiğim kadarıyla daha çok okul rehberlik servisleri tarafından meslek seçimi için yardımcı olmak işleviyle kullanılmış. Ben de burada okuduğum mesajlara göre bir şeyler gözlemledim kendimce. Acaba genel olarak aklımdaki ve gerçek tablo eşleşecek mi merak ettim. Daha önce testi çözmeyen varsa 16personilities diye bir siteden ücretsiz yapabilirler.

Harflerin anlamları:
I (Introversion/İçedönük):
Bu grup, genel olarak temkinli, sessiz ve olayları ya da kişileri çok iyi gözlemleyerek değerlendiren kişilerden oluşur. İçe dönükler, kendi başlarına hareket ederler ve kısıtlı bir çevreleri vardır. Yakın ilişki kurmaktan hoşlanmazlar.
E (Extraversion/Dışadönük): Arkadaş ortamı ya da iş hayatında herkesle arası iyi olan, konuşkan, etkinlikler organize eden kişilerdir. Açık sözlüdürler. Sosyal ortamlarda fazla zaman geçiren dışa dönükler, içe dönüklerin aksine yüzeysel ilişkiler de kurabilirler.
S (Sensing/Sağduyulu): Olayları ya da kişileri çok iyi gözlemleyip doğru analizler yapan arkadaşınız mutlaka olmuştur. Ya da arkadaş ortamınızın gözlem yeteneği yüksek kişisi siz de olabilirsiniz. Çevreyi hızlıca kavrayabilen, meraklı, ayakları yere sağlam basan, zor durumlarda pratik çözümler üretebilen ve hatalarından ders çıkaran kişiler sağduyulular grubuna girerler. Sağduyulular inandıkları bir fikre başkalarını da kolayca ikna edebilirler.
N (Intuition/Sezgisel): Aklına harika fikirler gelen, olaylara kimsenin bakmadığı açılardan bakabilen, hayal güçleri kuvvetli, hislerine güvenen ve bazı durumlarda kafaları da kolay karışabilen kişiler sezgisel grubuna dahildir.
T (Thinking/Düşünen): Tüm süreçleri objektif değerlendirebilen düşünenler, dediğim dedik yapıdadırlar. Kuralcı, bildiği doğrudan vazgeçmeyen, prensiplerini çok önemseyen, eşitlikçi ve bir olay ya da durumla ilgili birden fazla ihtimal üzerine kafa yorabilen kişilerdir.
F (Feeling/Hisseden): Hissedenler; samimi, yardımlaşmayı seven, değerlerine tutkuyla bağlı, kendi düşüncelerinden ve yargılarından oldukça emin kişilerdir. Anlayışlı olan hissedenler çevresindeki insanları ve duyguları dikkate alır ve önemserler.
P (Perceiving/Algılayan): Yargılayanlar, planlı ve programlı hareket ederler. Sistem onlar için çok önemlidir. Kurallara uymayı da kural koymayı da çok severler. Temkinli, tedbirlidirler ve başkalarının hayatını yönetmekten, geleceğin her ayrıntısını detaylı bir şekilde planlamaktan hoşlanırlar.
J (Judjing/Yargılayan): Rutini hiç sevmeyen algılayanlar, her zaman alternatif arayışındadırlar. Deneylere, maceraya, yeni keşiflere açıklardır. Yeni fikirler onları çok heyecanlandırır. Açık fikirli, rahat ve keyfine düşkün olan algılayanlar hayatın akışını sonuna kadar hisseder ve yaşarlar.

Benimki ENFJ. Aslında lise dönemlerinde INFJ idim ama şehir dışında yaşamak beni daha dışadönük yaptı. Şu an ikisinin ortası gibiyim ama test Extraversion diyor :D

Not: Seçenek sayısı kısıtlı olduğu için bu şekilde girdim.

Konu Sahibi

İçerik Üreticisi
İçerik Üreticisi
Tepki
10,690
Bu konuda bi turlu anlayamadim neyin ne olduğunu ama bu testi yapmayı da çok seviyorum. INFPyimm
Bu aslında çok temel ve eski bir kişilik kuramına dayanıyor bu sebeple pek derli toplu değil. Bence karıştırmak çok doğal. Özetle psikologlar anketler yapıp ölçümleyerek en temel kişilik özelliklerini buluyorlar ve bunları sınıflandırıyorlar. İlk mesajdaki harfler de bu buldukları en temel kişilik özellikleri. Seni de kişilik tipine bakarak en kısa şekilde şöyle tanımlarım: sosyalleşilecek, kalabalık ortamları pek tercih etmeyen, duygusal ve hislere önem veren, planlı hareket eden biri.

marin

Rookie Idol
Tepki
1,087
Bende idollerin hepsi bu kişilik testinden bahsedince merak edip yapmıştım geçen yıl. ISFP çıkmıştı ve açıklamaları tamamen bana uyuyordu. Yalnız benim verdiğim cevaplarla bu yorumları yapmak zaten çok kolaydı o yüzden bana biraz saçma geliyordu. Geçenlerde sitede yorumlaşırken birisi bu testin geçerliliği ile ilgili Evrim Ağacı'nın yaptığı çok güzel bir video paylaşmıştı. Bu videoyu izleyince teste olan bakış açım tam olarak yerine oturdu. Şu açıdan bakarsak, bizi tanımayan biri için bir referans oluşturabilir bu kişilik tipleri ama sadece olumlu taraflarımızı gösteren bir referans olur bu 😄 Yani pek detaylı ve tamamen bizi uansıtan bir test değil. Evrim Ağacı'nın videosunda daha detaylı olarak anlatılıyor her şey. 🌼

• Beğen
Reactions: ...

Tenebris

CumberLay'in Fanboyu
Fanbase Starter
Tepki
3,946
8 milyar insanın 16 tip kişiliğe bölünemeyeceği gerçeğini göz önüne alarak bir mbti tipim yok.

minnybby💌

Trainee
Tepki
175
Bu aslında çok temel ve eski bir kişilik kuramına dayanıyor bu sebeple pek derli toplu değil. Bence karıştırmak çok doğal. Özetle psikologlar anketler yapıp ölçümleyerek en temel kişilik özelliklerini buluyorlar ve bunları sınıflandırıyorlar. İlk mesajdaki harfler de bu buldukları en temel kişilik özellikleri. Seni de kişilik tipine bakarak en kısa şekilde şöyle tanımlarım: sosyalleşilecek, kalabalık ortamları pek tercih etmeyen, duygusal ve hislere önem veren, planlı hareket eden biri.
ay çok teşekkür ederimm

zeytin🐾

Rookie Idol
Tepki
562
Tam bir infpyim,ennegramım da 4w5.Yaş aldıkça kişiliğimden daha da memnun oluyorum, zıt fonksiyonlarımı geliştirmek ve gelişmemi izlemek çok güzel

Konu Sahibi

İçerik Üreticisi
İçerik Üreticisi
Tepki
10,690
8 milyar insanın 16 tip kişiliğe bölünemeyeceği gerçeğini göz önüne alarak bir mbti tipim yok.
Burada bir savunma yapmam lazım... Testin amacı tam olarak insanları 16 tipe bölmek değil ve bu tarz testlerin geçerliliği, güvenilirliği bilimsel olarak kanıtlanıyor. Kişilik kuramları insanların davranışlarını 'olabildiğince' tanımlayabilmek ve kişinin gelecek davranışlarını öngörebilmek için oluşturuluyor. Bu testin dayandığı kuramda da araştırmacılar, kendi dillerinde kişiliği tanımlayan tüm sıfatları tespit edip bunları 'faktör analizi' denen bir istatistiksel yöntemle gruplandırıyorlar. Burada 4000'den fazla kelimeden bahsediyoruz. Sonuçta ortaya çıkan bu özellikler, bilimsel bir yöntemle belirleniyor yani. Bu çok temel bir ayrım olmasına rağmen günümüze kadar farklı farklı kültürler ve dillerde test edilerek, detaylandırılarak kişilik hakkında farklı kuramların gelişmesine öncülük ediyor. Ruh sağlığı ve psikoloji alanında çalışanlar için kişi hakkında edinebilecekleri kısa sürede çok bilgi veren böyle testler de çok önemli.

Tenebris

CumberLay'in Fanboyu
Fanbase Starter
Tepki
3,946
Burada bir savunma yapmam lazım... Testin amacı tam olarak insanları 16 tipe bölmek değil ve bu tarz testlerin geçerliliği, güvenilirliği bilimsel olarak kanıtlanıyor. Kişilik kuramları insanların davranışlarını 'olabildiğince' tanımlayabilmek ve kişinin gelecek davranışlarını öngörebilmek için oluşturuluyor. Bu testin dayandığı kuramda da araştırmacılar, kendi dillerinde kişiliği tanımlayan tüm sıfatları tespit edip bunları 'faktör analizi' denen bir istatistiksel yöntemle gruplandırıyorlar. Burada 4000'den fazla kelimeden bahsediyoruz. Sonuçta ortaya çıkan bu özellikler, bilimsel bir yöntemle belirleniyor yani. Bu çok temel bir ayrım olmasına rağmen günümüze kadar farklı farklı kültürler ve dillerde test edilerek, detaylandırılarak kişilik hakkında farklı kuramların gelişmesine öncülük ediyor. Ruh sağlığı ve psikoloji alanında çalışanlar için kişi hakkında edinebilecekleri kısa sürede çok bilgi veren böyle testler de çok önemli.
Ben her bireyin kendi değeri ve önemi olduğuna, insanoğlunun her bireyinin farklı olduğuna ve bu yüzden kalıplara sokulamayacağına inanıyorum. Herkes kendi istediğine inanabilir tabii, tüm düşüncelere saygım sonsuz.

Haney 🍯

Ballı Lokum Ağa 🌼
Forum Ağası
Tepki
11,903
Bu testi üç kere yaptım, üçünde de farklı sonuç çıkmıştı

1) INFJ
2) ENFJ (Chan)
3) ESFJ (Felix)
Fakat biasım Han

Tekrar yapıp geleyim bari bu sefer ne çıkacak bakalım