Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Neden Irkçılık Sadece Siyahilere Özel

jiyej

Trainee
Tepki
8
Ben müzik üzerinden anlatmak istiyorum genelde hip-hop ve afro amarikan tarzı müzikler yapıldığında siyahi insanlar hemen kültür yağmacılığı yapılıyor diyip bir linç kültürü başlatıyor.Ama bu kültür yamacılığı sadece siyahilere özel bir olay galiba çünkü mesela biz bir Balkan ülkesiyiz Balkan ülkelerine ait kültürel müziklerimizi Kpop ta dahil birçok yabancı sanatçı kullanıyor ama o kadar ülke arasında bu duyarı kasan hiç görmedim.Ya da geçen Beyonce siyahi bir sanatçı olarak country tarzı müzik yapmıştı ama sıfır linç yedi neden? Bu da belirli bir topluluğa ait bir tarz değil mi? Bu da kültür yağmacalığına girmiyor mu? Az önce geleneksel Hint kıyafetleri ve makyajı yapan asyalı biri vardı yorumlarda bir tane bile duyar kasan yoktu,arabian night müziğinde yine birçok farklı ırktan kişi arab tarzı giyinip makyajını yapıyor onda da duyar kasan hiç olmuyor ama afro tarzı örük yapınca siyahi insanlar affedersin ağzına s*çıyor.neden bu kültür yamacılığı sadece siyahi insanlar için geçerli oluyor onlar istediği kadar bir kültürden yararlanabiliyor ama başkaları onların kültürüne ait birşey yapamaz sadece müziğin evrensilliğini kabul edebilir misiniz?

Valin

Rookie Idol
Tepki
1,078
Onların olayları çok farklı çünkü. Bu konuda aşırı bilgi sahibi biri değilim ama daha önceden okuduklarımdan bu kadar basit bir denklemi olmadığını biliyorum. Mesela o örgünün onlar için ayrı anlamları varmış, eski zamanlarda köle olarak çalıştırılırken örgülerin arasına pirinç tanesi (?) saklayıp yiyorlarmış. Ayrıca siyahiler ciddi ırkçılığa maruz kaldı zamanında, ikinci sınıfı bırak üçüncü sınıf muamelesi gördüler o yüzden bu konularda hassas olmaları çok normal geliyor bana. Daha bilgili biri açıklarsa aslında güzel olur

Lili Beth

Fanbase Starter
Tepki
1,359
Ben müzik üzerinden anlatmak istiyorum genelde hip-hop ve afro amarikan tarzı müzikler yapıldığında siyahi insanlar hemen kültür yağmacılığı yapılıyor diyip bir linç kültürü başlatıyor.Ama bu kültür yamacılığı sadece siyahilere özel bir olay galiba çünkü mesela biz bir Balkan ülkesiyiz Balkan ülkelerine ait kültürel müziklerimizi Kpop ta dahil birçok yabancı sanatçı kullanıyor ama o kadar ülke arasında bu duyarı kasan hiç görmedim.Ya da geçen Beyonce siyahi bir sanatçı olarak country tarzı müzik yapmıştı ama sıfır linç yedi neden? Bu da belirli bir topluluğa ait bir tarz değil mi? Bu da kültür yağmacalığına girmiyor mu? Az önce geleneksel Hint kıyafetleri ve makyajı yapan asyalı biri vardı yorumlarda bir tane bile duyar kasan yoktu,arabian night müziğinde yine birçok farklı ırktan kişi arab tarzı giyinip makyajını yapıyor onda da duyar kasan hiç olmuyor ama afro tarzı örük yapınca siyahi insanlar affedersin ağzına s*çıyor.neden bu kültür yamacılığı sadece siyahi insanlar için geçerli oluyor onlar istediği kadar bir kültürden yararlanabiliyor ama başkaları onların kültürüne ait birşey yapamaz sadece müziğin evrensilliğini kabul edebilir misiniz?
Sen sor diye :)

canimbanabas

Fanbase Starter
Tepki
1,779
siyahiler korumacilar kendi kültürleri hakkinda ve acikcasi siyahi olsam ben de korumaci davranirdim, cünkü onlarin savasi cok baska. ayni mantikla herhangi bir siyahinin n word kullanmasi bana sacmaligin daniskasi geliyor. korumaci olmalari cok güzel ama bunu istisnasiz olabilecek her yerde muhafaza etmeleri lazim.

layley

Trainee
Tepki
443
Zamanında onların kültürlerinin bir parçası olan olan ama kullanmalarına izin verilmeyen şeyleri şimdi başkaları moda diye tüm dünyaya satıyorsa burada sinirlenmekte haklılar.

Bu daha birkaç senelik haberlerden mesela;

Ama onun dışında bu çok eskilere dayanan ve fazla bilgim olmayan bir konu olduğu için başka bir şeyler yazmam doğru olmaz

Son düzenleme:

Lilac

Fanbase Starter
Tepki
1,365
Bence aşırı derece de baskıya ve ırkçılığa uğradıkları için en ufak bir şeye bile tahammülleri yok artık.