Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Sizce Yeni Erkek Grupları Neden Başarılı Olamıyor Ve Sadık Bir Fan Kitlesi Oluşturamıyorlar ?

mimmos

Trainee
Tepki
65
merhaba arkadaşlar seçim dolayısıyla inanılmaz kötüyüm şu an kafamı dağıtmak için bir şeyler konuşmak istiyorum şu an zb1 grubunu takip ediyorum ve çıkışını bekliyorum bundan sonraki akıbetlerini merak ediyorum . bildiğiniz gibi son iki üç yılda çıkan çoğu erkek grubu en başta dikkat çekse de bir fan kitlesi oluşturamıyor örneğin ab6ix,cix,epex,tempest. 4 büyük şirket bg çıkarmadıkça popülerite ve başarıyı bg gruplarından beklemiyoruz artık. siz ne düşünüyorsunuz neden başarısızlar, korede fan edinemiyorlar bunun yanı sıra global olarak da yoklar artıık.

amaterasu

Trainee
Tepki
69
Bu bana da çok tuhaf geliyor niyeyse tutunabilen çok az erkek grubu var artık. Bence sebepleri şöyle olabilir:
-Kız grupları hem kız hem erkek hayranların ilgisini çekiyor ama erkek grupları sadece kızların ilgisini çekiyor.
-Kız grupları genel halka hitap etmeye çalışıyor, zaten genel halkın da kız gruplarına ilgisi olduğu için şarkıları haberleri falan daha çok öne çıkıyor. Öne çıktıkça da popülarite ve fandom artıyor.
-Kız gruplarını takip etmek bence daha heyecanlı. 4 .jen gruplar mesela hepsi çok yetenekli, güzel, konseptler ilginç, şarkılar güzel, yani rekabet çok daha fazla. Erkek gruplarında ise genel olarak BTS'in rekorlarından sonra rekabet hissi bence gitti.
-Erkek grupları özellikle yeni jenerasyonlar Korelilerden çok yabancı hayranlara oynuyor gibi hissediyorum ben o yüzden yurtdışından kariyerlerine devam edecek kadar para kazanıyorlar ama Kore'de çok az ilgi çekiyorlar.

marin

Trainee
Tepki
639
Tüm jenerasyonlara şöyle bir bakınca erkek grupları her zaman fiziksel satışlarının kız gruplarına kıyasla çok büyük olmasıyla öne çıkıyor. Bunun sebebi tabiki büyük bir fandom. Hele ki bu fandom koleksiyon delisi kızlardan oluşuyorsa ki erkek grup fandomlarının çoğu böyle, satışlar uçuyor. Ama dijitalde iyi olan erkek grubu sayısı oldukça azdı her zaman. 4.jenerasyonun en büyük talihsizliklerinden biri diğer jenerasyonlardaki erkek gruplarının fandom gücüylede olsa girebildikleri dijital listelere giremiyor oluşu. Hal böyle olunca adlarını dahi duyuramıyorlar. Bunu şöyle açıklayayım: 2. ve 3.jenerasyonda Melon, Genie, Bugs gibi müzik listelerinin kriterleri farklı işliyordu. Şarkılar gece yarısı 00.00'da yayınlanıyordu. Yani henel halkın uyuduğu saatte. Bunu fırsata çeviren fandomlar o gece uyumayıp sabaha kadar stream kasıyor ve destekledikleri grubu sabaha kadar listenin başına çıkarıyordu. Sabah uyanan halk müzik listesinde ilk sıralarda gördukleri şarkıya bir şans veriyordu. Beğenilirse halk tarafından zaten listeye tutunuyordu ama beğenilmezse yavaşça düşüyordu. Burada şarkı begenilsin ya da beğebilmesin en azından yüksek sıralarda yer alınca grup ismine aşinalık oluyordu. Varyeteler ile de bu pekiştiriliyordu. Şimdi ise şarkılar gündüz vakti çıkıyor ve listeler gece kapalı. Bu sistem erkek gruplarının dijital listere girebilme şansını ciddi oranda köreltti. Bir gerçek var ki Korelilerin yeni şeyleri keşfetmesi için gözlerine sokulması gerekiyor. Ama fandom gücü ile de listelere giremyince artık farkedemiyor halk. İstisnalar elbette var bu arada ama genel olarak bence sebep bu.

Konu Sahibi
mimmos

mimmos

Trainee
Tepki
65
Bu bana da çok tuhaf geliyor niyeyse tutunabilen çok az erkek grubu var artık. Bence sebepleri şöyle olabilir:
-Kız grupları hem kız hem erkek hayranların ilgisini çekiyor ama erkek grupları sadece kızların ilgisini çekiyor.
-Kız grupları genel halka hitap etmeye çalışıyor, zaten genel halkın da kız gruplarına ilgisi olduğu için şarkıları haberleri falan daha çok öne çıkıyor. Öne çıktıkça da popülarite ve fandom artıyor.
-Kız gruplarını takip etmek bence daha heyecanlı. 4 .jen gruplar mesela hepsi çok yetenekli, güzel, konseptler ilginç, şarkılar güzel, yani rekabet çok daha fazla. Erkek gruplarında ise genel olarak BTS'in rekorlarından sonra rekabet hissi bence gitti.
-Erkek grupları özellikle yeni jenerasyonlar Korelilerden çok yabancı hayranlara oynuyor gibi hissediyorum ben o yüzden yurtdışından kariyerlerine devam edecek kadar para kazanıyorlar ama Kore'de çok az ilgi çekiyorlar.
dediklerinin hepsine katılıyorum global olarak tutunmaya çalışıyorlar ancak onda da çok başarılı olamıyorlar artık. bir de çok üyeli bg çıkarmaktan vazgeçilmesi lazım max 6-7 üye olmalı yeni çıkan kız grupları max 6-7 kişili (7 bile çok fazla bence ) oluyor tüm üyeler az buçuk tanınıyor üyelere yeteri kadar ekran zamanı line falan verince öne çıkarıyorsun doğal olarak tanıyabildiğin üyelerden oluşan bir grubun fandomuna giriyorsun. xikers çıktı dikkatimi çekti 10 kişiden oluşuyorlarmış, grubun şarkılarını, şovlarını vs izledim aklımda bir iki üye kaldı sadece gerek duymadım grubu araştırmak için. hani bir grubu tanımak için iki-üç saat harcaman gerekiyor insanlar haliyle sıkılıyor. bir de hfbejdskş sabah akşam knetzler gibi konuşacağım ama visual,karizma olarak çeken üyeler artık yok ya kendi bulunduğu gruptan bile sıyrılan üye olmuyor bazen. şu anki kız gruplarına bakınca ya da 3.gen bg gruplarına bakınca ilk dikkatimizi çeken bir üye kesin olurdu şu an yok artık.

digustingshaat

Trainee
Tepki
196
konseptler birbirinin hep benzeri bence sürekli farklı konsept olsun demiyorum illa ki ama uzun senelerdir kpop fanıyım seventeen exo bts bigbang(abi eskidendi eskiden ) ve suju shinee sanırım güven ilişkisi oluşuyor zamanla ben yeni gruplardan hiçbirine fanlık yapmıyorum ama beğendiklerim var bir de yaş var tabiki idollerin yaşı aşırı düştü ve kimse kendinden baya küçük idollere fanlık yapmak istemiyor çünkü garip geliyor ve burda da devreye konsept ve grubun şarkıları giriyor konsept iyi değilse aşırı klasikse ya da şarkıları çok sıradansa tutunamıyor gruplar .

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,094
Bence jenerasyonlar arası süre çok azaldı. 2. jenerasyon o kadar uzun süre sektördeydi ki, 3. jenerasyon gelince insanlar merak etmeye başlamıştı. Ama şimdi ne ara 4. jen'e geçtik diyorum ben. Her gün başka bir grup çıkıyor, haliyle takip etmesi de zor oluyor. Ayrıca artık herkes idol olabiliyor ama sadece en yetenekliler parlayabiliyor.