Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Türkiye'de Kadın Olmak

Prenses Ciklet

Princess Bonnibel Bubblegum
Yönetici
Tepki
8,955
Bu durumdan çoğumuzun muzdarip olduğuna eminim ne yazık ki.
Ama o kadar can sıkıyor ki.
Umuyorum gün gelir bu rahatsızlık verenler cezasız kalmaz. Rahat rahat gece vakti bile çıksak başımıza bir şey gelmeyeceğini biliriz.
Hepinizi destekliyorum sevgili hemcinslerim.
Kadın kadının kurdu değil yurdu, dostudur.

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,629
Ne yazık ki gece vakti taciz edilen bir tanıdığımın arkasından konuşulan şeyleri duyduktan sonra son söylediğin cumleninde bir önemi olmadığını anlıyorsun... Kadın kadını desteklemek yerine köstek olmakta daha başarılı hareketler sergiliyor ne yazık ki... Özellikle "kocasını ayartan kadınlar" tabirini de ortaya atan kadınlar yine...
Şimdi diyebilirsin genelleme yapma diye ama şahsen bu olayda bilinçli olduğunu düşündüğüm arkadaşım bile beni bu konuda hayal kırıklığına uğrattı.
Ayrıca kafede oturduğum zaman hemcinsimin arkasından orspu damgası vuranda gene hemcinslerim...

Konu Sahibi
Prenses Ciklet

Prenses Ciklet

Princess Bonnibel Bubblegum
Yönetici
Tepki
8,955
Ne yazık ki gece vakti taciz edilen bir tanıdığımın arkasından konuşulan şeyleri duyduktan sonra son söylediğin cumleninde bir önemi olmadığını anlıyorsun... Kadın kadını desteklemek yerine köstek olmakta daha başarılı hareketler sergiliyor ne yazık ki... Özellikle "kocasını ayartan kadınlar" tabirini de ortaya atan kadınlar yine...
Şimdi diyebilirsin genelleme yapma diye ama şahsen bu olayda bilinçli olduğunu düşündüğüm arkadaşım bile beni bu konuda hayal kırıklığına uğrattı.
Ayrıca kafede oturduğum zaman hemcinsimin arkasından orspu damgası vuranda gene hemcinslerim...
Ben böyle düşünmüyorum. Birbirimizi rakip olarak görme sebebimiz de ataerki. Sanki erkeklere yaranmamız gerekiyor gibi onları haklı çıkaracak şeyler söyleyip kadınlar da şöyle olsun diyen o teyzeler de sistemin kurbanı. Çünkü kadın olmak kadınsı olmak ayıp. Eğer öyleysen başardıklarını kadın olman sayesinde yapmışsındır. Ayrıca erkekler de birbirine çok kıskançlık duyuyor ve dedikodu yapıyor. Ama kadınları kıskançlıkla itham ediyorlar. İnsani bir duyguyu kadın olmakla bağdaştırıyorlar.
Ve bu konuda duyarlı olan kadınların üstünde şöyle bir baskı var: Tüm kadınların hatalarını görmezden gelmek. Hayır ben diyorum ki yaptıklarının sebebi kadın olması değil. İnsanların tümü yapıyor bunu. Kötü duygularla hareket etmiştir.
Cinayetlerin çoğu erkekler tarafından işleniyor. Bunu söylediğim zaman muhabbet sırasında erkekler cinayetlerin sebebinin kadınlar olduğunu söyledi. Savaşların sebebi de bizmişiz. Savaşların sebebi para ve güçtür.
Erkekler yanlış seçim yapıp manyak bir kadınla evlenince zarar görmeden ayrılırken kadınlar hatalı seçiminin bedelini canıyla ödüyor.
Bu düzende ben suçu kadınlara bulamam. Bulmak istemem.

mineonere

rocket puncher
Moderatör
Tepki
15,984
Kadın kadının değil, bir insan cinsiyet fark etmeksizin bir başka insanın yurdu olmayı bilmelidir. Bence başlamamız gereken nokta bu.
Nasıl ki nefreti yönlendirmek istemediğin için kişinin ırkını söylemediysen "ülkemizin erkekleri" diyerek genelleme yapmamalısın da bence. Düşündüklerine, söylediklerinin çoğuna katılıyor ve çok yakın biri tarafından neredeyse beş yıl boyunca tacize uğramış biri olarak ne söylemek istediğini çok iyi anlıyorum. Baş etmesi çok zor. Ama kötüler kadar iyilerin de olduğunu bilmek gerek. Sadece kötüler fazla ön plana çıkıyorlar. Zamanında bastırılmış ve yanlış yönlendirilmiş eğitimsiz insanların, yine bastırması ve yanlış yönlendirmesinden ortaya çıkan çocuklarından doğuyor bu meseleler. Kötü zihniyet cinsiyet ayırt etmiyor yani. Çünkü baktığın zaman "kötü" diyebileceğimiz erkeği doğuran da yetiştiren de bir kadın. İsmini vermeyi doğru bulmayacağım bazı kurum ve kuruluşlarda aslında hepimizin gördüğü olaylar bunlar, taciz edilen birçok erkek çocuğu da var. O yüzden bence Türkiye'de insan olmak zor. İnsana saygı duymak zor. İnsana kucak açmak zor. Empati kurmak zor. Nice canlar feda edilerek kurulmuş bir ülkeyi korumak zor. Anlamak zor. Anlaşılmak zor. Her koyun kendi bacağından asılır demek zor. Birinin işine burun sokmamak zor.
Küçükken sabahın köründe sokağa çıkar kapının önünde gece uyku vaktim gelene kadar oynardım. Annemin korkusu olmazdı başıma sokakta bir şey geleceğine dair. Çünkü bilirdi o yetişemese bile komşularımız yetişecek. Ama artık insanların çocuklarını sokağa bırakamayışlarını anlayışla karşılıyorum. Evet, anlıyorum anlamasına ama keşke böyle olmasa da diyorum. Oluşturulan bu düzen görünümlü düzensizliğin değişmesi için hepimizin taşın altına elimizi koymalıyız aslında. El ele tutuşmalı, beraber sesimizi yükseltmeliyiz. Ben Türk milletinin bu kadar sessiz, sakin kalabileceğine inanmıyorum. Dilerim en kısa zamanda buna, tüm bunlara gerçekten bir DUR denilir.

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,629
Ben böyle düşünmüyorum. Birbirimizi rakip olarak görme sebebimiz de ataerki. Sanki erkeklere yaranmamız gerekiyor gibi onları haklı çıkaracak şeyler söyleyip kadınlar da şöyle olsun diyen o teyzeler de sistemin kurbanı. Çünkü kadın olmak kadınsı olmak ayıp. Eğer öyleysen başardıklarını kadın olman sayesinde yapmışsındır. Ayrıca erkekler de birbirine çok kıskançlık duyuyor ve dedikodu yapıyor. Ama kadınları kıskançlıkla itham ediyorlar. İnsani bir duyguyu kadın olmakla bağdaştırıyorlar.
Ve bu konuda duyarlı olan kadınların üstünde şöyle bir baskı var: Tüm kadınların hatalarını görmezden gelmek. Hayır ben diyorum ki yaptıklarının sebebi kadın olması değil. İnsanların tümü yapıyor bunu. Kötü duygularla hareket etmiştir.
Cinayetlerin çoğu erkekler tarafından işleniyor. Bunu söylediğim zaman muhabbet sırasında erkekler cinayetlerin sebebinin kadınlar olduğunu söyledi. Savaşların sebebi de bizmişiz. Savaşların sebebi para ve güçtür.
Erkekler yanlış seçim yapıp manyak bir kadınla evlenince zarar görmeden ayrılırken kadınlar hatalı seçiminin bedelini canıyla ödüyor.
Bu düzende ben suçu kadınlara bulamam. Bulmak istemem.
Senin dediğinde haklı ve konuyu çok açmışsın cevabında teşekkürler o yüzden :)
Ama neden karşı cinse yaranmaya çalışan hemcinslerim var ki?
Hiç mi akılları yok ya anlamıyorum valla...

CumberLay🔥

Cumhurbaşkanı
Yönetici
Tepki
20,427
Bu durumdan çoğumuzun muzdarip olduğuna eminim ne yazık ki.
Ama o kadar can sıkıyor ki.
Yaşım büyüdükçe daha da yoruyor bu durum beni.
Sokakta gözünü dikenler, ayna camından bakan şoförler, inceleyenler...
Bunlar işin en basit hali.
Artık aileme anlatmıyorum bile. Çünkü sadece onları endişelendireceğim ve incinmemem için beni kısıtlayacaklar. Her yere benimle gelmek bu işin çözümü de değil.
En son tek başıma inmiş evime giderken gündüz şehrin ortasında yabancı uyruklu birisi motorunu tam dibime kadar çekip kornaya basıp gülerek gitti. Akşam olsa, tenha olsa o motordan inip inmeyeceğini bilemem. Gülmesinin sebebi de korkmam. Korkutmak ego tatmini sağlıyor bu aşağılıklara. Asla insanca iletişim kuramayacaklar kadınlarla bu yüzden öfkeliler. Üstümüzde baskı oluşturabilmek haz veriyor bu nedenle.
(Yabancı uyruklu dedim ama anlamışsınızdır zaten. Nefreti yönlendirmek istemiyorum. Ülkemizin erkekleri zaten bunaltmışken üstüne bunların ülkeye alınmasıyla nefes alacak alan kalmadı bizlere.)
Bu yaşadığım en son ve en basidiydi.
Kafamda normalleştirmeye çalışıyorum yoksa iyice üzüleceğim ama rüyamda da taciz edildiğini görünce etkilendiğimi anladım.
Umuyorum gün gelir bu rahatsızlık verenler cezasız kalmaz. Rahat rahat gece vakti bile çıksak başımıza bir şey gelmeyeceğini biliriz.
Hepinizi destekliyorum sevgili hemcinslerim.
Kadın kadının kurdu değil yurdu, dostudur.
Artık Gece dışarıya çıkamıyor olmak.. birkaç sene önceye kadar gece 1e kadar arkadaşlarımla mahallede otururduk. Şimdi bu kesinlikle mümkün değil

Gün geçtikçe daha da kötüleşiyor. Gerçekten anlam veremiyorum. iyi , saygılı, terbiyeli, medeni bireylet olmak bu kadar mı zor?

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,629
Kadın kadının değil, bir insan cinsiyet fark etmeksizin bir başka insanın yurdu olmayı bilmelidir. Bence başlamamız gereken nokta bu.
Nasıl ki nefreti yönlendirmek istemediğin için kişinin ırkını söylemediysen "ülkemizin erkekleri" diyerek genelleme yapmamalısın da bence. Düşündüklerine, söylediklerinin çoğuna katılıyor ve çok yakın biri tarafından neredeyse beş yıl boyunca tacize uğramış biri olarak ne söylemek istediğini çok iyi anlıyorum. Baş etmesi çok zor. Ama kötüler kadar iyilerin de olduğunu bilmek gerek. Sadece kötüler fazla ön plana çıkıyorlar. Zamanında bastırılmış ve yanlış yönlendirilmiş eğitimsiz insanların, yine bastırması ve yanlış yönlendirmesinden ortaya çıkan çocuklarından doğuyor bu meseleler. Kötü zihniyet cinsiyet ayırt etmiyor yani. Çünkü baktığın zaman "kötü" diyebileceğimiz erkeği doğuran da yetiştiren de bir kadın. İsmini vermeyi doğru bulmayacağım bazı kurum ve kuruluşlarda aslında hepimizin gördüğü olaylar bunlar, taciz edilen birçok erkek çocuğu da var. O yüzden bence Türkiye'de insan olmak zor. İnsana saygı duymak zor. İnsana kucak açmak zor. Empati kurmak zor. Nice canlar feda edilerek kurulmuş bir ülkeyi korumak zor. Anlamak zor. Anlaşılmak zor. Her koyun kendi bacağından asılır demek zor. Birinin işine burun sokmamak zor.
Küçükken sabahın köründe sokağa çıkar kapının önünde gece uyku vaktim gelene kadar oynardım. Annemin korkusu olmazdı başıma sokakta bir şey geleceğine dair. Çünkü bilirdi o yetişemese bile komşularımız yetişecek. Ama artık insanların çocuklarını sokağa bırakamayışlarını anlayışla karşılıyorum. Evet, anlıyorum anlamasına ama keşke böyle olmasa da diyorum. Oluşturulan bu düzen görünümlü düzensizliğin değişmesi için hepimizin taşın altına elimizi koymalıyız aslında. El ele tutuşmalı, beraber sesimizi yükseltmeliyiz. Ben Türk milletinin bu kadar sessiz, sakin kalabileceğine inanmıyorum. Dilerim en kısa zamanda buna, tüm bunlara gerçekten bir DUR denilir.
Ayyy çok güzel yazmışsın ya...

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,629
Artık Gece dışarıya çıkamıyor olmak.. birkaç sene önceye kadar gece 1e kadar arkadaşlarımla mahallede otururduk. Şimdi bu kesinlikle mümkün değil

Gün geçtikçe daha da kötüleşiyor. Gerçekten anlam veremiyorum. iyi , saygılı, terbiyeli, medeni bireylet olmak bu kadar mı zor?
Aslında zor değil ama bazılarının işine gelmiyor samimi duygular besleyip anlayışlı olmak...

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,629
Utandırma kkıııızzz lskjfladskgas
Ayyy ayy utanırmıymıș kakaoanaoakaomaoakalaoa
Ama cidden böyle konular hakkında bilinçli olmak çok iyi bir özellik. Böyle düşünen insanları görmek güzel etraf cahil kaynıyor çünkü...

mineonere

rocket puncher
Moderatör
Tepki
15,984
Ayyy ayy utanırmıymıș kakaoanaoakaomaoakalaoa
Ama cidden böyle konular hakkında bilinçli olmak çok iyi bir özellik. Böyle düşünen insanları görmek güzel etraf cahil kaynıyor çünkü...
özellikle bazıları var ki ebu cehil yanlarında masum kalır.

Athena

Lilith
VIP Rapper Queen
Tepki
1,970
Siz hele Azerbaycanda kadın olmanin zorluklarini gormelisiniz.

eirene

Rookie Idol
Tepki
627
Travmayda mülteciler çok fazla olduğu için korkmaktan bıktım
Sokakta elimde anahtarı avucumun içine alıp yumrukla yüremekten bıktım
Arkama bakıp durmaktan bıktım
Bir aracın benim olduğum kaldırıma yanaşıp yavaşlamasından dolayı korkup hızlanmaktan bıktım
Ped fiyatlarından bıktım
Pedofililerden, zoofililerden bıktım
Giyinişim yüzünden yargılanmaktan bıktım
Akrabalarıma bile güvenememekten bıktım

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 128

kim ne derse desin türkiyede kadın olmak dünyanın en zor sınavlarından biri (orta doğuyu katmıyorum orası zaten çok korkunç) sürekli bir şeyleri düşünmek zorundayız,kapalı bol giyinsek bile tacize uğruyoruz,sapıklar sokakta serbest dolaşıyo ülkeye doluşanlar kızların videolarını çekiyo ve kimse bir şey yapmıyor şu zamandan bugüne nasıl geldik anlamıyorum
ek bir şey söyleyeceğim dışarı çıktığımda tacize uğrarım biri takip eder korkusuyla evden asla çıkmıyordum (ki hala çıkmıyorum) ve bu anksiyeteye sebep oldu geçmiyo olmuyo korkuyorum
F6AF3C45-925A-457F-B966-925A8F0D265C.jpeg

hiçbirfandomamensupdeğilim

İçerik Üreticisi
İçerik Üreticisi
Tepki
10,691
Biraz süfrajetler hakkında araştırma yapınca kadın hakları için bu yolda ölümü göze alan, şiddet gören, kendi aileleri tarafından tehdit edilen ve çeşit çeşit işkenceye maruz kalan kadınları görürsünüz. Onlar bunu yaparken bizim sahip olduğumuz hakların yarısına bile sahip değillerdi. Onların özverisi kümülatif bir şekilde tüm dünyayı etkiledi. Ulaşabildiğimiz herkese onların anlayabileceği kanalda mesajımızı sunarsak bir şeyleri değiştirebileceğimize inanıyorum.

Bu kanal, konuşma olmak zorunda değil. Kişi duruşuyla, tavırlarıyla da doğru olduğunun mesajını verebilir. Biri bana bön bön bakarsa ben de ona ters ters bakıyorum, bazen sövüyorum. Tırnağıma, makyajıma söylenen yaşlılar görünce “Bir problem mi var?” diyorum, hemen geri vites yapıyorlar. Tehlikeli bir durumdaysam önlemimi de alırım. Haklı olduğum bir davada haksız çıkmam çok saçma ve düşük olasılıklı olmalı değil mi? Biraz motivasyon yazısı gibi oldu ama bu başlık altında bulunmalıydı.

Westcoast

Trainee
Tepki
41
Maalesef ki türk aile yapısının ve toplumun dayattığı saçmalıklar yüzünden kadınlar ikinci sınıf insan muamelesi görüyor.Bunu çözebilmek için insan hakları ve etik eğitim şart her anlamda.Bunun yanında bağımsız ve adil bir hukukla da kadın cinayetleri ve taciz olayları azalacaktır.Bir de ülkemize gelen mülteciler ortadoğu zihniyeti taşıyan kişiler ve bu yüzden özellikle biz kadınlar için çok tehlike arz ediyorlar.Bu kişilerin gitmesi gerek.Bu düzeni yalnız biz gençler değiştirebiliriz çünkü büyüklerimiz bu saatten sonra değişmez.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Maalesef ki türk aile yapısının ve toplumun dayattığı saçmalıklar yüzünden kadınlar ikinci sınıf insan muamelesi görüyor.Bunu çözebilmek için insan hakları ve etik eğitim şart her anlamda.Bunun yanında bağımsız ve adil bir hukukla da kadın cinayetleri ve taciz olayları azalacaktır.Bir de ülkemize gelen mülteciler ortadoğu zihniyeti taşıyan kişiler ve bu yüzden özellikle biz kadınlar için çok tehlike arz ediyorlar.Bu kişilerin gitmesi gerek.Bu düzeni yalnız biz gençler değiştirebiliriz çünkü büyüklerimiz bu saatten sonra değişmez.
Bir şey daha eklemek istiyorum.Bu şekilde kabuğumuza çekilirsek daha çok tepemize binerler.Asla susmayalım.Kendimizi daima savunalım.Dışarı çıkınca yanınıza biber gazı spreyi ya da çakı taşıyın ben de öyle yapacağım üniversiteye gidince çünkü.