Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Yetenek? Yetenek.

Ü

Üye silindi 123

Öncelikle herkese iyi forumlar. Dürüst olmak gerekirse K-Pop fanı olmayı uzun süre önce bıraktım ancak forum mantığını sevdiğim için buraya girmeyi sizlerin yazdıklarınızı okumayı çok sevdim. İlk başta üye dahi olmayacaktım ancak birkaç konu hakkında yapılan yorumları görünce dayanamadım ve üye oldum. Onun dışında K-Pop ve idoller ile herhangi bir habere de yorum yapmadım zaten. Ancak okumayı bırakmadım çünkü bir dönemler dinlediğim kişilerin nasıl kişiler olduğunu öğrenmek, özellikle skandallarını öğrenmek benim için bırakmanın verdiğim doğru kararlardan biri olduğunu hatırlattığı için zevkle yaptığım bir eylem. Tabii ben de herkes gibi keşke hiç hata yapmasalar da iyi anılar ile kalsalarmış diyorum. Şuanda ise K-Pop harici dahi herhangi birine fanlık yapmadığımı daha doğrusu fanlık kültürünü sevmediğimi belirtmek isterim. Onun dışında birkaç K-Rock/ballad band, grup ve solist dışında K-Pop ile güncel alakam şu sosyal medya da popüler olan şarkılar ile sınırlı. Bir de normal siteden ve forumdan gördüğüm yeni şarkıların isimleri vesaire. Her neyse bu upuzun ilk sözü geçerek burada 10 kişinin dahi bilip bilmediğinden emin olmadığım bir şarkıcının performanslarını atmak istedim. Başlık da bu yüzden ''Yetenek? Yetenek.'' ile isimlendirilmiş.

Bahsettiğim kişi Lee Hong Ki. Kendisi FTIsland adlı gruptan ve önceden oyuncu olan biri. Sektörde pek bulunmayan türde bir kariyer geçmişi var kendisinin. İlk olarak oyunculuk ile başlıyor ve sonradan şarkıcı olarak çıkışını yapıyor. Evet günümüz şarkıcılarının tam tersi bir yol izlemiş. Ve iyi ki de böyle bir yol izlemiş çünkü sesi gerçekten efsane. Ancak çıkan skandallardan sonra ve zaten sektörden uzaklaştığım için kendisine de bir dönem oldukça uzaktım. Lakin Burning Sun'a karışan uzun yıllardır aynı grupta olduğu (aynı zamanda grubun lideriydi) Choi Jong Hoon'a karşı kesin bir şekilde tavrını koymasıyla tekrardan gönül rahatlığı ile dinlemeye başladığım bir kişi kendisi. Nasıl tavır koyduğunu siz araştırabilirsiniz ancak kısaca, İnstagram yorumlarında sürekli saçma sapan onu darlayan hayranlara bir güzel cevaplar veren biri. ''CJH'den vazgeçme'' diyen birine direkt olarak ''Vazgeçtim'' demiş ve daha da ötesi bir başka gönderide sırf gezip tozduğu için onu azarlar gibi ''Lee Hong Ki orada burada gezerken CJH hapiste bu durumdan memnun musunuz? İyi uyuyabiliyor musunuz?'' tarzında saçmalayan birine şu harika cevabı vermiş biri ''İyi yemek yiyorum, iyi uyuyorum ve hatta iyi s*çıyorum bile'' kısaca kendisinden yana rahatım eğer benim bilmediğim bir skandalı yok ise. Bu yüzden size de bu değerli sesi kazandırmak için daha fazla uzatmadan birkaç harika performansını bırakacağım. Dilerim sizin de hoşunuza gider.

0:44'ten itibaren kendisini duyabilirsiniz. Uzun süre o güçlü spotların altında kalıp birçok şarkı söylemesine rağmen yine bu güzel performansı bize sunmuş biri kendisi.

Burada ise bir varyete programında ve orada ki kişilerden biri inanmayarak, kalkıp canlı olduğundan emin olmak için mikrofonunu aşağıya indiriyor. Bu şarkısı da çok ünlüdür.

Burada ise daha çok bilinen ve yetenekleri ile konuşulan Seventeen grubundan birkaç üye ile bir radyo şovunda grubun ana vokali Boo Seung-Kwan ile kendi grubunun şarkısını söylüyor (FTIsland - Wind). Seventeen üyelerinin hayranlıklarını görebilirsiniz (herhangi bir aşağılama yok mizahi bir şekilde söylüyorum). Burada da 3. dakikadan itibaren çıldırıyor isterseniz tamamını isterseniz de direkt o kısıma atlayarak dinleyebilirsiniz.

Burada ise bir yıl sonu ödül şovunda yine birçok kişinin arasından sesiyle sıyrılarak harikalar sergiliyor. 1. dakikadan itibaren kendisini görebilirsiniz. Yorumlar kendisi ile (biraz da yine harika bir sese sahip olan Ailee ile) dolu zaten. Sonrasında buradaki performansı baya ünlü oluyor ve kendi YouTube kanalında tamamını söylüyor. Birçok farklı programda da seslendiriyor. Hatta bir programda şarkının sahibi kadın ile de beraber söylüyor. Aşağıya bırakıyorum.

Son olaraksa Mamamoo üyesi Solar'ın YouTube kanalında da bir videoya konuk oluyor ve birbirlerinin şarkılarını söylüyorlar.

Ve daha birçok harika performansı var. İsmini aratarak birçoğuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca rock/ballad seviyorsanız da bulunduğu gruba göz atabilirsiniz. Ağır rock/metal içerikli parçalar olarak Take Me Now ve Pray'i önerebilirim. Take Me Now'a hastayım. Biraz daha ballad olaraksa üstlerde bıraktığım Paper Plane ve Wind'ı seveceğinizi düşünüyorum. Kolaylık olması adına da koymadığım iki şarkının da linkini bırakıyorum.

Dilerim bu upuzun derlemeyi sevmişsinizdir. İmla hatalarım için af dileyerekten ağrıyan gözlerimi bahane ediyorum. Bilmediğim veya içerikte yaptığım herhangi bir yanlış için de tekrardan özür diliyorum. Sağlıcakla kalın, tekrardan iyi forumlar.

Edit: 4. video bir ödül töreninden değil Hong Kong Music Bank konseri sonu. Dalgınlığımdan ve ortamın büyüsüyle ödül töreni yazmışım kusura bakmayın.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 123

Ne kadar güzel yazmışsın demek istiyorum sadece ☹️❤️ Kendisi ilgimi çekti şu an . Mutlaka dinleyeceğim
Yazımı beğenmene çok sevindim. Dilerim bu güzel sesi zevkle dinlersin zira ben kendisinin sesine çok lezzetli ve sevdiğim bir yemek olarak bakıyorum. Aynı bir lokma almışım gibi bir kere dinledikten sonra bırakmamın çok zor olduğu bir tada pardon (!) sese sahip. Şaka bir yana umarım kendisini uzunca bir süre suçluluk duymadan dinleyebiliriz.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 123

Tekrar hayran kaldım Türkçeyi bu kadar güzel kullanıyor olmana. Kıskandım doğrusu 😅
Ne güzel övdün sesini . Şu an bir final ödevi ile uğraşıyorum. Ödevi bitirir bitirmez paylaştığın videolara bakacağım. Baya merak ettim
Teşekkür ederim. Bilgisayarda olduğum için oto düzeltme vesaire kapalı bu yüzden çok fazla imla hatam olmuştur eminim ki (şapkalı harfler vesaire eksik mesala) ancak buna rağmen övdüğün için teşekkür ederim. Ayrıca hiç sıkıntı değil dilediğin vakit dönüp göz atarsın performanslara. Ben de yazdığımdan beri tekrar tekrar açıp izliyorum hepsini. Ödevinde de başarılar, iyi bir iş ortaya çıkaracağına inanıyorum, ❤️.

Lilyy

Rookie Idol
Tepki
887
A korean odyssey izlemiştim oradan biliyorum kendisini.Gerçekte şarkıcı olabileceğini düşünmüştüm ama bilmiyordum doğrusunu.

• Beğen
Reactions: ask

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,551
Öncelikle herkese iyi forumlar. Dürüst olmak gerekirse K-Pop fanı olmayı uzun süre önce (ortaokul yıllarımda) bıraktım ancak forum mantığını sevdiğim için buraya girmeyi sizlerin yazdıklarınızı okumayı çok sevdim. İlk başta üye dahi olmayacaktım ancak birkaç konu hakkında yapılan yorumları görünce dayanamadım ve üye oldum. Onun dışında K-Pop ve idoller ile herhangi bir habere de yorum yapmadım zaten. Ancak okumayı bırakmadım çünkü bir dönemler dinlediğim kişilerin nasıl kişiler olduğunu öğrenmek, özellikle skandallarını öğrenmek benim için bırakmanın verdiğim doğru kararlardan biri olduğunu hatırlattığı için zevkle yaptığım bir eylem. Tabii ben de herkes gibi keşke hiç hata yapmasalar da iyi anılar ile kalsalarmış diyorum. Şuanda ise K-Pop harici dahi herhangi birine fanlık yapmadığımı daha doğrusu fanlık kültürünü sevmediğimi belirtmek isterim. Onun dışında birkaç K-Rock/ballad band, grup ve solist dışında K-Pop ile güncel alakam şu sosyal medya da popüler olan şarkılar ile sınırlı. Bir de normal siteden ve forumdan gördüğüm yeni şarkıların isimleri vesaire. Her neyse bu upuzun ilk sözü geçerek burada 10 kişinin dahi bilip bilmediğinden emin olmadığım bir şarkıcının performanslarını atmak istedim. Başlık da bu yüzden ''Yetenek? Yetenek.'' ile isimlendirilmiş.

Bahsettiğim kişi Lee Hong Ki. Kendisi FTIsland adlı gruptan ve önceden oyuncu olan biri. Sektörde pek bulunmayan türde bir kariyer geçmişi var kendisinin. İlk olarak oyunculuk ile başlıyor ve sonradan şarkıcı olarak çıkışını yapıyor. Evet günümüz şarkıcılarının tam tersi bir yol izlemiş. Ve iyi ki de böyle bir yol izlemiş çünkü sesi gerçekten efsane. Ancak çıkan skandallardan sonra ve zaten sektörden uzaklaştığım için kendisine de bir dönem oldukça uzaktım. Lakin Burning Sun'a karışan uzun yıllardır aynı grupta olduğu (aynı zamanda grubun lideriydi) Choi Jong Hoon'a karşı kesin bir şekilde tavrını koymasıyla tekrardan gönül rahatlığı ile dinlemeye başladığım bir kişi kendisi. Nasıl tavır koyduğunu siz araştırabilirsiniz ancak kısaca, İnstagram yorumlarında sürekli saçma sapan onu darlayan hayranlara bir güzel cevaplar veren biri. ''CJH'den vazgeçme'' diyen birine direkt olarak ''Vazgeçtim'' demiş ve daha da ötesi bir başka gönderide sırf gezip tozduğu için onu azarlar gibi ''Lee Hong Ki orada burada gezerken CJH hapiste bu durumdan memnun musunuz? İyi uyuyabiliyor musunuz?'' tarzında saçmalayan birine şu harika cevabı vermiş biri ''İyi yemek yiyorum, iyi uyuyorum ve hatta iyi s*çıyorum bile'' kısaca kendisinden yana rahatım eğer benim bilmediğim bir skandalı yok ise. Bu yüzden size de bu değerli sesi kazandırmak için daha fazla uzatmadan birkaç harika performansını bırakacağım. Dilerim sizin de hoşunuza gider.

0:44'ten itibaren kendisini duyabilirsiniz. Uzun süre o güçlü spotların altında kalıp birçok şarkı söylemesine rağmen yine bu güzel performansı bize sunmuş biri kendisi.

Burada ise bir varyete programında ve orada ki kişilerden biri inanmayarak, kalkıp canlı olduğundan emin olmak için mikrofonunu aşağıya indiriyor. Bu şarkısı da çok ünlüdür.

Burada ise daha çok bilinen ve yetenekleri ile konuşulan Seventeen grubundan birkaç üye ile bir radyo şovunda grubun ana vokali Boo Seung-Kwan ile kendi grubunun şarkısını söylüyor (FTIsland - Wind). Seventeen üyelerinin hayranlıklarını görebilirsiniz (herhangi bir aşağılama yok mizahi bir şekilde söylüyorum). Burada da 3. dakikadan itibaren çıldırıyor isterseniz tamamını isterseniz de direkt o kısıma atlayarak dinleyebilirsiniz.

Burada ise bir yıl sonu ödül şovunda yine birçok kişinin arasından sesiyle sıyrılarak harikalar sergiliyor. 1. dakikadan itibaren kendisini görebilirsiniz. Yorumlar kendisi ile (biraz da yine harika bir sese sahip olan Ailee ile) dolu zaten. Sonrasında buradaki performansı baya ünlü oluyor ve kendi YouTube kanalında tamamını söylüyor. Birçok farklı programda da seslendiriyor. Hatta bir programda şarkının sahibi kadın ile de beraber söylüyor. Aşağıya bırakıyorum.

Son olaraksa Mamamoo üyesi Solar'ın YouTube kanalında da bir videoya konuk oluyor ve birbirlerinin şarkılarını söylüyorlar.

Ve daha birçok harika performansı var. İsmini aratarak birçoğuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca rock/ballad seviyorsanız da bulunduğu gruba göz atabilirsiniz. Ağır rock/metal içerikli parçalar olarak Take Me Now ve Pray'i önerebilirim. Take Me Now'a hastayım. Biraz daha ballad olaraksa üstlerde bıraktığım Paper Plane ve Wind'ı seveceğinizi düşünüyorum. Kolaylık olması adına da koymadığım iki şarkının da linkini bırakıyorum.

Dilerim bu upuzun derlemeyi sevmişsinizdir. İmla hatalarım için af dileyerekten ağrıyan gözlerimi bahane ediyorum. Bilmediğim veya içerikte yaptığım herhangi bir yanlış için de tekrardan özür diliyorum. Sağlıcakla kalın, tekrardan iyi forumlar.

Edit: 4. video bir ödül töreninden değil Hong Kong Music Bank konseri sonu. Dalgınlığımdan ve ortamın büyüsüyle ödül töreni yazmışım kusura bakmayın.
Bizim icin bu kadar emek verdigin icin sag ol🥺😭💞

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 123

A korean odyssey izlemiştim oradan biliyorum kendisini.Gerçekte şarkıcı olabileceğini düşünmüştüm ama bilmiyordum doğrusunu.
K-Drama pek izlemediğim için bahsettiğin yapımı da Lee Hong Ki'nin oynamış olması detayı dışında pek bilmiyorum. Ancak kendisi çocuk aktör olarak başlıyor zaten çok küçük yaşta. Bu yüzden dizilerinden bilmene şaşırmadım, umarım sesi de hoşuna gitmiştir.
Bizim icin bu kadar emek verdigin icin sag ol🥺😭💞
Rica ederim ne demek, dilerim ki hoşuna gitmiştir sesi. Sevdiğim şeyler hakkında konuşurken epey geveze oluyorum kendimi tutmakta zorlanarak. Umarım sıkmamışımdır sizleri.

• Beğen

Lilyy

Rookie Idol
Tepki
887
K-Drama pek izlemediğim için bahsettiğin yapımı da Lee Hong Ki'nin oynamış olması detayı dışında pek bilmiyorum. Ancak kendisi çocuk aktör olarak başlıyor zaten çok küçük yaşta. Bu yüzden dizilerinden bilmene şaşırmadım, umarım sesi de hoşuna gitmiştir.

Rica ederim ne demek, dilerim ki hoşuna gitmiştir sesi. Sevdiğim şeyler hakkında konuşurken epey geveze oluyorum kendimi tutmakta zorlanarak. Umarım sıkmamışımdır sizleri.
Henüz dinleyemedim ama yazına yer işareti koydum.Boş vaktimde bakacağım 💞

• Beğen

BobaTea

Fanbase Starter
Tepki
2,637
Hoş geldin ✨ Take Me Now'a ben de hastayım aşırı iyi. Day6 ve The Rose daha çok dinlediğim gruplar aslında herkese öneririm.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 123

Hoş geldin ✨ Take Me Now'a ben de hastayım aşırı iyi. Day6 ve The Rose daha çok dinlediğim gruplar aslında herkese öneririm.
Hoş buldum efenim. Lee Hong Ki ''Where's the truth?'' diye haykırdığı yerde bir şeyler parçalanıyor insanın içinde. Klibi de çok dikkatimi çekmişti ilk çıktığında. Ayrıca evet Day6 ve The Rose'da dinlerim. İki grubun da vokalleri ve diğer üyeleri gerçekten yetenekli. Özellikle The Rose'un vokali olan Woosung'un sesi pek bir hoş. Day6'den de Jae hafif (?) problemli biri o yüzden uzağım kendisine ancak diğer üyelerden Young K'in sesini de çok severim. Buralarda da biri paylaşmıştı aklıma tekrar düştü ''Fly Me To The Moon'' gibi bir klasiği gerçekten efsane yorumlamıştı. Wonpil'in sesi de gayet hoş aynı şekilde Jae adlı üyenin de ancak iki grup hakkında da skandalları konusunda pek bilgili değilim bu yüzden kolay kolay seviyorum diyemem. Karakterim gereği kişiyi ve işini ayrı olarak ele alabilen bir yapım yok. Aksine boykot etmeye daha elverişliyim. Ve tahmin edileceği üzere de epey hızlı soğurum. Ancak dilerim problemli kişilikler değildirler ve ileride de olmazlar. Kimsenin işini sevdiği kişinin kendisini mahvetmesini isteyeceğini düşünmüyorum. İyi forumlar tekrardan, belki de iyi geceler demeliyim.

BobaTea

Fanbase Starter
Tepki
2,637
Hoş buldum efenim. Lee Hong Ki ''Where's the truth?'' diye haykırdığı yerde bir şeyler parçalanıyor insanın içinde. Klibi de çok dikkatimi çekmişti ilk çıktığında. Ayrıca evet Day6 ve The Rose'da dinlerim. İki grubun da vokalleri ve diğer üyeleri gerçekten yetenekli. Özellikle The Rose'un vokali olan Woosung'un sesi pek bir hoş. Day6'den de Jae hafif (?) problemli biri o yüzden uzağım kendisine ancak diğer üyelerden Young K'in sesini de çok severim. Buralarda da biri paylaşmıştı aklıma tekrar düştü ''Fly Me To The Moon'' gibi bir klasiği gerçekten efsane yorumlamıştı. Wonpil'in sesi de gayet hoş aynı şekilde Jae adlı üyenin de ancak iki grup hakkında da skandalları konusunda pek bilgili değilim bu yüzden kolay kolay seviyorum diyemem. Karakterim gereği kişiyi ve işini ayrı olarak ele alabilen bir yapım yok. Aksine boykot etmeye daha elverişliyim. Ve tahmin edileceği üzere de epey hızlı soğurum. Ancak dilerim problemli kişilikler değildirler ve ileride de olmazlar. Kimsenin işini sevdiği kişinin kendisini mahvetmesini isteyeceğini düşünmüyorum. İyi forumlar tekrardan, belki de iyi geceler demeliyim.
Woosung'un sesi gerçekten harika ve solo işleri de çok sağlam bence.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 123

Woosung'un sesi gerçekten harika ve solo işleri de çok sağlam bence.
Evet solo işleri de bir o kadar kaliteli. Face, ILYSB, Beautiful Girl, Dimples, Phase Me ve daha niceleri. Özellike Face çıktığından beri sıkılmadan ara ara açıp dinlediğim bir şarkı. ILYSB ise canlısıyla insanları mest edecek türden. Beautiful Girl ise tam olarak bir okulda eğlenceli ve bir o kadar da popüler bir kişinin eline gitarını alıp hem insanları yeteneği ile etkileyip hem de arada mizahi elementler ile güldüren bir şarkı kanımca. Rap yapmaya başladığı yerde gülümsemekten alıkoyamadım kendimi. "My name is Sam and I like some ham. Girls call me bam, when they see me they go damn" oysa kendisi bir röportajında ham sevmediğini sadece kafiye için yaptığını söylemişti eğer yanlış hatırlamıyorsam. Komiğime gitmişti ki bugüne değin aklımda kalmış. ILYSB'in bir performansını da bırakmak isterim. Mikrofon ve gitarı ile flört ediyor desek yalan söylemiş sayılmayız diye düşünüyorum.

Kullandığı The Beatles'lı gitar askısını çok seviyorum.

Onun haricinde ise bunlar da şurada kalsın. Beautiful Girl'ün rapi hakkında söylediklerimi burada görebilirsiniz. Etraftakilerin yüzlerinden. Ve yine The Beatles'lı gitar askısı.

Face'in ise özel olarak klibini bırakmak istiyorum çok sevdiğim için.

Phase Me'nin ise hem klibi hem canlısı güzen ancak siz klibine kolayca ulaşabilirsiniz bu yüzden sevdiğim bir canlısını bırakmak istiyorum.

Merak ettiğiniz diğer şarkılara ise isterseniz gidip bakabilirsiniz. Pişman olacağınızı sanmıyorum. Bu yazımı da yine biraz daha sadece size özel değil, diğer ilgisi olan herkese hitaben yazdım yoksa sizin bir çoğunu bildiğinizi düşünüyorum. İyi forumlar ve her şeyden önce günaydınlar.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kayısı

avukat kedy
Yönetici
Tepki
2,092
Aaaah Hongki.. Üzümlü kekim... Yeni jenerasyon öyle gümbür gümbür geldi ki uzun zamandır Hongki'yi göremediğimi, bu muhteşem sesi unuttuğumu fark ettim. İyi ki hatırlattın. 🥺 💜

FT Island'ı aşırı yakından takip etmiyordum ama Pray ve Bad Woman şarkılarını çok severdim. Bir de Music Bank in İstanbul programıyla 2012'de konsere gelmişlerdi. Orada I Wish'i söyleyeceği zaman şarkının adını Türkçe'ye çevirip "Keşke" şarkısını söyleyeceğiz dediğini hatırlıyorum. Duygulandım. 🥺

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 123

Aaaah Hongki.. Üzümlü kekim... Yeni jenerasyon öyle gümbür gümbür geldi ki uzun zamandır Hongki'yi göremediğimi, bu muhteşem sesi unuttuğumu fark ettim. İyi ki hatırlattın. 🥺 💜

FT Island'ı aşırı yakından takip etmiyordum ama Pray ve Bad Woman şarkılarını çok severdim. Bir de Music Bank in İstanbul programıyla 2012'de konsere gelmişlerdi. Orada I Wish'i söyleyeceği zaman şarkının adını Türkçe'ye çevirip "Keşke" şarkısını söyleyeceğiz dediğini hatırlıyorum. Duygulandım. 🥺
Ne mutlu bana hatırlayıp sevinmene vesile olduysam, ❤️. Music Bank harici Türkiye'ye ayrı olarak konser için de gelmişti 2017 yılında. Bir daha gelmesini ve bize o güzel sesini duyurmasını çok isterim. O konserde de Türkçe konuşmaya çalışmıştı hatta.

betul

Fanbase Starter
Tepki
2,508
Uzun süredir FT Island fanı olarak sitede fanına rastlamak sevindirdi.
Aşırı aşırı yetenekli.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 123

Uzun süredir FT Island fanı olarak sitede fanına rastlamak sevindirdi.
Aşırı aşırı yetenekli.
Ah, fanı olduğum söylenemez. Yazıda da belirtmiştim fanlık kültürüne pek sıcak bakmıyorum. Uzağım hatta epey. Ancak kast ettiğin arada açıp zevkle dinlemek ise, evet zevkle dinliyorum Hong Ki'nin sesini. Ve dediğin gibi aşırı aşırı yetenekli biri kendisi. Canlılarını stüdyo kayıtlarından daha çok sevdiğim biri. Bence stüdyolar ona biraz dar geliyor hatta. İnsanların önünde, canlı bir şekilde daha iyi bir perfromans çıkarttığını düşünüyorum. Kendinden geçiyor çünkü. Takdire şayan bir becerisi var gerçekten.

Edit: Şu performansı da ekleyerek sahnede ne kadar iyi olduğunu göstermek isterim.