Benzer Yazılar

[PANN] BTS hakkındaki kitapta EXO geçiyor

[PANN] BTS hakkındaki kitapta EXO geçiyorBTS pazarlama kitabında yazar EXO’dan şu şekilde bahsediyor;

“EXO büyük şehirden, BTS köyden”  

Gönderi tepkisi: (+236; -23)

1. [+239; -15] EXO büyük şehirden başladı, BTS köyden başladı demek “EXO hiç zorluk çekmedi ve şirket sayesinde buraya kadar kolayca geldi, BTS ise çok zorlandı” demek değil mi? Tarafsız bakarsak bu sözler çok saygısızca. Niye BTS hakkındaki bir kitapta EXO’dan bahsetmişler? BTS’e saldırdığımızı iddia eden yorumlara sesleniyorum, BTS’e hakaret etmiyoruz ki biz? Big Hit bu kitabın içeriğini onayladığına göre şirketin kitabı oluyor, ama EXO-L’ler yazarın Big Hit’ten olmadığını biliyor.

2. [+109; -6] Ben EXO-L’im, henüz hiçbir şey onaylanmamışken tepki vermeyelim

3. [+96; -2] Nefret yorumu yapmanız gereken taraf: şirket (henüz onaylanmadı) fandomlara ya da gruplara saldırmayın

4. [+76; -4] EXO büyük şehirden geldi demek işleri çok kolaydı demekten başka bir şey değil ㅋㅋㅋㅋㄱ EXO’ya çıkış dönemi boyunca “başarısız idoller” deniyordu, pirinç festivallerine, Tooniverse ve yemek marketi etkinliklerine gitmek zorundalardı

5. [+64; -3] EXO küçük bir şirkette olsaydı da başarılı olurdu

[PANN] BTS hakkındaki kitapta EXO geçiyor“Chuseok zamanında bile pratik yapıyorum, 3 tatil günü boyunca pratik yaptım, yemek yedim ve pratik yaptım, yemek yedim ve pratik yaptım”

 

Kaynak: Pannchoa

28 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
bet

Ay şu kendilerini acındırmaları yok mu ben kafayı yiyorum Büyük bir şirkete kabul görebilecek seviyede olsaydınız öyleyse?

LOL

Bunun seviyeyle hiçbir alakası yok biraz mantıklı konuş. JYP, YG ya da SM bugün burada olmalarının nedeni eski ve halkın bir nevi elinde büyümüş olmalarından kaynaklanıyor. Yani kimsenin “seviyesiyle” alakalı bir durum değil. Yetenekse yetenek, ses ise ses. EXO’da da var BTS’te de var. Ancak her şirketin aradığı nokta farklı olduğu için bu denli dağılıyorlar.
Diğer yandan, bu üç büyük şirketin gruplarından, sanatçılarından başka kimseyi bilmeyip K-Pop’ı tanıyorum diye ortada gezenler var tabii. Bu da diğer şirketlerin geri planda kalmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri.

kes

kendileri istemedi??? adamların hayali hiphop yapmaktı jungkook smden teklif bile aldı ama namjoonun rapini çok beğendiği için tercihini bighitten yana kullandı seokjin de sm çalışanından kaçtı lmaooo herkes büyük şirkette olam diye ölüp bitmiyo anlayın artık

Tuğba

EXO’YU RAHAT BIRAKIN..SM’de oldukları için yeterince zorluk çektiler oturduğu yerden gelmedi EXO bulunduğu yere.Bulunduklari yerde olmak için çok göz yaşı ve ter döktüler ve hala çok yetenekli olmalarına rağmen kendi bestelerini yaptirmiyorlar.. Yani bir çoğuna göre yeteneği olmadığı için değil sirket izin vermediği için yapamıyorlar.biz fandom olarak neler duymadikki Exo ödülleri para ile alıyor, yeteneksizler, şirketleri büyük vs. Kısaca ağzı olan konuştu. Şimdide kitaplarda aşağılık komplekslerine alet ediyorlar. Zirvalik…sadece kitap da gecenler için demiyorum bunları genel olarak diyorum.Son günlerde kanser gibi EXO antileri çoğalıyor lütfen grubunuzu desteklerken bizimle kiyaslamayin.

Buse Swan

hayatımda bighit kadar pis bir şirket army kadar nankör bir fandom görmedim. bir V.I.P ve YG stan olarak exo L ile aramız çok iyidir be EXO yu çok severim bu yapılan şerefsizlikten başka bir şey değil hala daha yok exo üyeleri seullu bts üyeleri kasabadan diye savunan var siz bu dediklerinize inanıyor musunuz cidden cidden gülünçsünüz ki exo üyelerinin çoğu seullu değil hatta üyelerin şiveleri bile var iğrenç insanlar önce YG ye asılsız iftira atarsınız şimdide exo ya bulaşıyorsunuz bunu SM şikayet mailine ileteceğimden emin olabilirsiniz

Öl de ölelim Jessica reis

Army değilim ve belki de çoğu Army benim gibi düşünmüyordur ama ben BTS üzerinden prim kasmaya çalışan insanlara sinir oluyorum. İnsanların ilgisini çektiğini bildikleri ve bunu fırsata çevirmek istedikleri için sinir oluyorum ama. Çekememezlik falan değil benimkisi. Daha da ünlü olsunlar isterim ama insanların onları kullandığını görünce üzülüyorum. Bu benim şahsi görüşüm ama ben bir Army olsam ne kitabını alırdım ne de filmine giderdim. Baksanıza tek umursadıkları şeyin kara olduğu diğer gruplara umursamadan sallamalarından belli. Ben gerçekten üzülüyorum bu duruma. Ayrıca EXO ne çekti biz biliriz. SM altında çıkış yapmak bile başlı başına bir zorlukken bu çocuklar üye kaybından tut… Read more »

SURMEW-BTS

Film farklı film BIGHIT in yaptığı BTS le ilgili bir belgesel ama kitap konusunda haklısın, baktılar ARMY BTS yazan her şeyi alıyor herkes kitap dergi yayınlar oldu. KPOP fandomları üzerinde sevdikleri grup olan birşey olsun kime para gittiği bilmeden alıyorlar. cidden kpop fandomlarının ateşli bağlılık dolu tutkusunu kullanıp para kazanmaya çalışan çok. o para gruba ya da şirketine gitmedikçe ve cidden kaliteli ve yararlı bir şey olmadıkça her ürüne verilememeli, her ürün satın alınmamalı. keşke bu kitabı yazan bir grubu başka bir grupla kıyaslayıp, insanların yanlış anlayıp sinirleneceği üzüleceği bir benzetme yapmasaymış. fandomların fanwar yapıp birbirlerinden bahsedip gündem yaratıp sansasyon… Read more »

Öl de ölelim Jessica reis

Filmin şirket tarafından yapıldığını bilmiyordum. Teşekkür ederim söylediğin için. Elbette ona gidilmesi normal o zaman. Ama gerçekten Kpop ile ilgilenmeyen ve tek amacı akıma uymak, ilgi çekmek, vb. olan insanlardan ve onların verdiği zarardan çok sıkıldım artık. Bir iki tuşa basıp, en çok izlenmesi olan grupları öğrenip ortalıkta dolaşanların faydadan çok zararı var. Ne geçmiş umurlarında ne İdollerin yaşadıkları umurlarında. Tek amaçları ilgi çekmek. İki tane Twice şarkısı dinledi diye gelip SNSD’ye sallayanlardan, Army olduğunu söyleyip RM gruptan ayrılsın diyenlerden, vb. gına geldi artık. İki gün sonra sıkılıp bırakacaklar ama kalan enkazı toplamak yine bize düşecek. Gerçekten endişeleniyorum idoller ,en… Read more »

SURMEW-BTS

Tabiki de çok şükür öyle biri değilim, 2008 den beri kpop dinlerim, ve ben de en çok akgae fanlardan nefret ederim yani sadece bir üyeyi sevip diğerlerini dışlayanlardan ya da bir üyeyi dışlayıp diğerlerini sevenlerden. Maalesef her grubun bu tarz fanları var ve çok şükür zamanla o grubu bırakıyorlar. Keşke herkes her gruba karşı duyarlı olsa ve gerçekten sevse ama maalesef dış görünüşü için seven çok ama zamanla o kişiler grubu bırakıyor ya da zamanla olgunlaşıp yanlışlarının farkına varıyorlar ama biri gider biri gelir o yüzden siz sevdiğiniz müzikle huzurlu olmaya çalışın, kendinizi o tarz insanlarla yormayın, şirketler o tarz… Read more »

Öl de ölelim Jessica reis

Arkadaşlar düştüm. Kaldırmayın olduğum yerde çok mutluyum. Şu mükemmelliğe bakar mısınız? ❤️

SURMEW-BTS

Yapılan saygısızlık. Üzüldüm. Kitabı yazanın amacı ne, neden yazdıklarına dikkat etmiyor ve BTS in kitabında EXO dan bahsediyor. Sıkıldım artık şu kavgalardan, fanwarlardan ve bunları körükleyenlerden. Artık BTS le ilgili de kitap yazılmasını, önüne gelen kitap yazıyor, yapacaksanız gerçekten de düzgün şeyler yazın, anlamı olan, yararlı şeyler. Yazar EXO dan özür dilemeli.

Bu ne yav

Yazacağınız kitabı…

Flexgirl

Sorun bu kitabın BTS ile ilgili olması. Exo’nun adının geçmesi hem saygısızlık hrm saçmalık. Artı yanlış anlaşılmaya çok müsait bir cümle kurmuş savunulacak hiçbir tarafı yok.

suna

Fanwar varmış ben ve patlamış mısırım online’ız

bokunohero

vay be eski haberler baya utanç verici
 

tina

Bu yıl içinde BTS hakkında çıkan kitapların haddi hesabı yok şirket hangi birini kontrol etsin önüne gelen BTS kitabı çıkarıyor

Yav he he

Bence kitapta köy kasaba şehir benzetmesi gerçek anlamlı olarak BTS’in tüm üyeleri farklı şehirlerden ve genelli fakir ailelerden gelip yükseldiler ya Taehyung,Suga gibi onu kastetmiş olabilir ya da direk biri 3 büyük şirketten diğeriyse küçük şirketten başladı o bakımdan denmiş olabilir. Ama yine de isim kullanıp karşılatırma yapmak saçma olmuş çünkü zaten ortalık fanwardan geçilmezken bunu kullanmak daha da ateşi körükler bu yüzden bilerekte yapmış olabilir yazan şahıs gündem olmak için. Benim katıldığım bir nokta var ama tarafsız olarak EXO çok çekti üye kaybı yaşadı, ilk zamanlarda şirketin çaylakları olduklarından her denileni yapmak zorunda kaldılar, şirket onları birçok medya oyunu… Read more »

B2utyyjh

Yorum duvara asmalık 👍

Zehra

İyi de Exo üyelerinin çoğu Seul’lu değil ki

Yav he he

Tamam ama çoğu değil olan var ve orta seviyeli ailerden gelen var demek istediğim şey maddi ve manevi açıdan baktığımızda BTS daha çok çekmiş intihara kalkışandan tut psikolojik yıpranma ve ailevi sorunlar gibi onlar açısından. EXO’da mesela ayrılan üyeler olsun Lay olsun onlarda diğer üyelere göre zorlandı neden farklı bir ülkeye geliyorsun ve dilini kültürü yarımyamalak biliyorsun çok az tanıdık stajer oluyorsun 1-2 yıl aileni göremiyorsun vs. Bak mesela TVXQ Yunho Seul’e geldiğinde Suga gibi çok zorluk çekti. Yarı zamanlı yerlede çalıştı aynı zamanda tren istasyonlarında yattı kalktı sonrada o çalışmaların emeklerin sonucu Kpopun kralı olarak nitelendirilen koca bir neslin… Read more »

Nur

Eğer o tarz bir şey olsaydı şirket onaylamazdı. En başta üyeler itiraz ederdi zaten. Bence bunun anlamı Suho’nun Gangnam muhabbeti falan var ya ondan. BTS üyeleri Seoul ve Gangnam’a göre daha küçük yerden geldiler bence o muhabbet bu. EXO’ya saygısızlık veya haksızlık yapılmıyor yani.

Army

Her zamanki gibi EXO nun adının geçtiği yerde Armyler, BTS in adının geçtiği yerde Exo-L ler çemkirmeye başlıyor. Bu kadar tepki verecek bir durum göremedim ben, yazan kişi sanatçıların arka planından bahsediyor, yetiştikleri ortama vurgu yapıyor burada. Konuyu oradan nasıl EXO nun hiç zorluk çekmemiş olmasına bağladınız pes, zira öyle bir ima yok. Bu sadece İstanbul’da doğup büyüyen bir sanatçıyla küçük şehirden gelip ünlü olan sanatçının kıyaslaması. Fan war dan bıktım artık, iki grup da yetenekli ve farklı kulvarlarda iyiler.

Zehra

İyi de Exo üyelerinin çoğu Seul’lu değil

SURMEW-BTS

Aslında kitabı da baştan sona okumak lazım,yazar o cümleyi neden kurdu ya da gerçekten öyle bir cümle kurdu mu, röportajlarda bile sanatçının dediğini cımbızla çekip farklı şekilde yazıp, farklı başlık atıp dikkat çekmeye ve daha çok satıp daha çok popüler olmaya, sansasyon yaratmaya çabalayanlar da var. Belki de sizin dediğiniz gibi anlamda yazmıştır ama ARMY ile EXO-L fandomlarının arası belli, genel olarak kpop fandomlarının durumu, ruh halleri belli, keşke hiç grupların adı birbirlerinin sadece kendilerine ait olan kitaplarında geçmese, düzgün bir şey bile yazsa kişiler de yanlış algı oluşturabilir.

ülkü

Pann iyice Exo-L’lerin oyun bahçesi oldu ikide bir BTS hakkında post atıp duruyorlar ayrıca bıktım şu acı yarıştırma olayından BTS üç büyük şirketten gelmediği için değil üç büyük şirketten gelenlerden daha fazlasını yaptığı için takdir görüyor çünkü kat edilen yol aynı değil şirketin kısıtlı imkanlarıyla global bir grup olmayı başardılar bugün SM parmağını şıklatsa yeni çıkmış grubunu AMA’e gönderebilir tv programlarına çıkarabilir ödül vermezseniz diğer gruplarımı göndermem diye tehdit edebilir ama Big hit bunun için önce grubundan para kazanmalı yurt dışında hatrı sayılır dostlar edinmeli vs vs diye gider bu iş şirketin yapamadığını BTS kendi yaptı yokluktan var oldu herkese… Read more »

K1B

Bayağı saçmalamışsın. Pann’da asıl Armyler çok kalabalık yahu. Wannable ve Army en kalabalık fandom Pann’ı kullanan. Ve bu konuda BTS hakkında gönderi atılması son derece normal grup hakkında yazılan kitapta niye EXO’nun adı geçiyor? Hele bir de BTS kadar emek vermemişler gibi bir sözle? Büyük şirketin sağladığı imkanlar daha çok olabilir, ama emin ol BTS üyeleri BigHit altındayken SM’deki EXO üyeleri kadar zorluk çekmemişlerdir. Kendi Produce’unu yapmış EXO için SM, her hafta 1-2 üye eleniyormuş, çok büyük rekabet varmış. Lay anlatmıştı bunu. Yani büyük şirketin içinde var olmak, çıkış yaptıktan sonra kendini kanıtlamak da çok zor. Acıları karşılaştırmayı BTS hayranları… Read more »

ülkü

Acı yarıştırma olayında herkesi kastettim fandom ayrımı yapmadan ayrıca hala dediğimi anlamamışsın BTS üç büyük şirketteki grupların yıllardır yapamadığını yaptı PSY’dan sonra global olan ikinci koreli sanatçılar oldu bu da onları takdir ettirir dedim kat edilen yol bu bağlamda önemli ayrıca neden Exo’nun adı geçiyor demişsin en son gördüğüm BTS kitabında üyelerin adı bile doğru yazmıyordu bu işte ne kadar rant döndüğünü hayal bile edemezsin millet BTS yazan herşeyi almaya başladı Bighit büyüse de çalışan personel bakımından hala yetersiz herşeye yetişemiyor yeni personel ilanları daha yeni yayınlandı asıl sıradan bir kitaba bu kadar anlam yüklemeniz o tek cümleyi bulup pann’da… Read more »

Army

Keşke bahsedilmeseydi zerre gerek yoktu böyle bi cümleye ama niye hakaretmiş gibi yırtınanlar var onu anlamadım. Büyük şirkete büyük şehir küçük şirkete köy demiş yazar bunda tuhaf olan ne var? Şu gümüş kaşık benzetmesi olsa anlayacağım hadi de sadece var olan durumu açıklamış.

Bangtan kitabında exodan bahsettiği için gelsin bizden özür dilesin valla exollerden dilenecek bi özür konusu göremedim 😀

Yeni Yazılar