Benzer Yazılar

[PANN] Netizenler Kore’ye tatile gelip hiç Korece bilmeyen turistlerden yakındı

Subway’e gittim, turistler yemek sipariş ediyordu. Çalışan onların aşırı akıcı İngilizcesini anlamayınca turistler derin bir nefes aldılar, sinirli gibi görünüyorlardı, sonra yeniden İngilizce olarak siparişlerini verdiler ㅋㅋㅋㅋㅋ
Buraya geliyorlarsa en azından temel şeyleri bilmeleri gerekmez mi?
Ben ne zaman yurtdışında gitsem öğreniyorum?
CO-EX’e gittiğim zaman yabancılar bana bir mağazanın yerini sordu, hep İngilizce sordular ㅋㅋㅋㅋㅋ Arkadaşım bir kozmetik dükkanında çalışıyor, yabancılar onunla hep İngilizce konuşuyorlar, ona cilt tiplerini anlatıp öneri falan istiyorlar. Arkadaşımın İngilizcede zorlandığını görünce iç çekip başka bir çalışana gidiyorlar. Evet bir müşterinin gözünde çalışanların İngilizce konuşması daha iyi olur, ama bu yabancılar Kore’ye geliyorlar, en azından temelleri bilmek için uğraşmalılar ㅡㅡ İngilizcenin her gün konuşulmadığı, ana dilin İngilizce olmadığı bir sürü ülke var. Bir yabancıyla röportaj yapılmıştı, Kore’de hastanedeyken zorlanıyorum çünkü İngilizce konuşmuyorlar demişti.. ha… bizim Kore’de İngilizce konuştuğumuzu mu zannediyorlar…

[PANN] Netizenler Kore'ye tatile gelip hiç Korece bilmeyen turistlerden yakındı

“Tüm Korelilerin İngilizce anladığını sanıyordum”

Gönderi tepkisi: (+152; -4)

1. [+66; -2] Ya da bizim bir çeviri uygulamasına sahip olmamızı bekliyorlar. Burayı Amerika mı zannettiler? Sizi pislikler, hepimizin iyi İngilizce konuştuğunu mu sanıyorsunuz? Niye İngilizce bilmek zorundayız ki?!!!!

2. [+38; 0] İngilizce evrensel dil olsa da bizim ülkemizin dili değil. Yabancı oyuncuların filmleri Kore’de çok başarılı olunca bir teşekkür videosu-mesajı gönderiyorlar değil mi? Korece ya da İngilizce kullandıklarında tepkiler çok farklı oluyor, Koreceleri kötü olsa bile mesaj Koreceyse çok daha iyi tepki alıyorlar. Bir keresinde bir yabancı, bir gazeteciye ben Korece bilmiyorum, sen İngilizce konuşabilir misin diye sormuştu. Ben İspanya, Fransa ya da Japonya gibi dili İngilizce olmayan yerlere gidince defterime basit cümleler yazıyorum. Sokaklarda bir yabancıyla karşılaşırsanız 10 tanesinden 7 tanesi İngilizce soru soruyor, çoğu zaman ne dediklerini anlamıyorum bile. Diğer 3 tanesi ise İngilizce ve Korece karışımı bir dil kullanıyor. Bence Hallyu’nun artık daha popüler olması ve Korece öğrenen yabancıların artması güzel bir şey.

3. [+34; 0] Sana kesinlikle katılıyorum. İnternet uygulamasından çevirseler bile Korece konuşmalarını tercih ederim, buraya gelen onlar sonuçta. Kendi dillerini kullandıklarında çok sinirleniyorum

4. [+24; 0] Yabancıların Youtube’da utanmadan İngilizce altyazı istemesinden nefret alıyorum. Bir Koreli Youtuber’ın videosuna tıklayıp “başlık İngilizce, niye İngilizce altyazı yok, umarım İngilizce konuşabiliyordur, İngilizce olmaması çok kötü” falan yazıyorlar, amma olay yapıyorlar. Anlamıyorum bu kadar sorun edecek ne var.

5. [+11; 0] “English plz~” diyenleri görünce çok sinirleniyorum

Kaynak: Pannchoa

24 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Ashily

Koreliler sanırım dünyada işlerin nasıl olduğunu bilmiyor alfabeleri bile farklı nasıl onların dilini anlamamızı bekliyorlar saçma İngilizce evrensel bir dil dünyanın her yerinde kullanılıyor tabiki de koreye gittiğinde ortak bir dil olarak yabancılar İngilizce bilinmesini isteyecek. Türkiye de bile simit satan biriyle İngilizce konuşmaya çalışsanız eminim yardım eder. Korelilerin yine bencillikleri tavan yapmış böyle yaparlarsa ülkelerine turist gitmez kendileri bilirler.

Rossie

Ben şu an turistik bir yerde çalışıyorum ve neredeyse her gün koreli müşterilerle muhatap oluyorum Türkçe kelimeleri geçtim ingilizce bile bilmiyorlar ve bizden kendi dillerini anlamamızı bekliyorlar?! Yanlarında grup liderleri olmasa hiçbir halt yapamazlar ama insanlardan ingilizce de değil direkt korece konuşmalarını mı bekliyorlar? Komik insanlar bu koreliler.

SURMEW-BTS

bu da garipmiş, dünyanın farklı bir yerinde yaşayan yabancı biri nasıl Korece bilmeli ki 😀 ilgi alanıdır bilir ama bilmesini ve anlamasını beklemek garip.

Faber

Şunlara bak ya . Temel Korece öğrensinler diyorlar. Adam temel koreceyle kozmetik dükkanında cilt tipini nasıl anlaticak ? Oldu o zaman bütün turistler gittikleri ülkenin dilini baya baya derdini anlatacak kadar öğrensin . Şu yazdıkları yorumların saçmalığına bak ya . Türkiye ile kıyaslandığında Kore’nin doğru düzgün gezilecek yeri bile yok . Turistlerin çoğu Hallyu akımından ve Kpop dan etkilenen kişiler . Yatıp kalkıp dua etsinler de ülkemize bu sayede turist geliyorda ekonomiye katkı oluyor diye . Birde utanmadan bizim dili öğrenip gelsinler yazmış. Umarım istedikleri gibi Korece bilmeyen hiçbir turist ülkelerine gelmezde , turizmin ekonomiye katkısı azalır . O zaman… Read more »

Billgesue

Bunlar kafayı yemiş gerçekten. İngilizce bilmeniz gerekiyor zaten. Turistlerin hepsinin ana dili İngilizce sanki. Evrensel bir dil olduğu için herkes İngilizce ile iletişim kurmaya çalışıyor. 1-2 hafta Kore’de duracaklar diye Korece öğrenmeleri mi gerekiyor?

Bullshit

Ve son on yıldır her şarkılarında ingilizce en az beş kelime geçen halk söylüyor bunları.Ayrıca Amerika aşığı bir millet üstelik.Bir kaç kelime öğrenebilir turistler ama temel Korece ? Turistik alanlarda ya da turistlerin alışverişi yoğun olarak yaptığı alanlarda,İngilizce bilen en az bir eleman çalıştırmaları daha mantıklı değil ?

Selen

Geçen yaz koredeydim, buradaki yorumların çoğu haklı. Gelen turistler ağırlıklı Çin, Japonya, Malezya, Endonezya gibi ülkelerden; biraz da Avrupadan geliyor ve neredeyse hepsi Hallyu için geliyor. Yaşları genelde genç, geziyorlar ve bol bol alışveriş yapıyorlar. Aldıkları ya kozmetik ya K-pop ürünleri. Yani ülkenize yine K-pop için para bırakıyorlar çünkü o kadar da dillere destan bir ülkeniz yok zaten. Benim bile tatile Japonya yerine Kore’ye gitmemde K-pop sevmem etkili oldu. Size İngilizce konuşmak zorundasınız diyen yok ama siz küresel dili bile konuşamazken süslü şarkıcılarınız için ülkeye gelen hiç kimse oturup Korece öğrenmek zorunda değil. Bir Asya dili öğrenmek istesem oturur Çince… Read more »

Bankt

Ulan ! Şu yorumlara o kadar sinirlendim ki ! Adamların dediklerine bak ya , şaka gibi . Gerçekten Türk insanı çok sıcakkanlı ve misafirperver . Bir kez daha anladım . Bizim ülkemizde bir turist İngilizce bir şey sorup yardım istese kendimizi yırtarız yardım edebilelim diye , İngilizce bilmeyen adam bile bir şekilde onların sorunlarına çözüm bulmaya çalışır .Bunlarda gelmiş İngilizce konuşuyorlar Korece konuşsunlar yazmış ya . Zaten kusura bakmasinlarda gelen turistlerin çoğu kpop dan hallyudan etkilenen insanlar. Yoksa kimse sizin ülkenizin toprağına taşına aşık olup gelmiyor gezmeye . Ayrıca benim Asya dan bir ülkeyi ziyaret etme fırsatım olsa Japonya varken… Read more »

Kraliçe2NE1

Deliler yine konuşuyor konuşun deliler

Ei

Ya ksjdjdlddjdl

Sullsu

Amma abarttınız ya. Korece herkesin öğrenmesi gereken bir dil mi Allah aşkına.?Bu Koreliler kadar ben illa benci bir millet daha görmedim pes.

hmm

koreliler kendilerine çine ve japonyaya nazaran tanrı tarafından özenle seçilmiş bir ırk gibi davranıyorlar oysa çin ve japonyayı siyaset ya da animelerinden bilirken kore muştu xlwşwğlflcldkc bir halt olduğunuz yok kpopınız olmasa ha kpop dedim ama o da zaten amerikada ne varsa ısıtıp öne sunmanın bir adı olsun işsiziz bizde bakınıyoruz sağa sola:(

Lbssslk

İsterseniz tüm dünya korece konuşsun?Yabancılar neden sizin dilinizi öğrensin ki?İngilizce evrensel bir dil,bu dili öğrenmek ŞART.Evrensel bir dili öğrenemiyorsunuz,ülkenize gelen turistlere bu yüzden kızıyorsunuz?Bu ne tür bir kafa yapısı?

Aden

Bu nasıl bir düşünme şekli ya . Sanki hepiniz turist olarak gittiğiniz ülkede o ülkenin dilini konuşuyorsunuz.

SURMEW-BTS

İngilizce dünyada ki tüm insanların anlaşabilmeleri için seçilmiş ortak dildir (gerçekte adamlar tüm dünyayı işgal edip sömürdükleri için), neyse… Dünya da ki herkes her dili öğreneöeyeceği için her ırktan dilden dinden ve kültürden insan iletişim kurabilirsin diye ortak seçilmiş dil İngilizce tabiki İngilizce soracaklar. Koreye gelip satıcı ile İngilizce konuşan kişinin ana dili belki de Fince nerden biliyor bu Koreliler, cidden ırkçı ve milliyetçiler ve önyargılı dünyaya kapalılar ve bi haberler galiba. elbette bi kaç kelime Korece öğrenip kısa cümleler kurmak hoş olur, çeviri programları kullanıp yapabildiğin kadar Korece de söylemeye çalışırsın ama orta düzey Korece öğrenmek çok zor anlayış… Read more »

Nur

Çöp kutuları yine boş konuşuyor

genelover

asil surekli ingilizce konusmaya calisan kendileri yol tarifi sorsan da herhangi birsey sorsan da korece birsekilde onlar ingilizce cevap vermeye calisiyorlar .butun yabancilarin ingilizce bildigini dusunup ingilizce pratik yapmak icin onlari kullaniyorlar

Selin

Sanki insanların hayattaki tek amacı gelip sizin ülkenizi görmek.. Onlarca ülke geziyorlar oturup bilmedikleri bi alfabeye dile mi çalışsınlar şimdi. Bu arada Subway olayına sinirlenmeye haklılar ama youtube olayı çok rahatsız edici. Anlamadık diye üzülüyoruz yani kimse harbiden sinirlenip boykot etmiyor eng sub bulamayınca -produce izlerken ben hariç dndkjsksnspa-

Melike

Burada bir kısımda hak veriyorum. Bazı Turistler bize İngilizce bilmek zorundaymışız gibi davranıyor.Evrensel bir dil olabilir ama bilmek zorunda değiliz.Çat pat herkes bir kaç kelime bilir.Ama onlar birde üstüne çok hızlı konuşuyor. Mesela bize de aynısını Araplar yapıyor .Bir çok kere rast geldim.Arap turistler sana bir yer falan sorduğu zaman Arapça soruyor ve sendende Arapça cevap vermeni bekliyorlar.Ve bunda da usteliyorlar. Ve bu gerçekten sinir bozucu. Kore ye gidiyorsan evet temel şeylere bakmalisin.Bu sadece Kore içinde değil.Yurt dışına gidiyorsan o ülkenin dili hakkında temel şeylere bakmalisin. Ve bu anlatılanlarda sinirlendiğim bir nokta da turistlerin karşısındaki İngilizce bilmeyince sinirlenmesi. Farklı bir… Read more »

SURMEW-BTS

Doğru diyorsunuz, İngilizce bilmiyorlar diye sinirlenmeleri, surat asmaları , oflamaları hoş değil tabiki.

Çekirdeksiz karpuz

Demek istediğinizi anladım ancak bizdeki araplar turist değil. Yani burada kalan mülteci takımı gittikleri ülkenin dilini bilmeli. Çünkü burada yaşama zorunluluğu altındalar. Turist için bu o kadar gerekli değil. Rus bir vatandaş koreye gidip zahmet edip ingilizce konuşuyor ama kore çok bencil davranıyor. Herkes turist olarak gittiği ülkede temel bi kaç şey öğrenir ama örneğin Çin’n bizlerden kendi dillerini öğrenmemizi istediklerini düşünsenize. Kore bu bağlamda temel şeylerden fazlasını istiyor.

```

Biz türkler bence bi ülkeye giderken temel şeylere bakıyoruz ama ana dili ingilizce olanlar kendilerini hiç yormuyorlar. Herkes ingilizce bilmek zorundalarmış gibi davranıyolar aşırı sinir bozucu.

Zahide

Yav yorumlar da en az netizenlerin ki kadar saçma bir ingilizin ana dili ingilizce olmayan ülkeye gidip İnsanları ingilizce konuşmasını beklemek normal mi? Bir de karşısında ki ingilizce bilmeyince sinirlenmişler. Pardon da madem başka ülkeye gidiyorsun en azından bir kaç tane basit kelime öğren. Herkes ingilizce bilmek zorunda değil. Türkiye’ye gelen tustlere de çok iyi davranılmıyor dürüst olalım şimdi. Bazı hadsizler sırf yabancı diye atıp tutuyorlar ve son günlerde yabancılara karşı yapılan saygısızlığı görüyoruz televizyonlarda bir kaç kişi güzel karşışadı diye hepsi aynısını yapmıyor ne yazık ki. Zaten Türkiye’de ki turistlerin çoğu çeviri yapan programlar veya önceden hazırladıkları Türkçe cümleleri… Read more »

Liya

Dediklerine kesinlikle katılıyorum görmeyen anlayamaz bence Antalya da yaşıyorum ve burasi Rus dolu sokakta Türk den çok Rus a rastlarsiniz o derece bir şey sordukları ve ya bi şey isteyecekleri zaman Rusça konusuyorlar anlamadiginda sinirli şekilde bakıp gidiyorlar tiplere bak yani benim ülkemde onun dilini konuşmuyorum diye bana sinirleniyor ne kadar saçma ve mantıksız Korelilere kesinlikle katılıyorum bir ülkeye gideceksen temel şeyleri bilmen gerekir

Yeni Yazılar