Benzer Yazılar

Soo Hyun/Claudia Kim’in ‘Fantastic Beasts 2’ filmindeki Nagini rolü tartışmaya sebep oldu

Soo Hyun/Claudia Kim'in 'Fantastic Beasts 2' filmindeki Nagini rolü tartışmaya sebep oldu

HABER: ‘Grindewald’ın Suçları’ JK Rowling Soo Hyun’un kadroya seçilmesi hakkındaki ırkçılık tartışmasında savunma yaptı

KAYNAK: Star Today via Nate

“Anlıyoruz, kitaplarda yeterince farklı ırkı temsil eden karakterler koymadın, ama Nagini’yi birden Koreli bir kadın yapmak saçmalık.” diyen bir hayrana JK Rowling Nagini’nin Endonezya mitolojisindeki yılana benzer yaratıklar olan ‘Naga’dan geldiğini, Endonezya’da bir sürü farklı etnik grubun olduğunu, bu yüzden Koreli bir aktrisin oynadığını söylemiş. Tartışma olmasının sebebi ise 1) Endonezya-Hint mitolojisine ait bir karakteri Endonezyalı veya Hintli bir aktris yerine bir Koreli aktrisin canlandırması, 2) Nagini’nin orijinal HP kitaplarında önceden bir kadın olduğunun asla söylenmemesi ve orijinal kitaplarda ‘Arnavut’ olarak tasvir edilmesi, 3) Koreli bir kadının yılan rolünü oynamasıyla sinema dünyasındaki Asyalı kadınların ejderha, yılan gibi yaratıkları oynaması klişesine bir yenisinin eklenmesi. 

1. [+485, -17] Harry Potter hayranlarının çoğu yazarın karakter gelişiminde bayağı ırkçılık yaptığının farkındadır ㅋㅋㅋ Asya’nın popülasyonunu ve ülkelerin ne kadar büyük olduğunu bir düşünün, Asya’da nasıl sadece tek bir büyücü okulu olabiliyor ve Japonya’da? ㅋㅋ ve güya Asyalı büyücüler süpürge yerine halıyı tercih ediyormuş ㅋㅋ bu ne ya? ㅋㅋ

2. [+440, -17] Harry Potter serisi Doğu Asyalıların temsili konusunda oldukça negatif. Cho Chang’ın ismi bile ırkçı söylem ‘çin çon’ gibi geliyor kulağa, karakter de pozitif bir karakter değil. Patil kardeşlerin isimleri en azından Hindu tanrıçalarının isminden geliyor, ‘Kes sesini Malfoy’ gibi havalı replikleri var, Üç Büyücü Turnuvasında ana karakterlere partner bile oldular. Hep Doğu Asyalı karakterler kenara atılıyor.. JK Rowling’in Doğu Asya coğrafyasını hiç bilmediği de çok belli..

3. [+354, -21] Batılıların Asyalı kadınları nasıl gördüğünün bir örneği..

4. [+35, -21] Irkçılık sorunlarına rağmen sırf bir Koreli aktris oynuyor diye filmle gururlanan Korelilerden utanıyorum. Yabancı hayranlar bizden daha öfkeli.

5. [+24, -14] Ben yine de bir Koreli aktris bu kadar büyük bir filmde oynayabildiği ve yetenekleriyle takdir gördüğü için mutluyum

6. [+20, -24] Yazarın iddiaları biraz zorlama geldi.. neyse, film zaten sıkıcı, sırf Harry Potter etkisi sayesinde ilgi çekiyor

7. [+14, -2] JK Rowling’in herhangi bir Asyalı kadının Endonezyalı birini oynayabileceğini düşünmesi oryantalizm değil mi?

8. [+11, -2] Ah.. Asya hakkında hiçbir bilgisi olmadığı, sadece birkaç hikaye okuduğu o kadar belli ki. Başka karakterler yaratacak kadar bilgili değilse sadece beyaz karakterler yaratsaymış. Niye bilgilenmeden Asyalı karakter ekleyerek bu kadar skandala sebep oldu?

9. [+8, -2] Karakter o kadar kötü ki filmi izlemek bile istemiyorum

10. [+3, -0] Asyalıların diğerleriyle eşit muamele görmemesi yeni bir şey değil

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+251] Harry Potter kitaplarıyla büyüdüm ve seriye bayılıyorum, ama JK Rowling’in son zamanlarda seri sonlandıktan yıllar sonra yaptığı alakasız karakter değişiklikleriyle ‘acayip duyarlı-zeki’ olmaya çalışmasından bıktım. Etnik çeşitlilik sunabileceği yedi kitabı vardı ve bunu yapmadı, tamam, en azından rahat bırak, şimdi para kazanabilmek için orijinal HP serisini kafasına göre değiştiriyor.
Rick Riordan daha iyi bir örnek, ADD’li (dikkat eksikliği bozukluğu) oğlunun edebiyat dünyasında bir temsilcisi olsun diye Percy Jackson serisini yazdı, hayranlar Amerika’da (New York) geçen bir romanda hiç etnik çeşitlilik olmadığını söyleyince hatasını kabul etti ve sonraki serisi ‘Hero Of Olympus’ta Asyalı, Latin ve Amerikan yerlisi karakterler tanıttı, hepsini de ırklarına saygı duyarak yazdı, sırf para kazanmak için değil

 

Kaynak: Netizenbuzz

5 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Billgesue

Evet ya Harry Potter dünyası güzeldi ama sırf para için Fantastic Canavarlar’ı çıkarttı ve HP evreninin büyüsünü bozdu. JK Rowling’i severdim ama son zamanlarda iyice bozdu. Lanetli Çocuk’tan bahsetmiyorum bile…. Ama ırkıçılığa gelirsek kadın hep ırkçıydı maalsef. HP oyuncularının hepsi İngiliz mesela. Amerikalı olan ve role daha çok uyan bir-iki oyuncuyu sırf İngiliz olmadıkları için kabul etmemişler.

LemonadeMouth

Jk Rowling’in bu sıralarki tutumu benide rahatsız ediyor.Olumsuz bir eleştri oldu mu hemen savunmaya geçiyor falan ama HP oyuncularını İngiliz istemesi bence doğru bir karardı.Hepsi için geçerli değil çünkü bu İngiliz olan karakterlerin İngiliz aktörler tarafından hayat verilmesini istedi.

Surmew-BTS

Herhangi bir yazar geniş bi evrende geçen hikaye yazacağı zaman, eğer farklı bi ırktan farklı bi toplumdan karakter yaratmak istiyorsa uzun ve ön araştırma yapmalı, eğer bi insan doğup büyüdüğü toplumda başka toplumlar hakkında hiç kitap okumasa, müziklerini dinlemese , filmlerini okumasa o toplum hakkında kendi çevresinden duyduğu kadar bilgi bilir ve ister istemez ön yargıya ve ırkçılığa kaçan çıkarımlarda bulunur, ya sadece tek bi ırkla ilgili yazacak bu işlere girişmeyecek ya da uzun bi araştırma yapıp hangi toplum hakkında yazacaksa imkanı varsa o ülkeye gidip, o ülkenin bilgili ve kültürlü kişileri ile konuşacak, ya da bi süre aralarında yaşayacak.… Read more »

Erusem

Koreli başrol görmek isteyenler maze runner izlesin 🙂

anonim

Rick Riordan gerçekten mükemmel, kitaplarına bir şans vermelisiniz kesinlikle.

Yeni Yazılar