“Hwasa N kelimesini söyledi, blackface yaptı, kendine ‘siyahi/afrikalı unni’ dedi, ‘durag’ taktı ve şimdi insanları korkutmak için Afrika’nın geleneksel kıyafetini giyiyor, o kadını anasayfama düşürürseniz ya da onu korursanız sizi hemen engellerim”

(Ç/N: ‘Durag’ siyahilerin taktığı bir bandana gibi, N kelimesi nig*a, blackface yüzünü komiklik olsun diye siyaha boyamak)

“Hala Hwasa’ya hayransanız ırkçı olduğunuzu düşüneceğim”

“‘Nigga please don’t touch’ kızım Beyonce Irreplaceable şarkısında N kelimesini söylemiyor, bunu ne zaman duysam gülüyorum, Hwasa’ya katlanamıyorum”

Özetle:

Dün Hwasa bir televizyon şovunda geleneksel Afrika kıyafetini giydi ve o kıyafetle dalga geçtiği iddia edildi, bayağı tepki aldı
Ayrıca geçmişte yaptıklarını ortaya çıkardılar, radyoda bir şarkı coverlıyordu ve N kelimesini söyledi
Şarkı sözlerinde N kelimesi yoktu normalde, Melon yanlışlıkla eklemiş ve Hwasa onu görüp söyledi

1. Bu neden ırkçılık sayılıyor? Geleneksel kıyafetleri günlük hayatta tarz olarak kullanmak artık bir trend değil mi? Siyahilere ve Asyalılara karşı yapılan ırkçılık durmalı evet, ama bence artık en küçük ve önemsiz şeyler bile abartılmaya başladı. Hwasa kıyafeti güzel bulmuş ve giymiş, sorun nedir? Kıyafeti beğendiği için göstermeye çalışıyordu? Siyahi biri hanbok giyip çıksaydı ‘Evet, hanbok çok güzel ve yabancılar da beğenmiş ki giymek istemiş’ diye düşünürdük, herkes de o siyahi kişiyi överdi. Siyahilerde aşırı bir mağdur zihniyeti var.

2. Yabancılar artık K-Pop’a aşırı ilgi gösteriyor, huzurlu günlerimiz sona erdi yani… K-Pop gittikçe büyüyor…

3. Bu Amerika’da 1 numaralı trend mi oldu??? Twitter’a girmediğim için haberim yoktu ama Naver’de trend olduğunu gördüm.. ve burada o kadar ilgi çekmedi.. I Live Alone’daki bir sahnenin Amerika’da 1 numaralı trend olacak kadar ilgi çekmesi gerçekten K-Pop’ın ne kadar büyük olduğunu anlamamı sağladı??…. Black Lives Matter protestoları beni şok etmişti…. bunun onunla bir alakası mı var? ㅠㅡㅠ

4. Onlara yabancılar deme, hepsi K-Pop hayranı, bunu belirt ㅋㅋㅋ Kullanıcı isimlerine ve profil fotoğraflarına bak ㅋㅋㅋㅋ Bunların hepsi yabancı hamam böcekleri. Sadece Mamamoo nefret almıyor, benim bias grubumun olayını da abartıp skandal çıkardılar ve o twitlere bir sürü RT attılar. K-Pop hayranlarının karakteristik özelliği. O yabancı hamam böcekleri s*ktirsin

5. N kelimesini kullanmak büyük bir sorun evet… ama geleneksel kıyafeti giymek niye sorun oldu bilmiyorum. N kelimesi gerçekten ciddi bir hata ama

6. Hwasa suçlu değil, her şeyi bilmeden direk nefret vagonuna atladılar. Medya çoktan açıklama yaptı, burada Hwasa da suçlu değil siyahiler de

[THEQOO] Netizenler, Hwasa'nın yabancı hayranlardan aldığı tepkiyi konuşuyor

(Ç/N: Hwasa’nın kıyafetinin programda sık sık giydiği Koreli ‘sauna’ tarzını gösterdiğini söylüyorlar, Nijeryalıların geleneksel kıyafeti olmadığını açıklıyorlar)

7. Yabancı hamam böcekleri Hwasa’ya bakınca aşağılık kompleksi yaşıyor demek

8. Onlar ‘yabancılar’ değil, K-Pop hayranları, çoğu skandalı bu K-Pop hayranlarının saçmalıkları çıkarıyor

9. Kazayla N kelimesini söylemiş olsa bile özür dilemeliydi. Bir yabancının çan çin çon dediğini duyunca ne kadar sinirleniyoruz bir düşünün

10. Yabancı hamam böcekleri yine iş başında

11. Yabancı hamam böceklerinin son zamanlardaki hobisi herhangi bir idolü seçip ona nefret yağdırmak. Hayranlar mı, antiler mi belli değil. Her şeye ırkçılık diyorlar… Kıyafeti belli bir şekilde giyerseniz, saçınıza belirli bir tarz yaparsanız, alnınıza mücevher takarsanız vs… O ülkelerde yaşamayanlar bile büyük olay çıkarıyor… kendi biaslarına engel oluyorlar, popüler olmalarını istemiyorlar sanki. Yabancı hamam böcekleri K-Pop’ı seviyor ama Kore kültürüne saygı duymuyorlar… bugünlerde beni aşırı strese sokuyorlar

12. K-Pop gerçekten popüler oluyor demek

 

Kaynak: Pannchoa

Abone Ol
Bildir
guest
152 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Öylesine biri

Mamamoo’nun sürekli ırkçılık ve tavır tartışması çıkıyor. Zaten Hwasa’da Zico’yu destekleyen ünlülerden biriydi pek şaşırtmıyor bu haberler artık beni.

123

Bu Mamamoo’nun ilk ırkçılık tartışması değil. Şarkılarını çok seviyordum ama böyle tartışmalar çıktıkça grubu dinlemeyi bıraktım. Koreliler kendilerine karşı yapılan şeylere karşı çok hassaslar ama kendi milletlerinden biri ırkçılık yaparsa bunu hemen reddediyorlar.

Büşra

Bence yabancılar rahatsız olmakta haklılar. Kore’de yapılan programlarda Türkiye’yi sürekli deve, çöl ve Arap kültürüyle ilişkilendirip göstermelerine aşırı sinirleniyorum. Cahillikten değil bu yaptıkları nasıl görmek istiyorlarsa öyle yansıtıyorlar.
Misal Güney Asya ülkelerini de küçümseyip duruyorlar ama sorsan herkes “Korelilere ırkçı davranıyor” diye sürekli yakınıp duruyorlar açıkça iki yüzlüler.
 

Last edited 11 gün önce by Büşra
Cansu

Aynen bi adam şarkı söylemiş türkçe hemen kafasına fes koymuşlar fes aslında ingilizlerin ama kime anlatacaksın işte hepsi tarih yoksunu kafayı idolllerle oyunlarla bozmuşlar

Meryem

Fes aslında Faslıların değil mi?

...

Bence bunu düşünmeleri saçma değil. Sonuçta küçük bir ülkeyiz ve müslüman olduğumuz için direkt deve ve çöl ile bağdaştırıyor insanlar. Bugün bizim afrikayı kabileler halinde ya da tamamen aç fakir olarak görmemiz gibi. Adamlar gayet apartmanlarda şehirlerde yaşayan normal insanlar. Ama akla ilk gelen bunlar değil.

Büşra

Öncelikle küçük bir ülke değiliz bunu bil. Ne fiziki olarak ne de tarihi bağlamda bu söyleminin hiçbir tutarlı tarafı yok. Neye göre küçük onu bir söyler misin? Sonra Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlettir ve devletin dini yoktur. Birçok etnik grup ve farklı dine mensup insanlar asırlardır ülkemizde yaşıyor. Endonezya dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkelerden biri bu sebeple çölde yaşayıp deveye biniyorlar diyor musun? Ayrıca Akdeniz, Karadeniz, Ege, Marmara vs. olmak üzere 3 tarafı denizlerle çevrili bir yarımada ülkesiyiz. Kaç kişi hayatında deve gördü yolda yürürken bu ülkede??? Afrika deyince insanların aklına yoksulluğun gelmesinin sebebi, 2020 yılında gerçekten insanların… Read more »

Last edited 10 gün önce by Büşra
nayeonist

ağzına sağlık

Cansu

Lan senin parmaklarına kurban ne güzel yazmışsın korelileri yüceltip kendi ülkelerine yabancı kalıyorlar

Nene

Ulan Koreliler….İşinize gelince nasıl istediğiniz ismi savunuyorsunuz hemen…
Ayrıca kabul edin artık Mamamoo ırkçı bir grup.Bu kaçıncı mevzu? Tıpkı ülkeniz gibi.Her seferinde mi yanlış anlaşılıyor? Ayrıca açıklama tek bir olay için diğerleri ile ilgili birşey söylememişler.
Hak etmeyene hak etmediği değeri verince böyle karakteri ortaya çıkıyor işte.
Fazla ileri gittiğimi düşünmüyorum çünkü Irkçılık en çirkin ve afsız suçlardan…
Hem Hwasa kendi ten renginden bile çok nefret almışken bunu bilerek komik bulup yaptıysa bu da çok saçmadır kusura bakmayın.

aswium

nedne bu kadar çok eksi almş bu

Meryem

123 beğeni var?

NeNe

Bugün bu eksi artı ayarlarında bi sıkıntı var sanırım. Bir bakıyorum bir sürü eksi bir bakıyorum 4 beğeni şimdi ise 127 olmuş bende anlamadım.

Last edited 10 gün önce by NeNe
Minlele

Şu netolara bak amerika doğumlu bir asyalıya ingilizcen iyi dendiğinde asyalılara ırkçılık yapıyorlar de demediğini bırakma kendi milletiniz yaptığında
Aman ya çok abartıyorlar ne var sanki de
Kokuşmuş it sürüsü

belgisiz sıfat

Kendileri dört dörtlükmüş ve idoller yanlış nefes alsa yerden yere vurmuyorlarmış gibi konuşmuşlar. Yabancı hayranlar kendi haklarını arıyorlar ya da kendilerini inciten, rahatsız eden şeyleri söylüyolarlar diye neden hamam böceği oluyor? Bir Avrupalı hanbok giyip dalga geçer gibi ortalıkta dolansa hoşunuza gider miydi acaba?

Last edited 11 gün önce by belgisiz sıfat
SGJK

Her yabancı hamam böcekleri dediklerinde ekrana uçasım geliyor..koreye bu kadar ilgi ve para nerden geliyor acaba ? Çıkmasın o zaman idoller dünya turuna korede takılsınlar hadi bakalım,şarkılarda ingilizce kullanmayın,youtubeda İngilizce başlık atmayın ve alt yazı eklemeyin..bp ve bts olmasa kpopun yüzüne bakmam..onca sene apop takip ettik de amerikalılar böyle bir şey söylemedi,terbiyesizlik yapmadı.. Hata varsa tepki gösterilir,özür beklenir..olmayan durumlardan yalan dedikodular çıkaran,ünlülerin kariyerlerini baltalamaya çalışanlar kendileri ama olan bir durumdan ötürü hayal kırıklığı dile getiren yabancı fanlara karşı fena terbiyesizler..biri bu mankafalara o yabancı hamam böceklerinin (!) yorumları okuduğunu söylesin,dua etsinler de korece bilmiyoruz , i-kpop fanları bence sinirlendirmemeliler..

Last edited 11 gün önce by SGJK
Efendim

bir de huzurlu günlerimiz sona erdi yazmışlar gülesim geldi, ezelden beri fanwar yapıyorlar, idollere hala kendi malları gibi davranıp, çoğunu depresyona, intihara sürüklüyorlar, sokakta fan savaşı bile yapmışlar… gelmişler bize laf ediyorlar.

SGJK

Aynen ya 20 yılı aşkındır süren hastalıklı ve sapık idol zihmiyetleri var , sasaeng denen sapıklar bunlardan çıkmış ama bize sallıyorlar sjsjs Sırf bunlar için bazen google translate kullanıp sövesim geliyor, ellerim kaşınıyor..fazla yüzsüz ve nankörler fazla fazla ..

Last edited 11 gün önce by SGJK
Jae

Ayyynen öyle daha fazla katılamazdım yorumuna

TheBlackandWhiteandGrey

Aşağıda kafası karışanlar ya da olayı tam anlayamayanlar için söyleyeyim:
Kimse Afrika tarzı kıyafet giydiği için eleştirmiyor. Burda olay giyilmesindeki amaç. Bu kıyafetler insanları korkutmak için giyilmiş kıyafetler. İnsanlar(özellikle Afrika kökenliler) bu yüzden sinirliler. Kimseyi birini bitirmeye çalışmakla suçlamayın.

TheBlackandWhiteandGrey

Ben farklı kültürlerin kıyafetlerinin ikonlarının kullanılmasını çok hoş buluyorum. Yalnız değilimdir de bence. Bizim kadınların giydiği kıyafetler var mesela her ne kadar Türkiye’de olmasa da Irak’taki Kürtlerde daha yaygın ama ben birinin onu giymesini çok tatlı bulurdum. Yapabilirsem eğer modern versiyonunu yaptırıp ben de giyeceğim 💖

Cansu

Knks seninki çok iyi aslında ama kızın yorumunu düzgün oku insanları korkutmak amaçlı giyinmişler öyle bu yüzden ırkçılık diyorlar

TheBlackandWhiteandGrey

Kanka ne diyon ben de onu dedim zaten aslında sen iyi okumalısın sksşdkdşdmdmdm :”)

134340

Keşke bizim yazdıklarımızın da çevrildiği ve okuyacakları bir yer olsa o kadar doluyum ki. Kore o kadar cahil, dünya siyasetinden bir haber, kültürlerle ilgili o kadar bilgisiz bir toplum ki… Çok içki içmekten beyinleri süngerleşiyor bence başka bir açıklaması olamaz. Bir de kendilerini en üstün toplum falan olarak görüyorlar. Komik.
Mamamoo için söylenecek çok bir söz yok. Klasik koreli ; cahil, saygısız, ırkçı, yaptıkları yanlışın ne olduğunu anlayamayacak kadar kıt.

Lululali

Bu koreliler hangi hakla yabancılara hamam böceği diyor.yabancılar olmasa ülkelerinin kpoptan gelen çoğu geliri yok olur. Bence oturup kalkıp şükretsinler.

KINGEXO

Koreli birisine çekik gözlü desen en büyük ırkçı sen olursun ama siyahilerin geleneksel kıyafetlerini insanlarını korkutmak için giyip gülersen ırkçı olmuyorsun. Bana göre insanlar bu kadar hassas olmamalı ama bu koreliler kendilerine laf kondurmazken başkalarına ‘bunda bir şey yok abartmayın’ diyemez.

TheBlackandWhiteandGrey

Aslında çok hassas davranmıyor hayranlar. Hwasa nın dansçıları durag takmıştı ve açıklama falan yapmadılar. Önceden yaşanan olaylarla beraber bu bardağı taşıran son damla oldu da denebilir

KINGEXO

Hassas derken onu demek istememiştim mesela uzak doğulu birisi çekik gözlü oluyor bunu dile getirmek ırkçılık değil ya da rastalı saç modeli yapmak ırkçılık değil benim için. He ama bunları yapıp dalga geçmek gerçekten sinir bozucu arada ince bir fark var bence.

Soya

O ‘korkutma/korkunc’ şeyi yanlış çevriymiş o niyetle giymemiş

delulu

looooolll senin için ırkçılık olup olmaması kimsenin umrunda değil çünkü bu bariz bir ırkçılık. google bir tık kadar uzağında… cidden 2020deyiz ve insanlar en temel şeylerde bile cahilliklerini konuşturtabiliyorlar gerçekten şaşırtıcı.

KINGEXO

Şimdi bebeğim beyazlara özgü bir kıyafeti ya da saç modelini uzak doğulular ya da siyahiler yapsa ırkçı olur mu? Olmaz. Ama siyahilere özgü şeyleri beyazlar yapınca nedense ırkçı oluyor benim saçma bulduğum şey bu. Ama görüyorum ki sen başkalarını küçük düşürmek için düşüncelerini eleştirip cahil diye damgalıyorsun.

syssota

ikisi arasındaki fark beyazların tarih boyunca siyahileri sömürüp köleleştirmeleri. siyahiler için rasta, cornrow onların yaşadığı zulmün simgesi. çok uzun zaman önce değil 90larda, 2000lerde siyahiler sırf bu kültürlerine özgü saç stilini kullandıkları için işten atılıp okullara alınmıyorlar, ırkçı cinayetlere kurban gidiyorlardı. kölelik zamanlarında açlıktan ölmemek için örgülerinin içine mısır saklıyorlardı. bunca olay olduktan sonra siyahi olmayanlar çıkıp hiçbir şey olmamış gibi “sadece moda olduğu için” bu saç stillerini kullanamaz çünkü bu tarih boyunca acı çekmiş insanlara saygısızlıktır (siyahiler böyle düşünüyor). senin için sadece bir kıyafet ya da saç stili olabilir ama onlar için kültürlerinin önemli bir parçası. beyazlar tarihin hiçbir… Read more »

delulu

bilmediğin bir şeyi araştırmamakta diretip hala yorum yapman benim damgalamada haklı olduğumu gösteriyor ama ben cahil eğitmeyi severim o yüzden şöyle anlatayım; tarihte köle olarak kullanılan, dışlanan, doğal saçlarının yeterince resmi, yeterince ‘onlardan’ gözükmediklerini söyleyerek işlerinden çıkartılan insanlar beyazlar değil siyahlardı. sosyal hayatta siyahların saç modelini hor gören ve onları peruk takmak zorunda bırakan beyazlar, şimdi onların örgülerini ‘boxer braids’ adını vererek tarz olmak için kullanıyorlar mesela. bu insanların geçmişte ikinci sınıf insan muammelesi görmesine de sebep olan kültürleri, şu an trend olarak kullanılıyor. beyaz bir kızın coachellada bohem bir tarz yakalamak için kullandığı kıyafet, aksesuar; kızıl derililerin kutsal ayinlerinin… Read more »

TheBlackandWhiteandGrey

Aynen ya 👍

Soya

Ama sen baska bir şeyden bahsediyorsun galiba

KINGEXO

Birisi bot kullanıyor sanırım yarım saat önce 100 beğeni varken 4 olmuş wkdnjwkskw umurumda değil ama bunu yapan işsiz kimse baya komik.

Last edited 11 gün önce by KINGEXO
Zehra

Ben sevmiyorum, bundan sonra da seveceğimi düşünmüyorum. Zico ile gördüklerimden direk soğuyorum chungha yı eskiden çok sevsemde artık gördüğümde hemen geçiveriyorum. Hwasayı eskiden de sevmezdim iyi ki sevmezmişim 😒 resmen hiç tepki de almadılar zicoyla yaptıkları şeyler için şaka gibi.

isimsizarmy

Elebaşı Zico tepki aldımı ki katılanlar da alsın. Yetmezmiş gibi şarkısını da aylarca 1ci yaptılar, askere güle-oynaya uğurladılar cidden inanamıyorum. Ama eskiden Mamamoo ve Hwasa severdim ben. Zico olayından sonra ben de soğudum ister-istemez

Last edited 11 gün önce by isimsizarmy
Confused

Zicoyla yaptiklari seyler derken neyi kastettin acaba? Ziconun bir pislik oldugunu az cok biliyorum da mamamoo veya chungha ne alaka onu merak ettim. Onlarla ilgili pek bir bilgim yok çünkü

Queengi

Zico’nun Any Song challenge’ına destek vermişlerdi.

forme

Chungha olayı ne? Bilmiyorum da anlatabilir misin?

Queengi

Hwasa ve Chungha Zico’nun Any Song challenge’ına destek vermişti.

Ordusu koreli netizenlere karsi

Any song challenge ne ki?

Hata

Any Song Zico nun çıkardığı bir şarkı, sosyal medya hesaplarında bu şarkıyla dans ederken videolarını çekip attılar

Burioos

Bu kadar ırkçılık haberinin çıkma sebebi sektörde bilgisiz bir sürü kişinin olması.Belki bu postta cadı avı yapılmış olabilir ama Mamamoo’nun daha önce blackface yaptığını da biliyoruz.Bilerek ırkçılık yaptıklarını düşünmüyorum bilmiyor olabilirler bizim icin komik olan seyler başka insanları yaraliyor işte.Bir koreliye gidip koniçiva desem ırkçı dersiniz hakkınızı savunmaya çalışırsınız.Bunu yapıp hakkını arayan yabancı fanlar neden hamamböceği olarak adlandırılıyor anlamıyorum

Burioos

Ayrıca yabancı fanlar böyle bir durum yaşandığında idolleri uyarıp sadece bir özür bekliyor çünkü bu konularda bilgisiz olduklarını onlarda biliyor.Ama Mamamoo’nun black face skandalı çıkmışken sonrasında araştırma yapıp o kültüre karşı daha dikkatli olmaları lâzımdı.

ACİEL

gözlerini yanlardan çeksen ırkçılık diye ortalığı ayağa kaldırırlar ama kendileri blackface yapacak kadar ırkçı

Kira

Bu aptal koreliler kendilerini ne bok zannediyor? Onlara Holywood’a “çan çin çon” denildiği zaman ağlamışalardı, ama bu kız “N” dediği zaman onu savunmaya mı çalışıyorlar? Konu Hwasa ile alakalı değil. Bu aptal koreliler her zaman birilerine ırkçılık yapıyorlar, ama kendilerine yapıldığı zaman ağlıyorlar.

Lila

Mamamoo cidden böyle olaylarla anılınca bir soğuma geliyor bana iticilik hat safhada oluyor üzgünüm ama sesleri güzel olsa bile kişilikleri sıfır özellikle Hwasa ve Solar’ın

Sananesiiii

hwasanın hataları var ama kişiliğinin sorunlu olduğunu düşünmüyorum moonbyul ve hwasaya karşı nötrüm ama diğer iki üye için aynı şeyi söyleyemeyeceğim 🙁

Lila

Kişilikleri sorun olmadığını mı düşünüyorsun yapma Hwasa ve Solar yüzünden böyle tepki alıyorlar ben hiç diğer iki üyenin bir olayını görmedim

nayeonist

nee wheeinin hiç olayını göörmedin mi.. moonbyul tamam o düzgün de wheein en çok sorun çıkaran üye

Lila

Wheein ne yapmıştı ki? Hatırlamıyorum

AhgaseAileean

Ben susuyorum artılarım konuşsun
++++++++++++++++

aswium

bir de solar zamanında ben zorbalık gördüm diyordu daha masum daha anlayışlı olması gerekmez miydi

Queengi

Özellikle Solar benim garibime gidiyor. Hwasa neyse de ben Solar’a bir türlü ısınamıyorum. Sanki nerede ne diyeceğini bilmiyor gibi.

Herneyse

Sadece kıyafet meselesini açıklamışlar ya diğerleri?
“Hwasa N kelimesini söyledi, blackface yaptı, kendine ‘siyahi/afrikalı unni’ dedi ”
Bunlar korelilere has durum değil, kim N kelimesini söylerse tepki alıyor. Korelilerin siyasilere karşı bu kadar aptal ve bi haber olmasını anlamıyorum cidden.

Cansu

Mamamoo da sıkıntı var vallahş ya

Useyourbrain

Bu yorumlara bakınca Mamamoo Baştan aşağı bir koreli grup.Irkçılıkları , bakış açıları, espri anlayışı….

nayeonist

moonbyulu ayrı tutuyorum, o galiba bu tarz olaylara karışmamıştı yanlış hatırlamıyorsam

Queengi

Aynen bir tek Moonbyul’un bu tarz olayları yok. Ama özellikle Solar ve Wheein sürekli olay çıkaran iki üye.

Eyenur

Hwasa yı zico yu desteklediğinden beri sevemiyorum… Sesi güzel ona lafım yok

Last edited 11 gün önce by Eyenur
Ehe

Yabancı haman bocekleri sksn sizi

2min

Şu yabancı hamam böcekleri lafına uyuz oluyorum bu mu ırkçılıktan mağdur toplum? Ne nankör ne leş bi toplum koreliler ya

TheBlackandWhiteandGrey

Irkçılığa tepki gösterirken ırkçılık yapmak onlara özgü bir yetenek işte naparsın

Esra

Yeni bir hit şarkı çıkarır buda her şey gibi unutulur Korede..
Hwasa cidden hayal kırıklığı olmuştu benim için şimdide devam ediyor..

Ally but August is for BP

Vallahi benim bilip takip ettiğim gruplar içinde en ırkçı grup mamamoo dur Ve bu konuda kimse benim fikrimi değiştiremez kimse bana geri cevap yazmasın uğraşamam çünkü. Yanlış da anlaşılmayayım mamamoo dan nefret etmiyorum tersine şarkılarını dinlerim.Ama kızların kişiliklerinde sorun var sadece bunu bu üstteki kıyafet içinde söylemiyorum.Bu grubun böyle bir sürü skandalı var Sadece hwasa da değil wheein ve soların da böyle bir sürü ırkçı skandalları var.
Knetizenlerin bu şekilde koruması çok komik ahahahhahaha Ayrıca yine her yorumda yabancı hayranlara hamam böceği demeye devam ediyorlar bu haberde siyahilere de saldırmışlar.Hayretle okudum vallahi☠

Eth

Hwasanın giydiği şeyin kore sauna tarzıyla alakası yok ..program neden sallamış acaba ? Baya Afrikalı hatta ortadoğulu gibi üzerinde yerel ögelere benzer motifler var ve ve yanılmıyorsam kulağında aynı zamanda halka küpeler var…nasıl sauna tarzı bu ? Ve giymesi sorun değil dalga geçerek kullandığı söylüyor siyahi hayranlar.. Ve sauna konusunun programla zaten zerre alakası yok,konu farklı bir kere.. Açıkçası yalan bir açıklama olduğunu düşünüyorum..açıklamayı ve özrü direk hwasa yapsın bu ilk değil

Last edited 11 gün önce by Eth
Efendim

gelenseksel kıyafetlerin giyilmesinin ırkçılık olduğunu düşünmüyorum, günümüzde puşi takan, şalvar giyen insanlar görünce hoşuma gidiyor misal. o kıyafeti giyip dalga geçen, alaycı tavırlar takınmadıysa ırkçılık değildir, bazı insanlar farklı kültürlerin kıyafetlerini sevdikleri için giyiyor, misal bi İskoç eteği giyen ama İskoç olmayan kız/erkek sevdiklerinden giyiyorlar. ayrıca rasta saçı ben yıllardır İstanbul da görüyorum, çıkın Kadıköy de Taksim de vs gezin görürsünüz illaki rasta.

Xx4

Giymesi sorun değil..twda insanları korkutmak için kıyafet giymeleri söylendiğinde hwasanın bunu giymiş olması tepki alıyor,giymesi değil ve bu hataları ilk defa olan bir şey değil..program da çıkmış yalan bir açıklama yapıyor bunun kore sauna tarzıyla alakası hiç yok..

Efendim

Bunu bilmiyordum,eğer cidden öyleyse yaptığı yanlış.

wheepup

+sonsuz

ACİEL

senin geleneksel kıyafetlerini başkalarını korkutmak için giyseler ve aylak aylak gezinip dalga geçseler ırkçılık olarak görür müsün görmez misin acaba

Efendim

Tavrınız ve yazım şekliniz hoşuma gitmedi yukarıda ki arkadaş güzelce yazmış. Programdan ve konseptte haberim yoktu ,elbette başkalarını korkutmak için benim kültürüme ait bi öğe kullansa kızarım ve hoşuma gitmez ,açıkça ırkçılıktır.

Jdkdkdkkdkdkdk

Moda olarak ya da beğendiği için giyse kimse ırkçılık demez ki. Kostümleri giyme amaçları insanları korkutmakken gidip de milletin geleneksel kıyafetini giymesi tabiki tepki çeker

Efendim

Açıklamanız için teşekkürler

Anikaslyt

Hwasa konusundan bağımsız olarak söylüyorum tepki gösteren insanların ırkına ve geçmişte nelere maruz kaldıklarına bakarsan tepkilerinin neden yerinde olduğunu anlarsın. Siyahiler boxbraid denilen saç örgülerine de tepki gösteriyor çünkü zamanında topraklarından koparılıp köle olarak satılmalarına neden olan, türlü eziyetler çekmelerinin sebebi olan insanların bir de yüzsüz gibi kültür hırsızlığı yapmaları onları sinirlendiriyor. Benim gördüğüm kadarıyla Hwasa’ya verilen tepkinin nedeni korkutmak (?) için o kıyafetleri seçmiş olması. Eğer o kültürde yetişmiş biri yapılan hareketi ofansif buluyorsa, bunun nedenini de açıkça belirtmişse diğerlerinin yorum yapmaya hakkı olduğunu düşünmüyorum. Eğer olay tamamen manasız nefrete dönüşüyorsa karşı taraf tepkisini göstermekte haklı olabilir.

Efendim

Açıklama ve bilgilendirmeniz için teşekkürler, haklısınız.

delulu

hmm kendi ırkından bile olmayan insanların adına neyin ırkçılık olup olmadığına karar verebiliyorsun yani… hayrete düşürecek derecede bir cahillik

Efendim

Siz karşınızda ki insan hakkında tanımadan etmeden sadece bi yoruma bakarak önyargıyla yaklaşıp hakaret ediyorsunuz. Hayrete düşürecek derecede bir cahillik. Hoşgörüsüzlük ve saygısızlık. At gözlüğü takarak düşünmeden yargılıyorsunuz ,bir nevi linç kültürü. İnsanlara yapıcı ve bilgilendirici cevaplar verilip ,insan gibi bi öğretmen gibi yaklaşarak bilgilendirme ve öğretme yapılabilir. Ayrıca ben tamamen hwasa olayından bağımsız yazmıştım yorumumu. Herhangi bi kültüre ait bi kıyafeti bi insan tamamen kötü olaylar ve kötü duygulardan bağımsız olarak tamamen sevdiği ,özendiği ve tutkulu olduğu için giyebilir. Bazı Afrikalı vatandaşlar zamanında kendi kıyafetlerini giydikleri için ırkçılığa maruz kalmış bunu arkadaş bana cevap olarak yazmış cidden üzücü bunu… Read more »

delulu

hakaret,linç,alay—-asjaghadkfs hayır hayır darp ettim, taciz ettim :d herneyse öncelikle başkasına bana cahil deme fırsatı vermem çünkü ben bilgim olmadığı konularda fikrimi belirtmem. o konu ilgimi çekerse ya da en basitinden sadece kendi düşüncelerimi dile getirmek istersem kısa bir araştırmayla hallederim. öyle hurrraaa diyerek dalmam sosyal medyadaki yorumlar kısmına… ha herkes böyle yapacak diye bir kaide mi var? yok ama yapmıyorsan da gelecek eleştirileri göze almalısın. dünyada halihazır gündemde de olan böyle bir sorunu ‘bence’leştiremezsin. bu; politika, din vb. gibi tartışabileceğin soyut bir kavram değil. başta dediğine gelirsek; burada kimse kimseyi tanımıyor. bir konuda bir düşünceni belirttin ve ben de… Read more »

Efendim

İnsanlar burada yorum yapıyor ve yorum yapınca elbette gelecek yanıtları göğüslemek zorundalar ama yapılan yanıtlar saygı, sevgi, hoşgörü ve anlayış çerçevesinde olmalı, olumsuz eleştiri elbette yapılır ama yapıcı tarzda kalp kırmayan, seviyeli bi münazara tarzında tartışma olmalıdır. Tavsiyeniz ve gözümü açtığınız için teşekkürler, farkındalık yarattınız. Benden de size tavsiyem lütfen sizde ”google” a tıklayıp Türk Dili hakkında araştırma yapınız ve Türk Dil Bilgisi ve Yazışma Kurallarını öğreniniz. Bilgili , kültürlü, hazır cevap ve cevap vermeden önce araştırma yapıp ona göre yorum yapan biri bence Türkçe İmla ve Yazım kurallarına uymalıdır.

delulu

aww kıyamam buna mı sardın şimdi de,,, virgül koymadan önce boşluk bırakan, ‘benle’ ‘karşınızda ki’ gibi yazımları olan, tekrardan okutan anlatım bozukluklarına
sahip cümlelerinle tavsiye vermen şaşırtıcı… her neyse seviyeli bir münazara tarzında yazışmayı ancak seviyeli bir münazara ortamında bulabilirsin. internet dilinin varlığını yok sayıp tdk yönergesi vermeni de yine cahilliğine veriyorum. q klavyeden karşılıklı seri yazışma yapıyoruz, güvercinli mektup zamanında değiliz ama buna rağmen senden daha doğru kullanıyorum. yerinde olsam bu konuya hiç girmezdim sis ;;’cc

Efendim

4 kişi zaten beni bu konuda uyarmışken ve ben o kişilere gelip yanıt vermişken, kısaca konu kapanmışken gelip cevap yazan sizsiniz. Madem Türkçe İmla ve Yazım Kurallarına vakıfsınız o zaman doğru yazınız, ayrıca İngilizce kelimeler kullanmayınız. İnternet dili, insanın kendi yazıştığı dili bozmayı gerektirmiyor .

delulu

ughhhhhaynen knk tdkden aradılar şimdi bozulan türkçelerini geri istiyorlar benden. memnun olduysan bitirelim ya ben sıkıldım :v ne desem tüRKÇE İÖLA VE TAZYIM KURAALLALRI!1!1 yazmaya devam edeceksin gibi…annyywayayy gn c me in ur dream <3

Efendim

Bitmiş bir tartışmayı tekrar başlatıp bir dahakşne uzamasına neden olmayın o zaman, dediğim gibi zaten diğer arkadaşlar beni program da Hwasa nın yaptığı ırkçılık konusunda uyarmıştı ben de teşekkür edip cevap vermiştim ama sonra siz de bana yazdınız ve karşılıklı uzayan bir tartışmaya girdik…..neyse , iyi günler.

in-somnia.exe

Boş yapmışsın burda gayet hakaret etmişsin yorumdaki kişiye boşuna kendini savunma

115852669_788204365053071_7294326769588268205_n.jpg
delulu

cahil demek hakaret etmek değildir. bunu da ben öğretmemeliyim ya :// ben sadece gözlemimi yaptım, başka karşı argümanı olmadığı için hakaret olduğunu söyledi bu kadar..o da mesela bana saygısız olduğumu ve at gözlüğü taktığımı söylemiş :d ben bunu dile getirdim mi hiç? hayır çünkü niye getireyim? onun gözlemi olan altı boş bi şey beni ilgilendirmiyor. kimseye kendimi kanıtlama ihtiyacım olmadığı için savunma ihtiyacım da yok. tartışıyoruz sadece heyecan yapmana gerek yok yani

Efendim

Yorumunuz için teşekkürler, boş verin, ne yazsanız anlayıp kabul edecek biri değil.

ACİEL

“Durag” takması aşırı yanlış çünkü bildiğim kadarıyla bu aksesuar(bandana gibi) tarih boyunca kölelik, eziyet gören afrikalı kadınlar tarafından kullanıldı. Blackface yapması zaten başlı başına iğrenç bir ırkçılık.”nigger” kelimesini de söylemiş savunulacak en ufak bir tarafı yok. Korelile zaten dünyanın en ırkçı milltlerinden birisi kendilerini çok komik bir şekilde üstün ırk sanıyorlar ve şimdiye kadar koreye gidip ırkçılık görmemiş tek bir siyahi vatandaş göremezsiniz.

Oppacilarano

Kimse kusura bakmasın ama giyecek başka bir şey bulamadın mı Hwasa? Irkçılık değildir belki ama bu kıyafetinle tepki alacağını bilmen gerek. Kaç yıllık idolsun ve çok nefret aldın. Giyeceği kıyafetin bile nasıl etkisi olur diye biraz düşünmesi gerekti. Her zamanki Mamamoo işte. Ne beklersin? Bizim geleneksel kiyafetimizi giyse ben de kızardım yalan yok. Ne yapmaya çalışıyor bu derdim. Ayrıca Suga müziğime hamam böcekleri için tuzaklar kurdum deyince netizenlerin Sugayi linç etmesi ama yabancı hayranlara yabancı hamam böcekleri demesi çok komik.

Last edited 11 gün önce by Oppacilarano
nayeonist

hamam böceğiymiş kesin sesinizi biz olmasak sanatçılarınız ve ülkeniz bu kadar popüler olmayacak bu kadar tanınmayacaktı

Moeka

Bu kadın ne yapıyorsa artık bilinçli yaptığının düşüncesindeyim. Gözümüze soka soka Zico’yla video atıp şarkısının promosunu yaptı. Savunulacak ve sevilecek hiçbir yanı yok.

Cansu

Hwasa bacım bu kaçıncı ya iyi bir sesi var ama bence son 2 yıldır çok kasıntı davranıyor Zico olayını da demiyorum artık

GOLDENJK

siyahiler kendi kültürlerindeki kıyafetleri, saç tarzlarını kullandıkları için yıllarca dışlanmışlar; okullarından, işlerinden atılmışlar hatta şiddete uğramışlar ama şimdi beyazlar ve diğerleri bunları bir moda, konsept parçası görüyor. yani siyahilerin bu konuda hassas olmalarını doğal olarak görüyorum ben. ayrıca hwasa gerçekten n word söyleyip özür dilememişse çok büyük hata etmiş.

ROSEANNE

Ama şimdi bunun moda olması, diğerleri tarafından yapılması güzel bir şey değil mi? Bir dönem ötekileştirilen saç ve kıyafet tarzları artık insanların benimsemeye başladığı bir şey haline geldi. Özellikle de siyahi ünlülerle birlikte fanları da bunu devam ettiriyor gibi bir şey. Aynı şey kpop için de geçerli. Artık büyüdüler ve kültürleri yayılmaya başladı, hanboklar yedikleri yemekler her şey yavaş yavaş insanlar tarafından benimseniyor. Ben evde kdrama izleyip kpop dinledikçe aileme dilleri tuhaf geliyordu ve dalga geçiyorlardı mesela ama artık hem evde sürekli şarkılarını dinlediğim için hem de kendileri de bazı korece şarkıları sevdikleri için bu dille dalga geçme durumu ortadan… Read more »

pinokya revel defender

kesinlikle sana katılıyorum

GOLDENJK

ben kültürlerini kendilerine saklasınlar tarzında bir şey söylemedim ama eğer bu konuda hassaslar ise de doğal dedim. çünkü siyahilere yapılan ırkçılık geçmişte kalmış bir şey değil ve ailelerimizin korelilerle dalga geçmesiyle karşılaştırılabilecek bir şey bile değil bence. evet her ikisi de ırkçılık ve olmamalı ama birisinin sonucunda insanlar hayatlarını kaybediyor, kalitesiz yaşam sürüyor. sadece bir ay öncesinde amerikada yaşanan olayları gördük zaten. siyahi kültüründen bir şeyi siyahilerde gördüğünde hakaret yağdıran insanlar beyazlarda görünce ayakta alkışlıyor. ben de farklı kültürlerin iç içe olmasının hoş bir şey olduğunu düşünenlerdenim ama dediğim gibi siyahiler en azından şimdilik hassas olma konusunda haksız değiller. belki… Read more »

ROSEANNE

Koreliler için verdiğim örneği farklı bir yere çekmişsin bence. ben orada globalleşmeyi anlatmak istemiştim. Aslında insanların diğer kültürel ögelere maruz kaldıkça buna alıştıklarını, hatta sevmeye başladıklarını ve sevdikleri için de ona benzemeye çalıştıklarını söylemiştim. Modanın da bunun en büyük öncüsü olduğunu dile getirmiştim. ayrıca bu konuda hassas olmaları karşıdakine ırkçı diyerek tarafları ayrıştırma hakkını onlara vermiyor. Çünkü bu ögeleri kendi kültürü olmamasına rağmen sevdiği için yapıp bunu yaşatanlar da var, tıpkı hem kendi kültürü olduğu için hem de bunu sevdiği için yapanlar olduğu gibi. Ve bu da globalleşmenin ürünü. Aslında şu an amerika’da yaşanan olaylara karşı siyahilerin dünyadaki diğer insanlardan… Read more »

Last edited 11 gün önce by ROSEANNE
in-somnia.exe

10. Yabancı hamam böcekleri yine iş başında
Sizde yabancı köpeklersiniz o zaman

111301882_318736999267145_4140934181150916517_o.jpg
Lover

Sorun kıyafeti giymesi değildi ki ilk netizen ne zırvalamış öyle o kıyafeti giyip korkutmaya(?)/şaşırtmaya çalıştı karşısındaki kişiyi o yüzden mevzu patladı ki tepki alması gayet normal

Juyeon

Ben ırkçılık olduğunu düşünmüyorum ama koreli olmayan biri Hanbok giyip çekik gözlerle alakalı cümle kursaydı eminim bu netizenler kıyameti koparırdı

yeahhhright

bence insanlar önce şunun farkına varmalılar: BİZ SİYAHİ DEĞİLİZ, BU BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ DEĞİL. eğer afrikalı birisi bu davranışı ofensif buluyorsa ve özür bekliyorsa onlara kulak verilmeliyiz çünkü bu bizim ırkımız ya da kültürümüz değil. “ben ırkçı bulmuyorum” demek mağdur olan kültürün daha da mağdur olmasına sebep oluyor. genelde yabancı hayranlar e-mail atıp özür bekliyorlar zaten, cadı avına da çıkmıyorlar.

Sananesiiii

ziconun çıkardığı şarkıyı hiç dinlemedim çıktığından beri onun şarkısıyla challange yapan idolleri de es geçiyorum artık zico gibi hwasanın da mariayı hiç dinlemedim karşıma çıksa bile geçtim üzgünüm mamamoo sadece çıkış zamanlarınızdaki birkaç şarkınızı beğenip sizi aşırı yetenekli bulmuştum dinlerim demiştim ben bu grubu ama üst üste çıkan tavır tartışmalarıyla aşırı soğuttunuz kendinizden biraz da yapmacıksınız bye

in-somnia.exe

4. Onlara yabancılar deme, hepsi K-Pop hayranı, bunu belirt ㅋㅋㅋ Kullanıcı isimlerine ve profil fotoğraflarına bak ㅋㅋㅋㅋ Bunların hepsi yabancı hamam böcekleri. Sadece Mamamoo nefret almıyor, benim bias grubumun olayını da abartıp skandal çıkardılar ve o twitlere bir sürü RT attılar. K-Pop hayranlarının karakteristik özelliği. O yabancı hamam böcekleri s*ktirsin

116224608_343972787005155_2160847472286409608_n.jpg
JenBellaShakespare

Tam mood

Begonya

Koreliler çok mu salaksınız anlamadim ufacik seylerde irkcilik duyari kasan siz baskasi bunu yapınca pis kaka.

Last edited 11 gün önce by Begonya
Aysel

Ve korelilerin gerçek yüzleri. Bence kendiler aşağılık bir toplum. Popülerlik yaramadı. Bir İki grupları ilgi gördü diye saçmalamaya başladılar.

Sinirliyim

Yabancı ham böcekleri mi kızım seni düelloya davet ediyorum

nayeonist

tam fandoma giricem yine bir olay çıkıyor. yetenekliler ve standartları reddetmeleri, hwasa nın “standartlara uymuyorsam ben de kendi standartlarımı yaratırım” gibi sözler söylemesi, güzellik standartlarına uymamalarına ve küçük bir şirketten çıkmalarına rağmen vazgeçmemeleri, sahne karizmaları falan beni baya etkilemişti. keşke kişilikleriniz de güzel olsaydı o zaman tam herkesin dilinden düşmeyen harika bir grup olurdunuz. (moonbyulu ayrı tutuyorum)

JenBellaShakespare

Irkçılık savunma postunda ırkçılık yapan koreli hayvan oğlu hayvanın buradan yüzüne tükürüklerimi gönderiyorum. Saygısızlıklar ve sevgisizlikler.

evet bacım

biri şunlara blackface’in tarihini öğretsin. berbat bi şey.

Bluebee

Zico ile olandan bu beklenir. Medya da gayet haklı. İstediğiniz kadar bana eksi atıp linçleyebilirsiniz.

syssota

kültürel yağmacılık ve ırkçılık, coloristlik güney kore’nin çok büyük sorunu ya hem bilgisizler hem öğrenmeye niyetleri yok. idollerin özellikle bu ırk konularında daha dikkatli ve duyarlı olmaları lazım birsürü yabancı fanları varken. bir de ne yapsa savunan fanlar var onlar daha gülünç.

koniçiva

Lütfen o dolgun vücutlu ve esmer. Kore standartlarını aşıyor!!!!

JenBellaShakespare

11. Yorumdaki arkadaş sana sesleniyorum Her b*ka nefret kusan biz değiliz, SİZSİNİZ. Ve yaptıkları şey kültürel yağmacılık olunca tabii ki tepki gösterince mal mısınız? Gelsinler neyin ne olduğunu bilmeden benim kültürümdeki önemli bir şeyi süsmüş gibi kullansınlar, ohh ne ala memleket. Toptan malsınız sen ve senin gibileri bir çöp torbasına koyup atmalıyız. Ayrıca diğer kültürlere saygı duymayan yine SİZSİNİZ, biz yabancı “hamam böcekleri” sizin kültürünüze en güzel saygıyı gösteriyoruz ancak siz sanatçılarınız ünlendiği için g*tünüz başınız ayrı oynayıp kendinizi çok üstün sanıyorsunuz, s*ktirin oradan, üstün ırk falan mı sanıyorsunuz kendinizi? Lütfen bir yerden bir beyin alıp kullanmaya çalışın.

𝑬𝒖𝒑𝒉𝒐𝒓𝒊𝒂

Hwasa gittikçe daha da küçülüyor. Eskiden çok severdim ama yazık zico olayından sonra zaten şarkısını bile açıp dinlemedim. Çünkü böyleleri hiç bir şeyi haketmez. Irkçılığa asla ve asla dayanamıyorum. Sen bide kendine yapılmasını istemediğini başkasına nasıl yaparsın ha? Ayrıca hamam böcekleri olan sizsiniz. Yabancı fanlar olmasa k-pop bi hiç olurdu emin ol. Aptal aptal yorumlar. Ne biçim bir milletsiniz anlamış değilim. İki gün önce zico olayında yerden yete vurdunuz işinize gelince koruyorsunuz. Wtf

JenBellaShakespare

Mamamoonun seslerini severim ancak bu kadarı biraz fazla geldi. Hwasanın zicoyla yakın olduğunu öğrendiğimden beri zaten bir soğumuştum ve diğer skandallar falan hepsi üst üste gelince ütün gruptan soğudum ne yazık ki. Şu Zico olayında Kore halkıda aynıydı. Resmen Zicoyu hala gökte taşıyorlar, şarkısı bir numaradan haftalarca inmedi askere falan resmen çiçekli yoldan yürüttüler,Hwasa da işte kendi ülkesinin insanı işte. Ben idoller in kişiliği hakkında iyi birşey söylemek istemiyorum artık hakkında iyi bir şey düşündüğüm herkes böyle çıkıyor. Çok hüzün verici. Shakespeare’nin zamanından güzel bir söz; Onun da içtiği şarap üzümden yapılma.

Last edited 10 gün önce by JenBellaShakespare
Aycik

Kıyafet geleneksel kore sauna kıyafetiymiş şov bunun üstüne açıklama yapmışyı. Nigga kelimesi ise beyoncé’nin şarkısını söyledi orada. Ki o şovdan sonra özür diledi. N kelimesini kullandığı için. Şarkıda olan bir kısımdı üstelik…küçük şeyleri çok büyütüyorlar. Geçende ateez hj saçı yüzünden linçlendi… gelenekle dalga geçilmiyor. O saç stili,kıyafetler popüler ve dünya starlarının bile sürekli kullandığı şeyler. Bunları kpop idolleri yapınca nedense çok batıyor insanlara. Zamanında kai, ravi ve daha bir sürü kişi şu saç stili yüzünden gereksiz linç yedi. Neyse hwasa siyahi unniyim dedi diye dolanıyor twitler. Ama halbuki yanlış çeviri. Orada ten rengim çok koyu bu yüzden zorbalık gördüm gibi… Read more »

Last edited 11 gün önce by Aycik
Eth

inan bana kendin de bakabilirsin kore sauna kıyafetiyle alakası yok yani..ve kulağında halka küpeler..uzgunum boş bir bahane

Aycik

Evet sonradan bakınca pek alakasını görmedim ama şu korkutma amaçlı giyme lafı yanlış çeviriymiş sanırım. Yanlış çeviri diye bir sürü threadler falan hazırlamışlar twitterda.

Bir bakıp çıkacağım

Olayı tam anlamadım ben . Biri suçluyor biri yanlış anlaşılma diyor . Yanlış çevrilmiş diyollar . Neyse . Beni şok eden netizenlerin kaos çıkaranın herzaman yabancıların olduğunu söylemesi . Bunlar cidden delirmişler ya jfmfmmf sizin yüzünüzden idoller nefes alamıyor be kfmfmf

Hye Su

N kelimesini kullanmak büyük bir sorun evet… ama geleneksel kıyafeti giymek niye sorun oldu bilmiyorum. Ayrıca şu genelde siyahilerin kullandığı saç stilini de bir idol kullanınca aşırı nefret alıyor. En son Ateez Hongjoong’a aynısını yaptılar. Ve o kadar saçma bir şey ki. Ben o stili sevip yaptıysam neden ırkçı oluyorum asla anlayamayacağım.