Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Anadolu Köyleri

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
Bu tür konularda laf açılmadığı sürece pek konuşmam aslında. Yüzde yüz hakim olmadığım ve yaşamadığım şeyler hakkında fikir belirtmekten de çekinirim. Fakat bugün karşılaştığım Anadolu köylerinde kadınların yaşadığı şeyleri anlatan alıntılar beni çok üzdü ve sinirlendirdi açıkçası.

Bir de dün akşam amcamın ben doğmadan önce ölen dedem hakkında "Annemi çok döverdi, ben büyüyüp annemin elini tutunca sen artık adam olmuşsun diyip bu huyundan vazgeçti" demesi de beni tetiklemis olabilir, bilmiyorum. Hep bir arada bulunduğum kadınların hayatları hakkında hiçbir şey bilmediğimi hissettirdi. Ne ananem ne babaannem dedelerim hakkında hiçbir yakarışta bulunmadı, oysa kim bilir altında neler gizli. Sadece babamın köylerindeki amcaları dedeleri arasındaki kavgaları ve gövde gösterilerini biliyorum. Orada yaşayan kadınlar yok gibi hiçbir hikaye dillendirilmiyor. Belki biraz uzun olmuş olabilir fakat içimi dökmek istedim. Onları gördüğüm ilk anda bütün hikayelerini soracağım, kadınların yaşadığı bu olayları asla unutturmayacağım diyerek yazımı bitirmek istiyorum.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Alıntıları okumak isteyen olursa diye asıl twiti bırakmak istedim.

Konu Sahibi
hibluesky

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
Köy şehire kıyasla daha temiz görünmesinin tek sebebi, dışarıya hiçbir haber çıkarılmamasıdır. Annemlerin koskoca köyünde gerçekten adam diyebileceğin kişiler bir elin parmağını geçmiyor ki, bu durum köyün nüfusunu düşününce epey korkunç. Kız kardeşini bıçaklayanı mı dersin, evli kadına göz koyup kaçıranı mı? Bir keresinde köyden bir kadına koskoca traktör çarpmış, kadın neredeyse kendinden geçecek hale gelmiş olmasına rağmen, koca korkusundan topallaya topallaya eve dönmüş. Annem her o olayı hatırladığında dehşete düşüyor. Ve bunun gibi böyle bir ton hikaye işte. Annemgilin köy biraz tuhaf da 😶
Bu laf çıkmaması olayı tamamen onyıllarca kendi içlerinde yasamalari sebebiyle de olabilir. Soyağacımda bizim köy ve çevresindeki 2 koy dışında ikamet eden olmamış hiç. Askere gitmedikleri ve zorunda kalmadıklari sürece ordan dışarı cikamamislar muhtemelen. Korkunç bir izolasyon var. Kadınlara göz koymaları iğrenç bir şeyken çocuklarını da bu şekilde yetiştirmeleri korkunç. Babam öğretmen fakat hala bazı konularda köylü kafasıyla düşündüğü çok belli oluyor, şu an o böyleyse asıl köyde yaşamış insanlar nasıldır tahmin etmek çok güç🤧
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Anadolu köyleri türk aile yapısı diye ağlayıp aslında aile yapısının en bozuk olduğu yerlerdir. Teyzem kuzeniyle evlenmek istemiyor ama vasiyet diye zorla evlendirmeye çalışıyorlar o da çorbaya uyku hapı atıp kaçıyor. Bu buz dağının görünen kısmı bile değilken siz düşünün halini.
Teyzenizin cesareti adına gerçekten cok sevindim. Çocukları tarla amelesi olarak görüp başkasına miras bölünmesin diye verdikleri uğraşlar çok korkutucu😥

Konu Sahibi
hibluesky

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
Bu tür konularda laf açılmadığı sürece pek konuşmam aslında. Yüzde yüz hakim olmadığım ve yaşamadığım şeyler hakkında fikir belirtmekten de çekinirim. Fakat bugün karşılaştığım Anadolu köylerinde kadınların yaşadığı şeyleri anlatan alıntılar beni çok üzdü ve sinirlendirdi açıkçası.

Bir de dün akşam amcamın ben doğmadan önce ölen dedem hakkında "Annemi çok döverdi, ben büyüyüp annemin elini tutunca sen artık adam olmuşsun diyip bu huyundan vazgeçti" demesi de beni tetiklemis olabilir, bilmiyorum. Hep bir arada bulunduğum kadınların hayatları hakkında hiçbir şey bilmediğimi hissettirdi. Ne ananem ne babaannem dedelerim hakkında hiçbir yakarışta bulunmadı, oysa kim bilir altında neler gizli. Sadece babamın köylerindeki amcaları dedeleri arasındaki kavgaları ve gövde gösterilerini biliyorum. Orada yaşayan kadınlar yok gibi hiçbir hikaye dillendirilmiyor. Belki biraz uzun olmuş olabilir fakat içimi dökmek istedim. Onları gördüğüm ilk anda bütün hikayelerini soracağım, kadınların yaşadığı bu olayları asla unutturmayacağım diyerek yazımı bitirmek istiyorum.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Alıntıları okumak isteyen olursa diye asıl twiti bırakmak istedim.
Bir de cin hikayeleri cok tuhaf. Cinli kesme ağacı, cinli pınarları falan var. Gece kadınların oradan gectiklerinde delirdiklerine inandıkları bir hikaye anlattıklarını hatırlıyorum, çok küçüktüm. Şimdi düşününce hangisi bu hikayeyi kim bilir ne için uydurdu diyorum

Sweet Mimosa

Fanbase Starter
Tepki
4,077
İslam bu topraklara tamamen yanlış geldi, çünkü bizimkiler dini almak yerine kültürü aldı. Dini değil de arabı kutsal saydılar sonra olan oldu. Cüneyt arkın doktorken yaşadığı bir olayı anlatıyordu ''Adana teke'de bir köye gidiyorduk. Bir kadın vardı doğum yapıyordu feryat figan, müdahale etmek istedim. Babası ve kocası silah çekti, yabancı erkek namahrem diye. Sabah kadar feryat figan, sonunda kadın da öldü çocukta.'' Bu topraklar arap kültürünü almak yerine islamı alsaydı o aile o kadını tedavi ettirirdi. Sağlıkta namahrem yok çünkü. Sorunun dinde olduğunu düşünmüyorum. Alıntılarda islamı suçladıkları için bunu yazmak istedim
Adın haklı falan mı?Şunu çerçevelettirmek lazım

Konu Sahibi
hibluesky

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
İslam bu topraklara tamamen yanlış geldi, çünkü bizimkiler dini almak yerine kültürü aldı. Dini değil de arabı kutsal saydılar sonra olan oldu. Cüneyt arkın doktorken yaşadığı bir olayı anlatıyordu ''Adana teke'de bir köye gidiyorduk. Bir kadın vardı doğum yapıyordu feryat figan, müdahale etmek istedim. Babası ve kocası silah çekti, yabancı erkek namahrem diye. Sabah kadar feryat figan, sonunda kadın da öldü çocukta.'' Bu topraklar arap kültürünü almak yerine islamı alsaydı o aile o kadını tedavi ettirirdi. Sağlıkta namahrem yok çünkü. Sorunun dinde olduğunu düşünmüyorum
Ya her şeyin en başı eğitim. Kişilerin düşünebilmeleri için bile bir zemin oluşturmak gerekiyor. Belirli bir eğitim seviyesine gelmiş insan istediğine inanır, eğitimsiz insan ise her duyduğunu doğru kabul etme eğiliminde. Birisi bir şey işine geldiği için uyduruyorsa inanmamalı normalde. Ama doğduğundan beri ne gösterdilerse onu yapmış. Sorgulama diye bir yetiye sahip de değil. Ahlak kuralları bazı yerlere uğramamıs bile. Balkanlar ve Ege tarafı özellikle liman kentleri oldukları için etkileşim fazla farklı insanlar görüyor. Fakat iç Anadolu, doğu Anadolu, hatta doğu Karadeniz kendileri ile yüzyıllarca başbaşa kalmış. Çok korkunç 😔

Konu Sahibi
hibluesky

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
A
Arapların din yaşayış biçimleri gerçekten çok tuhaf bu arada. Mesela namazın sünnetleri için "sünnet bize farz değil" diyen abla, 4 nikah için "sünnet bu, yapılması gerekiyor" dedi. İşlerine geldiği gibi din yaşayan bir topluluğu kesinlikle kutsal sayanları anlamıyorum.
Adetliyken banyo yapılmaz günah diyen mi dersin, kabak yemek sünnet peygamberimizin fav yiyeceği diyen mi dersin. Benim dedem, büyük ninem baya baya dağ insanıymış namaz kılmayı falan da çok sonra öğrendi büyük ninem hatta.(65 yaşında galiba) Günah-Sevap onlar için doğru-yanlış sözcükleri gibi bir şey. Asla onlarin ipiyle kuyuya inilmez✍️✍️

Evet gerçekten haklısın, ne zaman arapların kültüründen hoşlanmadığımı söylesem ''peygamberimizde araptı'' diyorlar. Eeee peygamber de ''Bana yakın olanlar soyumdan gelen değil, yolumdan gelenlerdir'' demiş. Ben niye şimdi günümüzün araplarına saygı duyayım
Peygamber efendimizi gerçekten çok seviyorum. Fakat ne araplari ne şeyhleri ne de tarikatçileri günahım kadar sevmem.

Eren yeager

Fanbase Starter
Tepki
1,914
Benim annemin babasının 3 tane karısı vardı anneannem en küçükleri olduğu için büyük olan gelinler ve kızları ona hep zorbalık yapıyordu annem sırf anneannem orda zorbalık görmesin diye geç evlenmiş dedem sürekli anneme şiddet uyguluyordu niye evlenmiyorsun diye

Gamze

Trainee
Tepki
111
Hala aramızda eskilere özlem duyan varsa nenesine ya da annesine eskiden neler yaşadıklarını sorabilir. Eskiden edep vardı ahlak vardı diyenlerin kafası bunları sadece giydiginiz kıyafete göre yargılayan comarlardir. Eskiden tabiki daha kapalı giyiyorlardi başka türlüsü mümkün değildi çünkü. Öyle sevdikleri için değil canlarını korumak için öyleydi. Evliliklerin uzun sürme sebebi de mutluluktan değil dullarin nasıl bir muameleye uğradığını öğrenin önce sonra eskiye özlem duyun. Daha bir suru şey. Annemin konuşmalarına aklım erdiginden beri hiçbir dedenin elini öpmek istemem.

Konu Sahibi
hibluesky

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
Bununla ilgili bir kitap inceleme videosu var. Geçmiş yıllarda (60’lardı sanırım) Anadolu köylerini gezen bir kadının yaşadıklarını yazdığı bir kitap. Benim çok ilgimi çekmişti.

Benim annem ve babam köyden kente geçip kentte büyümüş kişiler. Şahsi olarak köy hayatını deneyimlemedim ama akrabalarıma sirayet eden kültürü hala görebiliyorum. Benim memleketimde erkek çocuğu üstün görülür. Kız çocukları ise her şeye katlanmak, her işi yapmak ve susup oturmak zorundadır. Eskiden bu durum o kadar koyuymuş ki askere giden dedeme anneannem halı dokuyup para göndermek, çocukları büyütmek, evi geçindirmek ve tarlada çalışmak zorundaymış. Başka bir çaremiz yoktu katlandım diyor. Çok üzülüyorum ben de onun için. Böyle bir hayat yaşaması gereken son insan olabilir. Dünyanın en tatlı kadınıdır ve içinde hiç kötü niyet barındırmaz 🥲
Gerçekten bizim gördüklerimiz duyduklarımız genelde bir üst neslimiz kim bilir sesini çıkaramayan yaşadıklarını anlatamadan ölen kaç büyüğümüz daha oldu. Ne zaman bayramda köye gitsek kadınlar sofrayı hazırlar erkekler oturur, bu benim senede maximum 2 kere yaşadığım bir olay olduğu için hayatımda ufacık bir an. Fakat insanlar bu şekilde bir ömürlerini geçirmiş, çok ağır şeyler yaşamış, öğrenilmiş çaresizlikle hayatlar hiç edilmiş. Çok üzülüyorum

Konu Sahibi
hibluesky

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
Benim annemin babasının 3 tane karısı vardı anneannem en küçükleri olduğu için büyük olan gelinler ve kızları ona hep zorbalık yapıyordu annem sırf anneannem orda zorbalık görmesin diye geç evlenmiş dedem sürekli anneme şiddet uyguluyordu niye evlenmiyorsun diye
Umarım en güzel hayatlar annenle ve anneannenle olur, onlar her şeyin en güzelini hak ediyor❣️

Allah'a ulaşmanın ve dini doğru yaşamanın yolunun tarikatlar ve şeyhler olduğunu savunan kim varsa uzaklaşırım. Önümde peygamber gibi bir örnek var. Gerisine hacet yok.
Alnıma asıyorum hemen✍️✍️

Babaannem çok çekmiş bu konuda ya. Benim büyük babaannem, on beş yaşında falanken babası Çanakkaleye savaşa gitmiş, o savaşa gidince de annesi evlenmiş. Maalesef babası da şehit düşmüş. Annesi yeniden evlenince de büyük babaannem evden kaçmış falan. Psikolojisinin kötü etkilendiğini düşünüyorum ben. Babaaneme de yansıtmış maalesef. Küçük amcam yeni doğduğunda, büyük babaannem nedenini şu an hatırlamadığım bi nedenden dolayı babaannemin meme ucunu kopartmış ısırarak... Caniliğe bakar mısınız? Babaannem de dedeme satılmış galiba. Birinin yediği bi halt yüzünden sırf dava açmasınlar diye mi başka bi nedenden ötürü mü abisi satmış. Birkaç yıl önce de, babaannem sırf kendi hakkını aradı diye çocuklarına dövdürmüş aynı cani.... Kan kusarak öldü bu arada kendisi. Asla acımıyorum umarım torunlarının da burnu boktan çıkmaz kendi hakları olan şeyleri yerken bile boğazlarında kalır.
Korkunç gerçekten. Nasıl yaşarsan öyle ölürsün sözü çok doğru geliyor böyle durumlarda.

Hala aramızda eskilere özlem duyan varsa nenesine ya da annesine eskiden neler yaşadıklarını sorabilir. Eskiden edep vardı ahlak vardı diyenlerin kafası bunları sadece giydiginiz kıyafete göre yargılayan comarlardir. Eskiden tabiki daha kapalı giyiyorlardi başka türlüsü mümkün değildi çünkü. Öyle sevdikleri için değil canlarını korumak için öyleydi. Evliliklerin uzun sürme sebebi de mutluluktan değil dullarin nasıl bir muameleye uğradığını öğrenin önce sonra eskiye özlem duyun. Daha bir suru şey. Annemin konuşmalarına aklım erdiginden beri hiçbir dedenin elini öpmek istemem.
İnsanların her anlamda yakın tarihinden bu kadar uzak olması çok tuhaf ya✍️✍️

Son düzenleme:

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
İslam bu topraklara tamamen yanlış geldi, çünkü bizimkiler dini almak yerine kültürü aldı. Dini değil de arabı kutsal saydılar sonra olan oldu. Cüneyt arkın doktorken yaşadığı bir olayı anlatıyordu ''Adana teke'de bir köye gidiyorduk. Bir kadın vardı doğum yapıyordu feryat figan, müdahale etmek istedim. Babası ve kocası silah çekti, yabancı erkek namahrem diye. Sabah kadar feryat figan, sonunda kadın da öldü çocukta.'' Bu topraklar arap kültürünü almak yerine islamı alsaydı o aile o kadını tedavi ettirirdi. Sağlıkta namahrem yok çünkü. Sorunun dinde olduğunu düşünmüyorum. Alıntılarda islamı suçladıkları için bunu yazmak istedim
Dine göre erkeklerle bir arada bulundugumuz örgün eğitim haram

Konu Sahibi
hibluesky

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
Bizim köy de herkes hangi evde kadın dövüldüğünü bilir ama asla ses etmez, benim dedemin kardeşi ölünce karısı dul kalmış dul kalan kadın eğer çocukları varsa genelde evlenmeyi kabul etmez çocukları ile yaşar eğer çocugu yoksa baba evine gitmek isterse oraya gönderilir, toplanıyorlar işte büyükler talibi var mı ve kadın tekrar evlenmek istiyormu diye benim b*k yiyesice dedem ben talibim diyo, herkes baya şaşırmış tabi ölen kardeşinin karısına göz koymak gibi bişey. Bizde asla kocası ölen kadın diğer erkek çocukla evlendirilmez ahlaksız diye ayıplarlar, yengesi de kabul ediyor 😒 ve o sıra dedemin anneannem de 3 çocuğu var zaten yani zevkine evleniyor dedem bildiğiniz. Anneannem kabul etmiyor dedem baya dövmüş onu bu yüzden sonra anneannem kabul edince tekrar dövmüş 😡 üvey anneannemin 3 önceden 2 de sonradan çocuğu oluyo zaten ama anneannem görseniz şimdi Bi deri bi kemik kalmış sığınacak kimsesi yokmuş o zamanlar o da sigaraya başlamış 18 yaşından beri içiyor dedemi asla boşamadı anneannem çünkü mirası çocuklarına verirdi öbür kadın hala evli gözüküyorlar ama neredeyse 35 yıldır farklı evlerde yaşıyorlar, herkes anneanneme sigara yüzünden hepimizden önce öleceksin diyorlardı ama kuması ondan önce öldü ona eziyet eden babaannem bile öldü. Canım anneannem Allah onu ele muhtaç etmeden ölmeyi nasıp etsin.
Onca yasanmisliktan sonra umarım rahat bir yaşantısı olur artık😔❣️

Sweet Mimosa

Fanbase Starter
Tepki
4,077
Alıntıları okuyunca iyi ki köyüm yok dedim çok zoruma gidiyor kadınların alt sınıf insan muamelesi görmesi keşke bir şeyleri değiştirebilsek
Yavaş yavaş değişiyor bence.Belki biz adil bir dünya göremeyeceğiz ama bundan bir 100 yıl sonra falan cinsiyet eşitsizliğinin biteceğini düşünüyorum

Konu Sahibi
hibluesky

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
Bana tam olarak bitme ihtimali ütopik geliyor ama batı bu konuda çok fazla yol katetti umarım onlardaki aydınlanma doğudaki ülkelere de uğrar bir gün. Bir yandan sürekli ileriye doğru giden batı varken birde sürekli geriye doğru giden Afganistan gibi ülkeler gerçeği de var hangi tarafta olacağımız tamamen bize bağlı.
Her şeyin bir zıttı var. Şu anda da karşılaştınız mı bilmiyorum fakat Avrupa/ABD gibi yerlerde yaşamasına rağmen eski düşüncelerin mantıklı olduğunu savunan ve gün geçtikçe sayılarını, gorunurluklerini artıran bir kitle var. Modern yaşamın kadını(sadece kadından bahsederler) köle haline getirdiğini ve mutsuz cocuklar yetiştiğini iddia ediyorlar.

İyi Düşün

Trainee
Tepki
246
Benim köy anım çok yok iyi ki de yok. Dinlediğim şeylere ruhumu sıkmaya yetiyor. Milletin nerede eski aileler nerede eski bilmem ne diye şikayet ettiği her şey kadınlara işkenceden ibaret.

Konu Sahibi
hibluesky

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
Benim köy anım çok yok iyi ki de yok. Dinlediğim şeylere ruhumu sıkmaya yetiyor. Milletin nerede eski aileler nerede eski bilmem ne diye şikayet ettiği her şey kadınlara işkenceden ibaret.
Ve tarla kavgalarını anlatırlar bol bol. Dededen toruna hala bitiremediler bu kavgaları mesela🥲

Konu Sahibi
hibluesky

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
Evet redpillci tayfa diyorum ben onlara jdjdfj pek ciddiye alınacak bir tayfa değil bence ama varlıkları bile aşırı sinir bozucu youtube da bir videolarına denk gelmiştim hayatımda bir şeye daha o kadar sinirlendiğimi hatırlamıyorum
Evet onlardan bahsediyordum cabsnmskdkd ama galiba o videolar algoritmamı bozdu giderek artıyor anasayfama düşme oranları🥲