Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Büyüdükçe Değişen Düşüncelerimiz

LadyDiana

Trainee
Tepki
202
Bundan 2-3 yıl önce erkeklerden içten içe nefret ediyordum. Bunun sebebi de türk aile yapısının çok ataerkil olduğunu görmemden kaynaklıydı. Evlenen her kadının kocasının buyruklarına boyun eğmesi gerektiğini düşündüğümden hiçbir zaman evlenmek ya da bir erkekle sevgili olmak istemiyordum. Tüm erkeklerin şiddet yanlısı ve sinir hastası olduğunu düşünüyordum. Eşit haklara sahip olmadığımız için tüm erkekleri bundan sorumlu tutuyordum. Fakat bugün bu konuda bu kadar keskin ve uç noktada düşüncelere sahip değilim. Artık bir cinsiyetteki milyarlarca insanı genellememek gerektiğine inanıyorum. Evet ataerkil ve kadın düşmanı erkekler var ama kendini geliştiren, eşitlikten rahatsız olmayan, anlayışlı erkekler de var. Bu durumda evlilik her zaman bireyi kısıtlayıcı, kadını kocasına köle eden bir müessese değil bence. Ekonomik özgürlüğümü kazandıktan sonra bana değer veren bir adamla evlenmek istiyorum artık. Evlilikten ve erkeklerden nefret etmiyorum. Sadece kötü ve bağnaz insanlardan nefret ediyorum. Eskiden çocuk doğurma düşüncesine de çok karşıydım. Çünkü malumunuz bizim toplumumuzda her sorumluluk anneye yükleniyor... Ama artık çocuk doğurma fikrine de bu kadar karşı değilim. Sorumluluğu alacak ebeveynler olursa topluma faydalı bireyler yetiştirmek gerektiğine inanıyorum ve gelecekte çocuk sahibi olmak istiyorum. Eskiden kadın erkek çıkılan yemeklerde hesabın hep alman usulü ödenmesi gerektiğini düşünüyordum fakat bugün arada bir iki tarafın da yemek ısmarlamasını daha samimi buluyorum. Eskiden ömrümün sonuna kadar bir erkekle olmamayı, sadece kariyer yapmayı düşünüyordum. Şimdiyse kariyerimi ön planda tutup zamanı geldiğinde bir erkekle birlikte olmayı, kendi çocuğuma bir dönem bakmayı istiyorum. Neden bilmiyorum ama son zamanlarda hayatın belli dönemleri olduğunu ve herkes için evliliğin, çocuk sahibi olmanın aynı manaya gelmediğini düşünmeye başladım.
Fazla uzun yazdım ama sizin de böyle zamanla değişen düşünceleriniz varsa dinlemek isterim 🌸

lavanta

Trainee
Tepki
195
Ne yazık ki ben tam tersini düşünüyorum. Küçükken hep bir aile kurmayı, çocuklarımın bir kaç tane olmasını isterdim. En az üç çocuğumun yaşına yakın beraber büyümesini de. Ancak zmaan geçtikçe düşüncelerim değişti. Şuan da bir erkekle hayatımı birleştirmeyi bile düşünemiyorum. Özellikle Türkiye şartlarında. Ayrıca boşanmış bir ailenin çocuğu iken. Bizim dönemimiz şuan çok tehlikeli. Ailene bile guvenemez iken bir erkeğe güvenip hayatımı birleştirmeyi bile düşünemiyorum. Evlenmeden çocuk sahibi yani çocuk evlat edinmeyi de düşündüm. Çocukları sevdiğim için ama dönemimiz kötü olduğundan eğer bir gün hayata gozlerimi yumarsam çocuğumu arkada bırakmaya da korktugumdan onu da artık düşünmüyorum. Sadece kendim ölene kadar hayatımı yaşasam yeter.

Ne kadar düşünmeyi kullanmışım 🤣🤣 neyse benim fikrim böyle

Konu Sahibi
LadyDiana

LadyDiana

Trainee
Tepki
202
Bu arada böyle düşünmeniz de çok özel.Umarım size değer veren birisi ile evlenirsiniz.Her şey gönlünüzce olsun.🤍
Güzel dileklerin için çok teşekkürler. Umarım sen de hayallerin doğrultusunda mutlu bir yaşam sürersin 💖
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ne yazık ki ben tam tersini düşünüyorum. Küçükken hep bir aile kurmayı, çocuklarımın bir kaç tane olmasını isterdim. En az üç çocuğumun yaşına yakın beraber büyümesini de. Ancak zmaan geçtikçe düşüncelerim değişti. Şuan da bir erkekle hayatımı birleştirmeyi bile düşünemiyorum. Özellikle Türkiye şartlarında. Ayrıca boşanmış bir ailenin çocuğu iken. Bizim dönemimiz şuan çok tehlikeli. Ailene bile guvenemez iken bir erkeğe güvenip hayatımı birleştirmeyi bile düşünemiyorum. Evlenmeden çocuk sahibi yani çocuk evlat edinmeyi de düşündüm. Çocukları sevdiğim için ama dönemimiz kötü olduğundan eğer bir gün hayata gozlerimi yumarsam çocuğumu arkada bırakmaya da korktugumdan onu da artık düşünmüyorum. Sadece kendim ölene kadar hayatımı yaşasam yeter.

Ne kadar düşünmeyi kullanmışım 🤣🤣 neyse benim fikrim böyle
Ben de çocuk sahibi olmak derken çok değilde bir çocuğumun olmasını istiyorum. İlgilenmek ve imkan sağlamak açısından. Daha fazla çocuğun sorumluluğunu alamam sanırım. Ailenin boşanmış olması da fikirlerini etkilemiştir eminim. Benim de çevremde evliliği kötü olan insanlar var ve geçmişte her evliliğin böyle olduğunu düşünüyordum. Yine de doğru kişiyle mutlu yaşayacağımıza dair hala umudum var. Düşüncelerine de sonuna kadar saygı duyuyorum 😅

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,846
Eskiden biri bana kötülük yapmışsa benim suçumdur kesin onu üzmüşümdür diye düşündüyordum ama bazı insanlar gerçekten kötüymüş.

Anne ve babam bana kötü hissettirse bile onlara darılmamam gerektiğini onların çok stresli ve yorgun olabileceğini düşünüyordum ama artık onların bir çocuğun ilgi ve sevgi ihtiyacını besleme zorunluluğunda olduklarını bilerek çocuk yaptıklarını ve özür dilemeleri gerektiğini düşünüyorum

Eskiden akrabalık ilişkilerine çok önem verirdim bana kötü hissettirseler bile akrabam sonuçta kötü günümde onlar yanımda olacak derdim ama anladımki evim yansa beni evine alacak olan akrabalarım ama beni sinir krizlerine sokup evi yaktıranlarda akrabammış. Artık beni kötü hissetirenlerle konuşmuyorum.

Gamze

Trainee
Tepki
111
Herkese hak ettiği gibi davranılması gerektiğini öğrendim
Kendim hakkında beni ozguvensiz hissettiren özelliklerimi kimseyle paylasmamayi öğrendim.
Öğrenince en çok sasirdigim şey
Mesela birine fedakarlık yaparsiniz onu düşünüp onun iyiliğini istersiniz ama sevilen kişi siz değil de onu sikintiya sokan bencil davranan kişi olur. Bir süre sonra sizin yaptığınız iyilikler sizin goreviniz oluyor galiba. O yüzden en iyisi önceliğiniz kendiniz olmasıdır. Çok küçük bir kısım insan vefa duygusuna sahiptir. öyle biriyle karşılaşırsanız lütfen onu üzmeyin ve kullanmayın.

Konu Sahibi
LadyDiana

LadyDiana

Trainee
Tepki
202
Başkalarını kırmamak için uğraşırken kırılan sen oluyorsan başkalarını düşünmeyi bırak. Hayatında kendini merkeze koymalısın. Eğer başkalarını merkeze koyup hep onları önemsersen ve kendini ikinci plana atarsan zarar gören sen olursun. Ama eğer merkeze kendini koyarsan etrafındaki insanlar değişse bile merkeze zarar veremezler ve yıkılmazsın. Ben bu konuda insanın belli bir düzeyde bencil olması gerektiğine inanıyorum. İlk sıraya her zaman kendini koy. Umarım sen de bunu başarabilirsin 💚