Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Diyetisyen(Lütfen Bakın)

lalalisamanobal

Trainee
Tepki
6
Arkadaşlar merhaba. Ben 19 yasindayim boyum 155 ve 65 kiloyum. Yağ kranim çok fazla aynada kendime bakamıyorum ve artık kilo vermek istiyorum fakat spor salonuna gitmem pek mümkün değil. Instagram'da diyetisler goruyorum aranızda memnun kalan varsa bana yardımcı olabilir mi rica etsem? Bir de ailemi diyetisyene gitmek icin nasıl ikna edebilirim lütfen yardım edin

Athena

Lilith
Fanbase Starter
Tepki
1,304
Ne yalan söyliyim ben şimdiye kadar 100 defa diyete başladım ve yarım bıraktım. O yüzden sana pek yardımcı olamicam.
Ama evde spor yapa bilirsin. Mutlaka spor salonuna gitmen gerekmiyor. Youtube da var.

JeyKey

Rookie Idol
Tepki
753
Ölürüm de diyet yapmam diyen birisi olarak sanırım ben de spor tavsiye edeceğim...
Şimdi ben kilolu olmadığım için başladığım tüm sporları yarıda bıraktım ama sana tavsiyemdir youtube'da spor kanalı aratınca bu konuda gelişmiş kanallardan yardım al.Yani her türlü içerik üreten kanallara bakmak yerine bunlar daha profesyoneldir diye düşünüyorum

Müstesna

Fanbase Starter
Tepki
1,886
Yürüyüş yapabilirsin. bir kuzenim sürekli kilo vermeye çalışıyordu. Sadece yemeyi azaltıp (tatlıyı baya bırakmıştı ama) her gün düzenli ve tempolu yürüyüş yaparak 10 kilodan fazla verdi. Üstelik yaşı da 25 ten fazlaydı kilo verdiğinde. Sen gençsin. O yüzden daha hızlı kilo verebilirsin. Sadece gece yemelerini bırak ve çok kalorili yiyecekler tüketiyorsan bunun sıklığını azalt. Her gün düzenli olarak 1 saat kadar tempolu yürü. (Yürüyüş yaparken göbek ve bacak bölgeni streçle falan saranlar var. Sanırım bölgesel yapların erimesine yardımcı oluyormuş. Ama bu bilgiden emin değilim. Kuzenim de streçe sarıyordu göbek ve bacaklarını. Ama alerjik bir cildin varsa kötü sonuçlanabilir tabi araştırmadan da uygulanabilir mi emin değilim. Ben fikir olsun diye söyledim. İstersen araştırabilirsin. İlla internette bilgi vardır bu konuda.) Uyumadan en az 4 saat önce yemeyi kesmelisin mutlaka. Sadece bunu yaparak bile bence baya fark eder kilo anlamında. Bir de kalorili yiyecek durumu var. Fast food sık tüketiyorsan azalt. Direk ev yemeği(sulu yemek) ye bence. Bir de tatlı çok tüketiyorsan baya azaltmaya çalış. He bir de paketli gıdalar inanılmaz kilo yapıyor. Ben çok kilolu bir insan değilimdir ama yediğimde de alırım. Çok yiyen bir insan olmadığım için almıyorum yani. Yurtta kalırken hep bisküviler, noodlelar, cipsler falan derken çok kilo almıştım. Çok aşırı fazla yiyen biri olmamama rağmen. Ne zaman eve geldim ev yemekleri yemeye ve bir de her gün yürümeye başladım(15-20 dakika kadar yürüyordum) o zaman kilo vermiştim. bu yüzden benim tavsiyelerim bunlar. Profesyonel değilim. Diyet falan da pek bilmem. Kendimde ve çevremde gözlemlediğim şeyler üzerine bu tavsiyeleri veriyorum.
He bu arada eğer evde spor yapabilirim dersen spor yaparsan daha güzel kilo verebilirsin. Hem Vücudunda sıkılaşır.

zeynep

Trainee
Tepki
0
ben baya çocukluğumdan beri kilo problemi yaşıyordum ve çok fazla diyetisyene gittim buraya neler yaptığımı yazayım sende 15 gün dene istersen
her akşam 6 kaşık et yiyordum bu zor geliyorsa maddi olral 4-5 kaşık baklagil yiyebilrisin
her sabah bir tost(sucuklu yada kaşarlı) yiyordum ama mümkünse ekmek tam buğday olmalı çok etkili oluyır tostun yanında salata da yiyordum bu menü yerine bir yumurta+2 dilim tam buğday ekmeği +salata da yapabilrisin bunların yanında sadece su içiyordum süt hiç içmedim yani kaçamak çok yaptım ama orjinal menüde yoktu
öğle yemeği olral 2 avuç meyce yiyordum istediğin çeşit olabilşrr bu
ikindi de bir avuç bağden yiyordum
akşam yemeğini yukarıya yazdım ama bunun yanında+2 dilim tambuğday+salata
balıkta yiyebilrisin bu arada
akiam yemeğinden sonra saat 9-10 gibi bir kase yoğurt yiyordum yani ağır ama etkili oluyor bu menüyle toplam 12-13 kilo verdim
çok su içmelisin 15 bardak kesin olmalı 15 bardak 3 litre ediyor bu arada
spor ilk 15 gün yapmadım ama sonraıdna basit sporlar yaptım iste skuat (böyle yazılmıyo ama boşver ) ip atlama tarzı şeyler hepsini evde yaptım bu arada
eğer yardıma ihtiyacın olursa her türlü yardım etmek isterim
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

bu arada lütfen kendini çirkin hissetme kilo hiçbir şey demek değil toplam 15 kilodan fazla verdim hatta toplam alıp vermelerle 40 falan ve ben aynı benim evet insnaların bana yaklaşımı çok değişti liseye geçtiğimde okulda bir anda ilgi tavan olmuştu ama bu benim beynimi düşüncelerimi değiştirmedi hala aynaya bakıp kiloluyum diyorum asıl kilo vermen gereken yer zihnin bu yüzden böyle kötü kötü toplumun direttiği düşüncelere lütfen kapılma

damiboo

Trainee
Tepki
28
Uzun bir süre zayıf birisiydim. Pandemiden sonra bitmek bilmeyen kilo sürecim başladı. Açıkçası bir çok diyetisyene gittim. Online ve yüzyüze. Kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Abimle aynı online paketi aldık o çok güzel uydu. Ama ben bir süre sonra kendimi kandırmaya başladım. Tabakların resmini otuz kere farklı açıdan çekip her seferinde aynı tabağı göndermeye başladım. Abim 7 kilo kadar verdi ben aldım. Memnun kaldığım diyetisyenime gittim. İlk iki haftada 4 kilo kadae verdim. Tabi bu kişiden kişiye kilo boy orantısına ve hormonal yapıya göre değişiyor. Sonrasında psikolojik olarak bunaldığım bir döneme girdiğim için ne kadar denesem de veremedim. Şimdi ise ara verdim. Kilo vermek için kararlıysan bu süreci sağlık sorunun yoksa rahatlıkla diyetisyen kontrolünde halledebilirsin. Ailene kilonun seni rahatsız ettiğini sağlıklı bir kiloya profesyonel yardımı ile ulaşmak istediğini açıklayabilirsin. Benim önerim diyetisyeni iyi araştırman. Bütçene göre birini bulman ve kafanın uyması. Diyet yapmak demek aç kalmak değil düzenli yemek yemektir. Online veya yüzyüze nasıl takipte olmak istediğini düşünerek araştırdıktan sonra ailene açıklayabilirsin. Zaten istediğin sağlıklı kiloya düştükten sonra diyetisyene 5-6 ayda bir gidiyorsun o da kontrol amaçlı. Bunları açıklayabilirsin