Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Dolandırıcılığın Bir Başka Boyutu

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Evet şimdi bahsedeceğim şey dolandırıcılığın başka bir boyutu olacak. Tanıdığım biri sayısalda 250 bin yapıp fen bilgisi öğretmenliğini kazandı. Sonra da 1.sınıfta ortalamasını yüksek tutup ilköğretim matematik öğretmenliğine çap başvurusu yaptı ve kabul edildi. 70 binle alan ilköğretim matematik öğretmenliğine ! 250 binden ! Üniversite sınavında hayatta 70 bine giremezdi zaten. Şimdi size soruyorum bu üniversite sınavında 70 bin yapıp kazanan insanlara haksızlık değil mi ? Onlar enayi miydi ? Devlet neden böyle şeylere göz yumuyor acaba. Bu şahıs ve bunun gibiler sınavda 10 net matematik yapamamışlar ilerde matematik öğretmenliği yapacaklar. Bu ülke asla gelişmeyecek arkadaşlar. Bunlar gibilerin öğrettiği matematikten ne olur bir düşünün. Daha doğrusu öğretmeyecekler bile zaten devlete kapağı atıp ben dersimi anlatmasam da olur maaşımı alırım benim tuzum kuru diyen tipler vardı ya onlardan olacaklar. Nesillerdir aynı terane.

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Çap yapmak için belirli bir ortalamanın uzerinde olmak gerek diye biliyorum. Öyle önüne gelen herkes yapamıyor yani. sınavda iyi yapmamış olabilir ama bölüme geçip kendisini geliştirip yükselmişse ve ortalamayı elde ettiyse yapmasında ne gibi bir sakınca var ki
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Bak bu saçma mesela
Zaten eften püften bir üniversite ve basit bir bölüm. Onda bile 3.4 ortalama yapmış. Gayet de sakınca var kusura bakma.

O kadar haklısın ki ben sadece bölümünü okuyup pedagojik formasyon alarak öğretmen olanlara da sinir oluyorum sonuçta onlarda 250bin ile falan giriyorlar bölüme kuzenim mesela matematiğin bölümünü okudu şimdi pedogojik formasyon aldı öğretmen olabilecek ben o kadar çalışıp kazanmışım öğretmenliği haksızlık oluyor bence de
Evet o da aşırı sinir bozucu fakat formasyon alsalar bile devlet önceliği eğitim fakültesi mezunjna veriyor. Bunlar bedavadan eğitim fakültesi mezunu olacaklar.

Ben çok sinirlenirdim açıkçası.Okul öncesi öğretmenliğinin atamaları şu an iyi mesela fakat 3-4 sene sonra maalesef aday sayısı da çok fazla artacak,atamaları da maalesef zorlaşır diye tahmin ediyorum.Formasyon şartları biraz zorlaşmalı bazı bölümler için.
Benim başka bir tanıdığım da diyetisyen atanamadı formasyon alıp okul öncesi öğretmeni olarak atandı…

Aynen benim okuduğum okulda da böyle gitmek istediğin bölümün altında olmamalı sıralaman
Keşke her yerde böyle olsa işte taşradaki üniversiteler böyle değil

Müstesna

Fanbase Starter
Tepki
1,890
Ben bunda bir dolandırıcılık görmüyorum açıkçası. Çap yapmak da öyle kolay değil kabul edilmek de. Mesele her bölüme çap yapamıyorsun. Üniversiteler belli bölümlere izin veriyor sadece çap için. Genelde de birbirine yakın bölümlere izin veriliyor diye biliyorum.(Tabi şartları üniversiteden üniversiteye değişebiliyor.) Onun için de iyi bir ortalama istiyor ki o ortalamayı yüksek tutmak da öyle kolay değil. Bütün şartları karşıladıktan sonra yapmasında bir sakınca yok bence. Sonuçta hak ediyor. Ayrıca 2 bölümü bir arada götürmek de kolay değil. İkisini bir arada götürüp üstüne kpssde de iyi bir puan yaparsa öğretmen olacak. E bütün bunları başarabilmesi de potansiyeli olduğunu gösterir zaten. Potansiyeli olmayan biri öyle iki bölümü aynı anda götüremez zaten. (Yani belki üniversite sınavına daha fazla asılsa o çap yaptığı bölüme girecek puanı yapma potansiyelinden bahsediyorum. Öğretmenlik yapabilme potansiyeli değil bahsettiğim şey)
Elbette herkes öğretmen olmamalı. Ama bu durum tamamen sistemin hatalı olmasından kaynaklı. Yoksa o 70 bine girip doğru bölümü okuyanların hepsi de işini hakkıyla yapamayacaklar. Kafalı olmak ile seçtiğin mesleği iyi yapabilmek aynı şey değildir. Matematik problemi çözebiliyor olman, günlük hayattaki sorunları da sıkıntısız çözebileceğin anlamına gelmiyor sonuçta. yani o çap yapan belki bölüme 1.olarak giren kişiden daha iyi bir öğretmen olacak bilemezsiniz. (He kötü de olabilir ama bunun çapla alakası yok onu demeye çalışıyorum). Zaten sorunlu bir sistemin içinde suçu çap'a atmak bana doğru gelmiyor.
Bu arada formasyon olayını ben de saçma buluyorum.

romo

Trainee
Tepki
216
Bunun neresi dolandırıcılık? Zaten yks’de obp denen bir şeyle yerleşiyor millet, asla adil bir sistem yok. Yükseköğretimi yks denen sınava indirgediğin için zaten saçmalamışsın bence. Tuhaf bir itham. Öğretmenlik okuyan biri olarak söylüyorum bunu, zaten birçok insan yks yüzünden kapasitesine erişemeden telef olup gidiyor. Yükseköğretimi yks sıralamasına indirgemeyin

romo

Trainee
Tepki
216
Bu çap konusu haksızlık mı değil mi emin değilim fakat ben iyi bir üniversite'de hocaların deli gibi zorlamasıyla Zar zor ganomu yükseltiyorsam ve birileri benim verdiğim emeğin yarısını verip benimle aynı ganoya sahip oluyor ve çap hakkı kazanıyorsa o zaman bizde burda boşu boşuna kendimizi harap edip telef olmuş olmuyor muyuz? Yks adil bir sistem demiyorum kesinlikle ama en azından herkes aynı şekilde sınanıyor ve bir şeyler elde ediyor bunun sonucunda. Burda sıkıntı olan şey çap değil şartları. Bahsettiği kişi de zaten arada nerden bakarsan 150k dan fazla sıralama var azda değil yani. Dolandırıcılık diyemiyorum bu duruma tabi ki ama bu sistemin mantığa oturmayan tarafları da çokça var maalesef. Düzgün bir sistemle aslında çok güzel bir fırsat olabilir herkes için. Sadece iyi bir düzenleme getirilmesi gerekiyor bence.
Hocaların zorlaması konusu sadece iyi üniversiteler bazında olsa haklısın ama bunun hakkında bir istatistik çıkarabileceğimizi sanmıyorum ben. O yüzden eleştirileri daha somut şeylere yöneltmek gerek kpss mülakatlrı ve yks gibi. Yükseköğretim kurumları zaten çok özerk yapılar içişleri hakkında yorum yapmak ve kıyaslamak çok mantıksız. Çap yapan insanın yükü ağır oluyor zaten şahsen benim yapabileceğim bir iş değil. Üstelik bunun neresi dolandırıcılık cidden çözemedim

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Ben bunda bir dolandırıcılık görmüyorum açıkçası. Çap yapmak da öyle kolay değil kabul edilmek de. Mesele her bölüme çap yapamıyorsun. Üniversiteler belli bölümlere izin veriyor sadece çap için. Genelde de birbirine yakın bölümlere izin veriliyor diye biliyorum.(Tabi şartları üniversiteden üniversiteye değişebiliyor.) Onun için de iyi bir ortalama istiyor ki o ortalamayı yüksek tutmak da öyle kolay değil. Bütün şartları karşıladıktan sonra yapmasında bir sakınca yok bence. Sonuçta hak ediyor. Ayrıca 2 bölümü bir arada götürmek de kolay değil. İkisini bir arada götürüp üstüne kpssde de iyi bir puan yaparsa öğretmen olacak. E bütün bunları başarabilmesi de potansiyeli olduğunu gösterir zaten. Potansiyeli olmayan biri öyle iki bölümü aynı anda götüremez zaten. (Yani belki üniversite sınavına daha fazla asılsa o çap yaptığı bölüme girecek puanı yapma potansiyelinden bahsediyorum. Öğretmenlik yapabilme potansiyeli değil bahsettiğim şey)
Elbette herkes öğretmen olmamalı. Ama bu durum tamamen sistemin hatalı olmasından kaynaklı. Yoksa o 70 bine girip doğru bölümü okuyanların hepsi de işini hakkıyla yapamayacaklar. Kafalı olmak ile seçtiğin mesleği iyi yapabilmek aynı şey değildir. Matematik problemi çözebiliyor olman, günlük hayattaki sorunları da sıkıntısız çözebileceğin anlamına gelmiyor sonuçta. yani o çap yapan belki bölüme 1.olarak giren kişiden daha iyi bir öğretmen olacak bilemezsiniz. (He kötü de olabilir ama bunun çapla alakası yok onu demeye çalışıyorum). Zaten sorunlu bir sistemin içinde suçu çap'a atmak bana doğru gelmiyor.
Bu arada formasyon olayını ben de saçma buluyorum.
Yks de 70 bine girebilseydi o zaman ? Yapamadı çünkü kapasitesi yok. Hangi üniversite olduğunu biliyor musunuz ? Zaten iyi üniversitelerde sıralamanın böyle çok üstündeki bir yere gidemiyorsun. Sayısalda 250 bin yapmış biri kapasitesizdir

Bunun neresi dolandırıcılık? Zaten yks’de obp denen bir şeyle yerleşiyor millet, asla adil bir sistem yok. Yükseköğretimi yks denen sınava indirgediğin için zaten saçmalamışsın bence. Tuhaf bir itham. Öğretmenlik okuyan biri olarak söylüyorum bunu, zaten birçok insan yks yüzünden kapasitesine erişemeden telef olup gidiyor. Yükseköğretimi yks sıralamasına indirgemeyin
Sayısalda 250 bine zar zor giren biri kapasitesizdir. Ve taşra üniversitesinde 3.4 ortalamayla kabul almış. Kim ne derse desin bunun adı dolandırıcılık

Neye indirgeyeceğiz o zaman söylesene ? Obp nin yüzde kaç etkisi var ki boş boş konuşuyorsunuz. Arada 180 bin fark var. Taşra üniversitesinde basit bir bölümde sayısaldan 250k yapan biri 3.4 ortalama yapabiliyorsa herkes yapar bunu. Millet bu puana gidip ebelik falan yazıyor bunlar işin bug ını bulmuşlar. Umarım atanamazlar orası ayrı konu

Bu çap konusu haksızlık mı değil mi emin değilim fakat ben iyi bir üniversite'de hocaların deli gibi zorlamasıyla Zar zor ganomu yükseltiyorsam ve birileri benim verdiğim emeğin yarısını verip benimle aynı ganoya sahip oluyor ve çap hakkı kazanıyorsa o zaman bizde burda boşu boşuna kendimizi harap edip telef olmuş olmuyor muyuz? Yks adil bir sistem demiyorum kesinlikle ama en azından herkes aynı şekilde sınanıyor ve bir şeyler elde ediyor bunun sonucunda. Burda sıkıntı olan şey çap değil şartları. Bahsettiği kişi de zaten arada nerden bakarsan 150k dan fazla sıralama var azda değil yani. Dolandırıcılık diyemiyorum bu duruma tabi ki ama bu sistemin mantığa oturmayan tarafları da çokça var maalesef. Düzgün bir sistemle aslında çok güzel bir fırsat olabilir herkes için. Sadece iyi bir düzenleme getirilmesi gerekiyor bence.
Aynen senin dediğin gibi oluyor. Bunlar afedersin b**tan üniversitede ortalamayı yüksek tutup çap yapıyorlar arada 180 bin farkla. Hayır bahsettiğim kişileri de yakından tanıyorum asla kapasiteleri yok. Boş boş konuşuyorlar işte.

Son düzenleme: