Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Forum...

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Forum açıldığında kaydolan ilk kullanıcılardandım. Sitesi hakkında hiç bir fikrim yoktu (kullanıcıları, işleyişi vs.)
Diğer sitede farklı bir kullanıcıydım ve şuan forum kullanan biriyle haberler yoluyla yorumlaștığım olmuştu ve asla farklı tutum sergilememiști neyse oydu ve hala öyle devam ediyor öncelikle ona teşekkür etmek istiyorum...
Foruma ilk kayıt olduğum zaman insanlar daha samimiydi bu durumun yarış olmamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Dediğimi açmam gerekirse şu rozettir, görevlendirmedir vs olmadığı dönem. Zaten foruma ara vermiştim.
Foruma girmediğim dönem siteyi keşfettim ve çok nadir takip ediyordum ve foruma girmek aklıma bile gelmiyordu belli başlı haberlere bakıp çıkıyordum çünkü gerek dersler ve gerek hobilerim olsun meşguldüm.
Sitedeki birkaç kullanıcının yorumlarını takip ediyordum ve cidden nezih gibi davranıp, sürü psikolojisine göre hareket ettiği için komik geliyordu. Sonra foruma geri dönme kararı aldım ve çok fazla kayıt olmuş kullanıcı gördüm. Forum bayağı büyümüştü ve gitmeden önce konuşulan sistem yürürlüğe girmişti.
Sonra yokluğumda açılan başlıklara baktım (ilgimi çekebilecek olanlara ozellikle) ve kullanıcılar arasında çıkar ilişkisi sezdim o gönderilerde.
Çıkar ilişkisinden kastım ise sürü mantığında ilerleyen insanlar. Kimsenin kendine has bir fikri yok gibi ve dikkatimi şu çekti sitede farklı olan kullanıcılar burada melek kesilmişti. Farklı olarak ele alacaksak burada beğenilmek eşliğinde en iyi olmak tabiri yer edinmişti. Belli başlı kullanıcılar dışında kimsenin kendi fikri yoktu.
Burada ve sitede olan başka bir kullanıcı içten içe Jennie'ye karşı saçma bir tutum sergilemediği halde burada farklı bir tutum sergiliyor. Anlayışlı rolüne yatıyor :)
Ayrıca burada nedenini anlamadığım bir şekilde gruplaşma var gibi. Hani şu okul hayatında dıșlanmamak için bir gruba katlanması gereken öğrenciler varya aynı onun gibi kullanıcılar var gibi 😅
Forumun başında kayıt olan kullanıcılar bile baştaki gibi tutum sergilemiyor, bu ekstra tuhaf.
Forum gerçekten çok değişmiş, bence buna karşı önlemler alınması lazım yoksa adına başlıklar açtığınız insanlar tekrar buna cesaret edecek (eğer kaos olsun ya da insanlar sınırını aşsın istiyorsanız orasını bilemem tabi ki).
Kafa dağıtmak için girdiğim forum, kalıplaşmış düşünceler eşliğinde ilerlemeye başlamış.
Ayrıca kültürel anlamda açılan başlıklar (kitap tavsiyesi, şarkı listelerinin paylaşıldığı konular vs) okumak çok zevkliydi açan kullanıcılara teşekkür etmek istiyorum...
Herkesin birseyden olan beklentisi farklı olabilir ama özellikle topluluğa hitap eden ve anonim olarak kullanılan böyle forumlarda çizginin aşılmaması ve kalıplaşmış cümlelerin kullanılmaması taraftarıyım.
Biraz atlayaya atlaya yazmışım ama forum için düşüncelerim bu yönde.
Topluluğa hitap eden bilindik ve aktif bir forumda özellikle birçok konu başlığı içeren bir forumda muhatap olduğumuz insanlar tek yönden bakan insanlar olmamalı bence (ki aktiflik durumuna baktığımda birçok kişi saatlerini burada harcıyor).
Her neyse katılıp katılmamak sizin tercihiniz ama çizgisini bozmayıp karakterini olduğu gibi yansıttığını düşündüğüm kişilere teşekkür ederim 😊

bbequitedontcry

taste that pink venom
Fanbase Starter
Tepki
4,180
forumda başta çok az kişiydik ve kimse de henüz birbiriyle kaynaşmamıştı. o zamandan bugüne çoğu kişi kendi fikirlerinin uyuştuğu kişilerle arkadaşlık kurdu. bunların hangisini çıkar olarak gördün bilmiyorum ama kendi adıma arkadaşlık yaptığım kimseden bi çıkarım yok onların da benden yok. sen döndüğünde ortam çok değişmiş oldu böyle hissetmeni anlıyorum. ama söylediğin sürü psikolojisi durumuna ben şahit olmadım açıkçası. işin rozet görev kısımları vs. eğlence katıyor gibi geliyor bana. dışarıdan farklı gözüküyor olabilir bazı şeyler. dediğin gibi herkesin beklentisi farklı umarım seni rahatsız edecek bir şey yapmamışımdır kendi adıma 🥺💖

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Gruplasmadan kastım anladığın gibi bir olay değil. Kendi fikirleri olmayan kullanıcıların sırf dışlanmamak için onlara katılıyormuș gıbi hareket etmesi. Yoksa kim kiminle takılıyor önemli değil bence.
bahsettiğin olayların birkaçına katılmakla birlikte birkaçına da katılmıyorum gruplaşma olayında özellikle, herhangi bir grupta yer almıyorum ama fikirlerini sevdiğim insanları tanımasam da daha çok seviyorum onların yorumlarını okumayı da yorumlaşmayı da seviyorum gruplaşma yanlış değil bence çünkü burada onlarca insanız ve fikirlerimiz uyuştuğu gibi uyuşmadığı da oluyor fikirleri uyuşan insanların daha samimi olması yanlış değil ha gruplaşıp birilerine zorbalık yapılmadığı sürece ki burda böyle bir durum yok (insan hakları ihlalleri dışında😃) bir konuda tartışıp diğer konuda birbirimize hak verebiliriz bence bunda da bir yanlış yok🩷

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Ama en azından açılan haber başlıklarını altındaki tutumları belliydi ama başında farkli davranıp sonradan farklı davranmalarını anlamlandıramadım..
forumda başta çok az kişiydik ve kimse de henüz birbiriyle kaynaşmamıştı. o zamandan bugüne çoğu kişi kendi fikirlerinin uyuştuğu kişilerle arkadaşlık kurdu. bunların hangisini çıkar olarak gördün bilmiyorum ama kendi adıma arkadaşlık yaptığım kimseden bi çıkarım yok onların da benden yok. sen döndüğünde ortam çok değişmiş oldu böyle hissetmeni anlıyorum. ama söylediğin sürü psikolojisi durumuna ben şahit olmadım açıkçası. işin rozet görev kısımları vs. eğlence katıyor gibi geliyor bana. dışarıdan farklı gözüküyor olabilir bazı şeyler. dediğin gibi herkesin beklentisi farklı umarım seni rahatsız edecek bir şey yapmamışımdır kendi adıma 🥺💖

• Alev
Reactions: ask
Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
@Tenebris, bu ikiyüzlülük olmaz mı peki?
Hayır burada bir kimlik var, forumun farkı bu. Sitede ismini değiştirip farklı bir kimliğe bürünebilirsin veya e posta sallayarak başka biri olabilirsin. Burada üye oluyorsun. Hesabın olduğu için yorumlarınla bir kimlik oluşturuyorsun. Yani kimse seni bir grubun düşmanı vs. olarak bilmesini istemezsin.

bbequitedontcry

taste that pink venom
Fanbase Starter
Tepki
4,180
Ama en azından açılan haber başlıklarını altındaki tutumları belliydi ama başında farkli davranıp sonradan farklı davranmalarını anlamlandıramadım..
forum en başından beri daha ılımlı bir ortamdı zaten. başta yaratılan o ortamdan dolayı da gelen de buraya ayak uydurdu diye düşünüyorum. forumun huzurunun kaçtığı çok zaman oldu ama hiçbir sorunumuz kpop ile ilgili değildi mesela. burda daha insani şeyler konuştuğumuz için insanların fan kimliklerini ikinci plana aldığını düşünüyorum

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,846
İnsanların katılmadıkları fikirlere ılımlı yaklaşması herkesle aynı görüşte olmak için değil sadece insanların birbirine saygılı olmak için yaptığı bir şey bence. Sitedeki çoğu kişi agresif olduğu için insanlar orada agresifliğini gizlemiyor ama burada çoğu kişi saygılı davrandığından ılımlı yaklaşılıyor. Bu sürü psikolojisi değil ortama ayak uydurmak. Şahsen sitenin en başından beri buradayım kimseyle yakın ya da uzak bir ilişkim yok ama "çıkar ilişkisi" içerisinde olan birilerini gözlemlemedim. Büyük ihtimalle bende sitenin ilk başlarında fazla user yokken katılsaydım ve sonra geri döndüğümde çok fazla kişiyi gördüğümde aynısını düşünürdüm. Tabiki senin yazdıklarını okuyup kendime göre yorumlayıp cevap verdiğim için belki senin kastettiklerini yanlış anlamış olabilirim.

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
forum en başından beri daha ılımlı bir ortamdı zaten. başta yaratılan o ortamdan dolayı da gelen de buraya ayak uydurdu diye düşünüyorum. forumun huzurunun kaçtığı çok zaman oldu ama hiçbir sorunumuz kpop ile ilgili değildi mesela. burda daha insani şeyler konuştuğumuz için insanların fan kimliklerini ikinci plana aldığını düşünüyorum
Dediğim gibi incelemiş olduğum haberlerde rastladığım durumlar. Ki kitaplı konulardaki yorumları beğendim yani. Sadece kendimce rahatsız edici durumlardan bahsettim.

haneull

Rookie Idol
Tepki
617
Güzel bir yazı olmuş ❣
Bahsettigin şeyi anladım biraz sanırım.
Bende 2 3 hafta boyunca yoktum sadece başlıklara içeriklere söyle bir kaç dk bakıp çıktığım anlar oluyordu. Biraz uzaklaşmıştım da ama şimdi yeni üyeler geldikçe çeşitlilik forumu ilk zamanki hallerine döndürmüş gibi hissettim ve hoşuma gitti 🥰 Tek yön tek grup bakış açısı bence de kötü seviyeyi bozmadan her türlü farklılık insanı geliştirir👍 buralarda kpop dışı konuşmaları ya da yeni önerileri bende seviyorum🌸🌸

bbequitedontcry

taste that pink venom
Fanbase Starter
Tepki
4,180
Bu arada sitede farklı burda farklı olayına değinmek istiyorum. Sitede tek konu kpop oluyor. Fanwar çıkıyor falan da filan. Burada ise hayata dair çoğu şeyi konuşuyoruz. Burada asıl kişiliklerimiz belli oluyor. Ben bunun iki yüzlülük olduğunu düşünmüyorum. Sitede kpop konusurken fikirleriniz uyuşmayabilir ve tartışırsin ama burası farklı. Burada açılan konularda çoğu kişinin ne kadar eğlenceli olduğunu gördük aslında. Konu kpop olmayınca güzel bir yer oluyor. Gördüğün değişikliklerin bundan kaynaklandığını düşünüyorum.
açıkçası ben burada biraz diğer insanların huzurunu da düşünmek zorunda hissediyorum. daha fazla iletişimde olduğumuz için sitede kavga ettiğim kişilerle kavgamı buraya taşısam tek bizim değil herkesin huzuru kaçacak mesela. bu yüzden sorun yaşadığım hiçbir kullanıcıyla sorunlarımı buraya yansıtmadım aksine başka konulardan ortak noktalarımıza odaklanıp onlarla problemlerimi geride bıraktım. ikiyüzlülük yapacak bir durum yok 🤷🏻‍♂️

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Öncelikle uzun zaman sonra geldiğin için çok mutluyum. Sen gideli baya bir şey oldu. o yüzden şu an böyle hissediyor olman normal. Ben yarış olduğunu düşünmüyorum. Ve açıklama gereği duyuyorum şu an çünkü hepsinde yer aldığım için yanlış anlaşılmış olmam çok olası 😅Kraliçelik ve ağalık secimlerinde aramızda bir rekabet yarış var gibi gözükse de ciddi yazsak da şakalaştığımızı her iki taraf da biliyordu. İki seçimde de rakip olsak bile yakın arkadaş olmaya devam ediyoruz. Bunlar tamamen eğlencesine yapmış olduğumuz şeylerdi. Rozetler de aynı şekilde. Evet, bir ara ben çok ciddileştim ama burda sebep rozetim olsun değil, hakkım olanı neden alamıyorum? idi. Birkaç şey üst üste gelince dayanamayıp çıkıştım ve fazla abarttigimi da söyleyip özrümü diledim. Ama dediğim gibi benim en çok rozet bende olsun gibi bir isteğim yoktu ki rozetler zaten benim seçtiğim arkadaşlarima gidecekti bana değil. Bu konuya açıklık getirmiş olayım. Her ne kadar burda yarış var gibi gözükse de şakalaştığımızı bilmenizi isterim.
Gruplaşma olayına gelecek olursam ( üstüme alındım evet 😭) 300den fazla kullanıcı var burada. Zaman geçtikçe bazı kişiler birbirileriyle daha iyi anlaşıyor ve yakınlaşmaya başlıyor. Bundan daha doğal ne var 😅
Seni çok sevdiğimi de söylemek istiyorum 🫶 iyi ki gelmişsin. Gelir gelmez kötü olaylara şahit oldun ama ileride daha güzel olacağından emin olmanı isterim 💗
Gruplaşmaktan kastım dışlanmak anlamında değil, öğrenci benzetmem. Mutlu olduğun için mutluyum ayrıca 💚

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Bu biraz da saygı meselesi bence sana saygı duyuyorum o yüzden karşıt fikrimi sana söylüyorum demek. Ben a dedim sen b diyorsun ama bana neden b dediğini açıklarsan belki bende o yönden bakıp senin fikrini de destelicem ama direk basıp geçiyor bazıları, unlike a bastın diye kavga çıkmıcak sonuçta ama düşünceni paylaşma yeriyse ve sen düşüncemin yanlış olduğunu düşünüyorsan söyleyeceksin ki bende hata yaptıysam ya da doğru bir bilgi edinmemişsem senden öğrenmiş olurum
Bence bu durum forumda ya az boyutta ya da hiç yok. Bir çoğunun kendi fikri bile yok bence😅