Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Forum'un Bu Hale Gelmesinin Asıl Nedeni/Sebebi Neydi?

Tepki
1,377
Valla moderatör olarak söylüyorum, en başından (dediğim gibi fotoğraf olayından beri) gerekli önlemler alınmış olsaydı yaşanmazdı bu. O kuralların pek çoğu sonradan bizzat benim tarafımdan teklif edildi de geldi zaten. Öncesinde kurallar çok yüzeyseldi ve kurallara uyarak uyarı verilmesi falan bir işe yaramazdı, çünkü isteseler o çirkin davranışları "aslında şu açıdan bakarsak kurallara aykırı değil bu..." diyerek çevirebilirlerdi de. O derece yüzeyseldi yani. Benim teklifimle gelen detaylı kurallar da çok fazla işe yaramadı zaten, çünkü kalıcı banlanma için birkaç kez uyarı alınması lazımdı, o kadar vakit de olmadı. Ki kalıcı banlansa bile bu derece şımaran biri her türlü yine gelirdi o saatten sonra. Özetle, fotoğraf olayı gibi çirkin bi davranıştan sonra direkt ağır bir yaptırımı olmalıydı zaten. Bazı yöneticiler bu son olaydan sonra "siz de kişisel bilgilerinizi paylaşmasaydınız" bile dedi mağdur/lara ama asıl suçluya fotoğraf attığında milletin şikayetlerine rağmen denmedi böyle bir şey mesela. Yani moderatörüm diye o zamanlar hep orta yolu bulmaya çalıştım ama şu an açık açık söylüyorum: Gayet de taraflı ve forum aktif kalsın diye kaos ortamına her zaman bir açık kapı bırakılabilecek tutumlar vardı. Kimse inkar edemez bunu.
Sadece o şahısa değil kullanıcıları açık açık tahrik eden ve rahatsız eden herkese karşı çok yumuşak davranıldı. Forum mantığı siteden farklı olmalı. Düşünce özgürlüğüne tamam denilmeli ama forum gibi daha yakın ilişkiler kurulan ortamlarda insanların sinirini bozmak için bile bile trollük yapan kişilere fırsat verilmemeliydi. Gerçekten taraflı davranıldı bu konuda. Aktiflik artsın daha çok yorum gelsin diye böyle kişilere bile isteye taviz verildi. Hatta sevilen kullanıcılar ne yapsa yok sayıldı, sevilmeyen yada sesi pek çıkmayan kullanıcılar en ufak hatasında uyarı aldı. Bazı yöneticilerin bu taraflı tutumu kafa dağıtmak için girdiğimiz forumun sonu gibi oldu. Eski cıvıl cıvıl günleri yokken forum hala dursa ne olacak?

Tepki
40
Bu konuda o kadar üzülüyorum o kadar üzülüyorum ki.
Son dönemde zaten bir durgunluk vardı ama yaz aylarında yeniden normale döneriz sanarken her şeyin tamamen bitmesi çok üzdü beni.
Arkadaşımın yaşadığı olayda yanında durdum tabii ki ve bundan pişman değilim. Yine olsa yine aynı şekilde davranırdım ama aşırı özledim burayı.
Hayatımda iyi giden tek şeydi.
Buranın bize kattıkları sorulmuştu bir başlıkta, ben burada hayatımda çok ciddi değer verdiğim insanlarla tanıştım.
Kendi hayatımda akışında olmayan şeyler var, çözmeye çalıştığım şeyler var ve bu süreçte kendimi sosyal medyadan soyutlamaya çalışıyorum o yüzden kendileriyle bağlantım kesik fakat her biri benim için çok ayrı yerlerde.
Reel hayatımda zar zor denk gelebileceğim insanlar burada bir aradaydı.
Nereye gitsem insanlarla dalga geçilen ortamlardan o kadar sıkıldım ki.
İnsan hakları, kadın hakları, azınlık hakları...
Kendim zaten mutsuzken bir de bunlarla dalga geçen insanları ve onların çoğunluk olduğunu görmek beni yıktı.
Kendimi sorguluyorum artık.
Nispeten temiz olan forum da yok artık.
Forum var ama forumu forum yapan kişiler yok.
Buranın bir diğer güzelliği kendimizi uzun uzun ifade etmeye fırsat veren bir yer olmasıydı. Yazı yazmak çok güzeldi, yazdığım yazıları sevdiğim kişiler okuyordu.
Geniş çaplı kitledense buraya hitap etmeyi severdim sanırım.

Güvenlik açığı meselesine gelirsek güvenlik açığı yoktu bu arada. Süreç çok yanlış idare edildi ama forumdan kaynaklı bir bilgi aktarımı olmamıştı. Ki reel e-postalar olmadan hiç bilgi vermeden de kullanılabilen bir mecraydı.

Biraz iç dökme gibi oldu ama herkesi çok özledim. Umarım hepiniz çok mutlusunuzdur kendi hayatlarınızda.
Sizleri seviyorum guys.

Yine de safe place benim için.
Kendimi burada buluyorum istemsiz.

Haney 🍯

Bal 🌼
Forum Ağası
Tepki
7,304
Sad Cartoon GIF
Bebek kullanıcı olarak ağzım açık okudum ㅠㅠ gerçekten nasıl olabiliyor böyle insanlar bi tık korkmadım değil ama zaten forumun boş zamanında fandomlara ve foruma katıldım maknae olarak olabildiğince barışçıl şekilde devam edeceğim ㅎ^ㅎ
Böyle de çok boş ve sıkıcı bee 😭😭
Sen tam bir sene önce gelecektin var ya bombaydı 😕

Konu Sahibi
Feriha Sarrafoğlu Fc
Tepki
54
Bu konuda o kadar üzülüyorum o kadar üzülüyorum ki.
Son dönemde zaten bir durgunluk vardı ama yaz aylarında yeniden normale döneriz sanarken her şeyin tamamen bitmesi çok üzdü beni.
Arkadaşımın yaşadığı olayda yanında durdum tabii ki ve bundan pişman değilim. Yine olsa yine aynı şekilde davranırdım ama aşırı özledim burayı.
Hayatımda iyi giden tek şeydi.
Buranın bize kattıkları sorulmuştu bir başlıkta, ben burada hayatımda çok ciddi değer verdiğim insanlarla tanıştım.
Kendi hayatımda akışında olmayan şeyler var, çözmeye çalıştığım şeyler var ve bu süreçte kendimi sosyal medyadan soyutlamaya çalışıyorum o yüzden kendileriyle bağlantım kesik fakat her biri benim için çok ayrı yerlerde.
Reel hayatımda zar zor denk gelebileceğim insanlar burada bir aradaydı.
Nereye gitsem insanlarla dalga geçilen ortamlardan o kadar sıkıldım ki.
İnsan hakları, kadın hakları, azınlık hakları...
Kendim zaten mutsuzken bir de bunlarla dalga geçen insanları ve onların çoğunluk olduğunu görmek beni yıktı.
Kendimi sorguluyorum artık.
Nispeten temiz olan forum da yok artık.
Forum var ama forumu forum yapan kişiler yok.
Buranın bir diğer güzelliği kendimizi uzun uzun ifade etmeye fırsat veren bir yer olmasıydı. Yazı yazmak çok güzeldi, yazdığım yazıları sevdiğim kişiler okuyordu.
Geniş çaplı kitledense buraya hitap etmeyi severdim sanırım.

Güvenlik açığı meselesine gelirsek güvenlik açığı yoktu bu arada. Süreç çok yanlış idare edildi ama forumdan kaynaklı bir bilgi aktarımı olmamıştı. Ki reel e-postalar olmadan hiç bilgi vermeden de kullanılabilen bir mecraydı.

Biraz iç dökme gibi oldu ama herkesi çok özledim. Umarım hepiniz çok mutlusunuzdur kendi hayatlarınızda.
Sizleri seviyorum guys.

Yine de safe place benim için.
Kendimi burada buluyorum istemsiz.
Umarım bunu okuyan kullanıcılar geri döner.Forumun bahsettiğin gibi hayatımda eksikliğini hissettiğim güzel bir yeri vardı.🙁

rururu__

Trainee
Tepki
56
Artık forum'dan ben de umudumu yitirdim maalesef.Buraya tekrar umutla gelmiştim fakat bir daha eski haline dönmeyecek gibi görünüyor.Forum'da malum olaylar oldu ve büyük bir kullanıcı kaybı yaşandı bu kilit nokta fakat bu duruma gelinmesinin asıl sebebi bana sorarsanız kurallara yeteri kadar önem verilmeyip gerektiğinde bazı kişilerin zamanında cezasını almaması oldu.Artık ben de muhtemelen forumda girmeyeceğim çünkü bir umut yok gibi görünüyor.Burası ıssız bir yer oldu artık 🙁
Burada bir adminin kısa bir süre aktif olup daha sonrasında olmaması (belki o ara yoğundu o yüzden müsait olamadı bilemem) diğer adminin ise olaylar yaşanırken olanı önemsemeyip konuyu farklı yerlere çekmeye çalışması çok sevdiğim arkadaşıma bu travmayı yaşatanlara ayrı bunlara ayrı öfkeliyim kurallar açıkça yer alıyordu bunu yapan kişiye destek verenleri bile bakın "onlar gelsinler de ondan sonra sileriz hesaplarını" deyip resmen yaşananları ciddiye almadıklarını gösterdiler sağolsunlar 😃 halbuki arkadaşım yaşanan olay karşısında öfkesini gösterdiğinde direkt ban atmıştınız hesabına zaten kızın öfkesini kullanıp bildiğiniz asıl olaydan farklı yere çekmeye çalıştılar konuyu. Şu korkunç olayı yapan şahsın daha önce birkaç defa falsolu hareketleri olmasına rağmen garip bir şekilde asla ban almadı,en başından ban alıp buradan şutlanması gerekirken hem de. Haliyle hem yaşanan olay hem de adminlerin aldığı tavırlar karşısında insanlar güvenini yitirdi ve gittiler açıkçası foruma kasım-aralık aylarında katılmıştım ve gerçekten çok güzel,samimi bir ortam vardı halen özlüyorum o günleri ki benim de umudum yazın daha çok şenlenir burası diyeydi fakat arkadaşımın yaşadığı bu olay hiç mi hiç kabul edilebilir türden değil ona bunu yaşatan şahsın ve destek verenlerin en kısa sürede hak ettiklerinin en ağırını almalarını diliyorum. Daha halen tüm bu yaşananlardan sonra o şahısların iki kişisiyle konuşan, iletişim halinde olan da var ona/onlara diyecek bir şey bulamıyorum ne vicdandan ne de saygıdan anlarsınız sizin gibiler her şeyden önce hemcinsine saygısı olur bir insanın ama yok işte ne gezer 😃

Son düzenleme:

Sweet Mimosa

Fanbase Starter
Tepki
3,904
Burada bir adminin kısa bir süre aktif olup daha sonrasında olmaması
Kedili admini diyorsan sanki o blogla ilgileniyordu buraya pek gelmiyordu zaten
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ruru bu arada profil fotoğrafını atabilir misin çok güzel duruyor

Lili Beth

Fanbase Starter
Tepki
1,332
Burada bir adminin kısa bir süre aktif olup daha sonrasında olmaması (belki o ara yoğundu o yüzden müsait olamadı bilemem) diğer adminin ise olaylar yaşanırken olanı önemsemeyip konuyu farklı yerlere çekmeye çalışması çok sevdiğim arkadaşıma bu travmayı yaşatanlara ayrı bunlara ayrı öfkeliyim kurallar açıkça yer alıyordu bunu yapan kişiye destek verenleri bile bakın "onlar gelsinler de ondan sonra sileriz hesaplarını" deyip resmen yaşananları ciddiye almadıklarını gösterdiler sağolsunlar 😃 halbuki arkadaşım yaşanan olay karşısında öfkesini gösterdiğinde direkt ban atmıştınız hesabına zaten kızın öfkesini kullanıp bildiğiniz asıl olaydan farklı yere çekmeye çalıştılar konuyu. Şu korkunç olayı yapan şahsın daha önce birkaç defa falsolu hareketleri olmasına rağmen garip bir şekilde asla ban almadı,en başından ban alıp buradan şutlanması gerekirken hem de. Haliyle hem yaşanan olay hem de adminlerin aldığı tavırlar karşısında insanlar güvenini yitirdi ve gittiler açıkçası foruma kasım-aralık aylarında katılmıştım ve gerçekten çok güzel,samimi bir ortam vardı halen özlüyorum o günleri ki benim de umudum yazın daha çok şenlenir burası diyeydi fakat arkadaşımın yaşadığı bu olay hiç mi hiç kabul edilebilir türden değil ona bunu yaşatan şahsın ve destek verenlerin en kısa sürede hak ettiklerinin en ağırını almalarını diliyorum. Daha halen tüm bu yaşananlardan sonra o şahısların iki kişisiyle konuşan, iletişim halinde olan da var ona/onlara diyecek bir şey bulamıyorum ne vicdandan ne de saygıdan anlarsınız sizin gibiler her şeyden önce hemcinsine saygısı olur bir insanın ama yok işte ne gezer 😃
Askim cok haklisin