Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Hpv Aşısının Ücretsiz Olmaması Hakkında Sorunsallar Ve Çözümleri

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Selam ballı lokumlarım, son zamanlarda forumda bana birçok konuda danışılıyor ve bu yüzden avukat tarafım inanılmaz heyecanlı, zira gelen sorular hakkında bazen avukat arkadaşlarıma danışıyorum, bazen de araştırma yapıyorum ve uzun süredir tek bir alanda çalıştığım için farklı alanlarda bir şeyler araştırmak hoşuma gidiyor. O yüzdeeeen, bugün heyecanlı avukat yönüme denk geldiniz ve sizlerle son zamanlardaki araştırmalarımdan bir kuple (?) sunmak istedim: Konumuz, HPV aşısı.

Biliyorsunuz ki yurtdışında ücretsiz olan ancak ülkemizde büyük tartışmalara konu olmasına rağmen hala hiçbir yetkilinin bir yerlerine takmadığı bir şey bu HPV aşısı. En önemli özelliği kadınlar için en tehlikeli kanserlerden biri olan rahim ağzı kanserini %100'e kadar önlemek, ancak ülkemizde sadece cinsellikle bağdaştırıldığı için pek çok genç kızımız bu aşıyı ya hiç olamıyor ya da çok geç oldukları için etkisi inanılmaz ölçüde azalıyor.

İşin sağlık yönünü forumdaki doktor/doktor adayı arkadaşlarımıza bırakıyorum elbette. Ben bugün size tek dozu bile oldukça pahalı olan bu aşıyı mümkün olan en az zararla nasıl yaptırabileceğimizden bahsedeceğim:

Şu sıralar nişanlımla bu aşı ve hakkında açılan davalar konusunda epey bir araştırma yaptık ve sonuçlarımıza göre SGK'ya açılan HPV aşısı ücretinin iadesi davaları %90 ihtimalle olumlu sonuçlanıyor ve SGK'dan paranızı tahsil edebiliyorsunuz. Tabii maalesef SGK batmasın diye İş Mahkemesinde açılan davalar uzadıkça uzuyor çoğu zaman ama tespitinin kolaylığı ve davanın genel içeriğinin basitliği nedeniyle İş Mahkemesinde açılan diğer davalara göre çok daha hızlı sonuçlanabilecek rahat bir dava türüyle karşı karşıyayız burada. Ha tabii, öncelikle hukukçu arkadaşlarım başta olmak üzere bazı meraklı arkadaşlarım "aşı ücreti talepli dava iş mahkemesinde mi açılıyo, ne alakaa??" diyebilir ama bir funfact vereyim hemen (belki hukukçu arkadaşlarımın da işine yarar): SGK'ya açılan davaların görevli mahkemesi İş Mahkemeleridir (istisnaları olabilir).

Neyse, konumuza geri dönelim: Aşı ücreti iade davası. Şimdi şöyle ki, araştırmalarımıza göre bu davanın genel ilerleyişi şu şekilde:
1) Genelde 3 doz vuruluyor ama yaşınıza göre doktorunuzun belirttiği kadar doz aşıyı -genellikle 1 ay arayla- oluyorsunuz.
2) Aşınızı olduktan sonra gerekli belgelerle birlikte güzel bir dilekçe yazıyorsunuz ve hooop en yakın İş Mahkemesine (iş mah. olmayan küçük şehirlerde/ilçelerde asliye hukuk mahkemesine) koşuyorsunuz.
3) Davanızı açıyorsunuz ve kabul kararını bekliyorsunuz. dklgfjkldfkg

Yani genel olarak olay bu, tabii arada teferruatlı birkaç işlem oluyor, duruşmalara falan gitmeniz gerekiyor ama tek başınıza takip edebileceğiniz kadar kolay bir dava aslında. Ancak tabii aşı masrafları kadar da bi mahkeme masrafı vs gerekiyor, onları SGK'dan geri alabilmek için usuli işlemlere falan da dikkat etmeniz gerekiyor ama bir avukatla oldukça uygun bir fiyata anlaşarak da halledebileceğiz ölçüde güzel bir dava. Zira avukatlar için de oldukça basit ve hızlı bir dava, çok çetrefilli olmadığı için avukatlara uçuk ücretler vermenize de gerek kalmaz yani.

Ha bu arada önemli bir husus var tabii: 25-26 yaşını geçkinseniz, genel olarak bu davanızın kabul olmadığı yönünde bir duyum aldım. Zira aşının etkili olduğu yaş aralığının 9-26 olması lazım (yanlışım varsa düzeltin), 26 yaşından sonra yapılan aşılar etkisini büyük ölçüde kaybettiği için kendi kusurunuzla geç yaptırdığınız düşüncesiyle SGK'dan ücret talep etmenize biraz "ne alaka???" gözüyle bakıyor sayın adli yargı merciilerimiz (sanki HPV konusunda ülke genelinde inanılmaz bilgilendirme çalışmaları yapılmış da biz bile isteye bu aşıyı zamanında olmamışız gibi.. :d).

Özetle, halen Leonarda DiCaprio'nun beğeneceği yaşlardaysanız (kötü espri alert!!) koşun ve HPV aşınızı olun, sonra da SGK'yı dava edin biraz sürünsünler. Thank me later.

kaorii

Rookie Idol
Tepki
1,453
(sanki HPV konusunda ülke genelinde inanılmaz bilgilendirme çalışmaları yapılmış da biz bile isteye bu aşıyı zamanında olmamışız gibi.. :d).
Evet, insanlar hala bu konuda çok bilinçsiz ve bilgisiz, daha geçen aylarda bir kadına bu konuda dünyanın linci yapıldı o yüzden dediğin gibi bu aşı konusunda yeterli bilgilendirme çalışmaları yapılmış olsa o zaman yaş kısmı anlaşılırdı ama öyle bir şey pek de yok gibi..

Gerçekten çok faydalı ve bilgilendirici bir başlık olmuş.
Teşekkürler ve ellerine sağlık @kayısı 💖

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Ellerinize sağlık avukat hanım çok faydalı ve harika bir yazı olmuş bu. 💞💞
Evet, insanlar hala bu konuda çok bilinçsiz ve bilgisiz, daha geçen aylarda bir kadına bu konuda dünyanın linci yapıldı o yüzden dediğin gibi bu aşı konusunda yeterli bilgilendirme çalışmaları yapılmış olsa o zaman yaş kısmı anlaşılırdı ama öyle bir şey pek de yok gibi..

Gerçekten çok faydalı ve bilgilendirici bir başlık olmuş.
Teşekkürler ve ellerine sağlık @kayısı 💖
Bilmiyordum, sayende öğrenmiş olduk. Ellerine sağlık, teşekkür ederim bu faydalı yazı için🩵
Rica ederim ve ilginiz için ben teşekkür ederim. Bilinçlenelim, etrafımızdakileri de bilinçlendirelim. Maalesef yetkililer tarafından bir adım atılmadığı için tek şansımız bu. :')

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Kayısı-şi bu konuyu buraya taşıdığın için teşekkür ederim. Ülkemizde belli çevreler dışında çok gündem olabilmiş bir konu değil henüz ne yazık ki.

Hpv aşısı kadınlar için çok önemli bir konu çünkü rahim ağzı kanseri ve siğil oluşumu konusunda engelleyici özelliği var.
Bu virüs tek eşli olsanız dahi bulaşma ihtimali olan bir virüs, eşinizin daha önceki ilişkilerini bilemeyebilirsiniz. Kimsenin hayat tarzı bizi ilgilendirmez ancak halk sağlığı için bu adım atılmalı.
Devletin bu aşıyı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kız çocuklarına ücretsiz bir şekilde takip edilerek yapması gerektiğini düşünüyorum.

@kayısı hukuki kısmı çok güzel açıklamış, ücret iadesi konusunda bir fikrim yoktu burada öğrenmiş oldum.
Bu aşının yapılması uzun vadede kamuya da faydalı olacaktır, aşı yapılmadığı takdirde hastalıkla mücadelede hastanelere daha fazla yük binecektir çünkü.

Türkiye'de ailesiyle bunları konuşması zor olanların olduğunu biliyorum ama sağlığınız için lütfen bu birikimi toplamaya çalışın ve aşınızı olun. Çok önemli bir konu.
Rica ederim balım. Sağlık açısından önemini güzelce açıklayacak biri varsa forumda gerçekten çok güzel bir başlık olabilir aslında. Bence yoksa bile detaylı bir araştırma ile güzel bir başlık açılmalı bu konuda. Madem yetkililerden gelmiyor böyle bir çalışma, bari bilenler bilmeyenlere anlatsın.. :') Ve umarım bir gün ülkenin genel bakış açısı da değişir şu aşıya karşı. Gerçekten cahil ötesi bir toplumdayız ya. Benim böyle bir aşının önemini 24 yaşımda öğrenmem büyük rezalet gerçekten, bu tarz konularla ilgili olmama rağmen gündem olmasa bilemeyecektim bazı şeyleri. Çok üzülüyorum artık ya... :(

canimbanabas

Fanbase Starter
Tepki
1,773
kakcnlkasncknpekenkl paramızı geri alabilecek olmamız çok iyiymiş beklemiyordum 🤩🤩🤩🤩 karantina zamanı kesilen maske cezalarının geri ödenmesine de çok şaşırmıştım

@kaorii yanlışlıkla dislike attım kalp atarken, özür dilerim😭😭😭

kaorii

Rookie Idol
Tepki
1,453
kakcnlkasncknpekenkl paramızı geri alabilecek olmamız çok iyiymiş beklemiyordum 🤩🤩🤩🤩 karantina zamanı kesilen maske cezalarının geri ödenmesine de çok şaşırmıştım

@kaorii yanlışlıkla dislike attım kalp atarken, özür dilerim😭😭😭
Ay özür dilemene gerek yoktu 🥺 böyle şeylere asla takılmam ben sıkıntı yok 🫂