Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

(Moon Lovers)Wang So Gerçekte Nasıl Bir Kraldı?

lilith_halşii

Rookie Idol
Tepki
961
Scarlet Heart Ryeo Goryeo'nun 10.yy'nda geçmekte,

Dizide de görmüş olduğumuz kral Taejo Goryeo krallığını kurmuş ve 25 yıl boyunca tahtta kalmış büyük bir kraldı.
Dizide 14 oğul ve 2 prenses gösterilmesine rağmen gerçekte kral Taejo'nun 25 oğlu ve 9 tane kızı ile 34 çocuğu bulunmakta

Ülkesinin siyasi durumunu kontrol altında tutmak için sürekli evlilik yöntemini kullanmış

Kral Taejo'dan sonra tahta veliaht prens Wang Mu;
Пин на доске Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo
Ondan sonra 3.prens Wang Yo;
Пин на доске Scarlet ❤️

Bu iki prens toplamda 6 yıl iktidarda kaldı.

Ondan sonra ise asıl başrol olan prensimiz 4.prens Wang So tahta geçti;
Pin on Lee Jun Gi
The Elvish Prince Wang So / Aniron by Enya / Moon Lovers ~ Scarlet Heart  Ryeo - YouTube

Wang So, Gwanjong olarak 26 yıl boyunca tahtta kalmıştır.

Gwanjong nasıl bir kraldı?
Gwangjong acımasız ve kanlı bir kral değilmiş çok insan öldürmesine rağmen iyi ve bilge bir kral olarak anılırmış. Kral Taejo, evlilik yoluyla aristokrat aileleri kontrol altında tutarken, ondan sonra tahta geçen her iki oğlu da kontrolü elinde tutamamış ve aristokrat aileler krallık üzerinde büyük bir güç elde etmeye başlamış. Gwangjong, aynı Scarlet Heart'ın sonlarında izlediğimiz gibi, tahta geçtikten sonra aristokrat aileleri hedef alan, köleleri serbest bırakmaya ve onların güçlerini azaltmaya yönelik çalışmalar yaptı. Ayrıca devlet çalışanı olmak için yeteneklere dayalı bir sınav sistemi düzenleyip sadece güçlü ailelerin çocuklarının haksızca sarayda görev almasını engelledi. Tüm bu çalışmaları kral ve saray üzerinde aristokrat ailelerin etkisini azaltmak ve kraliyeti mutlak güç haline getirmek içindi. İşte buna karşın, aristokrat aileler bir isyana kalkıştı ve Gwangjong isyana kalkışan herkesi vatan haini ilan ederek kanlı bir hareketle isyanı durdurdu.

Gwanjong kardeşi ile evlendi mi?
Evet kız Gwanjong kız kardeşi prenses Yeon Hwa ile evlendi ve böylelikle Prenses Yeon Hwa Kraliçe Daemok oldu. Gwangjong ve Daemok'un oğulları Gyeonjong Goryeon'un 5. prensi olarak tahta geçti.

Gwanjong kardeşlerini öldürdü mü?
Gwangjong sadece 9.prens Wang Won'u öldürmüştür.Öldürme sebebi ise vatana ihanet
Wang Won;
Wang Won in 달의 연인-보보경심 려 - TheTVDB.com

Sizi üzücem ama birde dizide Gwanjong'un gösterilen portresi ile portrenin gerçeği şöyle;
Gösteilen;
image

Gerçek;
image

Siz ne düşünüyorsunuz?
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Moon Lovers'ın 2 özel bölümünü izleyebilen bulan varsa nolur link atabilirmi özel bölümler diziyle mi alakalı
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Başlığı nasıl bir kraldı yapıcaktım kanlı bir kralmıydı olarak kalmış

Ekli dosyalar

• 1699813889725.jpeg
    1699813889725.jpeg
    7.3 KB · Görüntüleme: 2
  • 1699814931556.jpeg
    1699814931556.jpeg
    9 KB · Görüntüleme: 4

baggy

Trainee
Tepki
35
Blog yazarını bende takip ediyordum sanırım oradan almışsın görünce aklıms 2017 geldi 🥲
Kardeşi ile ensest evlilik ilişkisi yaşadığını duyunca şok olmuştum 🤧

Konu Sahibi
lilith_halşii

lilith_halşii

Rookie Idol
Tepki
961
Moon Lovers'ın özel bölümü mü varmış? Ne
Evettttt hemde iki tane😭😭😭
Youtube de the reincartion diye fan yapımı özel bölümde var ama orjinal 2 özel bölümü bulamadım bir türlü bitirip o sonu yeniden gördüğümde yine bulmaya çalışıyorum bir umut kavuşuyorlardır diye ama öyle bir şey olsaydı editleri illa olurdu 😭

haneull

Rookie Idol
Tepki
613
Evettttt hemde iki tane😭😭😭
Youtube de the reincartion diye fan yapımı özel bölümde var ama orjinal 2 özel bölümü bulamadım bir türlü bitirip o sonu yeniden gördüğümde yine bulmaya çalışıyorum bir umut kavuşuyorlardır diye ama öyle bir şey olsaydı editleri illa olurdu 😭
İzlemedim fakat hatırladığım kadarıyla insanların 2o bölümü kırpa kırpa 2 bölüme düşürdüklerini söylediklerini hatırlıyorum

Arven

Fanbase Starter
Tepki
2,415
Moon lovers yüzünden mutsuz sonlu dizi izleyemiyorum 😭
Ben diziyi izlerken araştırmıştım gerçek kralın hayatını gerçekten sanıldığından farklı biri bı de kızkardeşi ile evlendiğini ilk duyduğumda şok oldum resmen ama bu o zamanlar onlar için normal bı durum olarak kabul ediliyor