Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Ne Yazsam Bilemedim

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Arkadaşlar merhaba öncelikle. Benim amcamın kızı 25 yaşında ve bu sene tıp kazandı. Ancak amcam başından beri karşı çıktı yaşın geçti artık okuma evlenecek yaşa geldin vs diye. Zaten bu zamana kadar okutmadı. Eve geliyor kızdan iş bekliyorlar doğru düzgün ders çalışamıyor. Aile apartmanında yaşıyoruz. Bende her şeye tanığım. Çok üzülüyorum onun için ama elimden bir şey gelmiyor. Okulu bırakacak. Mecburum diyor. Hayır o kadar kazandın senin yerinde olmak isteyen kaç kişi var diyorum ve ilgi alanı seviyor. İş bulup çalışsan kendi paranla okusan diyorum mümkün değil dersler çok yoğun diyor. Zaten haklılar yaşım da geçti diyor. Bende ne yapacağımı bilemiyorum sizlerin bir tavsiyesi var mı ?

ponywinx

Judith🩷
VIP Visual Queen
Tepki
2,864
Anlaşılan o ki. Kıza o kadar baskı yapmışlar o kadar negatif enerji yüklemişler ki... Bir nevi manipüle olmuş ve yapılanlara dayanamamış. Bir kere ne demek evlenecek yaşa geldin? 25 yaşında evlenmek zorunda değil kimse çoğu kişi bu yaşta nişanlı olur ki olmayadabilir insanların kendi hayatı. Evlen diye baskı yapıp ömür boyu acı çekmesin kuzenin zor olacak ama okumaya çalışsın dayansın evet biliyorum mental açıdan bu çok zorlayıcı ama ömür boyu acı çekmekten iyidir aslında ailesinin tek haklı olduğu şey var o da tıp için geç kalmış olması ama garanti bir meslek ve o kadar da geç değil hatta hiç bir şey için geç değil. Kuzeninin mental desteğe çok ihtiyacı var elinden geldiğince yanında olmaya çalış 🩷

Athena

Lilith
Fanbase Starter
Tepki
1,357
25 yaşı var diye evlenmek mecburiyetinde deilki.Hem çalışıp hem okuya bilir.Sadece ailesi o kadara ona artık evlenme yaşın demişki oda doğrusu bu sanıyoru.Onu gerçek doğruya yönlendirmelisin.

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Anlaşılan o ki. Kıza o kadar baskı yapmışlar o kadar negatif enerji yüklemişler ki... Bir nevi manipüle olmuş ve yapılanlara dayanamamış. Bir kere ne demek evlenecek yaşa geldin? 25 yaşında evlenmek zorunda değil kimse çoğu kişi bu yaşta nişanlı olur ki olmayadabilir insanların kendi hayatı. Evlen diye baskı yapıp ömür boyu acı çekmesin kuzenin zor olacak ama okumaya çalışsın dayansın evet biliyorum mental açıdan bu çok zorlayıcı ama ömür boyu acı çekmekten iyidir aslında ailesinin tek haklı olduğu şey var o da tıp için geç kalmış olması ama garanti bir meslek ve o kadar da geç değil hatta hiç bir şey için geç değil. Kuzeninin mental desteğe çok ihtiyacı var elinden geldiğince yanında olmaya çalış 🩷
Bana kalırsa tıp ecz hemşirelik ve öğretmenlikte yaş yok ya. Çünkü bunları her yaşta yapabilirsin ve devlet bile bir sınır koymamış hele ki tıp garanti meslek 31 yaşında mezun olup 60 70k maaşla işe başlayacak şu an 30 yaş civarı kaç kişi türkiyede bu maaşı alıyor ki ? Ben amcama da bunu söyledim ama anlamıyor yobaz adam. Hiç evlenmese ne olacak ki çok gerekli bir şey sanki ama yobaz insanlara anlatamazsın.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

25 yaşı var diye evlenmek mecburiyetinde deilki.Hem çalışıp hem okuya bilir.Sadece ailesi o kadara ona artık evlenme yaşın demişki oda doğrusu bu sanıyoru.Onu gerçek doğruya yönlendirmelisin.öa
25 yaşı var diye evlenmek mecburiyetinde deilki.Hem çalışıp hem okuya bilir.Sadece ailesi o kadara ona artık evlenme yaşın demişki oda doğrusu bu sanıyoru.Onu gerçek doğruya yönlendirmelisin.
Çalışamam dersler çok yoğun diyor. Ve haklı gibi.

Athena

Lilith
Fanbase Starter
Tepki
1,357
Bana kalırsa tıp ecz hemşirelik ve öğretmenlikte yaş yok ya. Çünkü bunları her yaşta yapabilirsin ve devlet bile bir sınır koymamış hele ki tıp garanti meslek 31 yaşında mezun olup 60 70k maaşla işe başlayacak şu an 30 yaş civarı kaç kişi türkiyede bu maaşı alıyor ki ? Ben amcama da bunu söyledim ama anlamıyor yobaz adam. Hiç evlenmese ne olacak ki çok gerekli bir şey sanki ama yobaz insanlara anlatamazsın.

Çalışamam dersler çok yoğun diyor. Ve haklı gibi.
Öyle insanlara bir şey anlatamazsın benimde babam öyle.Kendi bildikleri her zaman doğrudur onlar için.Sen yinede ikna et istersen

ponywinx

Judith🩷
VIP Visual Queen
Tepki
2,864
Tıp zor bir bölüm okuması da kazanması da. O yüzden derslerin yoğun olması normal ameliyat yapmanı gerektirecek bir uzmanlık seçeceksen eğer bence yaşının genç olması daha iyi fiziksel dayanıklılık ve güç lazım. Yobazlara laf anlatılmaz haklısın doğru olanın bu olduğunu düşünüyor umarım kuzenin güç bulur çünkü bu hayatı tek kendisi yaşayacak...

canimbanabas

Fanbase Starter
Tepki
1,773
tıp kazandıysa burs bulabilir bence. ya da birkaç ögrenciye koçluk yapabilir. para mevzusu için diyorum. o babasını bir düze getirmek gerekir de o da nasıl yapılır bilemeyeceğim. umarım vazgeçmez bölümünden ama ya çok yazık eder kendine daha çok genç. offf şu yaşta bu kadar başarılı bir kızın yaşadığı şeylere bak delirtirler insanı

lilith_halşii

Rookie Idol
Tepki
960
Gerçekten kuzenin adına çok üzüldüm şu bazı insanların evlilik derdimi anlamıyorum anlam da veremiyorum tamam evlendin çocuğun oldu noldu? Belki ben çocuk işine çok sıcak bakmadığım için böyle düşünüyorumdur ama bir insanın kendi çalışıp parasını kazanması bir adamın eline bakmasına kıyasla bambaşka bir şey bu ailelerin 'okuyacak da bana ne faydası dokunacak bakış açıları dan nefret ediyorum' para her türlü hallolur şimdi saçma gelebilir ama elinden ne geliyorsa yapsın vazgeçerse onun hikayesi olduğu gibi biter öğretmenlerinden, arkadaşlarından yardım istesin gerekirse evden kaçsın! Bunu öğretmenimin anlattığı gerçek bir olaya dayanarak söylüyorum kız hatta öğretmenimin ailesine sığınmış bir daha böyle bir olay yaşanması korkusuyla ailesi ders çalışmasına izin verecektir. Umarım vazgeçmez

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Hiç de mecbur değil. O kendi kararlarını verecek olgunlukta bir birey, kimsenin onun için çizdiği hayatı yaşamak zorunda değil. Yaşı falan da geçmedi, insanlar kaç yaşında çalışıyorlar okuyorlar illaki 18 yaşında kazanmak zorundasın diye bir şey yok. Hem evlilik yaşı ne alaka belki kız evlenmek istemiyor, belki de 40 yaşında evlenecek onun hayatı bu kim karışabilir ki ona? Görüyorum ki üstünde korkunç bir baskı kurulmuş ama buna rağmen tıp kazandıysa okumayı da başarır. Burs başvurusu yapsın yapabildiği yerlere, tıp kazanacak kadar dersleri iyi olduğuna göre fizik, kimya, biyoloji, matematik dersleri vererek de para kazanabilir. Sadece kendine güvenerek kararlı olması ve o evden kurtulması gerek. Yoksa bir ömür bunun pişmanlığını yaşar, bu kafadaki ailesi de onu istemediği biriyle evlendirir kesin. Kurtulmaktan başka çaresi yok inşallah kendisi de bunun farkına varır
Aynen. Ben zaten aynı şeyleri diyorum sizin cevaplarınızı da okutacağım

İleride kafasını çok duvara vurur bırakırsa. Şuraya da yazıyorum. Evlenince çocuk yapınca ne olacak😃 her şeyi geçtim kocasının hayırlı biri olacağını garanti edebilir mi? Hayırsız biri çıktı ve oldu da boşanma aşamasına geldi, o zaman yazık değil mi tüm emeklerine? Bunları hepsini düşünmesi lazım. Ha isterse yine evlensin ama bölümünü okusun. Çocuk falan istiyorsa bitirene kadar 30-31 olur. Artık zaten ideal çocuk yapma yaşı günümüzde de o civarlar. Tıpta 4. ve 5.sınıftan itibaren evlenen o kadar çok tanıdığım var ki anlatamam. Çok evlenmek istiyorsa illa tercih yapmasına gerek yok. Kocasının da nasıl biri olacağını bilemez. Lütfen ikna etmeye çalış. Akıp mantık işi değil dedi. Şoklardayım yani bu nasıl bir bakış açısı? Ailesi cahil anlaşılan. Kız da manipüle olmuş.
Kız zaten istemiyor ki evlenmek Çomar babasının düşünceleri bunlar. Ben zaten sizlerle aynı şeyleri söylüyorum hayır kendisi de çok azimli biri ne yaptı etti kazandı ve gerçekten doktor olmak istiyor sizin cevaplarınızı da okutacağım

Tıp zor bir bölüm okuması da kazanması da. O yüzden derslerin yoğun olması normal ameliyat yapmanı gerektirecek bir uzmanlık seçeceksen eğer bence yaşının genç olması daha iyi fiziksel dayanıklılık ve güç lazım. Yobazlara laf anlatılmaz haklısın doğru olanın bu olduğunu düşünüyor umarım kuzenin güç bulur çünkü bu hayatı tek kendisi yaşayacak...
Bir okuyabilirse psikiyatri istiyor. Cerrahi bölümler tercih edilmiyor çok zaten

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Kendisi istemiyorsa sabaha kadar baskı kursunlar😃 takmasın cidden. Sadece 3 yıl dişini sıksın. Tıpta 3 seneden sonra uzatma diye bir şey yok zaten. Max stajlardan kalıyorsun. O evden gidemiyorsa ve iş yaptırıyorlarsa o zaman daha az uyur çalışır. Atanınca da yüzlerine bakmasın valla. Bir tane hayatı var. Ömür boyu kafasını duvara vurmak istemiyor ve özgürce yaşamak istiyorsa bırakmasın asla. Ayrıca bizim ünide 41 yaşında bir abi var bizimle okuyan 3.sınıf. Bitirince 44 olacak. 20'lerinin sonlarında da bir sürü kişi var Tıp okuyan. 25'in neresi geç 🤦‍♀️
Adıyamanda mı okuyorsun? Aynen bence de geç değil mühendislikte falan geç olabilir de tıpta asla değil

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Anladım kuzenim adıyamanda okuyor da hep istiyordu tıp hatta yök atlastan girenlere bakıyodu işte 2021 de sanırım 97 ve 99 mezunu iki kişi girmiş ondan mı acaba dedim ama tabiki tek türkiyede 40 yaşında kazanan o kişiler değillerdir :D neyse sana da kolay gelsin

Hayır 😊

Ya her türlü bitirince devlet seni atıyor zaten fkhdkfjd hani TUS'a girmesen bile pratisyen olarak da devam ediyorsun. Diğer bölümler gibi zorunlu Kpss cart curtu yok. Kuzeninin dişini sıkacağı 3 yıl. 3 yıl sınıfta kalmamaya baksın. Stajlar öyle böyle geçiyor. Ay ikna et lütfen kafayı yedim ne demek bırakıyorum? Tut omuzlarından salla aptal olma kendine gel diye.
Ya zaten kpss de bile yaş sınırı yok bu sene nice 35 yaş üstü ev hanımı okul öncesi öğretmeni falan oldu. Yobaz babasını ikna etmek lazım

ponywinx

Judith🩷
VIP Visual Queen
Tepki
2,864
Aynen. Ben zaten aynı şeyleri diyorum sizin cevaplarınızı da okutacağım

Kız zaten istemiyor ki evlenmek Çomar babasının düşünceleri bunlar. Ben zaten sizlerle aynı şeyleri söylüyorum hayır kendisi de çok azimli biri ne yaptı etti kazandı ve gerçekten doktor olmak istiyor sizin cevaplarınızı da okutacağım

Bir okuyabilirse psikiyatri istiyor. Cerrahi bölümler tercih edilmiyor çok zaten
O zaman hiç bırakmasın pes etmesin okusun yardım istemekten hiç çekinmesin geleceği söz konusu burada sonuçta. Çok zor biliyorum ama dayansın ilerisi için pişman olmamak için kendisi için mücadeleye devam etsin

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Yani zorla okuldan aldırtacak değildir dimi?

Okurken gt kanseri oldum afedersin, yazdıklarım gergin anlaşılıyorsa o babadan kaynaklı gerginlik geldi üstüme 😩
Yok öyle zorla aldırma olamaz da işte her gün laf sokmalar okuyup napıcan demeler bazen yengem de laf çarpıyormuş filan seni soruyor falan diye. Hatta soranlar biz okulunu bekleriz falan demişler.

Yok öyle zorla aldırma olamaz da işte her gün laf sokmalar okuyup napıcan demeler bazen yengem de laf çarpıyormuş filan seni soruyor falan diye. Hatta soranlar biz okulunu bekleriz falan demişler.
Bir de maddi destek çok yok tabi kız şu an birkaç ay kitapçıda çalışmıştı bir süre onunla idare etmeye çalışıyor. Sınıfta herkesin tableti varmış vs üzülüyor işte

haneull

Rookie Idol
Tepki
607
Kyk kredileri geri ödemeli şekilde başvursa aslında en azından biraz elini rahatlatır.
Zaten okul bitince sağlık bölümlerinde iş daha garanti diye biliyorum onu da rahatlıkla çalışırken ödeyebilir. Online matematik fen gibi derslerde öğretmenlik yapabilir belki. Ya da ev ortamı müsait değilse yüzyüze gidebilir.
Ahhh ahhh böyle aileler neden var yaa. Çok üzüldüm adına 30 a varıncaya kadar hiçbir şey için geç değil bende hala bir şeyleri değiştirmeye çalışıyorum kendini yaşını düşünüp üzmesin bu gün memur olsa alacağı 20 b anca. 30'una vardığında hayat ne kapılar açar kim bilir. Lütfen bırakmasın🌸🌸

Konu Sahibi
I

invisiblestring

Trainee
Tepki
42
Kyk kredileri geri ödemeli şekilde başvursa aslında en azından biraz elini rahatlatır.
Zaten okul bitince sağlık bölümlerinde iş daha garanti diye biliyorum onu da rahatlıkla çalışırken ödeyebilir. Online matematik fen gibi derslerde öğretmenlik yapabilir belki. Ya da ev ortamı müsait değilse yüzyüze gidebilir.
Ahhh ahhh böyle aileler neden var yaa. Çok üzüldüm adına 30 a varıncaya kadar hiçbir şey için geç değil bende hala bir şeyleri değiştirmeye çalışıyorum kendini yaşını düşünüp üzmesin bu gün memur olsa alacağı 20 b anca. 30'una vardığında hayat ne kapılar açar kim bilir. Lütfen bırakmasın🌸🌸
Başvurdu ama çıkmadı tek çocuk olduğu için.

haneull

Rookie Idol
Tepki
607
Anladım tatlım belki bilmiyordur ve ya geri ödemeli diye istememiş olabilir ama uni masraflarına aile evinde de yaşıyorsa kredi büyük yardım sağlar. Başvurduğunda okul sonuna kadar almak zorunda da değil. Belki ailesi yumuşarsa 1 2 yıllık da alır kısa dönem alabiliyorlar diye biliyorum. Tabi isterse 6 yılda alır.Üstelik mezun olduktan 2 yıl sonra ödeme başlıyor. Belki bi faydası olur diye açıkladım

ponywinx

Judith🩷
VIP Visual Queen
Tepki
2,864
lütfen okumaya devam etsin olumlu sonuçlarını bekliyor olacağım 🫐🫐