Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Seul Dünyanın En Memnuniyetsiz İnsanlarını Barındırıyor

NetizenAdmin

Yönetici
Yönetici
Katılım
8 May 2023
Mesajlar
18
Tepki
30
Seul Ulusal Üniversitesi Asya Merkezi ve Hankook Research tarafından dünyanın en kalabalık 15 başkentinde (Ankara, Pekin, Cakarta, Kudüs, Hanoi, Kuala Lumpur, Londra, Yeni Delhi, New York, Paris, Riyad, Seul, Singapur, Taipei ve Tokyo'da 700'er kişi olmak üzere) yaşayan 10.500 kişinin yaşam memnuniyetleri hakkında yapılan bir ankete göre, ekonomik kaygılar Seul'deki aileler üzerinde o kadar ağır bir yük oluşturuyor ki başka hiçbir şeyden keyif alamıyorlar.

Seul vatandaşlarının yüzde 81'i çocuklarının kendileri için bir yük olduğunu söylerken, sadece yüzde 68,1'i onların aynı zamanda bir mutluluk kaynağı olduğunu kabul etti. Çocuklarını bir mutluluk kaynağından ziyade bir yük olarak gören ebeveynlerin oranının daha yüksek olduğu diğer tek şehir ise yüzde 65 ve yüzde 60 ile Tokyo oldu. Cakarta'da çocukların mutluluk kaynağı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 95,4 iken, yük olduğunu düşünenlerin oranı sadece yüzde 24,4'tür. Ankara ve Hanoi'de çocukların mutluluk kaynağı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 93'ün üzerindeyken, Pekin'de bu oran yüzde 90,7'dir. Araştırmacılar, çocuk yetiştirmenin maliyetli olduğunu, ancak normalde çocuk sahibi olmanın verdiği mutluluğun bu maliyetten daha ağır bastığını belirterek, "ancak Seul'de bu yükün mutluluk üzerinde ağır bir etkisi var ve bu da düşük doğum oranını daha da kötüleştirebilir" dedi.

Seul vatandaşlarının yüzde 21,9'u aile hayatlarından, yüzde 38,3'ü ise işlerinden mutsuz olduklarını belirtmiştir. Sadece yüzde 42,3'ü genel olarak hayatından memnun olduğunu söyledi. Pekin, hayatından memnun olduğunu söyleyen yüzde 84,9 ile şaşırtıcı bir şekilde ilk sırada yer alırken, onu yüzde 80,3 ile Yeni Delhi izledi. Ancak huysuzluğuyla ünlü New York ve Londra'da bile yüzde 70'in üzerinde kişi hayatından memnun olduğunu belirtmiştir.

Koreliler arasında yaşam memnuniyetinin düşük olmasının bir nedeni de işe aileden daha fazla öncelik verme eğilimleri olabilir. Seul Ulusal Üniversitesi'nden Yoo Jo-an, "Dünyanın büyük şehirlerinde, çocuğunuzun hasta olduğuna dair bir telefon aldığınızda ve patronunuza gitmek zorunda olduğunuzu söylediğinizde, bu mazeret için kesin bir nedendir, ancak Kore'de değil." dedi. Korelilerin kendi hayatlarını başkalarıyla kıyaslama eğilimi de bir başka mutsuzluk ve endişe kaynağı.

Seul'de yaşayanlar yüzde 71,4 ile yabancılara karşı en büyük güvensizliğe sahipken, sadece yüzde 6,4'ü onlara güvenmektedir. Tokyo'da yüzde 48,4 ve New York'ta yüzde 35,4 yabancılara güvenmiyor. Yabancı düşmanlığı da buna dahil; kozmopolit New York'ta yüzde 44,3 ve Londra'da yüzde 43,6 olan yabancılara güvendiğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 8,9. Pekin'de bile yüzde 29'luk bir kesim yabancılara karşı hiçbir şey hissetmiyor.

Seullülerin herkese ve her şeye karşı güvensizliği komşularına kadar uzanıyor ve sadece yüzde 24,1'i onlara ayıracak zamanları olduğunu söylüyor. Bu oran 10'dan fazla büyük şehirde yüzde 50'nin üzerindeyken, sadece Taipei ve Tokyo'da komşularına karşı benzer şüpheler besleyenlerin oranı yüzde 28.1, güvenenlerin oranı ise yüzde 38. SNU Asya Merkezi'nden Huh Jung-won, "Korelilerin tanımadıkları insanlara karşı duydukları güvensizlik giderek artıyor, zira pek çok kişi homojen bir ulus içinde yaşadıklarına inanırken, toplumdaki rekabet giderek şiddetleniyor" dedi. Merkez, araştırmanın bulgularını Çarşamba günü düzenlenecek bir sempozyumda paylaşacak.

Kaynak: Chosun English
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst