Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Simyacı - Paulo Coelho

Nora

Rookie Idol
Tepki
1,431
Brezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından yazılan, 1988 yılında yayınlanan bi kitap Simyacı.
Kitabın arka kapağında yazarın, Mesnevi'deki bi öyküden esinlenerek Simyacı'yı yazdığı bilgisi var. Bu öykünün Nasibini Arayan Adam olduğu söyleniyor ama ben ne Mesnevi'yi ne de öyküyü okumadım ne yazık ki.

Endülüslü bir çoban olan Santiago'nun gördüğü rüyaların peşine düşerek hazinesini aramak üzere gerçekleştirdiği yolculuğu anlatıyor kitabımız. Sıradan bi çoban değil bu arada Santiago, "okumuş" bi çoban.
Kitabı okurken Santiago'yla beraber İspanya'dan Mısır'a seyahat ediyorsunuz. Bu hem gerçek bi yolculuk hem içsel bi yolculuk.

Karmaşık bi olay örgüsü ve kalabalık bi karakter kadrosu olmadığından yormadan okutuyor kendini kitap.
Oldukça akıcı bir dile ve masalsı anlatım tarzına sahip bi yolculuk, bi arayış kitabı. Edebi yanıyla değil, kurgusu ve okuyucuya verdiği öğütlerle öne çıkıyor.

Basit bi kitap gibi görünse de anlamak isteyene derin anlamları olan bi kitap, okuyucuya verdiği mesajlar güzel.
Okuyanlara hayallerinin, arzularının peşinden gitmeyi, dünyayı keşfetmeyi öğütleyen masalsı bi kişisel gelişim kitabı gibi.
İnsanın yeterince istediğinde, kararlı ve cesur olduğunda, aklını ve yüreğini dinlediğinde, vazgeçmediğinde amacına ulaşacağını öğütlüyor.
Aynı zamanda hiçbir şey tesadüf değildir olgusunun üzerinde de duruyor.

Yazar kitapta öze dönüş felsefesine de değiniyor. Kendini bulma üzerinde duran bi kitap biraz da.
Okuyucuya farklı bakış açıları gösteriyor.
Bazen en büyük zenginlik, mutluluk yanı başımızdadır ve biz onu göremeyiz. Yanı başımızdakilere ulaşmak için de hayat tecrübeleri kazanmamız gerekir.

Öğütler veren bi kitap olduğu için eğer siz 'bana napıcamı söyleme, bana akıl verme' insanıysanız kitap sarmayabilir. Mesaj kaygılı bi anlatımı var ve sık sık tekrarlanan felsefik mesajlar bazı okuyucuları birazcık sıkabilir.
Aynı şekilde din, tasavvuf, maneviyat gibi konulara uzaksanız kitabın size çekici gelmeme olasılığı çok yüksek. Tasavvufla ilgili fikriniz yoksa satır aralarındaki ince mesajları anlamlandırmakta zorlanabilirsiniz. Bazı bölümlerde Kur'an'a, İncil'e ve Tevrat'a atıflar var. Ben pek hoşlanmam mesela kitaplarda dinsel öğelerin fazlaca kullanılmasından ama Simyacı'da çok da gözüme batmadı bu durum. Benim için biraz "Kader"ci bi kitap olsa da keyifle okudum Simyacı'yı.

Bi kaç alıntıyla noktalayayım.
☆ En karanlık an şafak sökmeden önceki andır.
☆ Bir düşün gerçekleşmesini bir tek şey olanaksız kılar: Başarısızlığa uğrama korkusu.
☆ ''Kötülük'' dedi Simyacı, ''İnsanın ağzından giren şeyde değildir. Kötülük oradan çıkandadır.''

Simyacı.jpg

Konu Sahibi
Nora

Nora

Rookie Idol
Tepki
1,431
En bi sevdigim, olaylara karşı bakis acimi degistiren bi kitap. Okurken cok zor bir donemden geciyordum, okumak terapi gibi hissettiriyordu bana. Hala arada bir acar sayfalarini karistirim
Okurken bi büyüğünüzden masal dinliyormuşsunuz gibi hissettiren iyimser bi yanı var kitabın.

Okuduğum ve çok beğendiğim bir kitap. Okurken dünyadan kopup kitabın dünyasına girmiş gibi hissettim kendimi, bir sürü şey öğrenebileceğiniz bir kitap. Okuyun okutturun.
Kesinlikle çoğu okuyucu için ufuk açıcı olacağını düşündüğüm bi kitap.

Konu Sahibi
Nora

Nora

Rookie Idol
Tepki
1,431
Sana daha kötüsünü söyliyim 🥺 dolabımda var 😭

Sana cadaloz yanlarımı göstermenin vakti gelmiş. Çabuk oku kitabı :mad:

Aslında bu kitabı okumanın bi zamanı var gibi. Arafta hissettiğinde bi karar verme aşamasından önce falan böyle sindire sindire okunacak bi kitap. Kitabın seni çağırmasını bekle o zaman 😊

Konu Sahibi
Nora

Nora

Rookie Idol
Tepki
1,431
Belki tepki çekicem ama beni okurken çok boğan sıkan bir kitaptı sürekli yarım bıraktım. Normalde bu tarz kitaplarıda çok okurum ama simyacı asla sarmadı

Niye tepki çekesin. Olur öyle okuyucunun anlaşamadığı kitaplar. Benim de vardır bi türlü okumaya kendimi veremediğim ama tekrar şans vermek için kitaplıkta bekleyen kitaplarım. Şu an seni hiç çekmeyen, etkilemeyen bi kitap bi kaç yıl sonra fikrini değiştirebilir.

Konu Sahibi
Nora

Nora

Rookie Idol
Tepki
1,431
Bazı insanlar kitap konularında aşırı tepki gösteriyor ondan 🤷🏻‍♀️ simyacı çok övülen kitap olduğu için ayrı yeriliyorsun. O yüzden biraz çekiniyorum.

Bi kitabın ilgini çekmediğini söylemene kimse bişey demez burada. Bu biraz da üslup meselesi. Kitap bana pek hitap etmedi okuyamadım demek var, ne kıytırık bi kitap kim niye okusun ki bunu demek var. Herkesin kitap okumaktan beklentisi farklıdır kimi öğrenmek ister, kimi eğlenmek ister.
Simyacı basit bi masal kitabı gibi görünse de derinliği olan bi kitap bana göre. Herkese hitap etmemesi gayet olağan.

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
İnanılmaz eşsiz ve güzel bir kitap kendisi. Lisedeyken en yakın arkadaşlarımın ikisiyle beraber okumuştuk tek bi kitap üzerinden. Hepimiz bi renk kalem seçip o renkle beğendiğimiz yerleri çizmiştik sırayla. Üçümüzün de beğendiği ayrı ayrı yerler olması veya ortak yerleri işaretlememiz çok hoşuma gitmişti, o yüzden benim için çok anlamlı bir kitap kendisi. Okuyun, okumayanlara da zorla okutun. fjşlfkgkl

Konu Sahibi
Nora

Nora

Rookie Idol
Tepki
1,431
İnanılmaz eşsiz ve güzel bir kitap kendisi. Lisedeyken en yakın arkadaşlarımın ikisiyle beraber okumuştuk tek bi kitap üzerinden. Hepimiz bi renk kalem seçip o renkle beğendiğimiz yerleri çizmiştik sırayla. Üçümüzün de beğendiği ayrı ayrı yerler olması veya ortak yerleri işaretlememiz çok hoşuma gitmişti, o yüzden benim için çok anlamlı bir kitap kendisi. Okuyun, okumayanlara da zorla okutun. fjşlfkgkl

Bazen arkadaşlarımla ya da kuzenlerimle bi kitap/film seçip okumayı/izlemeyi üzerine birlikte konuşmayı ben de seviyorum.
Kitabı zorla okutmayı @Vankedisi🐈☢️ nde denemeye çalıştım dün gece 😅