Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Sizce Ne Yapmalıyım

Eren yeager

Fanbase Starter
Tepki
1,914
Ben kendi bölümüm riskli diye bıraktım ve bu sene tekrar sınava giricem dil bölümü olduğu içim hem YDS den hem de yks den iyi bir puan almalıyım.Bir yakınımız bize misafirliğe geldi ve bana kendi mesleğinden nasıl para kazandığını anlatı sadece kalıp çıkararak askeri ücretin 3,4 katını kazanıyor birçok yakınımda bu sektörde olduğu için eğitimini aldığım takdirde hazır bir mesleğimin olduğunu belirttiler ama babam İngilizceye ağırlık vermem gerektiğini söyledi dil sayesinde önümün çok açılacağını belirtti eğer diğer mesleğe ağırlık vermem gerektiğini şoylersem aynı anda dil eğitimimi de almam gerektiğini söyleyecek sizce ne yapmalıyım aynı anda ikisini yapabilir miyim?

Ü

Üye silindi 187

Bir tercümanlık bölümü öğrencisi olarak yazıyorum bölümün önü eskisi kadar açık değil bence özellikle yapay zeka şimdiden çok büyük risk oluşturmaya başladı millet chat-gpt'ye makaleler yazdırıyor yapay zeka çok büyüdü.Malesef yapay zekanın ilk bitireceği iş alanlarından birisi çevirmenlik olucak simultane çok etkilenmez ama yazılı tercümanlık neredeyse bitti bence.deepl gibi çok iyi çeviri yapabilen çeviriciler çıktı üstelik bunu ücretsiz yapıyor derslerimizde bile konuştuk bunu.Türkiye de dil bilmek her zaman bir ayrıcalıktır iş başvurularında önemlidir ama artık İngilizceyi google bile sesli komutla çevirebiliyor öğretmen olmayı düşünmüyorsan bence özellikle İngilizce bölümlerinde okuma ama yine de dili öğren çok kolay zaten eğer ilgin varsa kursa bile gitmeden en az B2 seviyede öğrenirsin. sonra da geliştirisin grammer felan eklemek şart.Çince çok büyük talep görüyor dil de zor olduğu ve az bileni olduğu için en az 15 yıl ömrü var onun harici Rusça ve Arapça da çok mantıklı olur.Ben İngilizce öğretmenliği okurum dersen de sana tekrardan öğretmenlik mesleğinin en geç 2030a kadar yapay zeka veya zoom gibi online araçlar yüzünden ömrünün dolacağını hatırlatırım.Bu konuda pek çok araştırma yapıldı ve yaz yazıldı.Boğaziçi gibi prestijli üniversiteler 2.hatta 3.dil öğrenme imkanı tanıyor ve pek çok öğrenci genelde mezun olduktan sonra yurt dışında çalışıyor ama Öğretmenlik bölümü için bu nasıl olur bilemem.