Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Yks'nin Kaldırılması İhtimali

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Sürekli bu konuları açıp sizi sıktığımın farkındayım ama yine de sormak istedim. Olur mu acaba böyle bir şey

Ekli dosyalar

• FA899342-706F-4ED8-AC0E-C59EE85340BE.png
    FA899342-706F-4ED8-AC0E-C59EE85340BE.png
    212.4 KB · Görüntüleme: 98
M

mevsim

Bence şuan ki sistem gayet iyi işliyor ve mantıklı bir sistem. Stresli bir dönem olsa bile başarılı ile başarısızı da gayet iyi ayırt ediyor. Sistemi değişeceklerini sanmıyorum

romo

Trainee
Tepki
217
RTE YGS’si kaldıracağız dedi YKS’yi getirdiler 2018 senesinde. YKS oturana kadar sistem 1 hafta içerisinde 3 kere değişti. Merkezi sınav olmasa bile üniversitelerin kendi sınavlarını yapmaları gerekir YKS kalkarsa. O kalkar yerine başkası gelir sen gönlünü ferah tut

M

mevsim

Üniversite sınavını kaldırmak çözüm değil. Hepimizi strese sokup geleceğimizi tek bir tip sınavla belirlemek de mantıklı değil. Benim görüşüm lisede her sene sonu o yıl konularına göre bir genel sınav olması yönünde, dört yılın sonunda da iki güne sıkışmadan sinir stres sahibi olmadan her sene sonu yapılan o sınavların ortalamasına göre bir puan ortaya çıkabilir. Ya da üniversiteler bölümlerine göre farklı yeterlilikleri ölçecek sınavlar yapabilir, puan ölçütünün bazı bölümlerde tek kriter olarak alınmasını mantıksız buluyorum ben. Ama günün sonunda mutlaka bir sınav olmak zorunda. Türkiye'de milyonlarca öğrenci var ve işsizlik oranı halihazırda yüksek. Sınav kaldırılırsa üniversitelerde patlama olur bu da işsiz mezun sayısını daha da artırır. Kısaca her çözüm önerisinin bir artı birde eksi yönü var. Dikkatli düşünülüp karar alınması gereken konular bunlar
her sene sınav olması daha stresli bir sistem çok saçma bence. Yeterlilik ölçme sınavı da objektif olarak yapılamayacağı için gereksiz olur.

M

mevsim

Üniversite sınavını kaldırmak çözüm değil. Hepimizi strese sokup geleceğimizi tek bir tip sınavla belirlemek de mantıklı değil. Benim görüşüm lisede her sene sonu o yıl konularına göre bir genel sınav olması yönünde, dört yılın sonunda da iki güne sıkışmadan sinir stres sahibi olmadan her sene sonu yapılan o sınavların ortalamasına göre bir puan ortaya çıkabilir. Ya da üniversiteler bölümlerine göre farklı yeterlilikleri ölçecek sınavlar yapabilir, puan ölçütünün bazı bölümlerde tek kriter olarak alınmasını mantıksız buluyorum ben. Ama günün sonunda mutlaka bir sınav olmak zorunda. Türkiye'de milyonlarca öğrenci var ve işsizlik oranı halihazırda yüksek. Sınav kaldırılırsa üniversitelerde patlama olur bu da işsiz mezun sayısını daha da artırır. Kısaca her çözüm önerisinin bir artı birde eksi yönü var. Dikkatli düşünülüp karar alınması gereken konular bunlar

Zaten baraj kaldırıldığı için herkes üniversiteye gidebiliyor. Bana göre en mantıklı olan üniversite sayısını azaltarak, nicelik yerine niteliği sağlamaları. Bu da çok tepkiye sebep olur. Bizim bölümde güya bir sınır var ama en iyi devlet üniversitelerinin 10-15 katında bir sıralama ile mezun sayısı çok oluyor. Üniversitelilerin işsiz kalmaması için değerlerinin düşürülmediği bir sistem gerekiyor.

M

mevsim

4 yılın o kadar konusunu 2 güne 2 sınava sıkıştırmak da hiç mantıklı değil bence.
2 sınav yeterli, herhangi bir sağlık problemi yoksa çalışan insanlar ortalama netlerini yapabiliyor. Kendimden örnek vereyim tyt’de ortalama olarak yaptığım netin alt sınırına yakın, ayt’de orta-üst arası yapmıştım. Çoğu kişinin sonucu da normalde yaptığı aralıktan çokta farklı olmuyor

M

mevsim

Girilen tüm yazılıların merkezi olması taraftarıyım.Bu yazılıların ortalaması ile universiteye yerlesilebilir.Ogrenci seviyeleri farkli oldugu icin soru sayilari fazla ve her seviyede sorularin olmasi iyi bir cozum bence.Eğer lise bittikten sonra kişi aldığı puandan memnun değilse gene yks gibi bir sınava girme hakkı olabilir.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Aslında üniversite sayısı çok ülkede artıyor.Japonya da bizim gibi toplumlarının çok büyük bir kesmi üniversite okuyor ve üniversite sayıları onların da çok fazla sayida.
14-18 yaş arasında her dönem çok ciddi bir sınava girmek daha stresli hale getirir. 2 sınavlılık sistemi böler.
Üniversite okunması arttırılsa bile gidip en nitelikli bölümlerin kontenjanı arttırılmasa daha iyi olur.

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Kendi fikrimi söyleyecek olursam Türkiye gibi bir ülkede yapılması gereken en mantıklı sistem şu an ki sistem bence. Adı her ne olursa olsun bir merkezi sınav olması gerekiyor. Ve sanırım devlet bahçeli yıllardır üniversite sınavından sonra bu tarz açıklamalar yapıyormuş

Konu Sahibi
D

doesntmatter

Trainee
Tepki
96
Öğrenci her dönem girdiği sınavı,yks stresi gibi görmez bence çünkü benim bu sınavım iyi geçmezse önümde farklı sınavlar da var hala şansım var mantığıyla düşünebilir.Yani 1 sınavla tüm sonuc belli olmuyor.Ayrıca her sınavda çok daha az konu ile sorumlu olması öğrenciler için önemli bir avantaj.
2.üniversitesini okumak isteyen, meslek değiştirmek isteyen ya da zamanında okuma fırsatı bulamamış insanlar ne yapacak peki ?

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Bence Amerika'nın üniversiteye kaydolma sistemi çok iyi. Yanlış bilmiyorsam, öğrenciler lisedeyken notlarını ne kadar iyi tutarsa ve ne kadar sosyalleşirse o kadar iyi üniversitelere gidiyorlar. Yani 3 sene yan gelip yatayım, son sene 3-5 soru çözüp dandik de olsa bi bölüm kazanayım yok. Lisede kendini ne kadar geliştirdiğine bakıyorlar. Ancak sorun şu ki, bu sistemin Türkiye'de uygulanmasına bence imkan yok. Çünkü işin içine torpil katmaya bayılan bir millet olduğumuz için bu sistem gelir gelmez yapılacak şey şu: Özel okulların fiyatı iki katına çıkacak ve çocuğunuzun TR'nin en iyi üniversitesini kazanmasını garanti ediyoruz reklamıyla esasen not şişirme ve referans mektubu hazırlama gibi yollarla çocuklara üniversite kazandıracaklar. Bunu engellemenin tek yolu üniversitelerin, özel okullardan başvuru yapan öğrencilere karşı temkinli yaklaşması olur ama bunu da ya torpille hallederler ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidecek kadar uzun süreçli bi ayrımcılık davası hayırlı olsun... Karardan sonra da ortalık karışır dünyada.

Kısacası... Bizim ülkede böyle ihtimaller çok zor. Aksini düşünen bence hayal kuruyordur.

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,846
Bu adamı ciddiye almıyorum ne yapacaklar kura mı çekicez ne saçma iş