Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Zarar…

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
!!!!!!!!!!!!!BU YAZI TETİKLEYİCİ UNSURLAR İÇERİR , LÜTFEN OKUMADAN ÖNCE BU UYARIYI DİKKATE ALINIZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bir insan neden aklına “intih@r” düşüncesini getirir?
Son zamanlarda bir arkadaşım şaka yollu intihar ile ilgili düşüncelerimi sorup durmaya başladı (hatta iki gün önce duruma durduk yere sizi sevdiğimi yazmamın sebebi buydu…)
Ona mücadele edeceğimiz tek bir konu olmadığını ,bugün yaşadığımız kötü bir olayın ileride bize iyi bir şekilde yansayabileceğini söyledim . Verdiğim örnekler ihtimaller üzerine olsada yine de düşüncelerimin bir kısmının o yönde olduğunu belirttim . Konuşurken ses tonu ve bakışları değişti ve anlatmadığı olaylar olduğunu düşündürdü . Sonrasında ona bir sıkıntı olup olmadığını sordum ama bir şey anlatmadı … Sonrasında birşeyler yedik ama yaklaşık 6 gündür bu konuda aşırı tuhaf hissediyorum hergün yazışmazdık normalde (telefonun varlığını unutuyorum çünkü) ama hergün yazmaya başladım falan ve konuştuğu bir ben bir kuzeni birde arkadaşı var.
Lütfen bu konuda ne yapabilirim?
2024 YKS tayfadan arkadaşım bu arada ve annesi tarafından kötü muameleye maruz kalıyor…

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,846
Ailesine bu durumu kesinlikle bildir senin ona yapacağın motivasyon konuşmaları onu bu düşünceden kurtaramaz malesef. Ailesi kesinlikle çocuklarına bir psikolojik destek sağlamalı. Ailesi katı olabilir belki pek umurlarında dahi olmayabilir ama yinede söyle okuldaki rehber öğretmenlerinizlede paylabilirsiniz geç olmadan bir şekilde destek almasını sağlayın lütfen

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Ailesine bu durumu kesinlikle bildir senin ona yapacağın motivasyon konuşmaları onu bu düşünceden kurtaramaz malesef. Ailesi kesinlikle çocuklarına bir psikolojik destek sağlamalı. Ailesi katı olabilir belki pek umurlarında dahi olmayabilir ama yinede söyle okuldaki rehber öğretmenlerinizlede paylabilirsiniz geç olmadan bir şekilde destek almasını sağlayın lütfen
Aslında ablasına söylemek istiyorum bu durumu ama ablasını her sorduğumda lafı bir şekilde geçiştiriyor ve açığa aldı…
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Endişlenmek konusunda haklısın.Psikoloğa gitmesi için ikna etmeyi deneyebilirsin.Bu durum çok karmaşık oluyor diye biliyorum.Sen arkadaşı olarak elinden geleni yapıyorsun,fakat uzman birine danışmak en sağlıklı yol diye düşünüyorum.
Psikoloğa uyku sorunları için gitmişti ama gerçekten kafam çok karışık ve aşırı kötü hissediyorum.

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Ya benim pek uzman olduğum bir konu değil,yanılıyor olabilirim fakat bildigim kadarıyla bu konuda yapılan şakalar için dikkat edin diyorlardı.Ailesinde daha anlaşılabilir birisi varsa ona aktarabilirsin.Bazı insanlar bu konuda açılmaktan çekiniyorlar ama psikoloğa gitmeye devam etmesi çok iyi olur.
İşte şaka yollu bunun muhabbetini yapmaya başladı ablası ile ilerişime geçmek istiyorum ama açık konuşmak gerekirse arkadaşım bunu öğrenirse daha kötü bir hal alır diye korkuyorum ,aşırı çıkmazdayım….

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Acaba telefonda izlediği içerikler ya da takip ettiği konuları, filmleri, dizileri sorsan çaktırmadan belki oradan çok etkilenmiş olabilir birde ailevi sorunları varsa daha da tetiklemiş olabilir kendisini. Belki biraz uzaklaşırsa bu konulardan daha iyi olur. 😔💞
Genelde dizi film sevmez benim gibi takip etmiyor telefonda aktif biride değil. Buluştuğumuzda ileride yapmak istediğimiz şeyier hakkında konuşuyoruz . Ciddi anlamda ne yapmam gerektiğini kestiremiyorum ben …

Destek almaya ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçiyor olabilir. Bu konudaki fikirlerini sormuş olması gerçekten intiharı düşündüğü anlamına gelmez ama yaşayacaklarına bağlı olarak böyle bir şeyi aklından geçirebileceği anlamına gelebilir. Belki hiç böyle bir düşüncesi yoktur ama sen yine de onu göz önünde tut ve psikolojik durumunu arada kontrol et. Onunla motivasyon verici ve umut vadedici, stresini alıcı konuşmalar yap. Eğer arkadaş konuşmasıyla çözülemeyecek bir sorununun olduğunu fark edersen sınav döneminde destek almanın normal olduğunu açıklayarak onu bir psikiyatriste/psikoloğa yönlendirebilirsin, tabiki de ona intihar düşüncesi içinde olduğunu hissettirmeden yapmalısın bunu. Gerek gördüğün durumda bir aile üyesine de bu durumdan bahsedebilirsin ama kızın yaşantısında daha da çok strese sebep olmayacak biriyle yap bu konuşmayı.
Aslında ağlasa tüm o beyin doluluğu gidecek ama… İntihar mevzusunu cidden hissetirmiyorum ama daha ne yapabilirim bilmiyorum…

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Onunla daha fazla konuşman iyi
Ailesine veya güvenebileceğin birine söyle bunu Allah korusun bişey olsa yıllar boyunca vicdan azabı çektirirsin kendine. Sana bile büyük bir yük olmuş onu düşünemiyorum bile profesyonel destek alması daha iyi onun için
Umarım bir sonuca varır ,lütfen dua et . Ciddi anlamda çıkmazdayım ….

Benim de intihara meyilli bir arkadaşım vardı. Yaşadığın durumu çok iyi anlıyorum. Normalde wp'yi bile açmazken 5 dk'da bir wp'yi kontrol ediyordum. 9.sınıfta beraberdik ve o zamanlarda intihara meyilli biriydi hatta kendine fiziksel olarak sürekli zarar verirdi. Karantina sürecinde her gün konuştuk sayılır. Yalnız bırakmamaya çalıştım onu elimden geldiğince. Karantinadan sonra ikimizde okul değiştik haliyle uzak kaldık. Okul zamanı onun için her şey daha da kötü gitmeye başladı. Aile, okuldaki hocalar, arkadaş ortamı neredeyse herkes onu baskılıyordu.
//HASSAS İÇERİK

Birkaç kez kolunu çizdiğini söyledi. Kendine fiziksel olarak zarar verdiğinde rahatladığını söylüyordu. Sigara içmeye falan başladı. Kendine zarar verecek ne varsa yapıyordu. Arkadaş ortamı da onun gibi olunca haliyle daha da kötüleşti. Sonra yavaş yavaş hiç kimseyi umursamamaya başladı. Sonra hayatında bir şeyler değişmeye başladı. Bulundukları yerden taşındılar dolayısıyla o arkadaş ortamı da gitti. Ailesi de biraz baskıyı kaldırdı. Okul değişti tekrar hocalardan da kurtuldu. Şimdi o günlerin etkilerini atlatmaya çalışıyor. Sadece sana tavsiye ona olduğunca destek vermen. yanında olduğunu hissettirmen. O arkadaşım eski günleri anlatırken ''anlatabileceğim tek kişi sendin'' der teşekkür eder bana. Bu kişiler hayatlarında kendilerine destek verecek birilerini arıyor. Dua edeceğim hem arkadaşın hem senin için
Senin gibi bir arkadaşı olduğu için çok şanslı . Önceden eleştirdiği bu intihar olayını yapmasından ya da kendine zarar vermesinden ileride pişman olacağından da korkuyorum . İçimde anlamlandıramadığım bir his var …

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Aa
Dua edicem ikiniz içinde ☺️ arkadaşınla yapabiliyorsan yürüyüş tarzı bişeyler yap onu rahatlatabilecek bir nebze de olsa kendini akışına bırakacağı aktivite ona iyi gelecektir bu kötü giden durumu düzeltmez belki ama hiç değilse kötüye gitmesin durdurursun.
Sahil planımız var ama oraya götürmeye bile korkuyorum ben 🥲

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Ayrıca çok güzel bir arkadaşsın. Bunu da unutma. Öyle bir dönemdeyiz ki insanlr birbirlerini asla umursamıyorlar. Bu ince hareketini arkadaşın görse çok mutlu olur❤️🥹
Çok teşekkür ederim bunu duymak bana çok iyi geldi …

Emin ol insanın intiharı düşünemsi anlık bişey değil hatta buna karar vermek bile ölüm gibi bişey son noktada oluyorsun, bitti dediğin an oluyo. Arkadaşın için bence hala umut var, sahilde gezerken bile onunla motive eden bir konuşma yapman küçük veya büyük olsun etki eder belki. ❤️
Son nokta da olmasını istemiyorum daha iki hafta önce ileride yapmak istediğimiz şeyler hakkında konuşuyorduk ne oldu ne değişti gerçekten kafayı yiyeceğim ….

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Ablasına ulaşmaya çalış :/ aileden birinin bunu bilip ona daha yakından destek olması daha iyi olur diye düşünüyorum. Bu kadar düşünceli olduğun için de teşekkür ederim. Senin gibi insanlar kalmadı 💔 Inşallah arkadaşın, aklından geçeni yapmaz ve bir an önce sağlıklı güzel mutlu günlere geri döner. Hep mutlu olur, ikiniz de 🫂
Ablası durumu öğrenince üstüne giderler diye korkuyorum açıkcası , ne yapacağımı bilmiyorum. Şu yorumlarınız beni o kadar rahatlattı ki anlatamam ❤️

Konu Sahibi
2307

2307

Fanbase Starter
Tepki
1,173
Ablasını tanıyor musun? Üstüne gitmektense onu daha çok rahatlatır ve destekleyici olur umarım :/
💛💛
Ablası ile max muhabbetimiz selamlaşma ve selamlaması samimi hissettirmiyor pek. Ablasına anlatmak iyi bir seçenek olur mu kestiremiyorum ….

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
Bence soylemesin ailesi sorunluysa bu sefer neyini eksik ettik de intihar edecekmissinleri başlar

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,846
Bence soylemesin ailesi sorunluysa bu sefer neyini eksik ettik de intihar edecekmissinleri başlar
Böyle konularda ne olursa olsun aileden gizlemek çok yanlış bir şey. Kişinin canına kıyma ihtimali varken ailesi kızar diye söylememek hiç doğru değil. Kişi öldüğü zaman bunların hiç bir anlamı kalmayacak ve kimseye onun intihar düşüncesini söylemediğin için psikolojini bozacaksın. İntihar ihtimalini saklamak intihara ortak olmak bir yandan suçlu oluyorsun