Hakkımızda

Netizen Turkey‘i (orjinal adıyla Netizenbuzz Turkey) 2014 yılında Facebook üzerinde açtık, netizenbuzz blogunun içeriklerinin Türkçe çevirilerini yayınlıyorduk. Aralık 2017 itibariyle, daha geniş bir içerik sunabilmek için site üzerine geçmeye karar verdik.

SIKÇA SORULAN SORULAR

  • Bu gönderiler Koreceden mi çevriliyor?

Çevirmenlerimiz Korece bilmemekte, tüm çeviriler İngilizce kaynaklar üzerinden yapılmaktadır.

  • Netizen ne demek? Bu yorumlar ne anlama geliyor? Bunları siz mi yazıyorsunuz?

Netizen, internet sitelerinde yorum yapan kullanıcılara denir. Bu sitede ağırlıkla Kore’nin pop kültürü hakkında Koreli internet kullanıcıların yorumları çevrilmektedir. Bu yorumlar tabii ki Güney Kore halkının genelini temsil etmez. Sitede gördüğünüz içerikler, özellikle belirtilmediği sürece ekibimiz tarafından yazılmamıştır.

  • Site çok taraflı, benim grubum hakkında kötü yorumlar çevriliyor/benim grubum hiç çevrilmiyor!

Çevirmenler kişisel görüşlerini ve taraflılıklarını, yaptığı netizen yorumu çevirilerine yansıtmaz. Sitemizde tek bir gruba ağırlık verilmez, daha çok K-Pop’ın gündeminde olan gruplar ve olaylar hakkında çeşitli kaynaklardan gönderi çevrilir. Bu sebeple her gruba aynı oranda yer verilmesi imkansız. Siz de takdir edersiniz ki gündemde kim varsa, o sırada kim, hangi haber konuşuluyorsa onu çevirmek en mantıklısı.

  • Pann, Naver, Nate vs nedir?

Çeşitli haber siteleridir. Pann’ı forum gibi düşünebilirsiniz, pek çok alt kategorisi vardır, forumda genellikle o belirli kategori ile ilgilenenler takılır, onlar kategori altına gönderi yazar. K-Pop kategorisinde de hayranların yazdığı gönderiler yer alır, biz de çevrilen yorumları o kategoriden alıyoruz. Naver ise Kore halkının genelinin en çok kullandığı platformdur. Nate de aynı şekilde çok sık kullanılan bir platformdur, fakat troll sayısı diğer kaynaklara nazaran daha fazladır, bu sebeple bu kaynaktan alınan haberlerde nefret yorumları fazla olabilir. Fakat çoğu “skandal” denilebilecek haberde kaynaklara göre yorumlarda çok bir farklılık gözlenmiyor. Genel kanı negatif ise kaynak fark etmiyor, yorumlar her kaynakta negatif oluyor.

  • Sürekli haberlerde geçen “medya oyunu” nedir?

Medya oyunu, bir miktar para ödeyerek medyayı kontrol etmek, kendi işine gelecek şekilde haberler yazdırmaktır. Böylece halkın ilgisi çekilir ya da genel algı değiştirilebilir, bir algı empoze edilebilir. Bu yasadışı bir şey değildir, hatta çoğu sanatçının yeri geldiğinde halka kendini hatırlatmak, ilgi çekmek için medya oyununa ihtiyacı vardır. Tabii sınırı da bilmek gerekir… Ne yazık ki Kore eğlence sektöründe “medya oyunu”nun pek masum kullanılmadığı, medyaya para ödeyerek taraflı, içeriği yanlış, gereksiz manşet haberler yazdırıldığı bilinen bir şey.

  • Neden Facebook’ta yayınlamıyorsunuz artık? Niye kaynak sadece Netizenbuzz değil?

4 yıldır Facebook üzerinde çeviri yapıyoruz. Ne yazık ki Facebook sayfasında düzenli bir arşiv oluşturmak imkansız, bir sanatçı hakkında yorum okumak istediğinizde basabileceğiniz bir yer yok, bir klasör yok. Ayrıca içeriği genişletirken de sayfa üzerinden ilerlemek zor. Bu sebeple siteye geçmeye karar verdik. Kaynağımızı sadece Netizenbuzz ile sınırlı tutmamaya karar verdik, çünkü Netizenbuzz ne yazık ki her zaman çok taraflı bir kaynak oldu. Site sahibi özellikle kavga çıkaracak, okuyucuların damarına basacak yorumları çevirmeye dikkat etti. Biz de adminler olarak Netizenbuzz’ın bu tutumundan çok sıkıldık. Bu sebeple sadece olumsuz yorumların çevrildiği değil, iyi yorumların da çevrildiği bir site açmaya karar verdik.

Şimdilik bu kadar.

Sorular, talepler vb gibi her şey için bize bu adresten ulaşabilirsiniz: netizenbuzzturkey@gmail.com