BELIFT Lab’ın Min Hee Jin’i Dava Etmesinden Önce Yayınlanan Makale

48

ILLIT gerçekten New Jeans’i kopyaladı mı?

İlk mini albümleri ‘SUPER REAL ME’ ile 25 Mart’ta çıkış yapan kız grubu ILLIT, HYBE’a bağlı BELIFT Lab altında yer alıyor. Üyeler, Bang Sihyuk’un başkanlığını yaptığı ve ilk albümlerinin yapımcılığını üstlendiği hayatta kalma programı ‘I-LAND’ aracılığıyla seçildi. Seçme programının bitiminden yaklaşık 6 ay sonra çıkış yapmasına rağmen ILLIT, ‘HYBE’ın en küçük kızı’ olarak kapsamlı tanıtımını, Y2K dönemini anımsatan Tik Tok-sensasyonel şarkılar ve alfa titreşimlerine sahip rüya gibi ve masum bir konseptle birleştirerek çeşitli rekorlara imza attı.

Bununla birlikte, New Jeans ile ILLIT’in konsepti arasında benzerlikler olduğunu öne süren görüşler olduğu da yadsınamaz. İlk bakışta, kamuoyunun benzer olduğunu düşünebileceği üç nokta var: üye sayısı, saç stilleri ve koreografi. Her iki grup da 2’si yurtdışından olmak üzere 5 üyeden oluşuyor. Koreografi ya da grup fotoğraf çekimlerinde benzer bir izlenim vermelerinin nedeni üye sayısı olabilir. Ayrıca, ILLIT’in beş üyesinin de New Jeans’in ‘Attention’ ile ilk çıkış yaptığı dönemdekine benzer şekilde, masumiyetlerini sergilemek için tek tip uzun siyah saçları vardı. Elbette, uzun siyah saçlar sadece New Jeans’in sahip olduğu benzersiz bir stil değil. Ancak, uzun saçlarını koreografide bir nokta olarak kullandıklarında anlatı değişiyor. Aslında ILLIT’in ‘My World’ şarkısında üyelerin arkalarını döndükten sonra saçlarını süpürdükleri koreografi New Jeans’in ‘Attention’ şarkısındaki koreografi hareketlerine benziyor. Bu harekete ek olarak, New Jeans’in ‘Ditto’ ve LE SSERAFIM’in ‘EASY’ koreografileriyle de benzerlikler olduğu yönünde tartışmalar yaşandı.

Dahası, ILLIT’in son şarkısı ‘Lucky Girl Syndrome (Sped Up)’da bile New Jeans’in McDonald’s CM şarkı koreografisine benzer el hareketleri görülebiliyor.

Kavramları benzer olsa da, bunu yasal bir mesele olarak iddia etmek zordur

Ancak sadece kavramlar benzer olduğu için intihali belirlemek kolay değildir. Daeryun hukuk firmasında fikri mülkiyet uzmanı olan Kim Taehwan, “ILLIT ve New Jeans’i ayrı ürünler olarak değerlendirdiğimizde, benzerlik olasılığı yüksek” dedi. “Bununla birlikte, telif hakkı ihlali olup olmadığını değerlendirmek için, yasal yargıya dayanarak telif hakkını ihlal edip etmediklerini veya Haksız Rekabeti Önleme Yasasını ihlal edip etmediklerini incelememiz gerekir.”

‘Fikirler’ alanındaki kavramlar telif hakkı yasası kapsamında korunmamaktadır. Telif hakkı yasası ‘fikirler ve ifadeler’ arasında ayrım yapar, sadece ‘ifadeyi’ korurken ‘fikrin’ kendisini korumaz. Bu durumda, müzik, koreografi ve fotoğraf çekiminde benzerlikler tespit edilirse bu bir telif hakkı ihlali olarak değerlendirilebilir. Ancak Avukat Kim Taehwan, “İki grubun şarkılarının sözleri ve melodileri farklı ve müziğin akışına göre bireysel koreografide birçok farklılık var” dedi. “Bu bir telif hakkı ihlali davası olarak devam etseydi, muhtemelen birden fazla yasal savunma argümanı olacaktı ve bu da telif hakkı ihlalidir.”

Aynı şirket altındaki grupların benzerlikler göstermesi normal mi?

Aslında, konseptlerdeki benzerlik söz konusu olduğunda aynı ana şirkete bağlı grupların bu gibi intihal tartışmalarına yol açmasının doğru olup olmadığı konusunda sektördeki kişiler arasında görüş ayrılıkları bulunuyor. Eleştirmen Kim Young-dae “Amplified” podcast’inde pişmanlığını dile getirerek “Şu anda HYBE’ın öncü olması gerekirken, yeni bir şey sunmak yerine, tekrar tekrar ulaşabilecekleri en mükemmel durumu yaratıyorlar” dedi.

Ancak bazıları, her iki grup da aynı şirket altında olduğu için bunun bir sorun olmadığını düşünüyor. Sektörün içinden biri, “Samsung’un yeni telefonlar üretirken önceki telefonlarını referans olarak kullanması gibi aynı şirket tarafından piyasaya sürülen idol gruplarının da benzerlikler taşımasına izin verilmeli” dedi. Sözlerine şöyle devam etti: “Min Heejin şu anda başka bir gruba liderlik ediyor olsa bile, 2019 yılında HYBE’ye Baş Marka Sorumlusu (CBO) olarak katıldı. HYBE doğal olarak Min Heejin’in tüm yeteneklerini kendi gruplarında kullanmak isteyecektir.”

Yani, eğer başka bir yan kuruluştan başka bir grup

Yeni Jeans’in formülü bir bütün olarak kendi benliklerine fayda sağlamaktır,
bu yasal olarak kabul edilebilir mi? Şu anda, her şirket HYBE altında içerik üretimiyle ilgilenirken
tanıtım ve yasal konular ana çatı olan HYBE tarafından ele alınır.

-🤦‍♀️

-Aynı şirket altındaki grupların benzerlik göstermesi normalse neden yan şirketlere sahip olma zahmetine giriliyor?

-HYBE cidden çok sinir bozucu. K-pop’u mahvediyorlar.

-Benzerlik neden normal kabul ediliyor? Yani, bu mantıklı mı?

-Yasal bir sorun olup olmaması önemli mi? Cidden.

-Hepimiz görüyoruz, biliyorsunuz.

-“Aynı şirket altındaki grupların benzerlikleri olması normal mi? Eğer bu normalse, neden yan şirketlere sahip olma zahmetine girelim? Yani.. Farklı şirketlere aitler, değil mi? Her biri bağımsız bir şirket.

-Bütün bunlar da neyin nesi….?

-Cringe olmayı iliklerimize kadar hissettiğimiz bir gün daha

-HYBE’a bağlı bir yan kuruluş, HYBE’ye bağlı başka bir yan kuruluştan bir grubu taklit ediyor. Bu zaten yeterince garip değil mi?

-HYBE tarafı neden bu kadar saçmalıklarla dolu?

-HYBE = Acınası

-Bir daha asla HYBE’ı desteklemeyeceğim.

-Çok acınası ve zavallılar….

K:pannchoa
Ç:netizenturkey

Önceki İçerik[Queen of Tears] Kim Soohyun, Kim Jiwon Düğün Fotoğrafları
Sonraki İçerikTwice’ın Halktan Karışık Görüşler Alan Yaz Şarkıları
Subscribe
Bildir
guest
48 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments