Bir Samsung çalışanı, BTS üyelerinin lüks daireler almasından yakındı

222
5844

0000705782 001 20210602193203113

HABER: BTS’in lüks daireler aldığı haberlerine Samsung çalışanının kıskanç öfkesi, “Ben hayatta onlardan daha çok çalıştım, üniversiteye gittiler mi?”

KAYNAK: Everyday Economy via Naver

BTS RM ve Jimin’in peşin olarak lüks daireler aldığı haberinden sonra bir netizen ‘Blind’ isimli uygulamaya şöyle yazdı: “BTS’in ev aldığı haberini gördükten sonra delirmek üzereyim. Sadece şans eseri popüler oldular. Ben hayatta daha sıkı çalışmadım mı? Onlar üniversite giriş sınavına girdiler mi? Dört yıl üniversiteye gittiler mi? Yetenek sınavına girmek zorunda kaldılar mı? O kadar çok çalışıyorum ki, kendimi yapmak istemediğim işleri yapmaya zorluyorum ve hala ev almak için uğraşıyorum. Bu adamlar şansı yakalayıp popüler olmadan önce istediklerini yaptılar. Bu gerçekten beni çok kızdırıyor.”

‘Blind’ uygulaması kullanıcılarının istihdam kanıtı göstermesini istiyor, bu yüzden netizenin bir Samsung SDI çalışanı olması muhtemel.

İnsanlar gönderiye şöye yazdı: “BTS’in bu noktaya gelmek için ne kadar çaba harcadığını bilseydin bunu söyleyemezdin”, “Hyung, senin sorunun ne?”, “Sevdiğin şeyi yaparak para kazanmak daha zor”, “Samsung’a böyle bir beyinle nasıl girdin?”, “BTS ne kadar sıkı çalışırsa çalışsın, gelir eşitsizliğinin çok büyük olduğunu kabul etmelisiniz”, “Böyle haberler gördüğümde ben de çalışma isteğimi kaybediyorum”.

1. [+328, -22] Bu kişi bazen başarı ve gelirin birbiriyle ilgisi olmadığını anlamıyor galiba. Ayrıca lütfen BTS’in bu seviyeye gelmeden önce uzun süre hiç tanınmadığını öğren.

2. [+174, -2] Kapitalist bir dünyada yaşamayı hak etmiyor bu kişi. Hala kast sisteminin önemli olduğu Chosun zihniyetine takılıp kalmış yaşlı bir moruk

3. [+164, -22] BTS muhtemelen senden yüz bin kat daha fazla çaba sarf etti. Onlardan daha yetenekli olduğundan bu kadar eminsen işini bırak ve Billboard’da 1 numaraya çıkmaya çalış. Böyle bir beyinle üniversiteye nasıl girdin, mezun olmakla kalmayıp Samsung’a da girdin?

4. [+140, -7] Neden Ryu Hyun Jin’e de kızmıyorsun? O da üniversiteye gitmedi, ders çalışmadı… başarısı tamamen sportif olmasına bağlı? Bazen gördüğünüz şey o insanın her şeyi değildir.

5. [+104, -7] Burada adaletsiz olan nedir? İnsanlar para kazanmak için çok çalıştılar ve paralarıyla ev aldılar. Burada yanlış olan nedir?

6. [+44, -1] Parayla satın alınamayan, sıkı çalışsan da elde edemeyeceğin bir şey var, yetenek. Böyle bir salağın Samsung’a girmesine bile şaşırdım.

7. [+42, -0] BTS ya da IU gibi başarılı bir şarkıcı olma şansı, Seul Üniversitesi veya Samsung’a girmekten 1000 kat daha zor.

8. [+32, -1] Bu adam müzik sektörünün tüm dünyada Koreli markaları yükselten etkisini görmezden geliyor. Bir Samsung çalışanının yerine başkası gelebilir ama yerine başkası gelebilecek bir BTS üyesi geliyor mu aklınıza? Evet sıkı çalışmak önemli ama saf yeteneği görmezden gelemzsiniz. Bu seviyedeki bir yetenek hayatın boyunca masada oturup ders çalışarak keşfedilir mi sanıyorsun gerçekten?

9. [+29, -0] Bu adam, ünlülerin arazi ve bina satın aldığına dair diğer tüm haberlerden sonra nasıl hayatta kaldı

10. [+29, -3] Başarılarınız nasıl mutluluğunuza temel olamazsa, kazancınıza da dayanak olamaz. Bir Samsung çalışanı olarak, okulda senden daha çok çalışmış ama şu anda işsiz olan biriyle gelirini paylaşmak ister misin? Dünyanın değiştiğini nasıl görmezsiniz? Çoğu genç için senin Samsung’daki işini bulmak gökten bir yıldız seçmekten daha zordur. Kıskançlığın tek yaptığı şey geleceğini karartmak.

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+175] Başarı hiçbir zaman çalışkanlıkla ilgili değildi zaten, risk alacak cesarete sahip olmak (stabil olmayan bir kariyer seçen şarkıcılar gibi) ve çok şanslı olmak gerek

 

Kaynak: Netizenbuzz

Önceki İçerik[THEQOO] BTS ‘Butter’ ile Billboard Hot 100 listesinde 1 numara ile çıkış yaptı
Sonraki İçerik[PANN] Joy ‘Hello’ ile Genie listesinde 1 numara oldu
guest
222 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
cansu

adama katılmıyorumda katılıyorumda asasjksj lafım bts’e değil sadece “ünlülerin” inanılmaz fahiş fiyatlarla para kazanması bana hep garip gelmiştir ne bileyim ya bir sınır olmalı gibi

Last edited 13 gün önce by cansu
Gerçeklerikonuşurumanlayana

öyle aslında ama böyle biçilmıs yıllardır ün şöhret içeren mesleklerde genel olarak böyle

violet #hylt

Ya zaten kazançlarına göre vergilendiriliyor ünlüler de. O kadar parayı löp löp yiyemiyorlar sonuçta. Bu vergilerin nereye gittiğini devletlere sormak lazım

cansu

yok kızım ya vergiyi sadece fakirden alıyorlar.. çok ünlü yada çok güçlü şirketler bir şekilde vergiyi yok edecek birşey buluyorlar kimse o kadar parayı kuruşu kuruşuna ödemek istemez.

violet #hylt

Fakiri de zengini de vergisini ödemek istemez zaten. Kim cebinden para çıksın ister. burada devreye giren şey hükümetler ve yasalar oluyor. Bunların kontrolünü sağlaması gereken onlar, neden uygulanmıyor bunlar yani? sorgulanması gerekilen nokta burası diye düşünüyorum

violet #hylt

Yoksa bunların uygulanmadığını ben de biliyorum dnkddl sadece demek istediğim yine halkın gözü önünde olanlar alıyor tüm nefreti, tepkiyi. Ama bunun denetimini sağlayan devlet. Yanlış yerde çözüm arıyoruz sonra bu pann postundaki kişi gibi umutsuzluğa kapılıyoruz doğal olarak.

rsm

ülkemizde bir migros örneği var zaten. her sene ne hikmetse hep zarar ediyorlar.

Burioos

Bu adamlar yine bir işe yarıyor git youtuber ve tiktokçuların kazandığı parayı eleştir hak vereyim

Justarmy

Evet çok gıcıklar.

Last edited 13 gün önce by Justarmy
Burioos

Sırf okudu diye adamın kendini yüceltmesine bakın.Bende üniversiteye gittim.Sınavları geçtim ama şu an günde 12 saat çalışarak asgari ücret aldığım bir işte çalışıyorum.Şimdi bu adamlar benden daha az çalışıp fazla kazanıyor diye onlara laf mı edeyim?Elime ne geçecek onların paralarını bana mı verecekler?Sadece zenginin malı züğürdün çenesini yoracak.

Last edited 13 gün önce by Burioos
Namu

Bts üyeleri de o kadar meşgul olmalarına rağmen üniversite okudu zaten okumasalar bile önemli değil okumak her zaman bir üstünlük göstergesi değildir bir insan okumadanda kendini geliştirebilir, hem müzikal yetenekleri var hemde karakter ve kültür olarak da kendilerini geliştirdiler bu lafları hak edecek naptılar sorguluyorum cidden ben o kadar ders çalıştım diyor sanki bts bütün gün yatarak buralara geldi günde 10 saat pratik yaparak tek başlarına albüm yazarak o kadar nefretle başa çıkarak buralara geldiler ilk çıkış yaptıklarında herkes tarafından eziliyorlardı 10 kişi aynı odada kalıyorlardı resmen,sonlarının ne olcağı belli değildi hiç başarılı olmadan vazgeçip dönebilirlerdi ama risk alarak bu… Read more »

Last edited 13 gün önce by Namu
Aswium, minhoamaskzüyesiolan

Evet emek veriyorlar en azından hem de baya bir emek veriyorlar bazı YouTuberlar da emek veriyor onlara lafım yok ama bazı tiktokrlar gerçekten toxic ve içi bomboş

Last edited 13 gün önce by Aswium, minhoamaskzüyesiolan
aptalinsanlarısevmem

Bunu iyi bir ruh halinde yazmadığı belli tepki vermek yerine onuda anlayın Binlerce borcu birikmiş olabilir eğlenceye dahi para harcıyamicak kadar kötü durumda olabilir Korede eğitim sistemi fazla rekabetçi ailelerde Ben annemin babamın beni eğitim için üzdugunu hiç görmedim hep çalışkan çocukları ben oldum ancak geçen sene iyi sıralama yapamadım ve babam sonucumu görünce “Güzel kızım üzülme yaparsın istediğini yap ister mezuna kal ister seç” dedi hiç ne dovduğunu ne de psikolojik baskı yaptığını görmedim çevremdede yok genelde umursamıyorlar Ama aile baskısı ile büyümüş insanlar o mükemmeliyete çabaladigi ve geldiğinde çevresinde dostlari olmuyor sevgileleri olmuyor çunku sosyalliğe kapatmışlar Bu acı… Read more »

aptalinsanlarısevmem

Üstelik birde bu konuda anlayışın geliştiğini dusunmuştum Türkiyede
Bu üniversite okudu diye yaptığı bir yorum değil
Bu adam sevgisiz bir ailede mi buyudu okuyabilmek için neleri görmezden geldi zorbalıkla başbaşa kalsa bile susmak zorunda kaldı mı
Hayatını bilmiyorsunuz
Geriden bakmak yargılamak o kadar basit ki
Samsung çalısani olmak kolay değil bu arada köpek gibi çalışmıştır

Burioos

Burada her nefret yorumunun sahibinin ailevi sorunlarını ve özgeçmişini düşünüyor muyuz?Adam alakasız saldırgan bir yorum yapmış.Belki sinirli bir anına gelmiştir onu bilemem.Bahsettiğin geçim sıkıntısı,ailevi problemleri yaşamış sıradan biri olarak senin kadar pozitif düşünemiyorum malesef

Samsung için köpek gibi çalıştıysa da helal olsun adama.Burada kimse birilerinin olduğu yeri ve kazandığı parayı hak etmediğini iddia etmiyor çünkü
(kendisi hariç)

aptalinsanlarısevmem

Ruh haliniz iyi olmadığında Zor zamanlar geçirdiğinizde ağzınızdan çıkanlara bu kadar dikkat ediyorsanız alkışlıyorum Çünkü asla düşünmüyorum Ruh halim berbat iken insanlari kırabiliyorum Saçma dusunceler kelimeler sarf edebiliyorum Belki biraz durunca kendi bile ne yazmişim ben diyicek Bunlar bahane değil bir insan her zaman aman birisini kırıcam diye uğraşamaz asıl pozitif bakan sizlersiniz Her yere gidiyorum her yer nefret dolu aslında kendileri bile farkında değil insanlar Eleştiri yapıyorum ben canım şoyle böyle vatani görevim bu benim şunu yapmazsam şu olur Artık kafede dahi oturamiyorum çunku her yerim kaos nefret kayniyot Şurda ben masumum ben nefret dolu bir birey değilim kimseyi… Read more »

Burioos

Peki bir şey soracağım ya gerçekten öyle bir insansam?Evet bende sinirleniyorum ama sinirini başka şeylerden çıkaran biri değilim.Daha çok iç çatışmalar yaşayarak dışarıya yansıtmamaya çalışıyorum.Bir saattir yukarıda adamın psikolojisi hakkında yorumlar yapıyorsun.Ama olay bana gelince masum ayaklarına yatmak oluyor.Neyse ne sana göre adam haklı bana göreyse değil bu kadar basit uzatmanın gereği yok.

aptalinsanlarısevmem

Ruh halinin iyi oldugunu yine dusunmuyoru Ama tek bir nefret barindirmadiğini dusunmuyorum adami guzellemiyorum Ama kimsenin hatta dunyadaki hiç bir insanin ben mukemmelim ayaklarina girmesini hakli bulmuyorum Ancak sadece univeriste okudu diye gibi bayağa cumlelerle eleştiri yaparsan gülerim buna Ben bok gibi bir insanim inkar etmiyorum ikiliklerim bagirislarim kavgalarim hep var oldu Ama bu konuda tek kendimi suclayamiyorum binlerce insani suçladim hatta geçen sene saatli bombaydim babama dahi hic demicegim yapmicagim şeyleri yaptim Ama babam gelipte beni dovmedi kizmadi misal Zor zamanlari yaşadiginizda mukemmel olduğunuzu dahi dusunmuyorum Hala birilerini suçluyorsunuz ve maskeniz eleştiri Ve bende bunu söyluyorum eleştiri (!) yaziyorum… Read more »

Burioos

Nefret barındırmadığımı iddia etmiyorum zaten?her canlının doğasında var bu inkar edemem.Sadece senin aksine yıkıp dökmek yerine içimde yaşamaya çalıştığımı söylüyorum.Ne kadar başarılıyım bilemem orasını.Saatli bomba olmadım sesim hiç bir zaman birilerine yükselmedi,dusuncelerimi haykırmak yerine çoğu zaman kendime sakladım.Tüm bunlar ne beni iyi bir insan yapar,ne de sen tam tersini yaptığın için kötü bir insan olursun.Bu saatte sonuca varilmayacak gereksiz bir tartışmayı uzatıyoruz,iyi geceler 👋

Last edited 13 gün önce by Burioos
Ufacıkbirblink

Bende öyleyim. Bir şeyleri içime atar,kendi başıma çözerim. Karşıdakini düşünürüm, bir anlık bir kelimem bile beni geceleri uyutmayabiliyor. Ama çevreme sorsan ben hiç içime atmam dobrayım. Açık olursam da annemle çatışmalı bir bireyim. Yine de Geceleri yalnızken ne olduğunu ne yaşadığımı bir ben bilirim. Birde benim gibi olan bir çok kişi. Bu yine de emek vererek gelmiş kişilere laf atmayı gerektirmez. Bunun sorumlusu devletleri grup değil. Hele birde dün hot100 sevinci yaşarken hiç değil. Böyle bir anlık şeyler çok kötü sonuçlar doğurabilir suçsuzlsr için.

Last edited 13 gün önce by Ufacıkbirblink
pezevenkstanleryokolsun

bişey söyleyeyim mi türkiyede de durum çok farklı değil ya doktor olacaksın ya da tiktok fenomeni bende baskı altında büyümüş bir çocuğum hala daha devam ediyor ama hiç bir zaman hıncımı hak ederek bir yerlere gelmiş insanlardan nefret ederek çıkarmadım bence bunu bahane etmek yanlış

Ufacıkbirblink

Aynen öyle. Mesela benim ailem benden çok ümitli. Bende iki sene sonra gireceğim sınav için endişeliyim. Ailemin beklentisini geçtim çocukluk hayalim olan ve zor mesleklerfen olan(en azından bana göre) beyin cerrahi istiyorum. Ailem istediğim kitapları hep aldı. Günüm stresli geçebiliyor. Hele Türkiye şartlarında neyin ne olacağı da belli değil. Meslek sahibi olabilir miyim endişesi var. Ben müzik dinleyerek ruh halimi düzeltebiliyorken birileri çok kolay sallıyor. Herkes kendine göre çalışıyor. Sia mesela beni hep kötü hallerimden çekip alır. Harika bir rol modeldir. Lisa veya BTS de öyle. Bir şey görmüştüm. Arina Grande demiş galiba tam hatırlamıyorum ama şöyleydi Birinin fanı olduğu… Read more »

Last edited 13 gün önce by Ufacıkbirblink
Ufacıkbirblink

Hiç güvenemiyorum. Hep bir şeyler oluyor çok şanslıyımdır da ayıptır söylemesi 😂👌. Yine de yeterli çalışırsam biter. İstersem istediğim sonucu alamayayım. Önemli olan emek verdiğimi bilmek, vazgeçmemek ve daha büyük bir hırsla çalışmak olur. Sadece ufak sinirlendim habere. Kendimi yerlerine koyunca bile çok kötü hissediyorum ki yakın takip ettiğim bir grup olunca çok üzüldüm

BRAIN

Eğer tıp gelirse sana tavsiyem olsun TUS dershanesi düşünme uzmanlığı bu ülkede yapma daha iyi yerler var yurtdışı düşün ben senin yerinde olsam tıp’ı denkliği olan bir üniversiteyi kazanır ilk yıldan dil kursuna katılırım 6 yılda bnece dil öğrenilebilir diye düşünüyorum uzmanlığı burda girmeye çalışırken bir sürü rakibin olacak TUS dershanesine 3.sınıftan falan başlanılıyor tus dershanelerinin fiyatını duymuşssundur çok pahalı, o kadar stres sonuç fos çıkabilir, yeniden hazırlanmak zorundasın, TUS’a kendi başına hazırlanmak gibi saçmalığı yapamazsın dünyanın 2. En zor sınavından bahsediyorsun tus da iyi puan elde ettin üstlerinin mobbinge maruz kalıyorsun hasta ve hasta yakınlarının doktora şiddet uyguladığı doktoru… Read more »

Ufacıkbirblink

Aslında ben ortaokul eğitimim de özel dil sınıfındaydım. B2 ve C1 ingilizce arası seviyem de. Ayrıca pandemi süresi içinde evden İtalyanca veya Fransızca kursuna katılıp onları da bir yandan bitirmek istiyorum. Eğer yapabilirsem 11-12 de olan yurtdışı sınavlarına gireceğim. Kesinlikle bende ülkemde okumayı düşünmüyorum Tıp kazanabilirsem. Hem yurtdışı diploması daha çok işime yarayacaktır iş hayatına atılmak istersem. Lise de kazanamazsam üniversiteye göre olanlardan veya ücretli girilen sınavlardan birine girmek istiyorum. Gerçekten de zorbalık veya hasta yakını şiddeti çok fazla. Suanlık hedefim tıp kazanıp yurtdışı ama bakalım daha iki yılım var. Tavsiyelerib için teşekkür ederim

aptalinsanlarısevmem

Ben çıkardım Bazen aileme kızdım bazen dikkatimi dağıtan insanlara kızdım bazen dostlarima dahi kızdım Ben insanim çok insan kırdım nefret ettim bir arkadaşım 2 sene ciddi bir depresyon yaşadı her şeye bir şeyler buluyordu dinlemek dinlenmek istemiyordu her olaya kavga çıkarıyordu gitmedim sakince bekleyip yanında oldum benide kirdı bu surecte ama şuan iyi o iyi oldugunda bende iyiyim İnsanlar birer “insan” olduğunu kavramanız dileğiyle Ben iyi bir insan değilim Belirli değerlerim sinirlarim var onlari geçmem ama bazi şeyleride zorlamam Kötu olduğumda zaten kendi derdime dusmusum nefes almak bile ağır geliyor haykirmak içimi dökmek istiyorum ve bu sırada nefret cumleleri çikmasini… Read more »

FENDY

Bu adamların bu kadar ciddi para kazanmasını sağlayan yine insanlar sadece sayı olarak daha fazla satsın diye koli koli albüm alan fanlar var 1 kişi 20 yeri geliyor 50 tane albüm alıyor neden sayı daha yüksek gözüksün diye 1 kere dinleyecegi şarkıları daha basarılı olsun diye 100 kere izleyip dinliyor sana göre destek dediğin herşeyin karşılıgı ne para her dinlenme ne demek para demek her satın alma para demek her klibini izlemek ne demek para demek daha fazla para kazanmaları demek sen 20 tane alınca evet albüm sayısı evet milyonlar satıp diğer grupları geçiyor ama onlara siz ekstradan milyon dolarlar… Read more »

moonchild

stream hiç zor değil ki geçen gün toplu yayın açtılar 6 saate yakın ders çalıştım aralıksız o sırada kulaklıklarım kulağımda müziğimi dinledim.

FENDY

Ben zorlugundan ya da kolaylıgından bahsetmedim sizin onların emeğinin karşılıgı .s .s dediğiniz her şey bu endüstiride para demek toplu yayınlarda her dinlenme para demek sonra bu insanlar milyon dolarlar kazanıp hayatımız boyunca ulaşamayacagımız seviyede yaşadıklarında eleştiriyoruz tıpkı önceki IU gönderisindeki yorumlar gibi Senin bir sanatcıya yapabilecegin en büyük destek zaten onu fanı olman müzigini dinlemen geri kalan benim gözümde gönüllü robotluk gönüllü banka olmak ben yıllardır rihanna fanıyım bir kere böyle bir çabam olmadı bizim fandomda hiçbir zaman olmadı gidelimde saatler boyu aynı klibi izleyelim saatlerce binlerce kişi aynı şarkıya stream kasalım toplu albüm alalım para fonu açıp toplu… Read more »

Last edited 13 gün önce by FENDY
moonchild

çoğumuz normalde de gün içinde aynı sanatçıyı dinliyoruz. cb zamanı çok da bi etkisi dokunmuyor. kafanızda çok büyütüyorsunuz sanki stream kasmayanı hybe çalışanları gelip kırbaçlıyorlar.albüm konusnda da param olsa ben de alırdım yurtdışında adamlar için o para ne ki sonuçta. ben dizi izleyince de o işi yapanlar para alacak klip izleyince de. insanları tercihleri konusunda bu kadar endişelenmeyin. sana göre zaman kaybıdır başkasına göre boş vakit değerlendirmesi ya da eğlence

FENDY

Stream kpop sektöründe çok ta bir etkisi dokunmuyor mu dedin az önce kafamızda büyütüyormuşuz ? Ciddi misin buna sende inaniyor musun? Bu sektörün bel kemigi zaten stream 200 bin kişi 50 bin kişi toplu stream kastık diyor bu kişiler 2 saat döndürse kaç bin dinlenme oluyor farkında mısın? Ayrıca niye anlatılmak isteneni anlamayıp drama yapıyorsun ,hype çalışanı seni zaten kırpaçlamayacak zaten seni gönüllü hale getirmek için içerik üretip bu cb yaptıgı gibi stream saatleri verecek bu saatlerde girip kasın diye sonra üyelere 10 sanıyelik Army stream için çok teşekkur ederiz siz bir tanesiniz sizi çok seviyoruz cansınız can temalı video… Read more »

moonchild

keyfimiz ve kahyası istemiş dinlemişiz seni geren ne açıyorum tvden btün gün youtubedan dönüyo parçalar. anlamamak için ekstra çaba sarf ediyorsunuz. isteyen günde bir defa dinlesin isteyen bin. sektöre etkisi dokunmuyo demedim grubun genel dinleyici kitlesi için cb onlara dokunmuyor dedim ayrıca. beğenmiyorsan fan kültürü parçası olma geç git. insanlar mutlu demek ki

FENTY

Sen hasta mısın? Anlatılmak istenen bu kadar net ortadayken olayı kişselleştirip alınıp gücenip yorum yapıyorsun? Git istersen sabah kadar stream kas İstersen dağ başında inzivaya çekil mağarada sabaha kadar toplu stream kas, yeme içme albüm satın al. Çolugunun çoçugunun rıskını buna yatır dedenin hac parasını online konserlere yatır. Bananee kardeşim banane Ben kendi düşüncemi söylüyorum bana göre dünyanın en şaçma şeyi gidip saatlerini sadece sayı yüksek görünsün diye harcamak bu hayat bana verildi bir dakikasını böyle boş beleş işlere vermem! Sen istedigini yap Ben burada koreliler başta olmak üzere insanlar sürekli ünlülerin olanüstü para kazandıklarında çok yüksek yaşam standartlarından dolayı… Read more »

moonchild

Demek ki milletin tuzu kuru vakti de var. İster ana babasının parasını harcar ister çalışır isterse de biriktirir. İnsanların neye ne harcadığıyla falan bu kadar ilgilenirsen manyak olursun. Sananeyse bu kadar kasıp da buraya satırlarca döşeme.

moonchild

Şu zamana kadar hiç söylenmedim işini yapan ünlülerin aldıkları para hakkında. Ben dinlerken zevk alıyorum başkası da alıyor demek ki de parasını harcayıp vakit ayırabiliyor. Kimse elimizden paramızı zorla aldılar aç kaldık açıkta kaldık diye de zırlamıyor

moonchild

söylenen varsa gidip dinlemesin o zaman kimseyi tutan yok. şu anki düzende arz talep bu memnun değilse bu işin bir parçası olmayarak başlasın işe

ahjumma deme bozuluyorum

Anlatmak istediğini o kadar açık anlatmışsın ki, yanlış anlayıp savunmaya geçmek ciddi emek istiyor. Çok haklısın. Bu insanları bizzat zengin edip, neden doktordan, mühendisten çok kazanıyor diye yakınmak saçma. Kimsenin kazancına lafım da yok. Helali hoş olsun. Bu durumdan memnun değilsek değiştirmek de bizim elimizde. Kimsenin başkasının parasını ve zamanını neye, kime harcadığına karıştığı da yok. Açıkça bu paraları nasıl kazandıklarını yazmışsın sadece. Olayı kişiselleştirmenin alemi yok.

delulu

gözüm çıktı okurken. insan bi nokta, virgül koyar ya

FENDY

Okumak zorunda değildin okuma o zaman

delulu

okumazsam ölecektim

Maruko

Bir yetişkin olarak, çok çabaladığı halde çabasının karşılığını görememenin, görse de hak ettiği derecede görememenin, yaşamdaki gelir adaletsizliğinin ne demek olduğunu tecrübe etmiş biri olarak ben samsung çalışanı ile daha kolay empati kuruyorum. Buradaki mesele bts değil. Bts yerine başka bir grubu ismi de koyulabilir, başka bir şey de koyulabilir. Mesela youtuberlık. Risk almak, doğuştan gelen ve çalışarak elde edilemeyecek yetenek faktörleri noktasında netizenlere katılıyorum. Ancak insan emeği ve çabası doğuştan gelen bir yetenek yanında değersizleştirilmemeli. Risk ise içinde şansı da barındıran bir kavram. Risk alıp dibin dibine giden insanlar da var. Tek bir doğru tek bir yanlış yok hayatta.… Read more »

Last edited 13 gün önce by Maruko
Selene

Aradığım yorum bu işte

Notoday

👏👏

Merve

Açıkçası bu sene mezun olacağım ve büyük ihtimal iş bulana kadar herhangi bir kafede veya mağazada çalışacağım. Benim hayatım boyunca çalışıp kazanamayacağım parayı, ünlülerin sadece 1 reklam çekerek alması biraz koyuyor ve böyle haberleri gördükçe ekstra mutsuz oluyorum.
Yine de böyle haberlerde ünlülere bir şey diyemeyiz sonuçta arz talep meselesi

Ufacıkbirblink

Yine de onların da stajerlikleri var. Bilmem kaç saat bir çok kategoride çalışıyorlar. Bunun üstüne stres var çıkış için. Çıkış yaptın diyelim fan toplamak var. Yine pratikler var. İlgi üzerine geldi diyelim daha iyisi beklencek,reklamlar dergiler artacak,pratik süren bile artacak istemsizce. Özel hayatına sadece çok az saatler kalacak. Özel hayatın da sevgili, sigara ya da başka cins arkadaşlığı yüzünden linç yeme ihtimalin olacak bir de gizlenmek için uğraşacsksın. Fanlar için sevmeSen bile yapmak zorunda kalacağını şeyler olacak. Herkes çalışıyor. Sadece seçtiğin cesaret seviyene göre kazanacaksın- kaybedeceksin. Ki okul okumadiklari için idoller sektörden çıkınca para ihtiyaçlarını bizim gibi karşılayacak. Sadece sana… Read more »

Ufacıkbirblink

En azından bunlar benim düşüncelerim. Herkes farklı düşünebilir. Fikirlere de açığım bu arada 👍

betül

İşte seçtiğin yol insanlar önünde olmayınca bu kadar kazanılmıyor. Her yıl üniversite sınavları oluyor bu sınavlara da 2.5 milyon kadar insan giriyor bu da zor bir süreç. Bunun okuması atanması,işe girmesi ,yükselmesi derken birçok zorluğu var. İşten atılma durumu vs.İdol olmaya çalışan insan sayısı ile oranlarsak açık ara farkla ünlü olmayan insanlar için bu daha zor o zaman ? Kpop için konuşursak illa en iyiler ya da en çok çalışanlar başarılı olabiliyor diyemeyiz. Bunun şarkısı,pr çalışması vs bir sürü durumu var.

Ufacıkbirblink

Bunların farkındayım ve görmezden gelmedim. Benim yazdıklarım sadece idollerin yatarak gelmediğini göstermektir. Sınav stresi yaşayan biriyim. Bunu bile görmezden gelemem. Kendi yorumum onaylanmamıştı ve buraya yazdım. Kesinlikle bir garsonluk veya kasiyerlik de zor işler. Umarım anlatabilmişimdir😊

Ufacıkbirblink

Cins ne ya cinsiyet gjsjakwk

Ayşe

İşte sorun da bu bir reklam çekerek almıyorlar. Bir reklam öncesi neler neler yapıyorlar nasıl emek veriyorlar? Bu noktayı kaciriyorsunuz.

sakız

Reklamın kamera arkasında da çok çalışan, hatta belki -reklam üzerinde- onlardan daha çok çalışan onlarca insan var ama aradaki gelir farkı aşırı aşırı fazla, olay bu.

Ayşe

Bak işte bu doğru cümle. Olay hani emek tartışması değil alınan gelirin haksızlığı

Ufacıkbirblink

Bu da var. İdoller tek başına bu günlere gelmiyor. Menajeri, prodüktörü,makyaj ekibi, çekim ekib vs vs. Onlarda kazanıyordur iyi kötü. Ama görmezden gelmek de saçma olur

yorum

Aynen Ayşe en çok onlar çalışıyor,haklısın,en çok yorulan onlar hep of ya.Biz burda kim en çok emek sarfediyor yarışı yapmıyoruz.Onlarla aynı emeği sarf eden biri niye onlar kadar para kazanamıyor diyoruz.

ilvos

Çalışanın yazdıklarını anlayabiliyorum, elbette ünlüler de sıkı çalışıyor ama karşılığını fazlasıyla alıyorlar. Hayat şartları acımasız ve şans faktörü vs. de etken tabii.
Tamam ünlü insanlar iyi para kazansın ama aradaki fark gereksiz fazla, bu bizim ülkemizde de böyle malesef.
Çalışan, iş hayatının yoğunluğu ve stresiyle artık patlayıp böyle bir gönderi paylaşmış gibi.

ahjumma deme bozuluyorum

Şarkıcılar, oyuncular, sporcular önemli veya herkese çok faydalı işler yaptıkları için değil, iş yaptığı kişilere ona verilenin 20,30,40 hatta bazen 100, 200 katı paralar kazandırma potansiyeli olduğu için bu akıl almaz paraları kazanıyorlar. Dünyada adaletsiz ve ciddi bir gelir eşitsizliği var, bu doğru. Ama bizim gibi sıradan insanların iş verenine veya iş ortaklığı yaptığı insanlara kazandırdığı para ile onların patronlarına veya iş birliği yaptığı markalara kazandırdıkları paranın arasında da uçurumlar var. Bir reklamdan 1milyon dolar alan bir ünlü, karşılığında reklam yüzü olduğu markaya 50,100 milyon dolar kazandırabiliyor. Bağlı olduğu şirkete de büyük paralar kazandırıyorlar. Aldıkları para ilahi katta hakları mı… Read more »

rukimjongdae

[+175] Başarı hiçbir zaman çalışkanlıkla ilgili değildi zaten, risk alacak cesarete sahip olmak (stabil olmayan bir kariyer seçen şarkıcılar gibi) ve çok şanslı olmak gerek
Inanılmaz haklı bir yorum zaten zengin olan idoller için demiyorum ama IU ve BTS gibi fakirken bu riski alıp ucunda yine fakirlik olabileceğini bile bile hayallerini takip etmek bunun için yıllarca bir umutla çabalamak hiç de hafife alınacak bir şey değil. Zengin değilim ve önü bu kadar belirsiz bir gelecek için şahsen ben okulu bırakmam benim cesaretim yok ama onlar bıraktı ve kendilerine inandılar biraz da bu açıdan bakalım.

Last edited 13 gün önce by rukimjongdae
betül

Aynen katılıyorum. Brave Girls dağılacaktı üyeler de yavaştan işe girmeye başlamıştı,günlerde bir video yüklendi ve çok kısa bir sürede herkes onlardan haberdar oldu. Yılın en az satan 5 kız gubu albümünden biriydi Rollin’in albümü ve şimdi 270.000 melon beğenisi var. Çaba ve yeteneğin yanında şans da Kpop için çok önemli.

betül

3. [+164, -22] BTS muhtemelen senden yüz bin kat daha fazla çaba sarf etti. Onlardan daha yetenekli olduğundan bu kadar eminsen işini bırak ve Billboard’da 1 numaraya çıkmaya çalış. Böyle bir beyinle üniversiteye nasıl girdin, mezun olmakla kalmayıp Samsung’a da girdin? Lafım BTS’ e ya da herhangi bir ünlüye değil ama şu tarz yorumları anlayamıyorum. Karşıdaki kişiyi tanımıyorsun ama nasıl emeğiyle ya da yeteneğiyle ilgili yorum yapabiliyorsun? Böyle bir evi sabahlara kadar çalışan her insan alabilir mi ya da illa Billboard’da 1 numara mı olmak lazım. Bu fiyatta bir evi saatlerce amaliyat yapıp hayat kurtaran doktorlar da alamıyor…. Yorum yapan… Read more »

Last edited 13 gün önce by betül
BRAIN

Billboard 1 Numara olmak sadece bts sayesinde mi oluyor fanları sayesinde de oluyor fan topluluğu çok fazla

ad astra

İnsanlar farklı yetenek ve becerilere, azme, yaratıcılığa sahip olduğu için gelir eşitsizliği doğal bir olgu.
Ama geliri az olanın çok olan kişiye göre daha yeteneksiz, yetersiz görülmesi fikrini doğru bulmuyorum. Kore en zor eğitim sisteminden birine sahip, okuldan gece 10’da çıkıp özel derse gidiyorlar. Geliri yüksek bir ailenin çocuğu değilsen okula başladığın anda alıkonur, ders dışı yeteneklerini, geleceğin ile ilgili olasılıkları keşfetmene izin verilmez, öyle yetiştirilmezsin.
Bence asıl adaletsiz olan piramidin alt kısmındaki insanların emeğiyle kazandıkları para ile yaşama hakkının düşük olması.

yorummer

Şimdi çok çalışıyorlar hak ettiler tarafını bırakalım kendimizi kandırırız. burda zaten a kişisine b kişisine, yok YouTube kanallarına yok şarkıcılara kızmak yanlış hepsi aynı sektördeler zaten. Yanlış olan şey şu: onların verdiği emeklerin karşılığı, 1’e karşı 1.000.000’se, bizim verdiğimiz emeğin karşılığı 5’e karşı 1 kuruş. Ve artık z kuşağından kimsenin köpekler gibi devlete girmek için çabalayıp yıllarını adayıp mesleğinden elde ettiği üç kuruşa eyvallah demek istediğini sanmıyorum herkes sosyal medyaya yönelmiş durumda ki haklılar bir şey diyemiyorum. Kore’nin yarısı idol yarısı stajyer olmuş durumda. Bu iş şansa da çok bakıyor bunu inkar edemezsiniz şu sektördeki herkes inanılmaz emeklerle kazanmıyor da… Read more »

Istegeldimburdayim

Ne demişler zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. Adam Samsung’ta çalıştığına göre niteliksiz biri olduğunu düşünmüyorum. Demekki Kore gibi eğitim de rekabetin fazla olduğu yerde bu noktaya gelmiş ve bunları görünce birden patlamış olabilir. K-pop’ta da rekabet fazla olabilir ama bir seviyeye geldikten sonra inanılmaz paralar kazanıyorlar. Fakat bu kişi de belli bir seviyede ama yine o kadar kazanamayacak. Maalesef dünya düzeni. Bu arada şans faktörü de her zaman etkilidir. Bts birçok şey başardı ama şansta etkili bence. Bir de bana en tuhaf geleni ne biliyor musunuz Parazit filmi o kadar ödül aldı, konuşuldu ama onu oynayanlar da aslında o eleştirilen… Read more »

rukimjongdae

“Bir de bana en tuhaf geleni ne biliyor musunuz Parazit filmi o kadar ödül aldı, konuşuldu ama onu oynayanlar da aslında o eleştirilen üst tabakadan. Belkide onların düşünce yapılarıda oradaki zenginler gibidir bunu asla bilemeyiz. Film de mesajlar verildi. Tabii aldığı ödüller mi yoksa verilmek istenen mesaj mı akılda kaldı orası tartışılır. Herkes parasını aldı ve her şey aynı tas aynı hamam.”
Kaçtır çok haklısın

Notoday

Birçok sanatçı eserlerinde toplumsal eleştiri yapar aynı zamanda eleştirdiği şeylerin de bir parçası olmaya devam eder. Bunun en güzel örneği fight club filmi mesela oradaki başrol sisteme dahil olmamak için yıkık dökük, suyu bile pis akan bir evde oturuyordu elektrik-su faturası ödeme derdi yok kaldığı ev bile garip bir alandaydı sanki o kadar izoleydi ki insanlardan ama aslında bir şirkette çalışan lüks apartmanda oturan biri(tabii o evi de kendi eliyle yaktı ama dkfkfkfn) insanların yağından sabun yapıp yine onlara satıyordu aslında insanların pisliklerini onlara temizlenmeleri için satıyordu falan böyle ağır şekilde sistem eleştirisi yapan bir film bile o çok eleştirdiği… Read more »

Ayla

Arkadaşlar büyük bir linç yiyeceğim ama şu başarıya şans eseri yaklaşma kısmına yarı yarıya hak veriyorum . Tamamen şans eseri değil tabi ki BTS başarısı , altında büyük bir planlama ve üyelerin çok çalışması var . Öte yandan 7 üyenin hiçbiri ultra yetenekli değil . Mesela vokal listesi yapılsa hiçbir üyesi 1. olamaz ya da rapçi listesinde belki Suga zorlayabilir ama ondan daha iyi rapçiler kesinlikle var . V dışında görselleri de diğer idollerden daha fazla ilgi çekmiyor . Evet çok çalıştılar ama kpop da ki tüm idoller çok çalıştı . Bu onları diğerlerinden ayırıp başarılı olmalarının bir sebebi değil… Read more »

Last edited 13 gün önce by Ayla
Ufacıkbirblink

Aslında evet herkes çalışıyor. Ama bu hayatta netizeninde dediği gibi cesaret ve cesaretine karşılık şans var. Vokal kısmında sana katılmıyorum. Jungkook çok iyi bir vokal. Rock veya pop yapabilen biri. Canlı olarakta harika. Yüksek notaları da genel olarak iyi. Ayrıca rap yapabilen biri. Lider dansçı. Hani şu sektörde ACE lakabını dibine kadar hak eden kişilerden. Suga rap konusunda gerçekten iyi. Yakışıklılık göreceli bir kavram bir şey diyemem. Ama mesela çocuklar yönetmenlik, prodüktörlük, söz yazarlığı veya besteciliğo yapıyor. Üniversite de bitirdiler yani geçen yıl baz alınsa Tae ve Jimin mesela. Ki örnek öğrenciler arasındaydılar. Dediğim gibi bence yetenekliler ve hak ediyorlar.… Read more »

Ayla

Son iki cümlendi aslında anlatmak istediğim . Mesela JK’nin vokaline kötü demek için gözü kör bir anti olmak lazım ama en iyisi mi en iyisi olduğu için mi şu an zirvedeki kişi ? JK’nin vokaline denk bir sürü isim sayılabilir burada işte tam burada şans işin içine giriyor . Kendi seviyesindekilerden daha başarılı olması için şans şart . Bir başarıya sadece emekle ulaştı demek yanlış . Bir işin için aynı emeği veren iki kişi çoğu zaman aynı yere ulaşmaz . Burada konu BTS olduğu için onları eleştirdim . Aynı haber Exo , BP veya diğer gruplar için açılsaydı da aynı… Read more »

Last edited 13 gün önce by Ayla
Ufacıkbirblink

Evet anlamıştım zaten demek istediğini. Jk tabii ki en iyi vocal değil ama mesela kpopa göre yeterli bir renge sahip. Bp vyea Exo. Ya da fanı olmasam da Twice. Mesela o büyük şirketlere girmek bile çok stresli ve zor bir şey. Ben bile gelecek endişesi yaşıyorum veya ailemi hayal kırıklığına uğratmal istemiyorum. Atama gibi. Herkes çalışıyor,emek veriyor ama bazıları daha önce mesleğini eline alıp para kazanıyor. Anlaşabilmemize sevindim. Ve evet konu BTS değil genel olarak böyle

Last edited 13 gün önce by Ufacıkbirblink
pezevenkstanleryokolsun

üzgünüm ama bts kpop grupları gibi değil sadece yetenek veya görsel değiller hayranlarıyla bu kadar iyi iletişim kurup çok çalışan bu kadar değişik konseptleri deneyen bana kpop grubu say evet en yetenekli olmayabilirler ama kpopun olayı bence en yetenekli olması değil bu yeteneği en iyi şekilde kullanabilmektir btsde böyle yani bnce bu apayrı bir yetenek

Ayla

kpopun olayı bence en yetenekli olması değil bu yeteneği en iyi şekilde kullanabilmektir.” Bu da işte bir şans . Seni iyi olduğun alanda destekleyecek bir şirket kpop da büyük şans . BTS SM ve JYP’de olsaydı aynı başarıyı elde edebilir miydi ?

deniz yıldızı

niye edemesin? sm idollerini desteklemiyor mu? exonun benim için yeri ayrıdır ama kabul etmek lazım bir senede patlamalarının en büyük nedenlerinden biri SM’de olmalarıdır sadece şarkıları, yetenekleri, vs. değil. SM gibi sektörü yöneten bir şirkette çıkış yapmak başarı için daha garantidir, küçük şirketlerde ise şanstan ziyade kumar taktiği vardır ve hepsi birbirinin üstüne koyarak yükselir.

Last edited 13 gün önce by deniz yıldızı
Ayla

Demek istediğim Sm’in sanatçılarını destekleyip desteklememesi değil . Sanatçı – şirket uyumu . Mesela 4munite ile Cube kesinlikle uyumlu değildi . Ya da NCT , bu grubun konseptini SM dışında hiçbir şirket kaldıramazdı .

ilvos

E o zaman büyük sirketlerden çıkan tüm grupların üst düzey başarı göstermelerini mi beklemeliyiz? Exo ilk yılında şirketin büyük katkılarıyla bu denli parladıysa 3 büyüğün diğer gruplarının da aynı şekilde parlaması gerekmez miydi? Neticede büyük şirketleri “büyük şirket” yapan etkenler de var.
Ayrıca Exo’nun senin için yerinin ayrı olduğunu söylemişsin ama ilk fan buluşmasında sadece bir avuç insanın önünde performans sergilediklerini ve “SM’in hatası” olarak görüldüklerini unutmuşsun sanırım. :/

deniz yıldızı

yani şimdi Bts/Exo debut kıyasına gerek var mı ya? bts senelerce dönüş yaptı popüler olmak için şirketi tanıyan bilen yoktu patlamaları fire’ı buldu, daha da tutmazlarsa dağılacaktı zaten. avuç insan derken bts de sokakta bedava konserimiz var diyerek insan çeviriyormuş, ilk etkinliğe gelen 13 kişi mi ne. kore özellikle kaale almıyordu globalde coşunca gruba değer vermeye başladılar. exo’nun debutunun fazla ilgi görmediği doğru ama sonraki sene şirketin yeni binasını dikecek kadar growl’la nasıl patladığı bilinen bir gerçek. bir buçuk sene içinde yükselip daesang kazanan grupla aşama aşama yükselen grubu ve imkanlarını bir mi tutuyorsun? SM’in etkisi yok mu diyeceksin? hoşlanmasam… Read more »

Last edited 13 gün önce by deniz yıldızı
yorummer

Exo için çıkan haberleri gördün mü peki? Exo growlla patladığı zaman Netizen yorumlarını sayayım sana, +2500 beğenili yorumlar şunlardı: ‘vokali olmayan bebek suratlar, asla TVXQ gibi efsane olamayacaklar, şarkı söyleyemeyen sadece yakışıklı çocuklar.’ komiğime giden her üç kişiden birinin ana vokal olduğu gruba vokalsiz dahi derken visuallerine asla laf atmamaları 😂. Ayrıca Bts’e Fire’a kadar süre tanınmış Exo ilk şarkıları Mama’yla tutmayıp çok nefret alınca Kai ailesini arayıp geri dönebileceğini, grubun dağılabileceğini söylemiş. Exo çok nefret alınca 1 sene ara verdi bu grup. Ayrıca Bts hiç tanınmayan grup olmadı ilk albümleri 40k satmış, bugün black swan grubu 2021 yılında 71… Read more »

Ria

Aa olur mu onlar altın kaşıkla doğdu

yorummer

Ayrıca nasıl bir cahilsin Snsd Gee ile patlamadı ilk çıkış şarkıları ın to the new world’le hit oldular hatta aespa yıllar sonra snsd’den sonra çıkış şarkısıyla birincilik alan ilk grup oldu. Eğer Sm etkisi olsaydı her grup hemen popüler olur çıkış şarkısıyla birincilik kazanırlardı ama kazın ayağı öyle değil.

ilvos

Öncelikle asla iki grubu da şirketi de kıyaslamadım, size yazdığımı iyi okuyun bu habere Exo’yu katan sizsiniz. Exo’nun debutu sizin deyiminizle fazla ilgi görmediğinde de şirketleri SM’di, fan buluşmasına 20’den az kişi geldiğinde de. Bahsettiğim şey sadece bu benim. Büyük şirketin getirdiği önyargıyla birlikte elbette ki ilk etapta tanınma anlamında avantajı da var fakat büyük şirketlere girip çıkış yapabilmekle küçük şirketlerden çıkış yapabilmek arasında da çok büyük farklar var. Ayrıca sen de söyledin işte SM’in tüm gruplarının çıkışlarında hep olumsuz tepki aldığını? Sırf büyük şirketten çıktılar diye yeteneklerine dahi laf edildi/ediliyor bugüne kadar, bu da bir dezavantaj mesela. Üstelik Exo… Read more »

Ria

Yani cidden mama’yla xoxo arasında 1 yıldan uzun süre var. Hangi çaylak grubun çıkışında bu kadar uzun süre ara verdiği görülmüş? Kimse grup karşılaştırması yapmıyor burda. EXO’yu seviyorum deyip de haklarını yiyorsun

Aycik

“bts de sokakta bedava konserimiz var diyerek insan çeviriyormuş” Şu kısmı düzelteyim. Yıllardır yanlış biliniyor. Bu bilet dağıtma değil dahil oldukları bir programda yapılan etkinlik için reklam yapmaydı. Program genelinde şov hazırladılar ve görevlerinden birisi broşür dağıtıp seyirci dağıtmaktı. Bu olay yıllardır döne döne farklı bir hale dönüştü dkrmfkfk

ilvos

Tabii ki edemezdi, en azından bu yollarla. Çünkü o şirketlerde onlara bu denli şans sunulmazdı, gerçekten şansın ve doğru atılımların katkısı o kadar fazla ki. Şirketteki tek aktif grup olmak, şirketin onlar için çok çabalaması ve doğru adımlar atması…
Şimdi bazıları bts’in bighit’ten üstün olduğunu vs. söylüyor da o şirket bile grubun en büyük şanslarından biri. Çocuklar da bunun üzerine koyarak ilerleyince başarıyı yakaladılar. Gerçekten bighit’i birçok konuda eleştirebilirim ama bts üzerinde çok büyük emekleri var.

moonchild

fikrimi belirtmek istiyorum bu konuda. çıkılabilen vocal aralığı, yeteneği vs. müzik hakkında ekstra bilgisi olmayan insanlar dinlerken bunlara dikkat etmezler. önemli olan bence ses rengi dediğimiz olay. sokaktaki vatandaş belki notayı,oktavı bilmez ama ses renginin ona nasıl hissettirdiğini anlayabilir. vocal line mesela biri ne kadar kalınsa diğerinin o kadar ince bir sesi var. karakteristik diyelim mesela. ya da rap line üçü de farklı tarz rap yapıyor. şarkılarda genel olarak özellikle bsidelarda kim ne zaman şarkıya girecek kestirmek zor olabiliyor. çok slow bir şarkıda bir anda namjoon rap yaparak giriyor gibi.

Istegeldimburdayim

Katılıyorum fakat bunu bazıları anlayamıyorlar maalesef. Her şeyleri şans değil dediğin gibi ama normal hayatımızda da oley şansım yaver gitti deriz mesela. İlla etkisi olmuştur. En azından hayranlarının bu kadar tutkulu olması bile onlar için bir şans sayılabilir. Her şeye tek bir yönden bakmamak lazım.

Last edited 13 gün önce by Istegeldimburdayim
Ayla

Hip hop tarzından sıyrılmaları en büyük şanslarıydı mesela . Hala ” No more dream ve n.o ” gibi şarkılar çıkarsalardı bugünkü konumlarında olmazlardı .Diğer yandan Nuest’te konsept değiştirdi ve bu karar onlar için felaketti . Çıkışında Exo’ya rakip olan gruptan eser yok şimdi . Bu işte şans

Last edited 13 gün önce by Ayla
Kpop

IKON un şansızlığı YG dir. BTS ve TWICE ın programlarına bakın sürekli yılda iki tane Korece bir tane Japonca dönüş başka programlar vs var çok aktifler, sürekli çalışıyorlar,. BTS daha fazla şarkı çıkarıyor , albüm çıkarıyor hatta TWICE a göre yanılmıyorsam ve sadece sürekli comeback yapmakta değil, BST cidden güzel şarkılar üretiyor ve sürekli aktifler, fanlarıyla hep iletişim içerisindeler, vlive yayınları yapıyorlar, weverse ve twitter da aktifler, BE dönemi mesela youtube da da aktiflerdi, RUN BTS, BANGTAN GAYO , IN THE SOOP, BON VOYAGE vs vardı, pandemi öncesi konserleri vs vardı, sonra Kış fotoğraf albümü yaz fotoğraf albümleri vs çıkarıyorlar,… Read more »

Kpop

Ayrıca BTS in konserlerini canlı sahne performanslarını izlemenizi tavsiye ederim. Vokal line ın herbirinin ses rengi birbrinden farklı ve güzel ve şarkıları insana hiseettirerek söylüyorlar ve şirkette ilk zamanlar doğru düzgün bi vokal eğitmenleri yoktu ama zamanla daha iyi vokal eğitmenleri edinebildiler ve yıllar içerisinde vokalleri çok güzel değişti ve iyileşti ve rap line sektördeki en iyi rapperlardan ayrıca çocuklar kendi şarkılarının kendi yapıyorlar, söz, beste, yapımcılık her alanda varlar. Sahnede dans edip, şarkı söylerken , rap yaparken duygu geçişleri, mimikleri çok iyi.

*****

Aslında sadece Bts değil kpop gruplarının olayı bu popüler olan gruplar yetenekleriyle değil bir şekilde dikkat çekmeyi başardıkları için popüler oluyorlar iKON’un olayı çok farklı grubu tanımayanlar bilmiyor olabilir ama sektördeki çoğu gruptan çok daha yetenekliler zaten grup 2 tane survival dan sonra çıkış yaptı bazı üyeleri 3 çıkışlarında da çok büyük başarılar elde edip oldukça dikkat çekmişlerdi ama YG Japonya’ya sürgün etti neredeyse 2 yıl boyunca Kore’de hiç aktif olmadılar haliyle fanlar bu duruma kızdı ve fanlığı bıraktı Korelilerin Japonlara karşı nasıl olduklarını biliyorsun 2018 iKON için çok güzel bir yıldı ama sonrasında yaşanan olaylar yüzünden her şey eskiye… Read more »

FENTY

JK sesi pop için biçilmiş kaftan ışıltılı kulağa hoş gelen dolgun ve çekici bir sesi var başka türlerdede yeterli olan bir ses ama diğer grupların ana vokal pozisonlarına bakıp sıralama yaparsan ses kullanışı nota ve oktav genişligi ve oktavlar arası geçiş olarak ilk 5 e bile giremez kadın erkek ana vokallerde ilk 10 da bile yer alamaz çünkü bu sektör ne ana vokaller gördü.Jimin desen sesi ana hiç hitap etmiyor fazla tiz çızırtılı rahatsız edici gelmiştir hep TAE farkı bir sesi var ama solo olarak dinlemek yorucu olabilir Jin bence sonradan vokal oldugu doğuştan yetenekli olmadıgı çok belli olan biri.Rap… Read more »

blinkı

Yorumları doğru bulmadım samsung çalışanının hissettiklerini gayet iyi anlıyabiliyorum.btse helali hoş olsun parası hiç derdim değil ama samsung çalışanına hak verebiliyorum. Benim babam madenciydi benim babam kelle koltukta yer altına giriyordu her gün kaç kez ölümden döndü vücudunda kaç tane iz var taş kesiği…beline odun bağlayarak dik yere odun çeke çeke para kazanıyordu. Dedem madende patlama yüzünden öldü ekmek parası için 18 yaşında annem babasız kaldı en küçük dayım 7 yaşındaydı Ne yani benim babamın dedemin. Hatta diğer madenci olan diğer dedelerim yer altında çalışmaktan madenci hastalığı denilen koah hastası oldular. Ne yani şimdi ünlülerin emeği ile canı burnunda çalışan… Read more »

Last edited 12 gün önce by blinkı
selim

Kesinlikle sana katılıyorum. Çok çalışmasına rağmen emeğinin tam karşılığını bile alamayan bir sürü insan var. Belli ki bunu yazan kişi de çok zor durumda ve o an bu duruma sinirlenmiş, ben de önceden düşünmüştüm Samsung taki mühendisler veya çalışanlar bir ürün için gerçekten çok çalışıyor . Reklam için Bts le anlaşıyorlar. Bts bir reklam filmi çekiyor ve hepsinden daha fazla kazanıyor. Kendinizi onların yerine koyunca hak vermekçok normal. Yorumlar bu konuda gerçekten beni de çok şaşırttı.

blinkı

Valla ben madenci şehrinde zonguldakta büyüdüm btsin şirkette sabah aksam pratik yaptılar dedikleri yaştaki çocukların kaçak olarak madende çalıştığını gördüm idollerin stajyerlik döneminden daha kötü düzeyde çocukluk geçiren daha ağır şartlarda çalışan çocuklar var ama işin sonunda milyonlar kazanmıyorlar ünlüler götünü yırtıyorsa normal halk da götünü yırtıyor nasıl normal insanı eziklersin sen ya şok oldum yorumlarda kıskanmış diye küçümsemişler kıskanır tabii. Neden kıskanmasın götünü de yırtsa alamayacağı evleri alıyor insanlar bir reklam parasıyla. Direkt telefonu yapan insandan daha fazla kazanıyorlar neden gücüne gitmesin fabrikasında çalışan insanlar 12 saat çalısıp asgeri ücret alıyor kıskanması bile sorun işten atılması gereken insanlar. Sanki… Read more »

Romancejenniecomeback

adam bi yerde haklı ama emek vermiyorlarda değil baya veriyorlar özellikle psikolojik olarak dünyaca popülerite her adımınızın izlenmesi özel hayat filan onlarında zorlukları var şöyle bir seyde var büyük şirkette çıkamıyorsan flop kalma ihtimalinde var bi nevi kendini riske atıyorsun btste pek bilindik şirketten çıkmamıs abicim yani ne desem bilemedim bende hala kariyerim hakkında ne yönde ilerlemek istedigimi seçemedim burda kpopla stres atıyorum iste adamıda anlamak lazım yıllardır çalısıp elde avucta bir sey olmaması koyar böyle hayatlara özenip sitem etmeside normal

Aeri

 ‘Sadece şans eseri popüler oldular.’
Bunu demek BTS hiç çalışmadan yatarak oldukları konuma ulaştılar demektir çok yanlış bir düşünce. Çok fazla miktarlar da paralar kazanıyorlar evet ama bu sektör böyle işte başarılı olursan paraya para demiyorsun

Last edited 13 gün önce by Aeri
Milkshake :):

Günümüz dünyasının belki de en büyük problemi gelir adaletsizliği.
Bi temizlik görevlisi ya da ne bileyim fabrika işçisi de canını dişine takıp çalışır ama eline geçen sadece asgari ücrettir. Ölsünler mi onlar üniversiteye gitmediler/gidemediler diye.
Riskli meslek grupları daima daha fazla kazandırır.
Tv/müzik/eğlence vs. sektörler kapitalizmin zirvesi olunca dönen para da parmak hesabıyla yapılamayacak kadar büyük oluyor.
Adam isyanında hem haklı hem de haksız.

*****

BTS muhtemelen senden yüz bin kat daha fazla çaba sarf etti.

İnsanların verdiği emeğin küçümsenmesinden nefret ediyorum herkes hedefine göre çalışır

KINGEXO ama fandomsuz

tiktoker ve youtuberların doktorlarda daha çok kazandığı bir dünyada yaşıyoruz o yüzden pek garipsenecek bir durum değil

Suna

Bence konu BTS olmamalı ama adam haklı. Sırf güzel olduğu için kıyafet giyerek milyonların kazandığı dünyada didinerek 3-5 kuruş kazanmaya çalışmak benim de zoruma gidiyor. Adaletsiz dünya ne yaparsın

wizard

yabancı yoruma katılıyorum,, özellikle kpop gibi rekabetin son derece yüksek olduğu her yıl 10larca grubun çıkış yaptığı bir sektörde küçük bir şirketten çıkış yapıp buraya gelmek kolay bir şey değil sırf şanslı oldukları için de gelmediler bts sektördeki en çalışkan gruplardan biri her yıl mutlaka birden fazla geri dönüş yaptılar hayranlarıyla en iyi iletişimleri olan gruplardan biri bu yüzden army bts’e çok sadık ve desteğini sonuna kadar veriyor çünkü aradaki bağı çok güçlü üzgünüm samsung çalışanıysan demek ki sen sana güvence veren risksiz bir kariyer seçmişsin ve bu yüzden de garanti ortalama bir ücret alıyorsun neo-liberal kapitalizm böyle işte

Ufacıkbirblink

Army-Bts ilişkisini birinin böyle görmesi çok mutlu etti

Jangjangmenpongpong

Açıkçası bu dünyanın düzeni böyle, yani bazı insanlar hayatlarının sonuna kadar tüm güçleriyle çalışmak zorunda bazıları ise buna daha kolay ulaşıyor bu belki seçtikleri alanla ilgili ya da ailelerinden gelen fırsatlarla. Ancak kpop sektörü gerçek bir mücadele. Ve gerçekten de bts için söylenebilecek en uzak şey ‘sadece şans eseri popüler oldular’ bu çok ağır bir itham. Ne kadar çok çalıştıklarına ve o bahsedilen şans ile kolayca yükselebilecekleri bir şirkette çıkış yapmadıklarına herkes şahit. Onların açısından da düşünürsek fiziksel ve psikolojik açıdan çok zor ve yorucu. Bazı şeyleri göze alsan da çok sevsen de yaşarken ağır gelmeye devam edebiliyor.

ıwashere

Adamın demeye çalıştığını ve öfkesini çok iyi anlıyorum. Sadece yaşayacak kadar para almak için onlarca sene emek veriyoruz. Kıyaslama yapmak istemiyorum ama verilen emek bir madencinin vs verdiği emekle bir değil kazanılan para da öyle. Sadece BTS değil bir şekilde ünlü olmuş ve deli paralar kazanan herkes bu kategorinin içinde. Eminim herkes bir şekilde emek veriyordur ama verilen emeğin ölçütü ve ölçüte göre alınanlar adil değil. Olay sadece risk almakla da ilgili değil. Her risk alan istediği yere gelemiyor. Evet ünlülerin de zor hayatları oldu evet vs. Küçücük bir odada birlikte kalıp saatlerce pratik yapıyorlar vsvs evet. Ama öte yandan… Read more »

moonchild

insanlar bazen oyunculara şarkıcılara aşırı yükleniyorlar. evet o paralar fazla ama bunu isteyen sürekli talep edip bitiren de biziz dizinin yeni bölümü, yeni cb, yeni maçlar vs.

Ben

Gelir eşitsizliği absürd olduğunu kabul etmek lazım. Bts gibi yıllarca çabaladınız ve sonunda mesleğinizde çok yüksek bir noktaya geldiniz diyelim. Harika bir doktor, mühendis, avukat olsanız da asla ünlüler kadar para kazanılmıyor. Ve hani fark 3-5 kat değil milyon dolarlar kazanıyorlar. O doktor ve mühendiste aşırı çalıştı, risk aldı… bana hep garip gelmiştir

noimkwonjiyong

gerçekten ne kadar linç yersem yiyeyim umrumda değil güzelce sanat yapan sanatçılara hiç lafım yok ama grupta asla şarkı söyleyemeyen sadece yüzü ve dansıyla olan insanların hakkı olandan fazla para kazanması çok saçma. isim bile verebilirim hiç umrumda değil linç etmeniz. wonyoung, shuhua, tzuyu, momo, irene, daniel, treasureın birkaç üyesi vs bunlar özellikle dikkatimi çeken kişiler

Kpop

Momo yu hariç tutabiliriz kızın ana görevi dans ve çok iyi bir dansçı , Güney Kore de idol grubu oluştururken genelde esas amaç her tür fanı çekebilmek, mümkünse farklı dış görünüşte kişiler seçmek ve hem dans hem vokal hem rap olduğu için ve herkes üçündede iyi ve yetenekli olamadığı için dansçı ,ana dansçı, lider vokal ,ana vokal ,rapçi, visual, grubun yüzü gibi görevleri alacak kişileri seçiyorlar. Ve hatta grupta ki kişinin yansıtacağı imaja da şirket karsr veriyor, diyor ki mesela sen seksi üyesin, sen gizemli sessiz üyesin, sen neşeli komik olan üyesin, varyete de yetenekli olan kişileri bile gruba alıyorlar… Read more »

selim

Hangi Treasure üyelerinden bahsediyorsun? Merak ettim.

Heyuu

Momo ve Tzuyu’nun sahne havaları çok dikkat çekici bence idol havaları var. Sana’nın sesi Tzuyu’dan daha yetersiz. Irene’e kesinlikle katılıyor ve üstüne Yeri ekliyorum. Underrated ve overrated çok grup ve kişi var ne yazık ki.

Aswium, minhoamaskzüyesiolan

Param olsa ben de alırdım keşke olsa ah zengin bir aile de doğmak vardı…

Şahsi görüşüm !!

Aklıma şeyma subaşı ve storyleri geldi :/

Got Lalesi

Ay idollerin kazandigi paralar bazen cidden gereksiz geliyor ama en azindan calisiyor cabaliyorlar bombos seyler yapip para kazananlar da var en azindan ondan degiller. Ayrica su an dunyada bazi seyleri degistirmek imkansiz bu yuzden artik uni okumak daha cok calismak degil, yaratici olmak ve kafani kullanmak artik daha iyi bi cozum gibi geliyo bana

muffin

[+175] Başarı hiçbir zaman çalışkanlıkla ilgili değildi zaten, risk alacak cesarete sahip olmak (stabil olmayan bir kariyer seçen şarkıcılar gibi) ve çok şanslı olmak gerek
haklısın yabancı yorum fakat bazı insanlar da o riski alamayacak kadar zor durumda burada o adamı kesinlikle desteklemiyorum zaten bri armyim fakat bunu söylemem gerek

minnam jelibon

Hakkıyla kazanana hiçbir sözümüz olamaz. Eleştireceksen yattığı yerden para kazananları eleştir. İki göt sallayıp milyonları alan Tiktokerlar var.

Kpop

kısaca bu yüzden bazıları Komunizm i istiyor, her şey devlet elinde ve gelir eşit olarak paylaştırılıyor, dışa kapalı toplum ve serbest piyasa ekonomisi , borsa yok, özel şirket yok, herkesin maaşı sabit, fatura ödemek yok vs.

BRAIN

O yüzden Küba millet mutlu salsa derdinde

yorum

Bu da doğru değil bence ya herkes aynı maaşı alacaksa kimse harcamak istediğinden fazla emek harcamaz bir işe.

Fantomyself

İş hayatına atılmış bir yetişkin olarak Samsung çalışanının hislerini anlayabiliyorum.Lakin kendini ifade ediş biçimi ve öfkesini püskürttüğü kişiler yanlış maalesef.Hayatı boyunca kendinden fedakarlıklar vererek başka insanların sakız parası sayılabilecek bir miktar için çalışmak,saygı görmemek insanın onurunu ve öz saygısını yaralar.Hele de bir yetişkinseniz.Etrafımda sürekli bir şeyler için çabalayıp hayatını tüketen fakat istediklerine ulaşamayan o kadar çok çaresiz insan var ki.Onları anlayabiliyorum tabii kendimi de.Evet belki Samsung çalışanının tepki göstermesi gereken kişi BTS olmamalı.Fakat burada,insanların başkalarının emeklerini aşağılamasını anlayamacağım.Samsung çalışanının Bts’e yaptığını çoğu kişi de çalışana yapmış.Yani emeklerini küçümsemiş.Özellikle başkalarının başarılarıyla diğer insanların emeklerini eleştiren insanlar bana oldukça komik geliyor.Türkiye’de çocukluğundan… Read more »

yorum

Herhalde bir tek samsung çalışanını kısmen haklı bulan benim,bence koreliler çok taraflı davranıyor.Yetenek büyütülürken akademik başarı ve ders çalışmak “herkesin yapabileceği,önemsiz” şeyler olarak lanse ediliyor ve yetenekli insanların sevdikleri işi yaparak küçüklüklerinden beri tonla para kazanması birinin eşek gibi ders çalışarak daha rahat ve risksiz bir gelecek istediği için iyi olduğu başka şeyleri bırakması “cesaretsizlik” gibi lanse ediliyor ama ben asla böyle olduğunu düşünmüyorum.Bence dünyadaki çok uçuk zenginlikteki insanların başarısının %30u çalışmaksa %70i şans,aile,yetiştiriliş tarzı ve yine etrafımızdaki insanların çok büyük etkisi olan ufuk.Ben küçüklüğümden beri baleye gittim ve gayet iyiydim ama birkaç yıl önce bıraktım.Çünkü benim için okulu bırakmak… Read more »

yorum

Yetenek her insanın elinde olan*

Legendsstan

Bu adamlar müziğini ve emeğini ortaya koyarak para kazanıyor.Geldikleri bu konuma oturarak gelmediler.Çalıştılar ve paralarını da güzel yerlere harcıyorlar.

Kpop

Güney Kore de neredeyse her gün bir yeni idol grubu çıkıyor, aralarında başarılı olarak çıkmak çok zor. Önce stajer oluyorsun sonra zar zor bi gruba giriyorsun sonra o grupla çıkış yapıp zar zor başarılı oluyorsun. BTS i takip ettiğimden ne büyük zorluklar yaşadıklarını biliyorum. Ekonomik durumu kötü ve borç içerisinde bi şirketten geldiler ve I NEED U dönemi eğer I NEED U başarılı olmasaydı BIGHIT iflasını açıklayacaktı ve mecburen BTS bitecekti. şirketin parası olmaıdğı için kliplerde yönetmenin arabası kullanıldı, stilistler kendi paralarıyla çocuklara kıyafet aldı ve stüdyo olarak bir bodrum katı kullandılar. Şşirket çocuklara zar zor prgoramlar ayarlaıyordu, çıktıkları programlardanda… Read more »

Aycik

Yani ünlülerin (oyuncu, şarkıcı, blogger vs) çok para kazanmasına karşıyım. Ama bu konuda sadece btsi hedef alıp yakınmak 😐 bende onlar kadar para kazanmayı isterdim ama işte hayat. Onlar bu konuda daha şanslı. Birde şans eseri tanınmadılar. Bunu tanınırlığu eşde wtmek için çok çalıştılar. Sınavlara vs girmediler ama bu onların aldığı bir riskti. Şu anki konumlarına bakınca aldıkları riske değer gibi geliyor.

Kpop

Unutmadan yazayım Kim Namjoon Güney Kore de ki üniversite giriş sınavında yanlış hatırlamıyorum 100 de 1 lik dilime giren, iq su yüksek, zeki ve çalışkan biri ve Kim Seokjin Konkuk Üniversitesine giren ( idol olmadan önce, şirkete girmeden önce, yani torpilsiz normal halktan bir vatandaşken) ve mezun olan biri. Park Jimin Busan da iyi bir derece ile BUSAN GÜZEL SANATLAR lisesine giden ve okulda derslerindeki başarıyla, özellikle matematik başarısıyla tanınan bir öğrenci ( o da normal sıradan bir vatandaşken, torpilsiz) , Seul e geldiğinde çoğu idolün gittiği, idollerin çalışma programına yardım eden sanat lisesine gitti . bu arada hepsi Üniversite… Read more »

Last edited 13 gün önce by Kpop
Heyuu

Namjoon uni. sınavında %1’lik kesime dahil olduğu halde gitmemiş. Jimin keza çok başarılı bir öğrenciymiş. Jin desen öyle. Söze gerek yok…

Last edited 12 gün önce by Heyuu
Notoday

Madem paradan yakınıyor o zaman samsungda çalışıyorsa eğer sıkıyorsa bizzat çalıştığı şirketin başkanına laf etsin böyle en büyük kaçakçı o be skandalı çıkmadı mı lee jae yongun burda siniri belirli bir gruba atmak yanlış bari sitem ediyorsa mantıklı etsin o zaman hak verirler

Vivi

Çalışana bende bir katılıyorum bir katılmıyorum ama herkes çabalıyor çabalamadan bir yere varılmaz zaten. Şöyle düşünürsek ünlülerin diğer en iyi (doktor, avukat, hakim vb) mesleklerden daha fazla para aldıkları aşikâr 🤷🏻‍♀️

Last edited 12 gün önce by Vivi
Var Bir Hayalimiz

Okumak kadar büyük bir hata yok bu devirde. Yeteneğin varsa sanat yoksa ticaret para kazandırıyor. Başka türlü okuldu yok işe yerleştin derken geçinecek parayı kazanana kadar sürünüyorsun.

linç squad

valla kazanıyorlar, harcıyorlar işte ne güzel benim de param olsa ben de harcarım

mariposa

bts hem yetenekli hem çalışkan bir grup yoktan buralara gelmiş bir grup bunu söyleyebileceği son grup olabilir

Justarmy

Sadece şans üzere mi popüler oldular?Zaten koreliler bts’e karşı nasıl desem uzaktılar. Grammy haberine neler neler yazmıştı. Bts’in önünde ki en büyük engel Kore. Bts onca rekor kırarken bts’e burun kıvırdılar. Burun ucuyla tebrik ettiler. Hatta korezin’de “bts’in k-medya ile ilişkisini mi kesti” diye haber çıkmıştı. Sadece bts’e de değil. Bp’e de yapmışlardı. Gurur kasacaklarına kötülüyorlar😑😑

Last edited 13 gün önce by Justarmy
moonchild

bizde böyle sanatçılar olsun isterdim adamlara bak…

Justarmy

Keşke keşke.. bizimkiler anca yaşamadıkları aşk hakkında şarkı yapsınlar

moonchild

bizdeki sıkıntı yetenekten çok magazine malzeme vereni üste çıkarmları. şarkı sözlerine girmek bile istemiyorum.

Justarmy

Çok nadir “sanatçı” diyebileceğimiz insanlar var sektörümüzde.

moonchild

biz hala Mangayı konuşuyoruz mesela

Istegeldimburdayim

Nasıl birinci olamadık ahjajsk

Ufacıkbirblink

Cidden Exo,Bp ve BTS Kore de burun kıvrılan gruplar. Şöyle kişiler olsun istiyoruz biz bunlar desteklemiyor birde böyle saçmalıyorlar. Geçen Chanyeol haberinde de KBS’in yaptığı saçma şeyleri yazmıştık mesela. Nedense özellikle bu üç grup en ufak şeyde kötü lanse ediliyor ya da başarıları ufak bir şey gibi tebrik ediliyor

FENDY

Korenin Bts ve Blackpink sevgisi o kadar zoraki ki sadece uluslararası bu derece ünlü oldukları için seviyorlar yoksa kişisel olarak hiç sevmiyorlar JK sadece korona zamanı restoranta gitti diye naaşını alsınlar diye online imza kampanyası başlatmış insanlar jenni izin alsa bile 7 kişi bir yere gitti diye şikayet etmiş bir ülke iki grubunda düşmesine en çok bunlar sevinir

Flower

Bence kıskanıyorlar gruplar globalde çok daha popüler olunca korelilere ihtiyaçları kalmıyor çünkü

Ufacıkbirblink

Oha mantıklı

Ufacıkbirblink

Komik. Neredeyse herkes çok çalışıyor. Ama sanki üyeler yatıyormuş gibi davranmış. O çocuklar run’a kadar tanınmıyordu. Kaçımız aşırı biliyorduk? Çocuklar daha yakın zamanda 18 saat çalışıyoruz dediler. Run BTS ve dergi çekimleri var. Reklamlar var. Butter için sahneler var. Mesela kook hayranlara iyi görünmek için-sanki ihtiyacı var- 4 gün Su diyeti yapmış. Daha da var ama en basiti 2000 bilmem kaçtan beri kurulan bir şirket olmasına rağmen bighit BTS sayesinde büyüdü. Ve o çocuklar üniversite bitirdi. En azından geçen yıl Tae ve Jimin. Okumak her şey de değil. Ama kook stajerlik eğitimi alırken veya çıkışta bir de ders çalışıyordu ona… Read more »

Ufacıkbirblink

Yine de onların da stajerlikleri var. Bilmem kaç saat bir çok kategoride çalışıyorlar. Bunun üstüne stres var çıkış için. Çıkış yaptın diyelim fan toplamak var. Yine pratikler var. İlgi üzerine geldi diyelim daha iyisi beklencek,reklamlar dergiler artacak,pratik süren bile artacak istemsizce. Özel hayatına sadece çok az saatler kalacak. Özel hayatın da sevgili, sigara ya da başka cins arkadaşlığı yüzünden linç yeme ihtimalin olacak bir de gizlenmek için uğraşacsksın. Fanlar için sevmeSen bile yapmak zorunda kalacağını şeyler olacak. Herkes çalışıyor. Sadece seçtiğin cesaret seviyene göre kazanacaksın- kaybedeceksin. Ki okul okumadiklari için idoller sektörden çıkınca para ihtiyaçlarını bizim gibi karşılayacak

Ufacıkbirblink

(bu da başkasına verdiğim cevap, kalsın burada)Aslında evet herkes çalışıyor. Ama bu hayatta netizeninde dediği gibi cesaret ve cesaretine karşılık şans var. Vokal kısmında sana katılmıyorum. Jungkook çok iyi bir vokal. Rock veya pop yapabilen biri. Canlı olarakta harika. Yüksek notaları da genel olarak iyi. Ayrıca rap yapabilen biri. Lider dansçı. Hani şu sektörde ACE lakabını dibine kadar hak eden kişilerden. Suga rap konusunda gerçekten iyi. Yakışıklılık göreceli bir kavram bir şey diyemem. Ama mesela çocuklar yönetmenlik, prodüktörlük, söz yazarlığı veya besteciliğo yapıyor. Üniversite de bitirdiler yani geçen yıl baz alınsa Tae ve Jimin mesela. Ki örnek öğrenciler arasındaydılar. Dediğim… Read more »

yorummer

yorumunu okumadım ama 18 saat nasıl çalışabilirler ufak atta civcivler yesin. Gün 24 saat ya. İmkansız abi işemiyorlar mı bu çocuklar duş falan da mı almıyor yemek de mi yemiyor ağızlarından salyalar aka aka dans mı ediyorlar. dövmeleri hangi ara yaptırdı Jk 😂 Kai mesela söylemişti günde 10-12 saat dans pratiği yapıyormuş maksimumu buymuş idoller arasında. 13 saat çalışan modelin vefat etmişliği var abi 18 ne ya. Bu dönüş zamanları anca anca olabilir çok zorlama bir iddia. Bts küçük şirket tarafından zorlanan ölesiye çalıştırılan bir grup değil abi niye hala on sene öncesinde takılıyorsunuz. Dönüş programları ağır olabiliyor ama siz… Read more »

Ufacıkbirblink

Birincisi attığım bir şey değil,belki de kesin değil ama benim hatırladığım çocukların butter için bir aya yakın ortalam günlük 18 saat çalıştıkları. Çünkü bunu kendileri demişlerdi diye hatırlıyorum. Ha zaten devamında demişsin. Comeback zamanı diye. Biz hani daha yeni şarkı aldık ya,ondan olabilir mi? Dün ne güzel iyi iletişim kurmuştuk üzüldüm açıkçası yine kendini yanlış anlaşılmaya itmene. Tabii ki normal değil. Bunu anlatıyorum zaten. Cb zamanı dinlenme süren azdır bu belli. Ne kadar büyük bir grup olsanda. Dünde bir şeyleri bilmeden atladığin için yanlış anlaşılmıştın. Her neyse bilemediğin için olduğunu düşünüp uzatmıyorum. Çocuklar bunu butter zamanı için olduğunu söyledi,O dövme… Read more »

Last edited 13 gün önce by Ufacıkbirblink
yorummer

ben hatırlamam ki kimle ne konuşmuşuz.. kullanıcı adlarına dikkat etmiyorum hem böylece önyargı gütmemiş oluyorum kimseye kişisel tartışma yapmıyorum ama istesem de zaten aklımda tutamam sanırım. ama 1 ay boyunca 18 saat çalışıyoruz demek imkansıza yakın benim ‘comeback’ten kastım işte şarkılarını çıkarıp gösteri sergiledikleri zaman, öncesindeki çalışma zamanı değil. cidden uzun süreleri buluyor sahne gösterileri, hazırlıkları özellikle kore show programları katıdır bu konuda. Sabah 5’te başlanır çalışılmaya ama Bts ona dahi katılmıyor ki. hastanede nöbet tutan tanıdığın varsa bilirsin 24 çalışırlar nöbete kalırlar 3 günde iki 24 tutan çalışanı yerinden kımıldatamazsın. 1 ay 18 saat tempoyla çalışmak insanlık dışı. Ki… Read more »

Ufacıkbirblink1

Bak dediğim gibi sadece gördüm. Bir insanın uzun süreli böyle olması evet normal değil. Ama alıştıktan sonra imkansız da değil. Zaten min8 saat. İki saat eksik uyuyorlar yaklaşık. Belki bir ay değildir bir haftadır ya da iki. Canlı yayını izlemedim ya da basın toplantısını. Bu yüzden internette gördüğüm kadarı ile biliyorum. Belki 18 değil ama 15,13,17 kaç bilemem. Zaten yazanlarda ortalama olarak demişler hep demi? Bu demek değil ki bir ay boyunca hiç dinlenmediler ya da hiç tatil günleri olmadı. Olmuştur. Ama dansı, kaydı bile uzun süren işler. Belki üç hafta sürdü ama Total bri ay dediler. Bilemeyiz. Yani mesela… Read more »

Ufacıkbirblink1

Yorum sınırım doldu bu yüzden tartışmayalım. Ben seni anladım, haklısın da. Kendimi de ifade etmeye çalıştım. Tartışma olmasın boşuna

NİNE

Bts’i takip etmiyorum ama haklarını yemeyelim buraya kadar yatarak gelmediler. Üniversiteye gitmemelerine ragmen daha cocuk denecek yaşlardan itibaren çok ağır şartlarda çalışmaya başladılar. Yıllarca dans etmeyi şarkı söylemeyi rap yapmayı v.s. öğrenmek için gecelerini gündüzlerine kattılar ve bunu oldukça belirsiz bir gelecek için yaptilar. Sadece Bts değil tüm idol grupları böyle. Bts’in tek farkı şanslı bir şekilde başarıyı yakalamış olmaları. Bu yüzden Samsung çalışanınin kendisiyle kıyaslama yapması çok saçma belki gelir adaletsizliğine, kapitalizme isyan edebilir ama hedef göstereceği kişi Bts değil.

Bunny

Mk bangtani salin da artik yeter

biri

netizenler gerçekten çok can sıkicilar
iu’nun ev alma haberini okursanız orada çok fazla laf ediyorlar kadina ama bts’e hak ettiler diyorlar inanılmaz bir kadın düşmanlığına sahipler
bu arada benim sikintim bts ile değil sadece farklı olan muamele çok can sıkıcı
ünlülerin bu kadar kazandığı sanki yeni bir şeymiş gibi davranmalari çok saçma

Last edited 12 gün önce by biri
Ezgi

Yani hiç bir zaman onlar kadar zengin olamayacağım için bu konuda yorum yapmayacağım

Rsm

Maaşlarımızın eşit olmaması BTS’in ya da herhangi bir ünlünün suçu değil diye düşünüyorum. Gelir eşitsizlikleri var çünkü sistem böyle. Büyük resimvari bir yorum oldu ama bunu kabul etmek gerek. Ünlülerin lüks içinde yaşaması insanların zoruna gidebilir bu anlaşılabilir bir durum ama bu hayat şartlarının sorumlusu ünlüler değil.

wwdilo

kardeşim sence bunun suçlusu bts mi kapitalist sistem mi uyanmaya başlamış ama daha yolu var…