Çin Komünist Partisi'nin propagandasını destekleyen Çinli idollere olan öfke gittikçe artıyorÇin Komünist Partisi'nin propagandasını destekleyen Çinli idollere olan öfke gittikçe artıyor

HABER: Çin ‘6.25 Kuzey Kore’nin işgaliydi’ iddialarını artırıyor, idoller destekliyor.. Kore hükümeti sessiz

KAYNAK: Money Today via Daum

1. [+3,624, -43] K-Pop gruplarındaki tüm Çinli üyeler gruplarından atılmalı. Tek yaptıkları K-Pop’ı lekeleyip herkese ihanet etmek. Komünizm için muhafızlık yapıyorlar~ SM ve JYP bu konuda liderlik etmeli ki eğlence şirketleri artık Çinli stajyer almasın~!!!

2. [+2,851, -22] Kuzey’in yüzlerce jeti ve tankı vardı, Güney Kore’de bir tane bile yoktu, lütfen açıklar mısınız Güney nasıl Kuzey’i işgal etti. Buna inanacak kadar aptal mısınız?

3. [+1,070, -27] Savaşın Kuzey ya da Güney işgali olduğunu bilmeyen bir sürü kişi olmasına inanamıyorum, tarih eğitimini teşvik etmeli ve yanlışları eleştirmeliyiz

4. [+1,063, -39] Çin yüzünden iki Kore birleşemedi ve BTS bu yüzden askere gitmek zorunda…

5. [+1,081, -344] Çinli idolleri destekleyenler bizim hükümetimizden daha kötüdür

6. [+18, -1] Ülkemizin bunu yalanlaması gerekmiyor mu? Amerika’nın yalanlamasına izin vermek yerine? Kuzey’in Güney’i işgal ettiği bir gerçek.. Çin nasıl Güney’in Kuzey’i işgal ettiğini iddia edebilir? Bizim jet ya da tankımız yoktu ve askerlerimiz Nakdonggang nehrine kadar geriye gitmişti.. daha ne denebilir? Söyledikleri hiçbir şey 6.25 savaşında Kuzey’in Güney’i işgal ettiği gerçeğini değiştirmez..

7. [+14, -1] Tüm Çinli idolleri atın, Kuzey Kore’de idol olmalarını söyleyin. Hepsi komünist parti üyesi.

8. [+13, -0] Çin’in iddialarını destekleyen ünlüler Güney Kore’de değil Kuzey Kore’de idol olmalı

9. [+7, -1] 6.25 savaşından sağ kalanlar hala yaşıyorken Çin nasıl böyle yüzsüzce davranır? Yeterince zaman geçtikten sonra Çin savaşta ölen askerleri için ödeme istemeye başlar

10. [+4, -0] Tarihi saptırmayı seçen Çinli idoller bu ülkeden atılmalı

11. [+4, -0] EXO, Cosmic Girls, f(x), lütfen Çin’e gidip orada para kazanın. f(x) zaten dağıldı, Victoria’nın ülkeye girmesini engelleyin, EXO ve Cosmic Girls de bunu yapan üyelerini atsın. Bizim için bir sürü insan can vermişken böyle bir şey olması beni utandırıyor. Çinliler ülkemizi işgal etti ve ezip geçti, şimdi burada para kazanırken kendilerine kahraman diyorlar. Onları ülkelerine gönderin. Bizim teknolojimizi çalıp bize ihanet etmeleriyle biliniyorlar zaten. Para için atalarımızın emeklerini lekelemeyin.

12. [+3, -0] Hükümet kimin tarafında? Bu idolleri hemen atın.

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+292] EXO-L’ler niye Lay için uğraşıyor anlamıyorum. OT9 hayranları ne zaman “EXO-L’ler Lay’i yeterince umursamıyor” diye şikayet etse midem bulanıyor. Lay artık EXO’nun bir parçası değil, ayrıca böyle davranmaya devam edecekse üyelerin ondan hiç bahsetmemesini tercih ederim

Kaynak: Netizenbuzz

Abone Ol
Bildir
guest
154 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Jean-Baptiste

Şimdi linç yiyeceğim ama Exoller niye Lay konusunda bu kadar ısrarcı anlamıyorum. Lay gerçekten Exo’dan ayrı bi dünyada yaşıyor böyle bi grup üyesi olur mu Allah aşkına? Exo artık tüm albümleri, şarkıları, promosyonları lay olmadan yapıyor. Lay de solo takılıyor zaten.

Jennienin_enayisi

Askimmmm bir sonrakine bir şeyler hakkında öğren de konuş tamam mı

Lil

Gerçek enayi işte bu @jennienin_enayisi hahaha xlamdlsöxlsö

Jennienin_enayisi

Ya ne diyosun?

Juyeon

Exo fanıyım ama ne yazık ki haklı yorum

Jennienin_enayisi

Yani exo fanı değilsin sadece solo stansin💞

Juyeon

Hayır solo stan değilim ama Lay artık grupla promosyon yapmayacaksa neden gruba dahil ki? Önceden Lay de Exo diyordum ama şimdi gözümüzün açılması lazım

PETEPET

Eğer EXO fanıysan neden Lay’in desteklemek ZORUNDA olduğunu bilirdin. Çin hükümeti ne kadar baskıcı bir hükümet herkes biliyor. Lay’in ailesi politikacı, adam Çin’in imparatoru, eğer Hong Kong’a destek verirse başına neler gelir hiç düşündün mü? Lay buna mecbur. Ayrıca bu olaylar yüzünden EXO’ya dönemiyor. Ne yapsın çocuk? Oturup hayata mı küssün? O da bir yerden hayallerine tutunmaya çalışıyor. EXO ile promosyon yapmadığı için üyelerini sevmediğini mi gösterir bu? Üstelik Exo-l olduğunu söylüyorsun, neden Lay’in durumu hakkında bilgi sahibi olmayı düşünmedin? Her idolle aynı koşullara sahip değil. Bu iş Lay’i aşıyor. Herkes burada kolayca konuşuyor ama hanginiz Çinli olsanız ve bu… Read more »

juyeon

abi lay i zaten destekliyorum gelemiyor buna da okeyim. Solo şekilde zaten çok başarılı ki inşallah daha da başarılı olur. Dediğim şey o artık bir exo üyesi değil bence. Mecbur ya da değil sonuç olarak artık hiçbir promosyona dahil değil

JenBellaShakespare

Ot8 stan arkadaşım şimdi git bunu günlüğüne yaz olur mu. Lay EXO ÜYESİDİR. CHEN EXO ÜYESİDİR. JUNMYEON EXO ÜYESİDİR. XUİMİN EXO ÜYESİDİR. CHANYEOL EXO ÜYESİDİR. BAEKHYUN EXO ÜYESİDİR. KYUNGSOO EXO ÜYESİDİR. JONGİN EXO ÜYESİDİRSEHUN EXO ÜYESİDİR VE EXO DOKUZ KİŞİ. Bunu sindirmek için gidip bir soda falan içebilirsiniz.

juyeon

evet kağıt üzerinde böyledir haklısın

...

Bir üyenin de gruptan ayrılmasını yediremiyorlar kendilerine. Sadece antlaşma gereği grupta gözüken bir üyenin Exo için her şeyi yaptığını iddia edip milletin ağzını kapatmaya çalışıyorlar. Ama gerçek kapı gibi ortada 3 geri dönüştür grupta yok.

Jennienin_enayisi

3 üye ayrıldı kabul ettik onlar umurumuzda bile değil (exo anlamında) exodan bir üye ayrılsa mı yediremeyecekmişiz thats clown shit🤡

Meanuka

Harbi ya ben kpopla tanıştığımdan beri lay i exo yla birlikte hiç görmedim

JenBellaShakespare

Çok geç tanışmışsın o zaman ne diyelim?

Exovelvet

Ayrılmadığı sürece grubun resmî bir üyesi destekleyen destekler desteklemeyen de desteklemez bu aslında üzerinde durmayı gerektirecek bir konu bile değil bence.bayadır exolim ve Lay’i exoda aktif olarak gördüğüm süre daha fazla o yüzden ben grubun bir üyesi olarak görüyorum solo olarak takılsa bile exonun Çin’de başarılı olmasını sağlayan faktörlerden biri (ve bu devam eden bir şey)

Last edited 1 ay önce by Exovelvet
Burioos

Yıllardır Çin’deki kısıtlama yüzünden gelemediği söyleniyor ama bir Exo-L olarak artık bu durumun bahane olarak kullanılmasından bıktım. Lise 2’deyken Lay çin-kore arasında gidip gelirdi.5 yıl oldu hala devam ediyor ancak bu sefer gidiyor da gelmiyor… en son Lotto promosyonlarina vardı ve onunda hepsine katılmadı zaten.Yabancı üyeleriyle hep birlikte olan grupları çok kıskanıyorum.

Burioos

Lay kağıt üzerinde Exo’nun bir üyesi ama grubun aktif bir üyesi değil insanların bunu anlaması gerekiyor.Yixing hayatımda gördüğüm en azimli insanlardan birisi,gerçekten sevdiğim bir idol.Ama keşke solo promosyonlardan biraz vazgeçip fanları düşünse…

JenBellaShakespare

Fanları düşünse derken? 😀 Siz Lay’i iyice hain falan bellediniz sanırım ahfsdshfs Çocuk gelemiyor, ge-le-mi-yor. Gelmiyor değil gelemiyor.

Lil

Bu yeni nesil exoller bıraz enayi galiba growlu geçtim yeni dinlemiştim o zamanlar overdose zamanından beri biliyorum exoyu ve olanlar ortada değil mi yoksa siz mi anlamamakta ısrarcısınız.d hainse hain kardeşim hepsi artık bir bahane

JenBellaShakespare

yeni nesil exo-l olduğumu nereden çıkarttın ahfgsfghdshg Evet olanlar çok belli bak şimdi hemen sana açıklayayım Çinde Hallyu yasağı var bildiğiniz üzere ve Lay bu yasaktan en çok etkilenen idollerden bir tanesi. Lay’in cblere katılamamasının en büyük nedeni yakın bir akrabasının bir siyasetçi olması, sanırım dedesiydi, bu da demek oluyorki Layin ailesi isteselerde istemeselerde Çin hükümetini destekleyecekler. Buna ek olarak Çinin diktatör bir hükümetinin olduğunu hatırlatmak isterim, gerçekten Lay’in bu kadar sorun içinde koreye gitmesine izin vereceklerini mi düşünüyorsunuz? Hadi onu geçtim SM Lay’i geri getirmeye çalışmıyor ve bunun sebebi Lay’in EXO üyesi olmaması değil Çin piyasası çok büyük, çinli… Read more »

Last edited 1 ay önce by JenBellaShakespare
Oasis

Fanları düşünse mi bana gerçeği şöyle Lay’i düşünüp(!) Yaptığı programları albümleri röportajları okuyor musun? Çünkü özellikle 2020’de EXO’dan en çok bahseden üyeydi Baekhyun ve Kai’den daha ilgiliydi hatta eğer sen bunları bilip de böyle konuşuyorsan gerçek hain sensindir ha bilmeden konuşuyorsan da yine hain sensindir

Burioos

Kardeşim ben Yixing’e hain filan demedim.Neden şimdi hain ilan ediliyorum? Ayrıca Lay’in programlarını sıkıcı olmadığı sürece izliyorum.Anlamadiginiz şey şu;bu çocuğu Exo’yla promosyon yaparken tanıyan ve fanı olan bir sürü kişi var.Bu kişilerin onu yeniden Kore’de görmek istemesi çok normal.Evet sürekli gruptan ve Exo-L’den bahsediyor olabilir ama onlardan biri olarak yıllardır çürüyorum burada.Bu iş One direction’un bir araya geleceğiz diyip gelememesi gibi oldu….Siyasi nedenlerinden dolayı gelemiyor lafını artık duymak istemiyorum çünkü gerçekten bahane olarak geliyor.Çocugun Çin’de kurduğu bir düzeni var, şirketi, tanıdıkları ve Kore’ye gelirse etkilenecek manyak bir geliri var.Gelmek istememesi yada gelmemesini de normal buluyorum.Ama yine de keşke bir hafta… Read more »

SUNMI

Uzun bir süre Lay’in fandomındaydım. Gerçekten çok çalışıyor ve iyi bir insana benziyor. Fakat sosyal medyada yaptığı siyasi paylaşımlar yüzünden artık eskisi gibi bakamıyorum kendisine.

PETEPET

Lay keyfinden solo yapmıyor ki… Ailesi politikacı, o diğer idoller kadar rahat değil. Belli bir süre gel git yaptı ama son dönemlerde ilişkiler iyice bozuldu. Artık hiç gelemiyor. Çocuk Çin’de kaldığı için hayata mı küsmeli? Elbette o da yaşamına devam ediyor.

Gabe

Mübarek, Lotto promosyonlarından Çin’in Kpop pazarına boykotu başladı. Sen hangi dünyada yaşıyorsun? Lay’in solo kariyeri Çin’de olduğu için artık EXO promosyonlarına katılamıyor. Madem global fanlık yapıyorsunuz, gelişmelere yön veren ülkeler arası siyaseti de takip edin madem. Çin’e karşı haklarını savunduğunuz Kore Amerikayla restleştiğimiz için bize Ermeni soykırımı yaptınız diyor. Bu bize attıkları iftiranın karmasıdır.

Oasis

Lay ben EXO’yum EXO biz 9’uz dediğine göre size laf düşer mi? Resmi SM açıklaması tarih 20 şubat 2020: Üye ayrılığının acisini yaşamış hiçbir EXO üyesi, üye sayısında hiçbir değişiklik olmadan yola devam etmek istiyor dedi NOKTA lütfen bilmediğiniz şeyler hakkında konuşmayın Lay’de can atmıyor grup faaliyeti olmamasına, o da ister hem solo hem grup yapmayı ama olmuyor. sizin gibiler insanlar hakkında hiçbir şey bilmeden sürekli konuşuyor

BlueElf

Kominizim rejimi ile yönetilen bir ülkenin vatandaşı Lay özerk bölgelerden değil yani Çin vatandaşı hükümetin kısıtlamasına uymak zorunda aksi taktirde vatan haini ilan edilip sınır dışı edilebilir bu insanların aileleri bu ülkenin vatandaşı. Öyle demokratik ülkelerin vatandaşları gibi her istediklerini yapamıyorlar. Kore banı 2016dan beri Çin hükümetinde var. Evet Lay gibi idoller kendi ailelerinin ölüm tehditleri almasına göz yumup Kore’de promosyonlara katılabilirler çok olağan birşey bunlar. Sadece Kore’ye yardım yaptı diye faşistler tarafından ölüm tehditleri alıyor kendisi ve ailesi. Yani keyfi icin katılmıyor değil katılamıyor.

LooL

Ben bunu belirttiğimde linçlediler gayet ortada olan bir şey ama söyleyince hayranlar çok alınıyor, anlamıyorum

forexo

umarım kendi grubunuz başınıza gelir de anlarsınız exolleri arkadaşlar

SMstan

Lay i suclama çocuk EXO da promo göstermek icin deliriyor. Üyelere gercekten cok deger veriyor. Ve suan lay in çinden gelememesinin tek sebebi SM bunu artık anlayın ve lay hala EXO nu bir parçası

xxx

Bir şey sorcam Exo’nun geliri kaça bölünüyor? Bildiğim kadarıyla solo faaliyetlerden bir tek kendileri ve SM para kazanıyor diğerleri değil ama Exo gelirleri nasıl dağıtılıyor?

Minimoni

Empati yapmaya çalışırsanız gerçekten haklılar

pokpak

ama biz sadece kore tarafının yorumlarını okuyoruz belki çin tarafını da okusak onlar haklı gelecek. koreliler de şimdi çinden baya nefret ediyor tarih boyunca çin tarafından ezilmişler

Luna

E sen söyledin “tarih boyunca çin tarafından ezilmişler” koreliler işte bu yüzden haklılar

Hata

Sen zaten bir Türk olarak Korelilerin yanında Çin’le savaştın. Ayrıca Çin’in zulümleri hala devam ediyor, görüyoruz Uygur Türklerine yaptıklarını

Mira

Tarih boyunca Çin’in haklı olduğu bir iki olay anca vardır.

Belki

Bizim ülkemizdeki yabancı ünlü ermanistan desteklese ben yapardınız? Durumu kendinize uyarlayın az adamlar gayet haklı

:D?

arkadaşlar bir şeye açıklık getireyim. ben beijing’de doğmuş olsam da türkiye’de yetişmiş bir yarı çinli olarak konuşmak zorunda hissediyorum. çin’in tarihi sandığınızdan çok daha köklü ve geniş olduğu için karmaşık. spekülasyonlara açık bir tarihimiz olduğunu kabul etmeliyim. kore savaşında kuzey’i destekledikleri doğru, hatta kuzey’in özellikle çin’in yardımıyla daha da güçlendiği de doğru. son dönemde yerel kaynaklara(çin’in) girme engelim olduğu için çin medyasının ne dediğini bu gibi kore ve abd bazlı haber sitelerinden öğrenmek istemem. çok taraflı olduklarını düşünüyorum. iki tarafı da okuyup dinlemek lazım. ama şunu diyebilirim ki annem komünist düşünceyle büyümesine karşın ben o şekilde düşünmüyorum ve bazen çin’in… Read more »

JenBellaShakespare

Alın işte küçük anticanlarım cevabınız.

Last edited 1 ay önce by JenBellaShakespare
Eth

Sen umarım çok üzülmüyorsundur çünkü burada da bazı ırkçı yorumlar oluyor genelde böyle haberlerde ama lütfen çok okuma , takılma geç

Last edited 1 ay önce by Eth
:D?

son dönemde çin’e artan nefretten dolayı çok kafaya takmamaya öğrendim. bir de işin komiği ben daha çok kendimi Türk hisseden biriyim. Çinli kısmıma aşırı düşkün değilim ama yine de orası da benim vatanım. bazı şeyler üzmekten çok sinirlendiriyor.

JenBellaShakespare

Kankim umarım takmıyrosundur sen bu salakları. Çokça ırkçı var bu sitede sen takma onları 🖤

:D?

bir tek bu siteyle sınırlı kalmıyor aslında ama evet, özellikle burada görmek sinirlendiriyor. bir de herkes Çin ve Kore tarihini çok iyi biliyormuş gibi yorum yapınca sinirden gülüyorum resmen. çok cringe bir görüntü şurada yazanlar dhekdmem teşekkürler bu arada ❤️

JenBellaShakespare

Valla bende tarihi çok iyi bilmiyorum o yüzden eğer cringe göründüysem çok özür dilerim shffhshgds teşekkür edilecek bir şey değilki bu🖤

ClarryRiddle

Tüm çinli idoller için genelleme yapmak yanlış ama gerçekten destek veren çinli idoller varsa haksızlar

soo

6. [+18, -1] Ülkemizin bunu yalanlaması gerekmiyor mu? Amerika’nın yalanlamasına izin vermek yerine?
sizin ülkeniz çin i karşısına alamazda o yüzden. Amerika nın bayrağının altında dalgalanıyor sizin bayrağınız da, birçok ülke gibi

...

Kimse kusura bakmasın ama İdoller siyasete bulaşmamalı. Destekliyorlarsa da belli etmemeli.

ClarryRiddle

Hem ülkenin parasını ye hem de tarihi çarptır

Exovelvet

Koreliler haklı. Çinli olmaları yanlışı destekleyebilecekleri anlamına gelmiyor sadece sussalar olmuyor sanki. Koreli grup üyelerini de düşünmeleri gerekiyor

JenBellaShakespare

Manda ve himaye aka sömürgecilik etkisi altında olduğunuzu ister kabul edin ister etmeyin kore halkı ama öylesiniz. Ülkenizin bayrağı Amerikanın bayrağının altında dalgalanıyor. Siz gerçekten Çin’e kafa tutabileceğinizi mi düşündünüz? Tabii ki Amerika iddiaları reddedicek 😀

JenBellaShakespare

Siz gelip ermen*stanı savunun, sonra biz milliyetçilik yaptığımız zaman bize terorist muâmelesi yapın sizin daha değil 40 bir kaç milyon fırın ekmek yemeniz lazım

SHINE7

4. [+1,063, -39] Çin yüzünden iki Kore birleşemedi ve BTS bu yüzden askere gitmek zorunda…
Gerçekten tek derdin bu mu buna bile BTS’i katmak cidden anlaşılması zor bir mantık…

koalajunkyu

Sorma ya BTS’le ne ilgisi var şimdi olayın. Saçma sapan bir yorum yorum yapmış.

SeulgiWendy

Kore kadar iki yüzlü bir ülke yok ya bir kendileri milliyetçi başkaları milliyetçi olamaz. Kore televizyonlarında şu Azarbaycan-Ermenistan olaylarını gösterip Türkiye durmalı diyor. Resmen bizi terörist yapmışlar pes diyorum yani kendi adına bile konuşamayan bir ülke düşünün Amerika yalakası o ne derse o olur. Bizim askerlerimiz gitmiş birde bunların bağımsızlığı için şehit olmuş yazık valla cidden insanın içi acıtıyor. Bak bizde milliyetçiyiz tek siz acı cekmiyirsunuz orada Azarbaycanda masum insanların üzerlerine füze atıyor Ermenistan ve siz onların yanında yer alıyorsunuz yazıklar olsun birde gelmiş burda Çinlilere saydirmislar Çin uzerinden sizde para kazanıyorsunuz sanki kazanmıyormus gibi üst perdeden konuşuyorlar birde.

Am I Wrong?

Kürt-Türk olayı ve Ermeni haberlerinden sonra Koreliler in başka ülkeler için sürekli tarihi öğrensinler demesi sinirlendiriyor. Sadece bu konu için bakarsak haklı olsalar bile genel olarak sinirlendiriyorlar beni jdksfgjksdgfjksd Bak yine yaptıkları haberler aklıma geldi sinirlendim

Last edited 1 ay önce by Am I Wrong?
Angel

Ne haberi yaptılar acaba, söyleyebilir misin?

Am I Wrong?

Suriye’ye girildiğinde Türkler Kürtleri öldürüyor propagandasıyla beraber Kore’ye giden askerlerin de zaten Kürt olduğuyla ilgili haber yapılmıştı. Pek çok kişi haberle birlikte böyle demeye başlamıştı. Hayır yani Türkiye Cumhuriyeti adına binlerce asker gitti.Kürt de var Türk de var Laz da var. Haberde Türkiye’yi eleştirebilir, yerebilirdi ama tarihi manipüle etmeyi seçtiler
Ermenistan olayı ise daha yeni oldu. Ermeni fanların (fan denir mi bilmiyorum, çocukları siyasete alet ediyorlar) pankart açtıkları video yayınlandı kanalda.

https://twitter.com/bangtan_az/status/1321153938767360002
https://twitter.com/jyloo_/status/1321135693230415874

Tarihi bilmeden Karabağ ile ilgili yorum yapma cüretinde bulunuyorlar bir de.
bak yine sinirlendim :/

Last edited 1 ay önce by Am I Wrong?
恋してる

neden ermeni ya da türk olmayan insanları buna katarsın ki… cidden beyinsizlik bu.

Angel

Yine cahillik gördük, iyi mi? Sinirlerim bozuldu 🤦🏻‍♀️ cevabın için teşekkürler.

Jennienin_enayisi

Siz burada koreyi savunun arkadaşlar bol boş savunun ama haberiniz olsun kore 1 numaralı teröristler türkiye diye haber yapıyo

queenliie

O kadarını bilmiyorum fakat bazı korelilerin türkleri terörist diye adlandırdıklarını duymuştum. yazık ne diyeyim

Jennienin_enayisi

Haberlerinde Azerbaycan ve türkiyeyi terörist olarak gösteriyorlar şu an ve buna rağmen türkler kendilerine terörist denmesini umursamayıp koreyi savunuyo kore kardeş ülkemiz diyo hla

Eddd

Netizenler bu sefer fazlasıyla haklılar

Kingkong - exo ot12

Bende diyordum konu ne zaman exoya gelir.Onların ülkesi buna saygım var birşey demiyorum ama exoyu buna bulaştırmayın.ayrıca lay exo’nun en az diğer üyeler kadar parçası.

Kingkong - exo ot12

Exo 9 üyelidir . İnkâr eden etmesin.
We are one.

KINGEXO

lay beni hayal kırıklığına uğratıyorsun…

KINGEXO

neden sevdiğim idoller hep hayal kırıklığına uğratıyor ne zaman grubun fandomuna girsem olay oluyor kabul edilmeyecek skandalları ortaya çıkıyor.

soo

katılıyorum

kilala

Bütün Exo üyeleri ve Lay yakın. Lay Ksoo’yu askere uğurlamak için yoğun programına rağmen çinden koreye uçtu sonra 5 dk dinlenmeden koşa koşa döndü havalimanına. Hepsi çok yakın, görüşleri farklı olsada. Benim de çok yakın bir arkadaşımla siyasi görüşüm çok farklı ama bu konulara girmiyoruz arkadaşlığımıza zarar vermemesi için. Farklı görüşlere, farklı ırklara sahip olmaları yakın olduklarını değiştirmez. Evet Lay Exo promosyonlarına katılamıyor ama üyeler hâlâ görüşüyorlar, Lay hâlâ Exo’nun bir parçası yabancı hayran yorumunu yapan kişi de bunu ağlayarak günlüğüne yazabilir.

ArmyOnce

Diyecek birşey yok. Haklılar…
Biz olsak bizde aynı tepkiyi veririz

Exo-l eco

Resmen herkes bu haberi bekliyormuş gibi saldırmış Exo’ya Lay’in ailesinde siyasetçiler var dolayısıyla adam çıkıp gelemiyor üyeler hala birbirlerini destekliyorlar konserde Lay’in adını vücuduna yazdı Liderimiz Suho birde utanmadan ben exolim de ama lay bıdı bıdı yapmışsınız, ülkeler arası savaş her zaman oluyor Kurtuluş Savaşı sırasında tüm dünyaya karşı savaştık ülkemize gelen her insana böyle mi davranalım artık, ayrıca bu insanlar koreye para kazanmaya geldiklerinde bu tarz olaylar yoktu son 5 yılda patladı kpop yasağı vb siyasi krizler daha öncesinde gelmiş ve para kazanmaya başlamış bir insana böyle demek doğru gelmiyor bana, bunlar çıkıp kore televizyonunda yaşasın çin komünist partisi… Read more »

JenBellaShakespare

🖤

Beyzu

Hükümetin susması trajikomik cidden. Adamlar körü körüne, ne olduğunu tam olarak bilmeden savunma yaparken bunlar nasıl onca insanın hakkını susarak yiyor anlamıyorum.

Last edited 1 ay önce by Beyzu
Miyeonnie

Kore’nin bölünmesi aslında şu anki Suriye’den pek farklı değil. Rusya ve Amerika’nın güç gösterisi. Rusya ve Çin Kuzeyi desteklerken Nato Güneyi destekledi. Koreliler Komünist rejimi istemeseler bile Kuzey’in bakış açısına göre de Amerika o zaman böldü ülkelerini. Koreliler bunu anlayıp birleşmeye gitmek yerine hala tartışıyorlar yazık. Bakınız Çin’e karşı kendileri bile cevap veremiyor, Amerika çünkü asıl taraf ve muhatap Kore bile sayılmaz. İdollere gelecek olursak da zaten çoğu Kore’de aktif değil yani şu an koreden para kazandıkları yok. Yine de Koreli şirketler onlar üzerinden para kazanıyorlar. Koreli şirketler bile Çin aleyhine konuşmalarını istemezler. Kaç kere Çin’den tepki alındığında idollere özür… Read more »

lalumieredujour

Lay’e çok üzülüyorum, grubunu çok sevdiği belli ama şirket bencillikleri yüzünden çocuğun hayatını kaydırıyor.

Angel

Koreli olsam ben de sinirlenirdim.

Oasis

Çinli insanlarla sohbet etmemiş onların yetişme tarzını anlamayan insanlar gelmiş burda birilerini sorguluyor çok komik, komünizm ile büyümüş, diktatör rejimin olduğu, idollere baskı yoluyla onlar üzerinden algı yapan bir hükümet var her şey bu çocukların suçu değil ama umarım Lay bir daha koreye adımını atmaz tek temennim bu üyelerle buluşmak için bile gitmesin, Japonyada Çinde buluşsunlar ama o nankör ülkeye adım atmasın

Heyuu

“tarih eğitimini teşvik etmeli ve yanlışları eleştirmeliyiz” çok haklısın kardeşim… azıcık Dünya tarihine falan da bakın arada… kendime bilgili diyemem ama genel olarak Korelilerin ne kadar cahil ve bilgisiz olduğunu görebiliyorum. Cahil, bilgisiz ve en kötüsü uydurma bilgili. Bizlerde de çok var ama sizler kadar kör, sağır, taraflı değildir muhtemelen. Keşke bizlerde de tarih konusunda eğitim arttırılsa belki o zaman konuşmak yerine eylemler aktif hale gelir…… ülkenin, ülkenin insanının şu zaman ki halini gördükçe onca kahramana, şehite, askere, komutana… üzüntüden ağlıyorum.

Last edited 1 ay önce by Heyuu
JenBellaShakespare

Yok bizimkilerde öyle hfadhgs mesela hâla koronanın amerika’nın oyunu vegerçek değil diye düşünen falan var bak en yakın tarihten bir örnek

Strawbrry

Ameriga diye okudum 😐

Büş

Merakımdan soruyorum Lay hala EXO da mi kabul ediliyor?

ClarryRiddle

Evet

Büş

Ayıptır sorması niye ahdshsh en son ne zaman Exo ile comeback yaptı onu bile hatırlamiyorum. Yabancı yoruma hak verdim yani.

Jennienin_enayisi

Ay deli misin sanki keyiften exo ile birlikte cb yapmıyo

Büş

O zaman düzgün bir dille açıkla sen de neden cb yapamadığıni

Jennienin_enayisi

Çinde çünkü ve çin yüzünden comebacklere katılamıyor? Ve korede promosyon yapamayacağı için exonun çindeki promosyonunu yapıyor merak etme yixing her gün ben exo üyesiyim demeye devam ediyor ve edecek

JenBellaShakespare

Ben açıklarım size. Çinde Hallyu yasağı var bildiğiniz üzere ve Lay bu yasaktan en çok etkilenen idollerden bir tanesi. Lay’in cblere katılamamasının en büyük nedeni yakın bir akrabasının bir siyasetçi olması, sanırım dedesiydi, bu da demek oluyorki Layin ailesi isteselerde istemeselerde Çin hükümetini destekleyecekler. Buna ek olarak Çinin diktatör bir hükümetinin olduğunu hatırlatmak isterim, gerçekten Lay’in bu kadar sorun içinde koreye gitmesine izin vereceklerini mi düşünüyorsunuz? Hadi onu geçtim SM Lay’i geri getirmeye çalışmıyor ve bunun sebebi Lay’in EXO üyesi olmaması değil Çin piyasası çok büyük, çinli hayranlar idollerine çok para harcıyorlar ve Lay Çinde en büuük fan kitlesine sahip… Read more »

Last edited 1 ay önce by JenBellaShakespare
INFINITEXO

Aynı şey UNIQ Wang Yibo içinde geçerli. O da grup aktivitelerine katılamıyor. Grup iki yerde birden promosyon yapıyorsa Çin de grup olarak çıkamıyorlardı. Sanırım böyle birşeydi. O yüzden mesela Lay ve Yibo gruplarına katılamazken Jackson grubuyla promosyon yapabiliyor.

BettyKate

benim de bilgim yok ama sanirim cin de oldukca populer ve sm onun uzerinden para kazaniyor olabilir

kilala

Keyfinden değil. Exo üyeleri de Lay de bunu defalarca açıkladı. Üyeler hâlâ görüşüyorlar. Çin’deki yasaktan ve Lay’in ailesinin siyasi kişiler olmasından dolayı Lay’in Kore’de eli kolu bağlı. Ayrılsa çoktan ayrılırdı, adam grubuna değer veriyor.

Last edited 1 ay önce by kilala
Oasis

Sorma şeklin ve üslubun çok çirkin bu bir, EXO-L olarak hassas olduğumuz bir konu bunu hepiniz çok iyi biliyorsunuz bile bile bunu yapıyorsunuz umarım sevdiğiniz insanlarla ayrı kalmak zorunda kalmazsınız

SMstan

Sfhujjjhfgujikjjhkkghiihihi
Tmm lay ExO dan ayrıldı !?

JenBellaShakespare

Ben exo fanıyım ama eğv eğv siz exo-l değilsiniz stansınız arkadaşlar lütfen fandomumuzdaymış gibi davranmayın çünkü sıktı artık. Salın bizi.

Ece

Size tavsiyem 1984 ü okuyun o zaman neden bu insanların desteklediğini veya destekler gibi göründüğünü biraz anlarsınız biz kendi ülkemiz adına ifade özgürlüğümüz yok diyoruz ama bu ülkelere göre rahatız bile

SMstan

Lay in kendi ülkesinin bir partisini desteklemesi sorun değil bence. Lay EXOyu gerçekten çok özlüyor. Çinden gelememesinin sebebi tamamen SM! İstese lay i koreye getirebilir. Bildiğiniz üzere çinde hallyu yasak olduğu için sm in bir nevi çinden gelir kaynağı. Neden koreye gelerek çinli hayranlarını kaybetsin ?
Bildiğiniz gibi lay in korede çok antisi var. Koreye gelse kfanlar kudurucak. Cinli fanlarını kaybedicek. O yüzden unicornum için ne iyi ise onu diliyorum. Bu arada lay EXO dan ayrılmadı ok???

sdjahdjash

Genelleme yapmasaydılar daha iyi olurdu ama yinede haklılar

Jennienin_enayisi

Atın aynennnn japonları atın, çinlileri atın tüm yabancıları atın ülkeden. Sonra tüm dünya sizinle dalga geçince de ağlıyosunuz ühühü diye. Bir grup aptal işte

JenBellaShakespare

Tamam arkadaşlar gidin kudurun ve ağlayarak Lay’in gruptan ayrılmasını istediğinizi günlüğünüze yazın. Ya kaç kez anlatacağız anlamıyorum yeter be.

Kingkong - exo ot12

Alnından öpesim var.

JenBellaShakespare

Tabii olur 🙍‍♀️, 🖤

in-somnia.exe

Bak bu haklı 11. [+4, -0] EXO, Cosmic Girls, f(x), lütfen Çin’e gidip orada para kazanın. f(x) zaten dağıldı, Victoria’nın ülkeye girmesini engelleyin, EXO ve Cosmic Girls de bunu yapan üyelerini atsın. Bizim için bir sürü insan can vermişken böyle bir şey olması beni utandırıyor. Çinliler ülkemizi işgal etti ve ezip geçti, şimdi burada para kazanırken kendilerine kahraman diyorlar. Onları ülkelerine gönderin. Bizim teknolojimizi çalıp bize ihanet etmeleriyle biliniyorlar zaten. Para için atalarımızın emeklerini lekelemeyin Ama tüm çinliler ülkeden gitsin demek olmaz 1. [+3,624, -43] K-Pop gruplarındaki tüm Çinli üyeler gruplarından atılmalı. Tek yaptıkları K-Pop’ı lekeleyip herkese ihanet etmek. Komünizm… Read more »

jongjong

lay exo üyelerini ve fanlarını ne kadar sevsede ülkesi her şeyden önce geliyor umarım çin’in bu saçma tutumları son bulur bizim gibi çinli üyesi bulunan grubun fanları daha da zorlanmaz

Bbb

Bir de onlar ünlü neden yorum yapıyor diyenler var… Türkiyedeki ünlüler bir olay olunca yorum yapmadıklarında linç yiyorlar bilmiyor musunuz sanki? Türkiyede bile böyleyken Çin’de niye olmasın? Hadise’nin Belçikaya karşı Türkiye’yi savunması gibi bir şey bu Belçikalılar laf edebilir mi, hayır. Koreliler daha beter o ünlüler sayesinde ülkelerine Çin’in parası giriyor. Neden hep Kore empatisi ve Koreliler açısından düşünüyorsunuz? Evet Türkler Kore savaşında şehit olmuşlar ama keşke gitmeselermiş yazık olmuş çünkü Koreliler nankörün önde gideni.

yeahwhatever

Diğerlerini bilmiyorum da Victoria’nın çin milliyetçisi olduğuna adım kadar eminim. çin denizi meselesi vardı victoria fei falan destek vermişti, hatta fei’nin şarkısı çıktığında koreliler desteklememişti victoria arada unutulup gitmişti. gene çin komunist partisini desteklemişse -ki muhtemelen- şaşırmam

Jisoochu

Lay gayet başarılı,yetenekli,temiz karakterli bir sanatçı. Göründüğü kadarıyla çocuklarla sık sık bir araya gelmemelerine rağmen yine de baya yakınlar. Yılların ve yaşananların buna zarar vermemesi çok hoş. Ama gel gelelim Exo uzun süredir 9 üyeli görünen 8 üyeli bir grup. Yenileri bilemem ama uzun süredir fandomda olanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. Bunu kabul etmek için illa anti olmaya gerek yok. Diğer tüm üyelerin emeğiyle Lay’in Exo için harcadığı zamanı aynı kefeye koyamazsınız. Sm Lay sayesinde Çinden acayip paralar kazanıyorken de bu yolda devam etmesi için Lay’i desteklemesi gayet normal. Üstelik bu olay grubun popülaritesini de etkilemiyor. Örneğin got7 üyesi Jackson… Read more »

YNK

4. [+1,063, -39] Çin yüzünden iki Kore birleşemedi ve BTS bu yüzden askere gitmek zorunda…

Ne fjdnvjndfkvdmkc tek derdiniz bu mu gerçekten

blinkı

4. [+1,063, -39] Çin yüzünden iki Kore birleşemedi ve BTS bu yüzden askere gitmek zorunda…

Aahsjajjajajkskska okuduğum en komik yorumlardan birisi olabilir…iki kore tek bir ülke olsaydı da askerlik denen şey olacaktı ve bts her türlü askere gidecekti? Askerliği çin kuzeyi işgal edince mi buldu kore sanki

AhgaseAileean

Bu olay aslında ermenistanın azarbeycana saldırması ama tam tersi lanse edilmesi gibi sanırım o yüzden ne kadar sinir bozucu ve üzücü olduğunu anlayabiliyorum koreliler için. Ama açıkçası çin insanların görüşlerini rahatça bildirebilecekleri bir ülke değil o yüzden hepsinin gerçek görüşüyle konuştuklarını da sanmıyorum. Tatsız bir olay 🙁

Last edited 1 ay önce by AhgaseAileean
Bbb

Kore Azerbaycan’nın değil de Ermenistan’ın işgal edildiğini ve Türklerin haksız olduğunu düşünüyor, bil istedim 🙂

JenBellaShakespare

Biz teröristiz canım. Öyle diyorlar çünkü. Tam bir teröristiz. Biz kardeş ülke diye geziyoruz onkarın yaptıklarına bak gdadgssgja kaç tane şehit verdik onlar yüzünden ama bak bakalım kim bir teröriiist

Swappak

Dusunsenize Ermeniler Türkiye ve Azerbaycan ülkemizi işgal ediyor diye probaganda yapıyor ülkemizde çalışan ünlüler hatta yabancı ünlüler bunu destekliyor aynı bir durum eminim bu bizim ülkede gerceklesseydi hepiniz o ünlüleri boykot ederdiniz

JenBellaShakespare

Özellikle sorun çıkaranlar kim biliyor musun? Kendine Exo-l diyen ama kexo-lden bir farkı olmayanlar. Hani bir ara sizin fandomda hayvan gibi vkook jikook kavgaları oluyorduya hah işte bu da onun başka bir versiyonu. Salak salak işler işte anlat anlatabilirsen

JenBellaShakespare

Evet :’)

JenBellaShakespare

OHA COOKY BANLANMIŞ LAN

Efendim

Çin’de promosyon yapıyorlar ,Çinliler , Çin çalışıp orada yaşıyorlar ve aileleri var , normal bi vatandaşın kendi ülkesinde ki yanlış politikaya hayır demesi daha kolaydır ama ünlüler halk figürü olarak görülür kitleleri peşlerinden sürüklerler , normal bir vatandaş bile Çin politikasına hayır deyince devletten büyük bir negatif geri dönüş alırken ,ceza ,hapis vs alırken bir de ünlünün kendi devletine karşı olduğunu düşünün. Bu haberde söz konusu olan idoller kendi ülkelerinin politikasını gerçektende kalben destekliyor mu desteklemiyor mu bilemiyorum ama desteklemeleri ve bunu belirtmeleri için baskıda görmüşlerdir.

queenliie

Kore’nin bölünmesinde tek suçlu Çin değil maalesef Amerika ve Rusya da var gerçi koreliler amerikayı deli gibi seviyor o ayrı

tuğba

bu yorumlar da bitmiş arkadaşlar mantıklı insanlar yazıyor derdim ama yorumlara bakıyorum nerede??????????? Gerçekten yazık, Çin’in CCP ile yönetildiğini bilmiyorsunuz herhalde

PETEPET

Arkadaşlar kibarca anlatacağım, neden insanlar EXO-lleri anlamamak için ısrarcı davranıyor? Lay destek vermek ZORUNDA. Ailesinde politikacı var, eğer yapmazsa başı yanar çocuğun. Siz olsaydınız da destek verirdiniz. Çin hükümeti çokta masum değil.
Şu durumda bile EXO-l’in yarasına basıyorsunuz. Lay’in Çin’de olma nedeni ile destekleme nedeni aynı. Politika yüzünden. Bu Lay’i aşıyor, gelemiyor bile. Lay telefon ekranını üyeleri yapan birisi, üyeleri çok seviyor. Ama gelemezse ne yapacak, hayata küsüp Çin’de oturacak hali yok ya? Elbette müzik hayatına devam edecek. Hayallerini gerçekleştirmeye devam edecek. İstediğiniz kadar eksileyin şimdi, biz Exo-ller olarak çocukların arkasındayız.

JenBellaShakespare

Bu yorumunada tamamen katılmıyorum :<

Duru

Şunu bütün Çinlilere bağlamayın artık. Kore’de ünlü olup Çin’e giden veya Çin’in bu hareketlerini destekleyenlere ses çıkartmanıza tamamım da BUNU ÇİNLİ OLMALARINA BAĞLAMAYIN. Geçen dediğim gibi Seventeen, Nct, Dreamcatcher Chinese Line’ıma dokunanı s*****m 🤗🤗

Last edited 1 ay önce by Duru
Gabe

Kim haklıysa onun hakkı savunulmalı ama bize Ermeni soykırımı yaptı diyen Kore’nin milliyetçiliğini yapmak size mi kaldı? Valla bunun adı Karma, Türkiye’, ye atılan iftiraya verdikleri siyasi desteğin kötü Karma sının karşılığını görüyorlar.