Benzer Yazılar

Çinli K-Pop starları Hong Kong protestolarına karşı olduklarını belirttiler

Çinli K-Pop starları Hong Kong protestolarına karşı olduklarını belirttiler

Hong Kong’daki gösteriler Haziran ayında suç işlediklerinden şüphelenilen kişilerin Çin’e iadesine imkan veren tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle başladı. Her ne kadar yasa tasarısı askıya alınsa da göstericiler, “Çin’in boyunduruğuna karşı çıkmak amacıyla” gösterilerine düzenli aralıklarla devam ediyor. Hong Kong, “iki sistem, tek devlet” ilkesi altında yönetilen eski bir İngiliz sömürgesi.

Bu yarı özerk bölge, İngiltere’nin 1842’de başlayan sömürge yönetimi sonrası 1 Temmuz 1997’de yeniden Çin’in hâkimiyeti altına girmişti. Ancak Hong Kong’da medya özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı yasal güvence altında.

Göstericiler ise tartışmalı tasarının yasalaşması halinde Hong Kongluların özgürlüklerinin kısıtlanacağını ve düzenlemenin muhaliflerin susturulması için kullanılabileceğini savunuyor. Protestocular son gelişmeler sonrası ise polisin göstericilere yönelik tutumuyla ilgili olarak bağımsız bir soruşturma açılmasını ve gözaltındaki tüm göstericilerin serbest bırakılmalarını talep ediyor. cr: bbc

HABER: Lai Kuanlin, Jackson, Joo Kyulkyung, Victoria “Biz tek Çin’i savunuyoruz”… Hong Kong polisine destek

KAYNAK: MK Sports via Nate

1. [+1,586, -42] Hayranları ise başka seçenekleri yok, yaşamak için bunu yapmak zorundalar diye onları savunuyor ㅋ ama eminim aynı mantık bizim ülkemizdeki Japon yanlısı hainlere uygulanabilir. Ünlüleri seviyorsunuz diye yaptıkları her şeyi savunmanız zavallıca.

2. [+908, -428] Bunu söylemezlerse Fan Bing Bing gibi olacaklar muhtemelen. Bu listede Hong Kong ve Tayvanlı ünlüler var, bu meselede gerçekten Çin’i desteklemeleri delilik olur. Sadece hayatta kalmak için yapıyorlar bunu.

3. [+162, -4] Jackson Hong Kong’lu, nasıl böyle bir şey söyleyebilir?

4. [+127, -6] Delirmişler… demokrasiyi ezip geçen tarafı nasıl destekleyebilirsiniz? Bunu Çinli ünlüler söyleyebilir ama Tayvan ve Hong Kong’lular? Bu Japon yanlısı hainlerin ülkemize yaptığıyla aynı şey. Kendileri için Japonya’yı desteklemişlerdi.

5. [+117, -3] Jackson Hong Kong ulusal sporcusu olmasıyla çok böbürlenmişti, sessiz kalması gerekmez mi? İnsanlar gerçekten parayı görünce çok korkutucu

6. [+103, -3] Bunu Hong Kong ve Tayvanlıların bile söylemesi şok ediyor beni.. şaşırtıcı

7. [+93, -2] Hong Kong ve Tayvanlıların Çin’i desteklediğini görmek çok komik, demokrasilerinin tüm faydalarını görüyorlar ama ayakta kalmak için Çin’i seçiyorlar. Çok sinsiler. Hong Kong’lular demokrasi için savaşırken hayatlarını tehlikeye atıyor, bu insanlar ise Çin’i destekleyerek kendi hayatlarını kurtarmaya çalışıyorlar

8. [+84, -1] Aa, bu çok yanlış değil mi?;;; Özellikle Tayvanlı ve Hong Kongluysan..

9. [+77, -3] Jackson Hong Kong’lu değil mi ya?

10. [+76, -2] Jackson Hong Kong doğumlu. Bu protestoların ne kadar önemli olduğunu, insanların nasıl hayatlarını tehlikeye attığını biliyor.. ama sadece kendi hayatını düşünüyor ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ

Çinli K-Pop starları Hong Kong protestolarına karşı olduklarını belirttiler

KAYNAK: Naver

1. [+5,272, -58] Sizden utanıyorum…

2. [+3,713, -32] Lütfen Çinli üyelere eğitim vermeyi keselim artık, Çin’e kaçıp ünlü gibi davranıyorlar… K-Pop’ın ününden faydalanıp sonra Çin’e kaçıp top star gibi davranıyorlar. Onları star yapmayı kesin lütfen. Onlar sadece çabuk para kazanmak isteyen yabancılar.

3. [+2,717, -39] Toplumumuz demokrasiye ulaşabildiği için bizimle gurur duyuyorum

4. [+1,148, -26] Hepsi hainlerin çocukları mı? ㅋㅋ komunistler gibi düşünüyorlar. Lütfen hemen Kore’deki kariyerlerinizi bitirin.

5. [+1,115, -15] Beyin yıkamak böyle korkutucu olabiliyor işte

6. [+602, -4] Jackson seni manyak p*ç… Çin’den gelen parayı çok seviyorsun ha? Ülkeni satacak kadar? En azından Hong Kong milli sporcusu olmakla böbürlenme

7. [+433, -4] Hong Kong doğumlu olmasıyla gururlanan biri bu meselede nasıl Çin’i destekleyebilir… bu kadar böbürlendikten sonra Çin’i savunmaya utanırdım ben. Jackson, beni büyük hayal kırıklığına uğrattın. Televizyona dönme.

8. [+428, -5] Çinli starların bunu yapması anlaşılabilir ama Jackson Hong Kong doğumlu, Lai Kuanlin Tayvanlı, anlamıyorum..

9. [+281, -5] Çinlilerin bunu yapması mantıklı çünkü Fan Bing Bing gibi olmak istemiyorlar ama Tayvan ve Hong Kong’lular?

10. [+241, -0] Jackson Hong Kong’lu değil mi ya???? Ben Hong Kong’u destekliyorum.

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+671] Hayal kırıklığı. Hong Kong’dakiler lütfen güvende olun! Hong Kong vatandaşları daha iyi bir gelecek için hayatlarını riske atıyor, böyle gönderiler ise polis vahşetini onayladıklarını gösteriyor sadece. Nasıl ‘utanç’ demeye cüret ederler?

 

Kaynak: Netizenbuzz

76 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Hata

Bir şey demek yerine sessiz kalmalılardı, orada masum insanlara neler olduğunu tüm Dünya görüyor, cidden bu yaptıkları büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu bende

Drbel

Çin gibi zalim bir ülkede çinlilerin bu kadar milliyetçi olmasını çok ilginç buluyorum. Çin siddet seven bir ülke, bu çok açık, müslüman kardeşlerimize ne zulümler yapıyorlar, ünlülerin milliyetci olmasını anlarım ama ne olursa olsun çini savunmaları falan, benim gözümde onları çok aşağıya çekiyor. Weiboda yazarsın ama çinde Instagram yasak yixingin paylaşmasına gerek yoktu bence. Kominist bir ülkede demokratik bir mücadele vermek çok zor olmalı Allah kolaylık versin.

Miyallll

Çin komünist mi Çin komünizmin tüm kuralarini çiğnedi geçti şuan tam bir kapital düzenle yönetiliyor komünist bir ulke böyle olmaz uzun bur süredir Liberal bir şekilde devam ediyo sömürge politikası uyguluyo

estuko

Çin’de Çin yönetimini gerçekten destekleyen çok insan bulamazsın, içten içe rahatsızlar fakat çinliler çok korkak. Sokakta “Cinping böyle yapmamalıydı” desen bile yanındaki arkadaşın seni susturur.

Wth

Bunun nedeni nüfustan dolayı canlarının bir kıymetinin olmaması. Yoksa çok fazla baş kaldıran insan oluyor, fakat 1000 kişi olsa dahi onlar için “1000 kişi ne ki” durumundalar. Ortadan kaldırmak ve susturmak çok çok kolay.

minlep

Çinden nefret ediyorum.Türk düşmanı katil ülke.

sel

sadece türk değil müslüman olan tüm insanlara karşı pislikler

Muziksever

Üniversite kafeteryamızda bir dönem Çinden gelen Uygur Türk’ü bir abi çalışıyordu.Onun anlattıkları o kadar korkunç ki anlatamam.2019 yılındayız ama halen asimile etmeye çalışan,insarlara zulmeden bir ülke var!Türkiyede bu durum bence yeterli önemi görmüyor.Biz milyonlarca Suriyeliyi ülkemize almışken,onlara yardım ediyorken aynı şekilde müslüman Türk kardeşlerimize de yardım edebiliriz.
Siyasi durumlardan ötürü Çin’i kimse karşısina alamıyor,ülkede facebook,twitter,instagram kullanılmıyor.Ülkede gerçekleşen ülkede kalıyor maalesef.
Hong Kong’u desteklemeyen Hong Konglu bence çok saçma özellikle kendi ülkesi haklıyken.

lol

jackson tam hayal kırıklığı oldu beklemiyordum ülkende insanlar çin’e karşı canlarını tehlikeye atıyorlar sen her fırsatta hong konglu olmakla övünürken çini destekliyorsun pes

Hoşt ulan

Üzgünüm ama bu durumda Çin suçlu idollerin Çin’e destek vermesi benide hayal kırıklığına uğrattı😔

Billgesue

Tzuyu gibi sessiz kalmalılardı…..

selin

tzuyu tayvanlı ama salak çinliler onu çin vatandaşı olarak görüyor saçma bir şekilde

DaRa

Aklıma şey geldi Dilraba dilmurat diye Uykur Türkü populer bir oyuncu var bu kiza biri uygur türkü diye yorum atmisti hemen bi cinli gelip aaa o uygur fln degil çinli tamammı demişti şaka gibi bu çinliler

sel

bağlı ama tamamen bağlı diyemeyiz tayvan ve çin : kıbrıs ve türkiye gibi

kkk

kıbrıs ve türkiye benzetmesi yanlış, kıbrıs türk halkı kendi isteğiyle türkiyeye bağlı, tayvanlıların öyle bir isteği yok diye biliyorum. bu benzetmeyle ülkemizi istenmeyen, işgalci bir devlet gibi göstermiş oluruz ama öyle bir şey yok. durumdan memnum olmayan rumlar, yunanlar, ingilizler ve daha nicesi…

The Netizen

Jackson hayal kırıklığısın. Bu ünlülerin hükümet yanlısı açıklamaları beni deli ediyor. Hong Kong ta yüz binler yürüyüş yapıyor, bir şeyleri amaçlıyorlar. Belki tutuklanacaklar ama cesaret gösteriyorlar. Tabi size dokunan bir şey yok olan halka olacak. Aynı Demet Akalın gibi, yol yapılmış 260-280 lira verilecek az bile demiş. İnsaf yaa devlete para veriyoruz bize hizmet etsin diye güya hizmet veriyor yine para istiyor ki uçuk rakamlar istiyor. Sonra da istemeyen geçmesin deniyor zenginehizmet politikası resmen. Aynı bu Çinli ünlü kesmi de aynı. Nefret ettim artık yalakalığınızdan!

Ahgase

Bilip bilmeden laf atma ne biliyorsun barış istemediğini bir haber gördünüz aç kurtlar gibi doluştunuz

The Netizen

Hayır yani devletin parası mı yok kendi yolunu yapmaya, yoksa bizden giden paralar nerede? Her gün yeni bir vergi ve zam ile uyanıyoruz. Bu kadar vergiye ben Marsta koloni kurardım 🙄 Yolu bile firmalara yaptıracaksan (ki Allah bilir hangi akrabası ortak) yuh artık. 25 sene sonra devletin eline o yol geçecek. Acaba senin kendi döneminde yaptığın şey neden 25 sene sonrasını kapsıyor,gitse bile 25 sene hala yük. 25 sene sonra 50 yaşında olucam ondan sonra yol devletin olacak. Bir de iş böyle yapılır, para harcamadan yol yaptım diyorlar🤦‍♀️

Muziksever

@thenetizen daha ne kadar haklı olabilirsin?

Zamane

Bir insanın kendi vatanının başka bir ülkenin emri altına girmesini istemesini,
Atalarımızın 15 yaşında özgür olmak için verdiği mücadele sayesinde hiçbir zaman anlayamayacağım galiba.

Wth

Bu bazı körü körüne destekleyen fanlara örnek olsun. Dünyada binbir türlü savaş ve doğa olayı olduğunda onları ilgilendirmediği için seslerini çıkarmıyorlar, çünkü çıkardıklarında olay yaratılıp kariyerlerinin sonlanacağını biliyorlar. Ta ki ne zaman bir şey trend olursa ki bu daha çok avrupa ve amerika ile ilgili oluyor (örn. Paris’deki terör olayları) anında paylaşıyorlar. Çin olayı da aynısı, sadece kariyerlerini düşünüyorlar ve umurlarında bile değil.

Beyaz, Avrupalı, Amerikalı olmadıkça veya Çin gibi zorlama olmadıkça canının bir kıymeti çok. Çok üzücü.

SURMEW-BTS

Bizim ülkemizde de halk susuyor maalesef, ses çıkarılan şeylerde de gücümüz yetmiyor ve sürekli darbe olan, bastırılan, halkın susturulduğu yerde de milletin susmasını anlıyorum çünkü çocuklarını eşlerini anne babalarını düşünüyorlar, ülkemizde ki çoğu şeye artık halk sessiz ve bu sessizlik beni boğuyor, twitter da büyük bir kamuoyu oluşturuldu mu anca bişeyler düzelir gibi oluyor ama tam değil. Mesela Münevver Karabulut cinayeti eğer ailesi çok üstüne gitmeseydi ve halkta destek olmasaydı o katil hapse giremeyecekti. Siyasi olaylar, ekonomik kriz, vergiler, artan fiyatlar vs hala bunlara karşı yetersiz bşr tepki var veya haksızlıklar adaletsizlikler haşa halk ayaklanmadı, bazı köylerde yapılacak olan termik… Read more »

Nihahah

Sırf Çinden gelen parayı ve şöhreti kaybetmemek için ülkelerine destek olmamaları? Bu gerçekten karaktersizlik.

Noblerr

Nerede siyaset Victoria orada, bir de sessiz kal be kadın. Yakında siyasete falan atılırsa şaşırmayın.

Kira

İlla bir şey söylemek zorunda değilsiniz, işinize gelince susuyorsunuz

SURMEW-BTS

HONGKONG halkı gösterilerde halklıı, Çin Halk Cumhuriyeti tam faşist bir ülke, Müslümanlara ve Türklere büyük işkence, adaletsizlik ve soykırım uyguluyorlar. HONGKONG halkı Çin Halk Cumhuriyet inin boyunduruğuna girmemek için inşallah direnişi sürdürürler, bir kere suçlular Çin e iade edildimi gerisi gelir maalesef, inşallah tam bağımsız bir devlet haline gelir HONGKONG.

juju

Guanlin daha yaşın kaç çocuğum? İlk önce büyü sonra giriş bu işlere..

İSYAN EDIYORUM ARTIK 🥶

Bende aynısını söyledim jshdjsjdjs

Bende kalsin

Hong Kong’lu insanların Got7’a zarar vermesine karşıyım ama ülkerinde konser yapmamalarını istemeleri en doğal hakları. Biz onlar yerinde olsak ne yapardık

Jean-Baptiste

Jackson bir Hong Konglu olarak ülkesine ihanet ediyor ha? Vay be ne utanç. Bizde ermeni katliamını kabul etmek gibi bir şey. Hong Kong’da insanlar canını veriyor ama bunlar polis vahşetini destekliyor. Güzel desteklenecek idolleri daha kolay ayırabiliriz bu paylaşımları sayesinde

lolly

ben de jackson’ın ihanetini anlayamadım , hadi diğer idoller çinli ama o hong kong’da doğup büyümüş ona rağmen kendi ülkesini desteklemiyor bile.

ExoVelvet

Çinliler gereksiz ve aptal bir milliyetçiliğe sahip dar kafalı toplum çinli idollerde öyle sasirmadim. Ama Tayvan ve Hong kong vatandaşları olan idoller? Para bu kadar mı önemli? Sessiz kalsaydiniz bari

B.A.B.Y

3. [+2,717, -39] Toplumumuz demokrasiye ulaşabildiği için bizimle gurur duyuyorum

nE? Yorumu yazan kişi şaka yapıyor olmalı. YG skandallarında hepimiz ne kadar demokratik(!) olduğunuzu gördük

loonarmy

Hong Konglu Jackson ve Tayvanli Kuanlin’e ne oluyor ya para için her şeyi yaparlae demek ki, bunu anladım buradan

sel

jackson kendi ülkesini satıyor tayvan zaten çine bağlı kıbrıslı birinin türkiyeyi koruması gibi bu( tabiki bu koruma değil destek verdikleri konuda onu yargılıyorum) demek istediğim yuqi lay neyse guanlinde aynı hepsi hongkonga karşı geliyor

Moinere

Ateşböceklerinin Mezarlığı’nı izlemiştim.İkinci Dünya Savaşı Amerika tarafından yapılan Japonya’da ki savaşı anlatıyordu. Halktan iki kardeş vardı. Senin benim gibi normal insanlar. Ama onlar ölüyordu. Animasyonun sonuna doğru bir sahne vardı, zengin Japonlar savaş olduğunda ülkeyi terk etmiş ve bittiğinde ise mutlu mutlu ülkelerine geri dönmüşlerdi.
Böyle olaylar gördüğüm zaman aklıma bu animasyon gelir. Zenginler işin içinden bir şekilde sıyrılır olan hep fakire yani halka olur. Bu ünlü müsveddeleri ise bunu yapıyorlar. İkiyüzlü bir şekilde. Onlara olan saygımı yitirdim ne yazık ki!

Ayla

Bir çok yerde Jackson ve GOT7 ‘ı Hong Konglulardan korumak adına yorumlar yazılmış destekler verilmiş. Şaka gibi , unutmayın fandan önce birer insanız . Bunların yaptıkları resmen bana dokunmayan yılan bin yaşasın kafası. Bilmiyorlarki onlara dokunmadığı için bin yaşattıkları yılanlar zamanı gelince onlara da dokunacak . Şu andan itibaren bu üyelerin kendilerini de gruplarını da dinlemeyeceğim

Kpop

bunun sebebi Jackson Çin le ilgili paylaşım yaptığından HONG KONG luların tepki göstermesi ve GOT7 ını ve Jackson ı ölümle tehdit etmesi. O yüzden twitter da JYP GOT7 nın HONG KONG konserlerini iptal etsin diye tag açıldı amaç buydu.

Ayla

Fakat GOT7 hayranları olayı çok yanlış anlatıyorlar . Jackson paylaşım yaptığı için yapıyorlar demek yerine ” Hong Kong ile Çin arasında olan siyasi sorunlar yüzünden Hang Konglular Çinli idollere nefret besliyor ve bizim Jacksonımız da Çinli bu yüzden onu ölümle tehdit ediyorlar .” neredeyse yazılan bütün yorumlar böyle .

Kpop

sonuçta ölüm tehdidi alıyorlar ve bu doğru değil ne olursa olsun ve GOT7 nın HONGKONG ta konseri var ve iptal edilmesi gerekiyor. eksik anlatan fanlar yanlış yapmış tabi.

Kpop

neden eksilendiğimi anlamıyorum… GOT7 nın ölüm tehditi alması hoşunuza mı gidiyor, ben burada fanların neden tag başlattığını yazdım, GOT7 nın HONG KONG a gitmesini istemiyorlar ve haklılar çünkü grup Jackson ın paylaşımı yüzünden ölüm tehdidi alıyor. Çin ve HONG KONG arasındaki siyasi durum ve idollerin siyasi fikirleri ve paylaşımlarıda ayrıca bizi ilgilendirmez ama bir AHGASE eğer grubu ölüm tehdidi alıyorsa elbette bunun için tepki gösterecekler ve JYP grubun HONG KONG programını iptal etsin diye girişimlerde bulunacaklar.

hena

bir şey söylemeselerdi çinde para kazanabileceklerini mi sanıyordunuz hepsi paragöz işte

Poor humanity

Lay’in paylaşımını gördüğümde gerçekten şok oldum. Tamam insan milliyetçi olabilir ama hak hukuk ya cidden hayal kırıklığı

Tuğba

Bu yasa geri çekilmişti sanırım insanlar hala sokaklarda tabii.Eylemler bir süre sonra amacından sapıyor havaalanları falan kapatılmış kendi ülkelerine de zarar veriyorlar bir yerde.Tam bilgi sahibi olmadığımdan bir şey demek iyi olmaz tabii ama insanlar zarar görmez umarım

SUNMİ

Bu sessiz kalınması gereken bir durum bizdeki terör örgütü olayı gibi Çin’in topraklarında olan bir kesim bağımsızlığını ilan etmeye çalışıyor fakat bir yandan da sosyal açıdan daha yüksek bir seviyede oldukları için bu mücadeleyi veriyorlar

Lili

YuQi.. hayal kırıklığına uğradım

KINGEXO

Sadece sessiz kalsalar olmaz mı?

Bende kalsin

Yıllardır var olan tartışmalardı ve ben Hong Kong’lu insanlara hak veriyorum. İstedikleri bağımsızlığı almak icin ellerinden geleni yapıyorlar. Idoller sadece çin desteğini kaybetmemek icin bunu yaptıkladı belli

Bende kalsin

Lay’i cok severim çalışkan biri ve çok zorluk yaşadı,yaşıyor komünist bir ailenin evladı ve bu şekilde büyütülmüş, desteklemesini belki biraz anlarim . Jackson’ı da severim ama çine göre daha özgür bir yerde büyümüş ve Hong kong’lu biri hiç olmadı bu yaptığı …

Bende kalsin

Oturup idoller keşke sussaydı, nefret almamaları lazım, eğlence sektörüne siyaset girmemeli ,idoller tehlikede düşünmek yerine yıllardır kamplarda psikolojik baskıya mazur kalan Doğu Türkistan’lı kardeşlerimizi aklımızdan cıkarmamamiz gerekiyor aslında

Bende kalsin

Lay çok başka bir konu ne yapsa nefret alıyor ama yolundan şaşmıyor, milliyetçi biri. Ülkede temsilcisi olduğu dernekler var ve halk ondan açıklama bekliyor. Yani ne kadar global fanlar yorum yapsa da Lay bu, düşünceleri bunlar…🤷‍♀Kore’de promosyon yapan bir çok çinli idol varken Lay’in yapamama sebebi de bundan kaynaklı. Lay’i seviyorum ama attığı son gönderiyi beğenmedim, beğenmem. Ben onu sarkilari yeteneği ve EXO’nun parçası olduğu için seviyorum. Bilen bilir bizim kuzu koreden çine gidince kurt oldu. Kısaca Lay çinde sadece idol değil siyasi bir temsilci aynı zamanda.

SUNMİ

Zhang Yixing beni büyük hayal kırıklığına uğrattı

Lol

K-netizenler Çinlileri Kore’de idol olarak istemediklerini söyledikleri zaman çok kızardım ama Çinli idoller sağolsun Koreliler’in bu ırkçılığını haklı çıkarttılar.

Bende kalsin

Ünlülerin siyasi görüşlerini bildirmelerine keşke sussalardı demeye hak vermiyorum. İnsanlar istediklerini söyleyebiliyorlar dünyanın her yerinde böyle, sadece burada kendi vatanına karsı başka ülkeyi savunanları eleştirebiliriz . Çine hak vermiyorum Lay Victoria’ı cok sevmeme rağmen bu düşüncelerini desteklemiyorum ama isterlerse konuşabilirler. İdoller aptal değil nefret aldıklarını farkında Lay arada kaldığını biliyor ama yolundan şaşmiyor burada onlar için kendimizi yırtmaya gerek yok.

Dodo

Yıllarca İngilizlerin oyuncağı olmuş Hong Kong bir yana (olaylar hiçte burada yazdığı gibi değil gerzek Korelilerin dediklerine bakmayın büyük resmi okuyun önce) dünyanın en büyük böl ve yönet projesinin sonucu olan Güney Korelilerin kendilerini demokrat sanması beni kahkahalara boğuyor kimse gelmekte olanı farketmiyor Çin ve Rusya yakında yüzyıllardır ortalığı karıştırıp dünyanın boğazına ilmek geçiren batılı o.. çocuğu emperyalistleri Pasifik Okyanusuna gömecekler dünya toplumları rahat bir nefes alacak nihayetinde ne de olsa hayatta her şeyin bir sonu var ee doğanın kanunu

Muziksever

Büyük resim mi fjfjfjjdjd Öf niye bu kadar her şeyin altında bir şey çıkartıyorsunuz ki?Adamlar Hong Kong’ta yaptıkları sey yüzünden Çin’de yargılanmak istemiyorlar.Çinlilerin Uygur Türklerine yaptığı iskenceyi 1.agızdan dinledim.Bunları 1800lü yıllarda yapmıyorlar günümüz 2019 da yapıyorlar.Hong Konglular da böyle bir ülkede yargılanmak istemiyorlar haliyle.

Limon

Nihayetinde eskiden Çinli şimdi İngiliz olan Hong Konglular özgürlüklerini istiyorlarsa büyük bedeller ödemek zorundalar hiç bir millet elleri cebinde kazanmadı bağımsızlığını ilkel insan ırkı ölmeden öldürmeden rahat edemiyor çünkü günün sonunda o bağımsızlığı kazanırlar mı derseniz görünür de belki evet ama gerçeklikte asla çünkü demokrasi denilen şey sadece koskoca bir ütopya

Dodo

Çok sevgili Uygurlu kardeşlerimiz kimin gazıyla hareket ediyor onu düşündünüz mü olaya tek taraftan bakıyorsunuz onların çıkardıkları sorunların (yumuşatarak söylüyorum) sonuçları Çinlilerin yaptıkları yıllar önce Ermenilerle aramızda olanlar bu gün Kürtlerle yaşadıklarımız sadece bizim yaşadığımız şeyler değil dünyanın başına bela olanların işleridir bütün milletleri birsidine düşürüp arkalarına yaslanıp keyifle seyrederler hayatımın hiç bir döneminde ırk kavramına inanmamış biri olarak dünyadaki her milleti eşit gördüm eğer ama siz orada olanlar Uygur Türkleri değil başka bir toplum olsaydı bu kadar üstüne düşer miydiniz bilmiyorum çok doğru hiç bir millet bağımsızlığını elleri cebinde kazanamaz bedeller ödemek zorunda bunun yanında insan olarak tek temennim… Read more »

Miyallll

.

Why

Lay neden instasında paylaşmış anlamadım ama çinliler bizim gururumuzsun sen lay falan diyorlar

Hgs

Allah Allah kendi ülkeleri nasil bir sey demesinler ? Ayni seyin turkiyede oldugu dusunun kabul edilemez aninda linçlerler..mantikli olun kimse ulkesinin bütünlüğü bozacak bağımsızlık hareketini desteklemez..ve bu tür durumlarda vatandaşsan birligini göstereceksin..yoksa vatan haini olmakla suclarlar çinli netizenler de fena

Love

Yahu siyaset bilmeyen, HK’daki durumu bilmeyenlerin hayal kırıklığına uğraması shsh. Abicim orası Amerikanın arka çöplüğü gibi suç oranları fırlamış durumda ve sürekli Çinden kaçan suçlular destekleniyor her gün ABD bayraklarıyla protestolar oluyor, orada ciddi anlamda bir Çin destekleyici halk da var. Çatışmaların çoğu da halkla zaten, iki taraf kapışıyor. ABD yanlısı Korenin zaten bu konuda konuşması komik. Her protesto demokratik ilkeler için olmuyor malesef, oradaki siyasi durumu bilmeden Çin şöyle Çin böyle zalim demekle olmuyor ki. Ben Çin destekçisi biri de değilim üstelik ama protestoları yakından takip ediyorum. Elbette ki politik kararlar hakkında iyi ya da kötü diyemem ama görünen… Read more »

Muziksever

Ben de takip ediyorum ama ikimiz farkli sonuçlar çıkarmışız demek ki.HK’daki olayların başlangıçi Çin’in Hong Kong’a suç işledikleri şuphesi olanlarin Çin’e iadesi yapılsın yasası getirmeye zorlaması.Bu yasa geldiği taktirde Hong Kongda daha özgür yaşayan insanların Çin’in boyundurluğu altına girecek..Çin’in suçlu kavramı farklı,suçlulara verilen cezalar farklı insanlar bu durumu yaşamak istemiyor.Ayrica Hong Kong’un ayrı bir devlet olduğunu Çinle bağlantılarınin kalmasıni istemiyorlar.
Amerika bağlantılı,destekli olduğunu sanmıyorum çünkü ortada bir neden var.
Para kazanma mevzusunda bilemiyorum belki de biz öyle paralar kazanmayınca daha duygusal,milliyetci yaklaşıyoruz ama direkt Çin’i desteklemek yerine susmayı da tercih edebilirlerdi.

Love

Çin bildiğim kadarıyla o yasayı çoktan iptal etti tepkilerden sonra ama olaylar büyüdü. İnanılmaz bir dış destek var. HK Çin’e karşı suç işleyen insanların toplanma merkezi, Çin buna müdahale etmek istiyordu. Tabiki mesele çok ideolojik bakış açımız sonuçlarımız farklı olabilir. Sanmıyorsun ama öyle,Twitterda çoğu kaynaktan ABD bayraklı protestolar gördüm. Fazlaca kaynak var bakabilirsin. Metroda yolda insanlar birbirine giriyorlar sen komünistsin sen kapitalist amerikancısın diye. Çin destekçisi çok fazla HKlu insan var, Jackson’un da içlerinden biri olması muhtemel ve desteğini istediği şekilde verebilir bunda herhangi bi sorun yok. Sessiz kalmasını gerektirecek bir durum da yok ki. HKlular onu tehdit ediyorlar kaç… Read more »

Starlight

doğru, yixing zaten çinli ona tamam diyenler olmuş ama hong kong 90ların sonundan beri zaten çin’e bağlı ve özerk bir yer. ingiliz sömürgesiyken tekrar çin’e geçmişti. ülkenin yarısı çin destekçisi zaten, Jackson gibi idoller de çin destekçisi olabilir? politik bir tutumun nesi ihanet oluyor çinin politikasına destek vermek isteyebilir açıp herkes okudu mu ki bu konuları, başka ülkenin vatandaşı olarak nasıl bu kadar üstten genelgeçer ve sığ oluyoruz

Muziksever

@starlight Evet bu konuları araştırıyorum,okuyorum ve ögreniyorum.Özerk yapilı Hong Kong’un kendilerine ait parasi,bayragi,yasaları var.Çin’den farklı olarak hukukun üstünlüğünü kabul etmiş demokratik bir ülke.Çinde varolan kominizmden oldukça uzaklar.Çinlilerin Hong Kong’a girebilmesi için ayrı bir vize alması bile gerek.Bunları yazıyorum ki özerkliği iyice anlaşılsın. Hong Konglular örneğin kendi ülkelerinde suç olmayan Çin’i eleştirmeyi bile yapamayacaklarını söyluyorlar.Çinde suçsa Cin’e iade edilebilir Çin oldukça kapalı,katı bir ülke oraya kendi ülkelerinde suç olmasa bile sırf Çinde suç diye iade edilmelerini kabul etmiyorlar.En başta yazmıştım kendi yasaları vr yargılama sistemleri var.Özerk devlet anlayışına uygun bulmuyorlar.Hong Kong bana göre haklıyken Hong Konglu olarak Çin’i desteklemeleri saçma geliyor.… Read more »

Starlight

Bu yazdığımı zaten mevcut yorumları baz alarak yazdım çoğu yorum sığ kalıyor bana göre. Dediklerin evet doğru çoğu da haklı ama benim üstünde durduğum nokta zaten HKlu cok fazla Çin yanlısı insan varken Jacksonun da Çin yanlısı olmasında bi problemin olmaması.

deniz

Anlından öpeceğim bir yorum herkes duyduğuna inanıyor kimse araştırmıyor

deatheater

Hay ağzına sağlık ya!

Wth

İnsanların direnmesinin nedeni çok farklı, her şeyi amerikaya bağlamayın artık cidden komik duruyorsunuz. O havaalanında direnirken ölen insan da var, biber gazı, tazikli su gibi nedenler yüzünden kör olan, komada olan insanlar da. İnsanlar GERÇEKTEN direniyorlar. Suç konusuna gelecek olursak, sadece Hongkong değil tüm asya’da suç oranı çok yüksek zaten, eğer çin’in bu yasayı sadece suçlulara engel olmak için çıkardığını düşünüyorsan buna random atarım aoskfkfospşfvmdk çin gibi kendi ideolojisi için ilmek ilmek çalışan ülkenin atacağı adımların hiçbiri masum olamaz. “Bu idoller kulaklarından çekip şunu yap bunu yap dediğimiz kuklalar değiller” dediğin yer en gülünç olanı. Genel olarak Asya kültüründe verdiğin… Read more »

Bende kalsin

Sessiz kalabilecek konumda olan biri değil Lay. Sessiz kalmak zorunda da değil …

Bende kalsin

Lay bunları farkında buna rağmen hala olaylara atlıyorsa üzülecek bir durum yok. bende EXOL’im ot9 destekliyorum bu nefretlerin fandomu grubu ne kadar etkilediğini farkındayım ama bu olaylarda fanlığımdan önce kendi düşüncelerim ön plana koyuyorum .Oturup Lay’e üzülmeden önce DoğuTürkistan aklıma geliyor …

Bende kalsin

Bunu yazma sebebim layin siyasi islerin içinde olması yaptığını desteklemem değil … Yinede eksi almişim neyse çokta önemli değil

deatheater

Bu durumda “o yanlış bu doğru şu haklı bu haksız” diyecek olan bizler değiliz. Ayrıca saçma, aptalca, gereksiz de bulamayız. Orada yaşayan bizler değil Çinliler. Aynısı bizim ülkemizin başına gelse başkalarının yorum yapmasını kaldıramaz ve “bizi ilgilendiren bir konudan size ne” diye insanları linçleriz. Dolayısıyla böyle hassas bir konu bence sadece onların arasında kalmalı. Tek dileğim herkesin mutlu olabileceği bir orta yol bulunması ve kimsenin zarar görmemesi. Sadece idoller değil; tüm halk mutlu, sağlıklı ve güvende olsun.

Miyallll

Bence bu idollerde korku içerinsinde destek verdiklerini düşünuyorum çünkü Lay e vatan haini ülkeyi terk et falan yazdılar ama yinede bu desteklenecek bir durum değil idollerimiz bile olsa yaptıkları hatta korkmayıp yanlış olan herseye karşi çıkmalılar

Ahgase

Herkes bilip bilmeden Jackson’ı suçluyor bu adamın ailesi Çinli kendisi yıllardır Çinli olduğunu söylüyor o mu istedi böyle olmasını ki HKlu insanlardan bile destekleyen var bilip bilmeden konuşmanız ne kadar mantıksız kimse burda oppasini ölümüne savunmuyor gerçekler bunlar adam sadece bayrak paylaştı ve bu hep yaptığı bi sey sanki şiddeti desteklemiş gibi konuşmayın

Yeni Yazılar