Benzer Yazılar

Everglow Yiren, kültürel farklılıktan ötürü Kore hayran buluşmasında diz çökmeyince eleştiri aldı

0000944777 003 20220107171101310avvxsegxkqdisrpeet 9xoc egtrqrmdhil uflumo7obsbrscbkt3o9lfix3ucebcgbahgcumjffojpgj9klsdqem7idl0v5kmwftnfnne22w79sgypef jcg08oc2e1onazjgzkyosh3lkbdqf2va4xlcrndtplieisakpido4k7lntmb 9cd5ee4cypnr=s16000

HABER: “Çinliler diz çökmez” Diz çökmeyen tek üye Çinli idol üyesi

KAYNAK: Everyday Economy via Naver

1. [+5,459, -15] Daha fazla Çinli idol istemiyoruz

2. [+2,499, -20] Karakterine bakın. Çinli bir idolü eğitmek için Kore’ye getirmeyi seçtiğinizde aldığınız risk budur. Popüler olduktan sonra kaç tane Çinli idol Koreli şirketleri arkadan bıçakladı? BTS’in ne kadar başarılı olduğunu gördükten sonra nasıl hala bu gruplara Çinli üyeler alabilirsiniz?

3. [+945, -14] Çinlilerden ve Çin-merkezciliklerinden bıktım usandım…

4. [+175, -1] O zaman neden Korece şarkı söylüyor? Neden Korece öğreniyor? Lütfen bu ÇKP çocuklarını almayı ve onları eğitmeyi bırakabilir miyiz!!!

5. [+91, -1] Kore kültürünü kabul etmeyi ve kültüre uymayı reddediyorsa onu ülkesine geri yollayın.

0000944777 004 20220107171101340

Çinli netizenler Weibo’da diz çöken ve çökmeyen Çinli idollerin kayıtlarını tutuyorlar

KAYNAK: Naver

1. [+3,759, -22] O zaman neden Kore’de faaliyet yapıyor? Defol git

2. [+1,041, -8] Şu Çinlier sürekli ülkemize gelip, bizden faydalanıp öğrendiklerini Çin’e götürüyorlar… ünlü ajansları Çinli üyeleri gruplara almayı bırakmalı.

3. [+581, -9] Bu kızı ilk defa gördüm… ve şimdiden ondan nefret ediyorum

4. [+429, -19] Çinli üyeleri sevmiyorum, bu yüzden fazla bir şey söylemeyeceğim ama diğer üyeler derin bir selam verirken o en azından saygıdan dolayı geri adım atabilirdi.

5. [+413, -8] O zaman Kore parası kazanmayı bırak ve ülkene dön

6. [+310, -1] Onun düşüncesini anlıyorum… Ama grubu Koreliyse, Kore’de çalışıyorsa ve hayranlarını Korece selamlıyorsa, bu kız Çin’de evde kalmalı. Kore’de para kazanması soruın değil ama Koreli hayranlarına boyun eğemiyor öyle mi? Koreli şirketlerin gerçekten Çinli idolleri almayı bırakması gerekiyor.

7. [+171, -0] Kendi ülkenin kurallarına uymak önemlidir ama aynı zamanda başka bir ülkenin kültürüne de saygı duymak da önemli. Çinli olduğu için yaşadığı ülkenin kültürüne katılmayı reddetmesi düşüncesizlik.

8. [+110, -0] Çinli idollere hayır!!!!!

0000944777 005 20220107171101371

Çin medyası, Çinlilerin yalnızca gök, toprak ve ebeveynleri için diz çöktüğünü açıklıyor

KAYNAK: Naver

1. [+161, -1] Çinli birinin Çinlileri selamlamak istemesi yanlış değil, ama eğer o Kore’deyse ve Kore’de para kazanıyorsa, selam vermeliydi.

2. [+63, -1] Çinliler kibirli ve diğer kültürlere hiç saygılı değiller~~

3. [+37, -0] Bu o kadar saçma ki. Başka bir ülkedesin, başka bir ülkede para kazanıyorsun ve onların kültürünü küçümsüyorsun? Bu zihniyetle o ülkede star olmayı nasıl bekleyebilirsin ki? Gittiğin ülkenin kültürüne uymak temel saygıdır…

4. [+37, -1] Çin Hallyu kültürünü yasakladı, Kore ajansları niye Çinli idolleri atmıyor? Kız gruplarında sadece Koreli üyeler olsun.

5. [+4, -0] Bu beni rahatsız etti. Ülkemiz Çin değil~

0000785666 002 20220107112601446

KAYNAK: TBig News via YouTube

1. [+117] Kore’de niye böyle yapıyor ㅠㅠㅠ

2. [+106] Everglow’un popüler olması için iki şey şart. 1-Yiren’i atın 2- ‘Queendom 2’de efsane bir performans sergileyin. Hiç skandalı olmamasına rağmen popüler olmayı başaramayan gruplar var, her yıl skandalı çıkan bir grubun başarılı olmasını nasıl beklersiniz?

3. [+92] Çinli üyesi olan gruplar patlamayı bekleyen bomba gibi. Üyelere ne kadar güvenirseniz güvenin, her zaman bir skandala yol açıyorlar. Henüz skandalı çıkmamış gruplar bile sadece saatli bomba. Bahse girerim hepsi endişeyle promosyon yapıyorlar çünkü o anın geleceğini biliyorlar. Her iki ülke için de kötü duyguların büyümemesi için, bu üyeleri evlerine geri göndermek en iyisi

4. [+70] Lütfen Çinli üyeleri seçmeyi kesin ㅠㅠ

5. [+45] Ne demeye çalışıyor? Ülkesinin bizimkinden daha büyük ve daha iyi olduğunu düşündüğü için daha küçük insanların önünde diz çökmeyi reddediyor?

6. [+39] Başarı elde etmeyi umarak Kore’ye geldi… o zaman neden Çin’de çalışmaya gitmiyor? Yoksa sadece Çin’e geri dönmeden önce popülerliğini artırmak için mi buradasın?

7. [+34] Well, it’s over for this group in Korea now

8. [+18] O zaman git kendi ülkende şarkıcı ol ㅋㅋㅋ

9. [+15] Koreliler gibi eğilmek istemiyorsa en azından Çinliler gibi selamlasaydı hayranlarını… ㅋㅋㅋ böyle grubunu kötü şekilde etkileyecekse defolup gitmeli

10. [+14] Kötü bir durumdalar. Ajansın çoğu Çinlilerden oluşuyor, hayranlarının %90’ı yabancı, bu yüzden Yiren’i atamıyorlar. Ama Yiren grupta kalırsa Kore’de asla fandomları oluşmayacak ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ skandal bir tarafa, Yiren’in görselleri beni hep şaşkına çeviriyor

11. [+10] Çin’deki çıkışı için şimdiden temel atıyor

12. [+3] Roma’dayken Romalıların yaptığı gibi yap diye bir söz yok mu? Kore’de çalışıyorsan Kore kültürünü takip etmek sağduyu değil mi? Çin kültürünü bu kadar seviyorsa neden defolup orada çıkış yapmıyor? Neden Kore’de çalışıyorsun?

 

K: Netizenbuzz

guest
108 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
sanito

Koreliler kadar kendi egosunun gölgesinde yaşayan bir topluluk görmedim. Ne yani Türkiye ‘de ünlü olmuş bir yabancı neden el öpmedi diye sınır dışı mı edelim? Çinlilerde bulmuş fırsatı tahrik üstüne tahrik. Ne değişik ülkeler ya.

yeahwhatever

Bu yılladir süren bir kültür. Senelerdir eğilerek selam veriyor idoller yeni çıkmadı yani tabi ki rahatsız olacaklar.

mirror

Nedense bana garip gelmedi. Başka bır ırktansın tamam saygı duyarsında eğilmek falan bilemedim. Belki yanlış düşünüyorumdur ama ben olsam bende eğilmezdim. BTS üyeleri İslam ülkesine gitiklerinde her konserde selamlamak için eğilmelerine rağmen eğilmediler çünkü biz sadece Allah’a eğiliriz onlarda bunun bilincindeydi belki böyle dini bir konuda yada daha farklı bir sebebi olabilir.

aeri

Çinli netizenler Weibo’da diz çöken ve çökmeyen Çinli idollerin kayıtlarını tutuyorlar’
Kore’de diz çökmezsen koreliler linçliyor, çökersen de çinliler kayıt altına alıp linçliyor. Resmen iki ucu … değnek

Last edited 14 gün önce by Aeri
ahjumma deme bozuluyorum

Nedense yıllar önce Türkiye’ye gelen Jaejoong’un önünde bu şekilde secdeye kapanarak selam veren kız geldi aklıma. O görüntüyü görünce ben utanmıştım onun yerine. Jaejoong bile şaşırmıştı kızın yaptığına. Tuhaf bir görüntüydü gerçekten.

jungkook'un tavşan dişleri

Jaejoong denince aklıma ilk olarak her zaman oppağ çebal diyip peşinden cırlayan kız geliyor xkchkxhckxjckdhck

aeri

‘Oppa çebal’ ve ‘Justin bize bir hi bile demedi’ bu iki olay ölümüne kapışır askfhlskhf

ahjumma deme bozuluyorum

İkisi de unutulmazlar arasında 😂😂 Hava alanında Jaejoong’u takip edip taciz etmişlerdi. Tam rezillik.

Last edited 14 gün önce by Ahjumma deme bozuluyorum
vivi

O cırlayan kız Cnblue grubundan bir üyeye yapmıştı galiba

hammurabi

O olay Jaejoong’a değil CNBLUE Yong Hwa’ya yapılmıştı

leyla

Böyle insanlar yüzünden idoller turkiyeye gelicek diye panik atak geçiriyorum sadece idolleri geç turistlere bile aynı davranıyorlar

ahjumma deme bozuluyorum

Aman gelsinler yeter ki. Sanki Koreli, Çinli sasaengler bizimkilerden çok iyi. Ama yine de böyle görüntüleri görünce onların yerine ben utanıyorum istemsizce.

parksla

Jeojoon demişken adamın covid şakasından sonra bir daha haberini görmedim. Gerçekten idollerin düşünme sürecininin hakkını veriyor.
İnstasına baktım çekim fotoğrafları var ama belki de biz de haberleri çevrilmiyor

leyla

Jaejoongun sadece skandal haberlerini çeviriyorlar diyelim bu site linç içeren konuları çok seviyor herkesin başarısından güzelliğinden yakisikliligindan bahsedilir ama jaejoongun essek şakası haber yapılır 10 yıl linçlenir

jey

Jaejoong şu an dizi çekimlerinde. Ki Kore tv showlarına da katılamadığı için ne haberi çevrilebilir ki???

buse

Ay link atınn sdjsşdpjsjğd

blinkto

Bişi dicem kime diz çöküuolar

ahjumma deme bozuluyorum

https://youtu.be/CVY69BGSc7M
Merak edenler 56. saniyeye baksın. Kız eğilince çocuk da eğilmiş mecburen.😬 “Jaejoong bile şaşırmıştı kızın yaptığına.” Sanırım bu yorum benim aşırı çıkarımım olmuş. Nedense beynim böyle doldurmuş boşlukları.

Last edited 14 gün önce by Ahjumma deme bozuluyorum
ahjumma deme bozuluyorum

Her seferinde başkalarının saygısızlık yaptığını söyleyen knetizenler kadar başka milletten insanlara ve onların kültürlerine gram saygısı olmayan başka kim var acaba? Ne yani içimizden biri Kore’ye gidip para kazansa tamamen onlardan biri gibi mi davranmak zorunda. Bir kültüre saygı duymakla o kültürü tamamen benimsemek arasındaki farktan bile haberleri yok. Ego yığını zır cahil bir topluluk.

Last edited 14 gün önce by Ahjumma deme bozuluyorum
nocomment

Aradığım yorum

dünyanın sonuna doğmuşum

Düşüncelerimi özetlemişsin aşko, eline sağlık 💋

budaböyle

Tamam da bu resmen secde etmek .
bunu ben de yapmazdım bizim kültürümüze ve inancimiza ters.
kültürel değerlere sahip ve bagli olan sadece siz degilsiniz.
Bu yüzden ırkçılık yapmadan herkesin kültürüne saygı göstermelisiniz

üniversite kazanamıycam

Ama tatlım onlarda secde etmek gibi bir kavram yok.Onlar için bu saygı.Bumu tamamen konudan bağımsız olarak söylüyorum.Yiren linçlenmekte haklı diye bir şey demiyorum.

budaböyle

Biliyorum tabi ben kendimi idol yerine koyarak söyledim bunu empati şov severim wasksjdhs bu sekilde egilmek Çİnli idollerin de kültürlerine ters sanırım bu yüzden elestilmeleri saçma bence

dünyanın sonuna doğmuşum

Yorumun alnı yok mu yaw 💋

budaböyle

Eyvallah skdmljkk

aries

Çinliler açısından bakınca kültürel farklılıkları dolayısıyla eğilmeme konusunda haklılar ve sıkıntı yok gibi ama Koreliler açısından bakınca onlar da haklı çok kendi kültürüne meraklıysan git kendi ülkende faaliyet yap @q

nocomment

Ben boyle düşünmüyorum.Sırf çinli diye kpop grubu üyesi olamaz mı yani?Bu çinlilerin kültüründe yok yapmaması gayet normal.Burada yabanci olan bir unlu bizim kültürümüzü yerine getirmeseydi asla ve asla boyle bir tepki almazdı.Onlar kendi kültürlerine ve değerlerine bu derece bağlıysa kendi kültürüne bağlı olan birini bu şekilde eleştirmeleri saçmalık…

Last edited 14 gün önce by NoComment
aries

“Onlar kendi kültürlerine ve değerlerine bu derece bağlıysa kendi kültürüne bağlı olan birini bu şekilde eleştirmeleri saçmalık…”

Demişsin de burada iki ucu b**lu değnek oluyor çünkü kültürlerine
‘bu derece’ ve şekilde bağlılıkları bu konudaki hoşgörü duygusununun ortadan kalkmasına sebebiyet veriyor. Bu yüzden ya bize uy ya da nerenin kültürünü yaşatmak istiyorsan oraya yaylan durumu ortaya çıkıyor. Onların kültürü ve onların müzik sektörüne uzlaşmacı bir yorum getirme hakkını da sanırım yabancılara vermiyorlar ve kulaklarını tıkıyorlardır

nocomment

Aslinda benimde elestirdigim tutum da bu.Yani kulturune bagli olabilirsin ama o sirf kpop idolu diye senin kulturunu benimsemek zorunda degil.Onceden koreli olmayan idoller bu sekilde en ufak seyde linclenmiyordu,sanırım ben o zamanlara alışmışım o yüzden şu an linclenmeleri sacma geliyor.
“çünkü kültürlerine
‘bu derece’ ve şekilde bağlılıkları bu konudaki hoşgörü duygusununun ortadan kalkmasına sebebiyet veriyor.” demissin kültürlerine bağlı olabilirler ama bu hoşgörüyü ortadan kaldırmak için bir bahane olmamalı olamaz.Sahsen ben öyle değilim ki bence olmasi gereken de bu. Gelde bunları knetizene anlat orası da ayri konu ztn

aries

Knkm sen diyorsun kpop sanatçısı diye Kore kültürünü benimsemek zorunda değil işte onlar da diyor ki yoo faaliyetlerini burada yürütüyorsa zorunda. Yani evet burada senin görüşün veya onların görüşü doğru diye bir şey söylemek imkansız oluyor çünkü farklı bakış açıları var ya, en ilk yorumumda da bundan bahsetmiştim

nocomment

İlk yorumunu görmemişim ben yaa.Ay amaaan neyse biz ne dersek diyelim yine bildiklerini okuyacaklar.Sanirim farkli bakış açıları diyip geçmek en iyisi.

linç squad

abi olamaz değil oluyosa gelenek ve göreneklere uyucak işte. tamam bir seferlik unutmuş olabilir ama yiren zaten koreden çok negatif tepkiler alıyor dikkat etmesi gerekirdi. İnsan bi göz ucuyla bakar diğer üyelere bunlar niye eğiliyor diye

jey

Kpop kültürünü, Kore kültürünü benimseyemiyor ve uygulayamıyorsa o zaman gidecek kendi ülkesinde idollük yapacak, Kore’de değil. Bu kadar basit. Girdiğin sektörün kültürünü benimsemek istemiyorsan hiç o işe girişmeyeceksin.

almina

Sadece müzik sektöründe değil birçok iş kolunda yabancı çalışan var sırf yabancı bir ülkede çalışıyorlar diye kendi kültürlerini bir kenara mı atmaları gerekiyor nerde kaldı kültürel farklılıklara saygı.. belki hafifçe eğilebilirdi ya da kendilerine özgü selamlayabilirdi ama saygısızlık amacı da olmadığı aşikar

oasis

Kore’de çalışıyor diye koreye korelilere mi tapmalı ya bu nasıl bir bağmazlık geri kafalılık, birde demişler ki Çinliler farklı kültürlere saygı duymuyor yani korelileri bilmesek 😒 off neyse insanların kendi değerleri vardır ve o değerleri sırf para kazandığı bir yer için değiştiremezler, ki bu kız sayesinde de ve çinli idoller sayesinde gruplar çinde bir sürü fan kazanıyor çin parası bu şekilde ülkenize akıyor susun rezil olmayın

lightless

bu bir olay mı abi inancına kültürüne ters düşmüştür bu kızın uygur türklerine yapılan zulmü desteklemesini konuşsanıza biraz ama yook koreli netizenler aşağılık kompleksine girmezse olmaz varsa yoksa kendi ırkları kendi ülkeleri

Last edited 14 gün önce by lightless
hayrunnisa

Uygur Türklerine yapılanları niye konuşalım ki? Kız zorla yaptı. Çin dedi ki ona bunu yapmazsan seni öldürürüz. Yiren masum aslında (!)

Last edited 14 gün önce by Hayrunnisa
jey

Bu meseleyi konuşmuşlardı zaten önceden diye hatırlıyorum. Zaten bu kadar tepki almasının sebeplerinden biri de bu.

foreveryoung

Konuştu muhteşem ırka sahip olduklarını düşünen netizencikler

buse

Yiren’in bu milliyetçiliğine cidden anlam veremiyorum doğu türkistan a karşı yaptığı çin desteğini unutmadım fanlar zorundaydı dese bile kendi isteğiyle yaptığını düşünüyorum. Bu olaydada yine milliyetçiliği tutmuş herhalde o zaman kıdemlilerine eğilerek selam da vermesinden kendi kültüründe yok diye? O ne kadar yanlışsa bu da yanlış bi ülkeye gelip ordan para kazanıyorsan kültürüne de saygı duyucaksın

redvelvetbuyuktursenknkm

cinli idol fanlari genelde mal mal bahaneler uretiolar boyle skandallarda hatta hala lay sucsuz diyen var bu sitede

hayrunnisa

Hadi diyelim ki Lay ilk açıklamayı zorla yaptı. Ya sonrasında yaptıkları? Adam aleni bir şekilde Çin yandaşçısı. Çok sevdiğim biriydi. Büyük hayal kırıklığı gerçekten

foreverwitha.c.e

Adamsınız siz adam adam

foreverwitha.c.e

konuş be yürü beee

récord

Yorumlarda sadece Queendom kısmına katılıyorum. Everglow çok iyi iş çıkarır orada. Global olarak iyiler, hatta grubu global fanlar ve çin taşıyor gibi bir şey… Queendom ile de kore’ye bir dalsalar şöyle güzelinden mis gibi olacak

récord

Everglow cidden kore’de bilinmiyor ve yorumların beğeni sayısı çok fazla. buradan bayağı tepki gelmiş olduğunu anlıyorum. çin-japon dışında olan bir yabancı yapsaydı bu kadar ağır tepki vereceklerini sanmıyorum. Hele batılılarden biri yapsa asla ağızlarını açmazlardı. ikiyüzlüler işte

nocomment

Aynen umarim queendom onlar için güzel gecer

cansu

Seventeen chuseok zamanı weekly idol’a katılmıştı tüm üyeler diz çökmüştü ama sunucu Jun’a ve The8’e “sizin kültürünüzde diz çökme olmadığından yapmayabilirsiniz” tarzında bir şey söylemişti onlar daha hafiften eğilmişlerdi. Ben de çinlileri çok sevmiyorum ama kültürümde olmayan bir şeyi neden yapayım? Bence Yiren’e cadı avı yapıyorlar

lightless

sunucu cidden düşünceliymiş

uykucu

– Başarı elde etmeyi umarak Kore’ye geldi… o zaman neden Çin’de çalışmaya gitmiyor? Yoksa sadece Çin’e geri dönmeden önce popülerliğini artırmak için mi buradasın?

Bu netizen Çinli idollerin birçoğunü özetlemiş hehejejek Kore kültürüne ait bir davranışı, kendi degerlerine ters düşmediği sürece o davranışı yapması gerekmez mi? Ayrıca bu kız Çin zulmünü destekleyenlerdendi galiba, beter olsun…

hayrunnisa

Kendi değerlerine ters düşüyor. Çinliler de aynı bizim gibi birinin önünde eğilmeyi gurur mevzusu yapıyor. O yüzden başka milletleein önünde eğilmeyi pek hoş karşılamazlar

bananamilk

Buram buram ırkçılık kokuyor. Tam tersi olsa hangi tarafı savunacaklarını hepimiz biliyoruz lmao

almina

Açıkçası bu söylemler Kore’nin çok kültürlü bir ülke olmamasından kaynaklanıyor. Fiziksel bazı şeyler de insanlar topluma uyum sağlayabilirler ama manevi konularda aynı uyumu herkesten bekleyemeyiz ve zorlayamayız. Sadece saygı duymalarını bekleriz. Yiren in burda saygısızlık yaptığını düşünmüyorum diğerleri eğilerek minnetlerini gösteriyor o şirinlikler yaparak ne var bunda mesaj aynı…

julien

bu kız hakkında bunu değil, sincan uygur özerk bölgesindeki zorunlu pamuk işçiliğini desteklemesi konuşulmalı.

blablabla

şunların kendilerinden olmayanlara gösterdikleri iğrenç tavırlardan gına geldi artık ya. ırkçılığa uğrayınca ağlıyorlar ama ırkçlığın alasını onlar yapıyor, sinir bozucu

redvelvetbuyuktursenknkm

konudan alakasiz ama bu zulmu desteklememis miydi

hayrunnisa

Evet

foreverwitha.c.e

Eksileyenler, umarım o insanların yaşadıklarının aynılarını siz yaşamazsınız.

jean-baptiste

Bende diz çökmem. Korenin en saçma geleneği bu. Minnet göstermek için başka yöntemler var ama birinin önünde diz çökmek kendimi küçük düşürmüşüm gibi hissettirir.

clownissues

Bu netizenlerin bu kadar ego kasmasını bir türlü anlayamıyorum alın sizin olsun ülkeniz aw

judas

Tapiniyorlar mübarek bu nasi bi kültür

bananesiiiiiiii

Bir insanın -kim olduğu önemsiz- herhangi bir insanın önünde secde etmesi 👎🏻👎🏻👎🏻 müslüman bir kültürden geldiğimiz için bana garip geldi şahsen

linç squad

kore bazen kpop konusunda en çok desteği çinden gördüğünü unutuyot falan herhalde çünkü albüm satışlarında kimse çin kadar kpopa kazandırmamıştır. Yirene gelirsek tatlı ama sinsi vibeı alıyorum

queen lisoo

Kendileri her haltı yapaerken iyi ama başkası yaparken körü.Ne kadar geri kafalılar.Cidden …..
Ne diyeceğimi bilemiyorum çok sinirlendim.Kendilerini kral felan mı sanıyorlar.

aslı yaevrum

Bu kız Uygur Türklerine karşıda saygısızlık yapmıştı eğer o ülkede çalışıyorsa orda para kazanıyorsa o ülkenin kültürüne uymak zorunda rahatsız oluyorsa kendi ülkesine gidebilir

vivi

Her ülkenin kendi kültür ve gelenekleri var. Korelilerde eğilme saygı ve minnet niteliği taşıyor onlara eğilmemesi garip gelmiştir. Benim merak ettiğim Yiren daha önce böyle eğilmemezlik yaptı mı?

nocomment

Yok sanırım cünkü ben hic denk gelmedim

jinny

çin zulmünü destekleyip kalp emojileri atan kız bu. yaptığı şeyin normal şartlarda eleştirilmesini savunmam farklılıklar vardır diye ama bu kızın yediği linç umrumda bile değil. o dönem bi sürü Çinli idol zulmü destekleyen gönderiler atıyordu ama bir yiren böyle özellikle kalpli emojiyle atmıştı sanırım. fanları da çin zorluyor diyordu zort 😃 hiç sevmediğim biri cidden

gixooo

Bu kiz grubun önünde buyuk engel turist degil ki orada yaşayan ünlü olan biri, sadece yaşasa haklisiniz ama ulkenin nimetlerinden yararlanirken bir şey yok milyarlik ulkesinde hemen unlu olamayacagini biliyor, eğilmeli de kültürleri bu secde degil her uyebegilirken o baďka davranmis ustelik.

cherry

Aynen katılıyorum başka ülkelerin kültürüyle etkileşime geçmek istemiyorsa gidip kendi ülkesinde ünlü olsun olabilirse tabi

foreverwitha.c.e

“Çinliler diz çökmez” niyeymiş o? Siz özel varlıklar mısınız
Ek olarak ben burda eğilip eğilmemeyi suçlamıyorum.İstediğini yapsın zaten.(Çinliler neden diz çökmez yazdım bir yanıt bulmadığım için bunları söyledim)Bu kültürel farklılık değilde bana göre biraz kendi ırkını üstün görmek daha çok.Zulmü destekleyen idolleride desteklemiyorum.Youtube da zulmü destekleyen Çinli idollerin videosuna artık desteklemeyeceğim gibi yorumlar gelmişken sadece birkaç vicdansızın yorumları dışında olumlu tepki veren yoktu.Netizenturkeyin kullanıcılarının BAZILARI hala destekliyor üstüne Uygurlara yapılan soykırımı daha çok insanın fark etmesi için yorumlarıma eksileri basıyorlar.UMRUMDA DEĞİLSİNİZ.

Last edited 14 gün önce by ForeverWithA.C.E
foreverwitha.c.e

Ne diyim Allah’a havale ediyorum.
Belki de ben yanlış anlamışımdır bu sözü “Çinliler diz çökmez”, Çin hükümütenin bir kuralı olarak anlamış olabilirim.

Last edited 14 gün önce by ForeverWithA.C.E
leyla

Burdaki yorumlar ×10 ırkçı arkadaşlar onaylamadiginiz şeyler olabilir ama ne dediğinizin farkında mısınız

foreverwitha.c.e

Onaylamadığımız şeyler mi? Tüm dünyanın onaylamaması gerekir. Ben bu zülmü görünce ağladım be e bi zahmet onaylamayalım

leyla

Eğilerek selam vermek mi zulüm yoksa dediğim şeyi yanlış mı anladın

foreverwitha.c.e

blm

foreverwitha.c.e

Zulüm

dünyanın sonuna doğmuşum

Kızın kültüre uymamasından ziyade neden böyle bir kültür var diye sorguladım. Tabi Doğu Asya’da saygı ifadeleri çok fazla kullanılıyor ama gidip secde etmek de ne bileyim.. Saygı önemli bir şey ama bu saygı ifadelerinin abartılması kişiyi suistimale açık hale getiriyor; nitekim böyle yaptıkça millet kendini bir halt sanıp “zaten ben ne dersem yapmak zorunda, bana karşı çıkamayacak” düşüncesine giriyor, hele bir saygı ifadesi yapmasın direkt linç edip kendilerine boyun eğmelerini bekliyorlar… Bizim ülkede de yaşlılara saygı var ama el öpmediği için linç edilen birisini görmedim mesela ya da ülkemize gelen yabancılar bize ait bir şey yapsa seviniriz ama yapmıyorsa da… Read more »

tugba

Kültüre saygı duymamakla uygulamamak başka bir şey, ne saçmalıyor bunlar. Ayrıca her kültür olan şey mantıklı değildir, bu da bayağı saçma, bizdeki el öpmenin daha daha garip versiyonu. Ne gereksiz şeyler, ego tatmini sanki

nocomment

Everglow 4.jenerasyonda tarzını en çok beğendiğim kiz grubu ve korede pek fazla taninmiyorlar.Bunun olmasi grup için kotu oldu artik gereksiz yere korelilerden nefret de alacaklar

cansu

Koreli idoller neden ingilizce şarkı sözleri kullanıyir yada batılı kültüre ait şeyleri kullanıyor o zaman bunlar deli

hyuck

cinlilerin zulumlerini destekleyen biri beter olsun sektorden surulsun

foreverwitha.c.e

aminn

cherry

Doğu türkistan pamuk işçiliğini desteklediğini açıkladığından beri bu kızı sevemiyorum everglow da dinleyemiyorum kendi kültürünü empoze etmeyi sevdiğini her yerde açıkça belli ediyor (aynen çin zorla söyletmis arkadaslar kesin bilgi(!))

foreverwitha.c.e

Ad-Haklı
Soyad -Haklıoğlu

hayrunnisa

Saygı hak edene gösterilir. Her önüne gelene değil

carmen

Senin kültüründe normal olan bir şey başka kültürlerde hassas karşılanabilir. Sırf ülkenizde para kazanıyor diye kültürünüzü benimsemek zorunda değil, saygı duymak zorunda. Aradaki farkı anlamıyorlar. Ben de eğilmem çünkü benim kültürüme ve inancıma ters bir durum. Kızı anlıyorum. Diğer insanların size saygı duymasını bu kadar istiyorsanız siz de onlara saygı duymalısınız.

euanflow

İlle allah olmak istiyosanız toplanak allah diyek bu kadar tantanaya gerek yok

euanflow

Yiren’e dememiştim ki korelilere demiştim niye bu kadar eksi aldım ühü

nur 🌼

Burada Çinli idolü kutluyorum. Benim kültürümde olmayan birşeyi yapmak, bana da külfet gelir. Sakın başını eğme

hayrunnisa

Kültürün de olmayan bir şeyi yapmak bu kadar zorsa, kendi kültürünü yaşayacağı bir yerde kalsaydı o zaman. Uyum sağlayamayacaksa neden Kore’de?

xoxo

Fazla sert tepki vermeye gerek yok ama bir ülkede çıkış yaptıysan o ülkenin insanlarının kültürüne uyum sağlaman gerekiyor ben kpop grubunda bir türk olarak bulunsam diğer üyelere uyum sağlar eğilirdim yani diğer üyeler eğilirken onun eğilmemesi tuhaf duruyor biraz. Size saçma gelebilir ama sonuçta onların kültüründe eğilmemek saygısızlık demek bizde öyle olmasa da.

Last edited 14 gün önce by xoxo
ahjumma deme bozuluyorum

Müslüman değilsen sorun yok ama müslümansan bu şekilde başkalarının önünde eğilmek günah zaten. Diğer kültüre saygı duymak için yaptığın bir davranış inancına ters düşmemeli. Tabi bu söylediklerim müslümansan geçerli.

kiminhayranıbu

Hem koreden nefret et hem koreden para kazan saçma

lunaer

Everglowun şirketi çin merkezli bir şirket ve çok fazla çinli stajeri var ama korede faaliyet yapiyolar tabiki korelilerin bu durma tepki gostermesi normal. Zaten bu yuzden everglow iyi sarkilarina ragmen basarili olamadi daha yeni yeni kore de etkinlikler yapiyolar. Yirenin atilmasi soz konusu olmaz bence egilip egilmemesini de sirket takmaz. Benim uzuldugum nokta diger kizlar insanlarin cin dusmanligi yuzunden hicbir zaman hakketikleri degeri goremiycekler.

beyz

koreliler cok irkcisiniz cidden

hayrunnisa

Yiren de çok farklı sayılmaz

nocomment

Yiren ne yaptı ki?

hayrunnisa

Uygur Türklerine yapılanları desteklemişti

beyz

neden bu kadar irkcisiniz??

lynx

Açıkçası ben şöyle düşündüm: Kore’de çalışan bir Türk idol olsam, katiyen dizlerimin üstüne çöküp secdeye varır gibi selamlamazdım kimseyi. Doksan derece eğilirdim ama biz sadece Allah’a dua ederken eğiliyoruz, bize katiyen ters olan bir şey. Bu yüzden bu tarz farklılıklar çok büyütülmemeli bence. Ha, doksan derece eğilseymiş el sallamak ve zıplamak yerine daha iyi olurmuş bence ama Çinli diye, Koreli netizenler nefret kusmaya dünden hazır zaten.

sadece gerçekler

Ne saçma Bi adet ya Çinli üye eğilmedik diye dışlayacaklarına koreliler de eğilmesin?

leyla

Netizenleri haklı buluyorum bu sefer.. kimliğin ne olursa olsun yaşadığın yere ve topluma uyum sağlamak zorundasın Almanya’daki turkler bu konuda ibretlik keza ülkemizdeki suriyeliler de, kıyaslamam pek doğru olamamış olabilir ama anlatmak istediğim şey yaşadığınız yerin kültürel özellikleri size uymak zorunda değil ama siz uymak zorundasınız

Last edited 14 gün önce by Leyla
almina

uyman gereken şeyler vardır uymaman gereken şeyler de saygısızlığa kaçmadan kendi kültürünü yaşayabilmeli insan ötesi asimileye kadar gider

linç squad

ama bütün üyeler eğilirken onun orda şekilden şekile girmesi absürt durmuş

buse

Bunun neresi asimile olmak? Kimse kendi kültürünü yaşamasına engel olmuyor ama korelilerin önündeyse selam vermeliydi o zaman yabancı idoller kıdemlilerin önünde eğilmesinler kendi kültürlerinde yok diye her ülkenin kendine göre saygı kuralları var kaç yıldır korede yaşıyor ve bunları öğrenmiş bütün üyeler orda eğilirken bilerek eğilmemeyi tercih etmesi saygısızlık

leyla

Kesinlikle katılıyorum

Yeni Yazılar

108
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x