EXO CBX’in, SM’in Fikri Mülkiyet Davasına Verdiği Yanıt

18

Geçtiğimiz günlerde SM Entertainment, EXO-CBX üyeleri Chen, Baekhyun ve Xiumin’e karşı resmi olarak dava açtı.

Dava, SM Entertainment ile üç üye arasındaki anlaşmanın şartlarına atıfta bulunarak, üç üyenin daha önce üzerinde anlaşmaya varılan koşullara uymasını talep ediyor.

Buna karşılık EXO-CBX de SM’ye karşı bir dava açtı.

Müzik endüstrisine göre, EXO-CBX’in SM’ye altı aydan fazla bir süredir müzik, varlıklar vb. dahil olmak üzere fikri mülkiyet için herhangi bir telif ücreti ödemediği doğrulandı.

Her iki taraf da başlangıçta EXO-CBX’in satışlarının %10’unu SM’e fikri mülkiyet kullanım ücretleri de dahil olmak üzere üç ayda bir ödemeyi kabul etmişti. Basın toplantısında EXO-CBX, %10 satış karşılığında SM’in varlıkları için kullanım ücreti ödemeyi teklif etti ancak SM bu teklifi reddetti.

Hangi taraf olursa olsun, EXO-CBX’in SM’e fikri mülkiyet ücretlerini ödemesi gerekiyor ki bu da devam eden anlaşmazlıkta bir başka ihtilaf noktası olabilir. Bu sorun çözülmezse EXO-CBX, SM tarafından üretilen grup adını ve diğer varlıkları kullanamayabilir.

Ancak çok geçmeden EXO-CBX fikri mülkiyet ücretlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

“Geçen Haziran ayında imzalanan anlaşmada fikri mülkiyet haklarını kullanmamıza izin verdiler ve ne kadar ödememiz gerektiğinden bahsedilmedi. SM’den fikri mülkiyet kullanım ücretini ödememiz için bir talep almadık, bu nedenle fikri mülkiyet ücretini ödemediğimizi iddia etmek mantıklı değil. Fikri mülkiyet ücretini ilk olarak basın toplantısında ödemeyi teklif ettik ancak SM teklifimize yanıt vermedi. Bize yanıt vermedikleri halde fikri mülkiyet ücretini ödememekle ilgili medya oyununu kullandıklarını görmek talihsiz bir durum.”

1. Sorunları ne? Bu konuda ne kadar ileri gidecekler?

2. Siz bilmeseniz bile Big Planet’in bilmemesine imkan yok, gidin Big Planet’e sorun, onlar bilmiyorsa daha da garip olur.

3. Bu sektördeki çocuklar ödemelerin farkında değil miydi? Big Planet’in de bilmediğini mi söylüyorsunuz? SM pek çok konuda hoşgörülü davranıyor.

4. Avukatları ne yapıyor?

5. Hayır, ama %10’unu yazmışlar, değil mi? O zaman %10’u düzgün bir şekilde ödeyin. Bunu şimdi de yapabilirsiniz. Eminim ayrıntılı olarak basılmıştır.

6. Onlar… bilmiyor muydu?

7. Bunu mahkemede açıklığa kavuşturun SM-ah

8. Her şeyi ödeyin ve bir daha EXO’ya dokunmayın. Bunu bu zengin çocuklardan duymak çok komik.

9. Hiç utanmanız yok mu?

10.Makale fikri mülkiyet kullanım ücretini ödemeye istekli olduklarını ancak SM’in yanıt vermediğini bu nedenle ödeyemedikleri belirtiyor

K:pannchoa
Ç:netizenturkey

Önceki İçerikBelift Lab’ın YouTube’daki Videosu İngilizce, Japonca ve Çince Altyazılarla Eklendi
Sonraki İçerikNayeon’un ABCD’sini Nasıl Buldunuz?
Subscribe
Bildir
guest
18 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments