Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Bts'ten Rm Eleştiriler Altında

Ü

Üye silindi 189

herkes benimle ayni dusunmek zorunda degil ama ben inanislara oldukca deger veren biriyim (bu inanislarin bir din ile alakasi olmasina gerek yok) cunku bazen insani hayata baglayan sey inandiklari oluyor. baskalarinin buna saygisizlik etmesi bence cok yanlis. bizi biz yapan bir nevi de inandiklarimizdir bence

Moderatörün son düzenlenenleri:

Blabla

Rookie Idol
Tepki
1,787
Hiç hoş bir şey değil şarkılarda sırf havalı görünmek için din ayrımı yapanlara okey kanka iyi yapmışsın diyemem. Rm i çok severim ama kendisi geniş bir kitleye hitap ettiğinden şarkının sözlerine en azından bakabilirdi bence temizinden özür dilese iyi olur

Tepki
1,362
Bazılarınız Hristiyanların din konusunda daha açık fikirli olduğunu yazmış ama Hristiyanlığın binlerce kolu var ve hepsi dini konusunda umursamaz değil. Bazıları gerçekten çok hassas dinlerine karşı. Ayrıca karşındakinin hassas olup olmaması da kimseyi ilgilendirmez. İnsanların dini, milli değerleri hakkında yorum yaparken kullanılan dile dikkat etmek gerekir. Bazı insanlar milli, bazıları din, bazıları da ırksal meseleler konusunda hassas olabilir. İnsanların bam teline basmamak ve değerlerine (eğer birine zararı yoksa) saygı duymak gerekir. Ayrıca herhangi bir Kpop sanatçısının Hristiyanlığı, Museviliği yada çok bilinen başka bir dini eleştiren bir şarkıyı kolay kolay paylaşacağını düşünmüyorum. Genel olarak Tanrı inancını eleştiren bir şarkı olsa ateizm kaynaklı bir sorgulama der geçersin ama bu şarkı spesifik olarak Müslümanları eleştirip bir nevi hedef göstermiş.

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,847
Atesit bir ailenin Hristiyan kızı olarak asla doğru bulmuyorum. İslamın yaygın olduğu bu coğrafyada insanların ön yargısına rağmen müslüman birine karşı bırakın kötü içeren içerik beğenmeyi aklımdan dahi geçirmedim geçirmemde. İstediğinize inanın ama ne olursa olsun saygı duyun. Kimseyi kırmaya gücendirmeye hakkınız yok. Özellikle böyle büyük kitlesi olan ve farklılıklara saygı etiketini kendine pazarlayan bir sanatçının böyle bir açıklama yapması çok talihsizce ve üzücü.

Konu Sahibi
L

lavanta

Trainee
Tepki
195
Bu olay cidden büyüdü mü yoksa aespa olayındaki gibi sadece türkler felan mı konuşuyor sosyal medyaya pek girmediğim için takip edemiyorum
40 bine yakın sanırım tweet atıldı özür dilemesi için ancak sonra Army'ler RM'a destek vermek için "NAMJOON THE PRETTIEST FLOWER" hashtagini açtı ve diğer hasthagi geçti

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,847
Bu çok doğru bence. Yurt dışında millet papazın yanında çok ofansif şakalar yapıyor ama papaz bir şey demiyor. Çünkü adamın inandığı şeyi etkileyen bir durum yok. Adamın teki kötü din dedi diye benim inandığım din kötü olacak diye bir şey yok. İnsanların hayatını ve inanışlarını özgürce yaşamalarına engel olacak kadar tehlikeli bir söylem olmadığı sürece whatever? Ben fikir özgürlüğüne inanan biriyim. Benim bir dine inanma özgürlüğüm varsa diğerinin de o dine inanmama özgürlüğü var. Ben ateizm kötüdür diyorsam o da İslam kötüdür diyebilir. Bunlar sadece ifade özgürlüğü diye düşünüyorum. Bu kadar hassas olmak neden gerekli anlamıyorum.

Sen RM'i savundun diyecekler için adamla hiçbir ilgim olmadığını ve şarkı özelinde fikir belirttiğimi açıklayayım.
Fikir özgürlüğü hakaret etmek değil. Katolik birini gerçekten tanıysaydınız rahat olduğunu söyleyemezdiniz. Hristiyanlıkta bu konuda çok katı olmamasına rağmen. Sen ateizm kötü diye bilirsin ama ona hakaret edemezsin. İnsanları gücsndirmek fikir özgürlüğü değildir. İnsanların hayatlarının en büyük kısmını kapsayan dinleri ve beraberinde getirdiği kültürleri hakkında hassas olmasından doğal ne var? Konu zaten o dini kötüleyince dininin kötü olmasıyla alakası yok farklı kültürlere saygısızlık yapılması...

Ü

Üye silindi 189

Bu çok doğru bence. Yurt dışında millet papazın yanında çok ofansif şakalar yapıyor ama papaz bir şey demiyor. Çünkü adamın inandığı şeyi etkileyen bir durum yok. Adamın teki kötü din dedi diye benim inandığım din kötü olacak diye bir şey yok. İnsanların hayatını ve inanışlarını özgürce yaşamalarına engel olacak kadar tehlikeli bir söylem olmadığı sürece whatever? Ben fikir özgürlüğüne inanan biriyim. Benim bir dine inanma özgürlüğüm varsa diğerinin de o dine inanmama özgürlüğü var. Ben ateizm kötüdür diyorsam o da İslam kötüdür diyebilir. Bunlar sadece ifade özgürlüğü diye düşünüyorum. Bu kadar hassas olmak neden gerekli anlamıyorum.

Sen RM'i savundun diyecekler için adamla hiçbir ilgim olmadığını ve şarkı özelinde fikir belirttiğimi açıklayayım.
bu arada biraz alakasiz gelebilir ama yurt disinda da bu tur olaylar oldukca tepki aliyor yalnizca biz gormuyoruz oturdugumuz yerden. sam smith grammy? performansi yuzunden hristiyanlar tarafindan linc edilmisti. satanliga ozendiroyor diye basliklar cikmisti. facebookta falan trend olmustu. onun disinda ozellikle hristiyanlarin katildigi cult gibi seyler var inanilmaz koyu hristiyanlar. dinlerine uygun nefes almiyorsun diye cancelliyorlar. onun disinda kiliseler de cok tutucu. birkac kisinin korkunc kilise anilarini anlattigi videolar gormustum ve yorumda kimse sasirmamisti? cunku cok normal onlara gore. ozellikle bu kiliselerin yoldan cikmis? cocuklar icin duzenledigi kamplar falan var o kamplarda neler dondugunu duysan varya korkunc resmen korkunc

Tepki
1,362
Bana dediğini düşünerek alıntılıyorum yazını. Benden başka kimse papazlardan bahsetmedi çünkü. O sadece düşünceme uygun bir örnekti. Benim bu şarkı içinde bu bahsettiğin şey bam teline basan bir kısım görememem. Gerçekten etkileyen bir söz yok benim için. Çok abartıldığını düşünüyorum bu sebeple. Tamamını da okumadım bu arada paylaşılan kısmı okudum. Bu tarz konularda konuşmaktan rahatsız olan biri değilim. Direkt cevaplayarak yazabilirsin. Bu konu özelinde konuşursak da ben rahatsız olmadığımı söylediğim için benden çok rahatsız olanları etkileyen bir durum var. Zaten bahsettiğim şey olayın bencesi. Kimse benimle aynı görüşü paylaşmak zorunda değil. Bunun da farkındayım. 🧡
Tabiki farklı bir düşüncen olabilir. Senin için çok da ofansif bir şey olmayabilir şarkıda ama yine de bir dine mensup insan topluluğuyla ilgili yorum yaparken dikkatli olunmalı. Biraz önce de söylediğim gibi din konusunda hassas olan topluluk sadece Müslümanlar da değil. Koyu Hristiyanlar, birçok Musevi de dinleri konusunda hassas. Beni rahatsız eden de bu dinlerle ilgili eleştirileri kolay kolay paylaşamayacak herkesin İslam'a ve Müslümanlara çok kolay sallayabilmesi.

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,847
Hakaret etmemiş zaten gördüğüm kadarıyla. Papaz kısmı benim düşüncemi açıklayan youtube'da gördüğüm bir örnekti açıkçası. Katoliklerin yaşantılarıyla ilgili değildi.
Şurada bahsettim biraz belki görmemiş olabilirsin. Umarım ne kast ettiğimi açıklayabilmişimdir:
İslami açıdan özel bir söze karşı saygısızlıktan bahseden bir şarkıyı beğenip birde paylaşmak hakaret değil mi? Katolikler çok katı kurallara sahip olduğu için onların herhangi bir şakaya gülmeyeceğinden bahsettim bende yaşantılarından değil.

Ü

Üye silindi 189

Neler dönüyor merak ettim 😲
boyle zorla hristiyan kampina gonderilen bi kizin videosunu izlemistim cok korkunctu. kizin anlattigina gore kizin sacini sifira vurmuslar, kizi baya baya dovuyorlarmis, ac birakiyorlarmis, insan bedenin kaldiramiyacagi kadar ibadete zorluyorlarmis. bir de kizlarin gozunu korkutmak icin buyuk ihtimal hristiyanlikta bile olmayan seyler anlatiyorlatmis. bi keresinde kizi olduresiye dovdukten sonra farez pislik icindeki kulube gibi bi seye atip iki gun orada ac susuz birakmislar

bbequitedontcry

taste that pink venom
Fanbase Starter
Tepki
4,181
Ben de bu şarkı sözlerinin bir kısmına bakınca (tamamına bakmadım belki bakınca fikrim değişir) böyle bir durum görmedim ve beni bu şekilde etkilemedi. Bu sebeple zararsız olarak nitelendirdim. Sizin ölçmeniz de deneyimlerinize göre tabii ki benimkinden farklı olacaktır. (edit: Bunu belirtmenizin de benim için hiçbir sakıncası yok. Benim bu durumu nasıl yorumladığım da umarım sizi etkilemiyordur.)
açıkçası şarkının sözlerindeki problemi ben de pek anlamadım ve birçok şekilde yorumlanabiliyor cidden. @ziggystardust çok güzel açıklamış. yine de birileri incindiyse özür dileyip konuyu kapatması en iyisi

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,566
the clitoris has around 8000 nerve endings and it's still not as sensitive as muslims
Bu memleket bugun bunu da atlatır
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

İslami açıdan özel bir söze karşı saygısızlıktan bahseden bir şarkıyı beğenip birde paylaşmak hakaret değil mi? Katolikler çok katı kurallara sahip olduğu için onların herhangi bir şakaya gülmeyeceğinden bahsettim bende yaşantılarından değil.
Alintilama seyi bozuldu galiba bende de adam homoseksuelmis diye yazmislar allahuekber ile kastettigi karsi tarafin musluman olması zaten beni lanetleme diye sozu varmis (1 saat once mi ne okudum tam hatirlamiyorum) normal bence boyle demesi zaten kuranda yasak hem cogu muslumanin escinsellige tavrı belli. Daha dün lezbiyen bir cift evlendiklerini tweet atti taaa hollandada yasiyorlarmis alintilar yorumlar falan asiri igrenc. Ben buna saygisizlik demem kuranda da escinsel lanetlenmesi saygisizlik?? Zaten bu haberin yorumlarini okudum da baslamislar hristiyanlar dinlerine saygili degil demeye onlari kucumsemeye

Alintilara yorumlara biraz bakinin zaten bu sitede escinsellik kavgasi da oldu cogu kisi homofobik biliyorum ama atayim ben yine de

Son düzenleme:

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,847
Bu memleket bugun bunu da atlatır

Alintilama seyi bozuldu galiba bende de adam homoseksuelmis diye yazmislar allahuekber ile kastettigi karsi tarafin musluman olması zaten beni lanetleme diye sozu varmis (1 saat once mi ne okudum tam hatirlamiyorum) normal bence boyle demesi zaten kuranda yasak hem cogu muslumanin escinsellige tavrı belli. Daha dün lezbiyen bir cift evlendiklerini tweet atti taaa hollandada yasiyorlarmis alintilar yorumlar falan asiri igrenc. Ben buna saygisizlik demem kuranda da escinsel lanetlenmesi saygisizlik?? Zaten bu haberin yorumlarini okudum da baslamislar hristiyanlar dinlerine saygili degil demeye onlari kucumsemeye

Alintilara yorumlara biraz bakinin zaten bu sitede escinsellik kavgasi da oldu cogu kisi homofobik biliyorum ama atayim ben yine de
Ne olursa olsun bir dinle ilgili içinde kötü bir yere çevrilecek bir şarkı paylaşımı doğru değil kimse şarkının hikayesini araştıracak değil. İslama inanların yaptığı doğru değil diye herhangi bir kesimi gücendirecek bir paylaşımı desteklemek de doğru değil. Ben kurana inanmıyorum bu yüzden yorum yapmayacağım ama kuran ve yüzyıllar önce yazılmış bir kitap günümüz şartlarına göre saygısızlık olan bir şeyi o zaman için değerlendiremem.

boyle zorla hristiyan kampina gonderilen bi kizin videosunu izlemistim cok korkunctu. kizin anlattigina gore kizin sacini sifira vurmuslar, kizi baya baya dovuyorlarmis, ac birakiyorlarmis, insan bedenin kaldiramiyacagi kadar ibadete zorluyorlarmis. bir de kizlarin gozunu korkutmak icin buyuk ihtimal hristiyanlikta bile olmayan seyler anlatiyorlatmis. bi keresinde kizi olduresiye dovdukten sonra farez pislik icindeki kulube gibi bi seye atip iki gun orada ac susuz birakmislar
Videonun linkini paylaşabilir misin? Hristiyanlıkta namaz gibi bir ibadet söz konusu değilken nasıl bedenin kaldıramayacağı bir ibadet yapıldığını anlayamadım. İncil her sayfasında sevgiyi ve barışı anlatan bir kitap. Yani hristiyanlıkta zorlama kin şiddet gibi şeyler söz konusu dahi değil. Bu yüzden videoyu mersk ettim

bbequitedontcry

taste that pink venom
Fanbase Starter
Tepki
4,181
cidden gozleri kor olmus durumda. asssla idollerinin hatalarini kabullenemiyorlar. bu olay patlak verince hemen jisoo apologize tagleri acmislar. korkunc bir fan toplulugu. kafayi yemis gibiler.
????JISOO NİYE APOLOGIZE? içimdeki aurora'yı çıkartmasınlar.

sunnfloweer

Rookie Idol
Tepki
840
Olayın ucunu jisooya nasıl dokundurdular ona hayret ediyorum ben. Oturup evet yanlış bir şey yaptı benim idolüm demek bu kadar zor olmamalı ya. Bp yakından takip ediyorum. (blink değilim.) Ama yaptıkları takıldıkları herkesi deli gibi savunmuyorum fan olacağım diye akıllarını kaybediyor bazıları özellikle armyler