Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

İzle Film Önerisi: Monster (2023)

kaorii

Rookie Idol
Tepki
1,449
Size bir film önerisiyle geldim.
(Selam💓 nasılsınız bu arada?
Foruma girince burayı ne kadar özlediğimi fark ettim, uzun zamandır pek girmiyordum.)

✨ MONSTER (2023) ✨
eo6picLMR2OC0e1IVTuRoZTeEgy.jpg

Hirokazu Koreeda, benim en sevdiğim yönetmenlerden biri, bütün filmlerini tüketmişimdir ve yeni filmi Monster daha duyurulduğunda baya bir heyecanlanıp sevinmiştim.

Bu ayın başında Monster'ı izleme şansı buldum ve tek kelime ile bayıldımm.

Kısacık konusuna bakarsak:
Saori, oğlu Minato'yu tek başına büyütmeye çalışan bekar bir annedir. Oğluyla birlikte gayet normal ve sıkıntısız bir yaşam sürdürüyor gibidir.
Ancak son zamanlarda oğlunun çok tuhaf davranışlar sergilediğini fark eder ve bunun peşine düşüp araştırmaya başlar.

hwqWW99qTsuVBqoEiNups75Wua2.jpg

Biz Minato'ya neler olduğunu üç farklı bakış açısından anlamaya çalışıyoruz. Filmin asıl olayı da bu bakış açıları, çok iyi bir hikaye anlatıcılığı var filmin bu anlamda.
Bence bundan daha fazla bilgi filmden alınacak verimi baltalar, ne kadar az şey bilerek başlarsanız filmden o kadar keyif alırsınız.

💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫

- Duygu yoğunuyla, karakter gelişimiyle, müzikleriyle, oyuncuklarıyla, yavaş ve sakin temposuyla son zamanlarda en beğendiğim film oldu.
- Biraz 2022 yapımı Close ve Bridge to Terabithia vibeı veren bir film.
- Olaylara bakış açımızın ve onları algılayışımızın ne kadar hassas, kolayca yönlendirilebilir olduğunu gösteren bir yapısı var. Doğru bildiğin şey yanlış olabilir ya da yanlış bildiğin şey doğru olabilir, gözünle görüp bir yargıda bulunduğun şey bile gördüğünden öte bambaşka bir şey olabilir.
- Yetişkinlerin dünyasının ve çocukların dünyasının nasıl birbirinden farklı olduğunu oldukça başarılı bir şekilde gösteriyor. Bir çocuğu bir yetişkin olarak anlamak istediğimizde, bazen o yetişkin bakış açımız yeterli olmuyor, o çocuğun dünyasını anlayıp onun gibi görmemiz gerekiyor.
- Toplum baskısı, zorbalık, duygusal ve fiziksel şiddet ve daha birçok konuyu irdeliyor ve düşündürtüyor, bir anlamda eğitiyor da.
- Topluma yerleşmiş bazı şakalar, norm haline gelmiş bazı düşünceler ve dayatmalar başkalarının cehennemine dönüşebilir ve kendilerini birer yaratık, canavar olarak olarak görmelerine sebep olabilir.
- Birçok ailenin çocuklarını tanımadıkları gerçeğine de değiniyor. Birçok aile çocuğunu aslında tanımıyor, bazıları tanımak istedikleri kişiyi görüyor veya yeterince tanımak için uğraşmıyorlar.
- Filmin hem adı olan hem de film içinde sık sık geçen "canavar" metaforunun seyirciye sorgulatılması, bunun üzerine teoriler üretilmesi hoşuma gitti.

f4awzU2OuNF5pg0VOgEVNt19PVD.jpg

Son düzenleme:

Arven

Fanbase Starter
Tepki
2,415
Merak ettim SS aldım izlicem sanırım
Öneri için teşekkürler ❤️

Lilac

Fanbase Starter
Tepki
1,365
Size bir film önerisiyle geldim.
(Selam💓 nasılsınız bu arada?
Foruma girince burayı ne kadar özlediğimi fark ettim, uzun zamandır pek girmiyordum.)

✨ MONSTER (2023) ✨
Ekli dosyayı görüntüle 23621

Hirokazu Koreeda, benim en sevdiğim yönetmenlerden biri, bütün filmlerini tüketmişimdir ve yeni filmi Monster daha duyurulduğunda baya bir heyecanlanıp sevinmiştim.

Bu ayın başında Monster'ı izleme şansı buldum ve tek kelime ile bayıldımm.

Kısacık konusuna bakarsak:

Ekli dosyayı görüntüle 23629

Biz Minato'ya neler olduğunu üç farklı bakış açısından anlamaya çalışıyoruz. Filmin asıl olayı da bu bakış açıları, çok iyi bir hikaye anlatıcılığı var filmin bu anlamda.
Bence bundan daha fazla bilgi filmden alınacak verimi baltalar, ne kadar az şey bilerek başlarsanız filmden o kadar keyif alırsınız.

💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫💫

- Duygu yoğunuyla, karakter gelişimiyle, müzikleriyle, oyuncuklarıyla, yavaş ve sakin temposuyla son zamanlarda en beğendiğim film oldu.
- Biraz 2022 yapımı Close ve Bridge to Terabithia vibeı veren bir film.
- Olaylara bakış açımızın ve onları algılayışımızın ne kadar hassas, kolayca yönlendirilebilir olduğunu gösteren bir yapısı var. Doğru bildiğin şey yanlış olabilir ya da yanlış bildiğin şey doğru olabilir, gözünle görüp bir yargıda bulunduğun şey bile gördüğünden öte bambaşka bir şey olabilir.
- Yetişkinlerin dünyasının ve çocukların dünyasının nasıl birbirinden farklı olduğunu oldukça başarılı bir şekilde gösteriyor. Bir çocuğu bir yetişkin olarak anlamak istediğimizde, bazen o yetişkin bakış açımız yeterli olmuyor, o çocuğun dünyasını anlayıp onun gibi görmemiz gerekiyor.
- Toplum baskısı, zorbalık, duygusal ve fiziksel şiddet ve daha birçok konuyu irdeliyor ve düşündürtüyor, bir anlamda eğitiyor da.
- Topluma yerleşmiş bazı şakalar, norm haline gelmiş bazı düşünceler ve dayatmalar başkalarının cehennemine dönüşebilir ve kendilerini birer yaratık, canavar olarak olarak görmelerine sebep olabilir.
- Birçok ailenin çocuklarını tanımadıkları gerçeğine de değiniyor. Birçok aile çocuğunu aslında tanımıyor, bazıları tanımak istedikleri kişiyi görüyor veya yeterince tanımak için uğraşmıyorlar.
- Filmin hem adı olan hem de film içinde sık sık geçen "canavar" metaforunun seyirciye sorgulatılması, bunun üzerine teoriler üretilmesi hoşuma gitti.

Ekli dosyayı görüntüle 23640
Merak ettim izleyeceğim. Başka önerdiğin japon filmleri varsa bakabilirim. Bi ara japon dizisi izlemek istiyordum ama güzel bir şey bulamamıştım.

Konu Sahibi
kaorii

kaorii

Rookie Idol
Tepki
1,449
Hoş geldin 💓 Başlıklarını özlemişim 🤧

Bu filmi izlediğimde bir miktar kahrolmuştum. Bunda da öyle bir his bırakma ihtimali var mıdır dersin? Şu sıralar depresif moda girmeme hiç gerek yok 😔
Hoşbuldum ❤💖
O zaman şimdilik izlememen de fayda var 🥲🥲 çünkü birazcık üzücü..

layley

Trainee
Tepki
443
Daha dün izlemiştim bu filmiii 🙊🙊 Koreeda filmleri... internette ulaşıp izleyecebileceğim tüm filmlerini izlemişimdir diye düşünüyorum. Ama en unutamadığım filmi: Nobody Knows 👌🏻
Like Father, Like Son filmi de çok güzeldi. Aynı şekilde Bitmeyen Yürüyüş filmi de. Sabaha kadar japon film sektörü hakkında konuşabilirim 😅

layley

Trainee
Tepki
443
Merak ettim izleyeceğim. Başka önerdiğin japon filmleri varsa bakabilirim. Bi ara japon dizisi izlemek istiyordum ama güzel bir şey bulamamıştım.
Gannibal dizisi güzeldi. Gerilim-polisiye. Arada bazı yerleri komiğime gitse de çok hoşuma gitmişti. Diğer sezonunun çıkmasını bekliyorum. Çok hızlı bir şekilde izleyip bitirmiştim

Konu Sahibi
kaorii

kaorii

Rookie Idol
Tepki
1,449
Koreeda'nın başta Shoplifters ve Nobody Knows olmak üzere diğer filmlerini öneririm.
Onun dışında Japonya'nın bu seneki Oscar adayı olan Perfect Days'i de öneririm.
- Drive My Car (2021): Böyle roman okuyormuşsun hissiyatı veren, kaliteli bir japon filmi.
- All About Lily Chou-Chou (2001)
- Animasyon seviyorsan: The Tale of the Princess Kaguya (2013), A Silent Voice (2016), The Wind Rises (2013), Suzume (2022), When Marnie Was There (2014), Millennium Actress (2001), The Girl Who Leapt Through Time (2006) oldukça iyi filmlerdir.
- pek japon dizisi izlemediğim için aklıma dizi anlamında pek bir şey gelmedi. ❤
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Yaptığın öneriler her zaman çok kaliteli oluyor.Bu konuda en güvendiğim insansın desem abartmış olmam.Vaktim olduğunda bu filme de bakacağım.
Çok teşekkür ederim 🥺💖 böyle düşünmen beni çok mutlu etti 😭
Seni tekrardan görmek çok güzel bu arada ❤

Lilac

Fanbase Starter
Tepki
1,365
Gannibal dizisi güzeldi. Gerilim-polisiye. Arada bazı yerleri komiğime gitse de çok hoşuma gitmişti. Diğer sezonunun çıkmasını bekliyorum. Çok hızlı bir şekilde izleyip bitirmiştim
Polisiye severim. Japon dizisi izleme perilerim geldiğinde bakacağım mutlaka. Teşekkürler ❤️
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

pek japon dizisi izlemediğim için aklıma dizi anlamında pek bir şey gelmedi. ❤
Film daha iyi zaten🩷 ben pek dizi insanı değilim çabuk sıkılıyorum 😄