Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Soru Hadi Ahlakınızı Ölçelim

Ü

Üye silindi 189

evet biliyorum başlık kulağa çok ciddi geliyor ama başka ne yazsam bilemedim özür dilerim 😭😭😭 (başlık için öneriniz varsa yazabilirsiniz)

bu postta size bir hikaye anlatacağım ve hikayenin sonunda yapmanız gereken bir seçim olacak. bu seçimin yanlış bir cevabı yok. yalnızca sizin kendi ahlak yargılarınıza/düşünce tarzınıza göre seçimleriniz olacak. hadi başlayalım.

kardeşiniz birkaç ay önce vefat ediyor ve siz de 10 yıldan beri evli olduğunuz, ruh eşiniz olduğunu düşündüğünüz kocanızla ölen kardeşinizin 12 yaşındaki çocuğunu evlat edinmeye karar veriyorsunuz.

işte aradan birkaç ay geçtikten sonra kocanız ve yeğeninizle kızak tatiline gidiyorsunuz.

siz tek başınıza kayarken kocanız ve yeğeniniz beraber kayıyor. bir süre sonra kocanız ve yeğeninizin kayarken bir kazaya karıştığı büyük bur kar kütlesi altinda mahsur kaldığını duyuyorsunuz ve hemen oradaki görevlilerle yardıma gidiyorsunuz. görevliler ikiye ayrılıp kocanız ve yeğeninizi kurtarmaya çalışıyor.

uzun bir kurtama çalışması sonrasında oradaki görevliler kocanız ve yeğeninizin kar altında nefes alabilecekleri yalnızca 30 dakikaları kaldıklarını söylüyor. ikisini de kurtaramaya çalışırsanız 1 saatten uzun sürecek ve büyük ihtimal ikisi de ölecek ama ikiye ayrılan grup birleşip tek bir kişiye yardım ederse 30 dakikadan az sürecek ve bir kişi kurtarılacak.

bu durumda kocanızı mı kurtarırsınız yeğeninizi mi? yoksa ekibin birleşmesini reddedip ikili arama mı yapmasını istersiniz

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

bunu yabancı bir tiktok videosundan aldım ve kızın çok bundan dsha güzel olan çokça videosu var. onları da ileri zamanda çevirip burada paylaşmayı düşünüyorum yani bu bu seri olacak.

ben olsam galiba, hiç emin olmamakla birlikte kocamı seçerdim ama yeğenimin ölümü yüzünden de kendimi suçlar timarhanelik olurdum 😭😭😭

(bu arada bunu aldığım videonun altında biri eminim yeğenim tekrardan ailesiyle buluşmaya bayılırdi gibi bir sey yazmisti zjnxjxjxj)

video linki

İyi Düşün

Trainee
Tepki
246
evet biliyorum başlık kulağa çok ciddi geliyor ama başka ne yazsam bilemedim özür dilerim 😭😭😭 (başlık için öneriniz varsa yazabilirsiniz)

bu postta size bir hikaye anlatacağım ve hikayenin sonunda yapmanız gereken bir seçim olacak. bu seçimin yanlış bir cevabı yok. yalnızca sizin kendi ahlak yargılarınıza/düşünce tarzınıza göre seçimleriniz olacak. hadi başlayalım.

kardeşiniz birkaç ay önce vefat ediyor ve siz de 10 yıldan beri evli olduğunuz, ruh eşiniz olduğunu düşündüğünüz kocanızla ölen kardeşinizin 12 yaşındaki çocuğunu evlat edinmeye karar veriyorsunuz.

işte aradan birkaç ay geçtikten sonra kocanız ve yeğeninizle kızak tatiline gidiyorsunuz.

siz tek başınıza kayarken kocanız ve yeğeniniz beraber kayıyor. bir süre sonra kocanız ve yeğeninizin kayarken bir kazaya karıştığı büyük bur kar kütlesi altinda mahsur kaldığını duyuyorsunuz ve hemen oradaki görevlilerle yardıma gidiyorsunuz. görevliler ikiye ayrılıp kocanız ve yeğeninizi kurtarmaya çalışıyor.

uzun bir kurtama çalışması sonrasında oradaki görevliler kocanız ve yeğeninizin kar altında nefes alabilecekleri yalnızca 30 dakikaları kaldıklarını söylüyor. ikisini de kurtaramaya çalışırsanız 1 saatten uzun sürecek ve büyük ihtimal ikisi de ölecek ama ikiue ayrılan grup birleşip tek bir kişiye yardım ederse 30 dakikadan az sürecek ve i bir kişi kurtarılacak.

bu durumda kocanızı mı kurtarırsınız yeğeninizi mi? yoksa ekibin birleşmesini reddedip ikili arama mı yapmasını istersiniz
Çok ahlaklı bir insan mıyım değilim ya ahlakçılıktan da pek hazzetmem. Eğer kocama çok aşık ve seviyorsam onu kurtarırım. Eğer kocamdan bıktıysam daha genç olduğu için yiğenimi kurtarırım.

Hissiz Müziğim

Moderatör
Tepki
4,082
Cevap vermesi gerçekten çok zor. Umarım ileride de böyle seçimlerle karşı karşıya kalmayız ama ben ikili kurtarılmasını seçerdim. Allah'tan ümit kesilmez . Belki bi mucize olur da ikisi de kurtulur. Ya da ölürler. O zaman biz en azından elimizden geleni yaptık. Kaderlerinde bu vardı diyebilirim
Ama şöyle bi düşününce ilk yeğenimi kurtarırdık çünkü çocuk olduğu için nefesini uzun süre kontrol edemeyebilir. Onu kurtarana kadar eşim dayanmaya çalışır. Sonra onu kurtarmak için uğraşırdık.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

İkili arama yapsınlar hakkım geçmesin hiçbirine. En azından ölürlerse de ben ikisinede aynı imkanı sundum tanrının onlara verdiği zaman bu kadarmış derim. Eğer birinin ölmesine izin veririsem asla rahat yaşayamam.
bu da mantikli evet ama ben en azindan birini kurtarma sansim varken ikisini de olume terk etmis gibi hissederim ama obur turlu de birini kurtarirken digerini oldurdum diye dusunurum yani gunun sonunda timarhaneye kapatirlar beni

İyi Düşün

Trainee
Tepki
246
bu da mantikli evet ama ben en azindan birini kurtarma sansim varken ikisini de olume terk etmis gibi hissederim ama obur turlu de birini kurtarirken digerini oldurdum diye dusunurum yani gunun sonunda timarhaneye kapatirlar beni
Ben öyle düşünmem ikisinin de kurtarılamayacağı bir durumda olmalarını sağlayan ben değilim ki ben vicdan azabı çekeyim.

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,847
İkisinede aynı şansı vererek kendi akıl sağlımı kurtarırım daha iyi

inx

Fanbase Starter
Tepki
2,462
İkili arama yapsınlar hakkım geçmesin hiçbirine. En azından ölürlerse de ben ikisinede aynı imkanı sundum tanrının onlara verdiği zaman bu kadarmış derim. Eğer birinin ölmesine izin veririsem asla rahat yaşayamam.
ben de aynı şekilde düşünüyorum kadere inanırım vaden dolduysa zaten ölürsün ben ikisine de aynı imkanı sunmuş olayım en azından vicdanım o konuda rahat olsun diye düşünüyorum

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Ahlak denince aklıma daha farklı şeyler gelmişti kvleğvşwşv
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Soruya gelecek olursak zor çünkü hangisini daha çok seveceğimi bilmiyorum. Mesela yeğenim değil de ablam olsaydı net ablam derdim. Hiç yeğenim olmadığı için (kocam da yok o ayrı ckelgöw) empati yapamadım
iste bu yuzden ahlak kelimesini kullanmak istemedim ama baska ne kullansam bilemedim 😭😭😭 onerileriniz varsa basligi degistirmeye hazirim

İyi Düşün

Trainee
Tepki
246
Farklı bir yöntem olarak da şey denenebilir seçimi kendin yapmayıp yardım ekiplerine bırakmak seçimi sen yapmadığın için vicdan azabı çekmezsin. Sonuca da kader deyip katlanırsın ölen de şansına küser artık.

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,565

uzun bir kurtama çalışması sonrasında oradaki görevliler kocanız ve yeğeninizin kar altında nefes alabilecekleri yalnızca 30 dakikaları kaldıklarını söylüyor. ikisini de kurtaramaya çalışırsanız 1 saatten uzun sürecek ve büyük ihtimal ikisi de ölecek ama ikiye ayrılan grup birleşip tek bir kişiye yardım ederse 30 dakikadan az sürecek ve bir kişi kurtarılacak.

Cocugu kurtaririm cunku hem benim icimdeki ses bunun dogru oldugunu dusunuyor hem de ruh esim oldugunu dusundugum kisi boyle dusunurdu (hakkında boyle ciddi konustugum kisi de anime karakteriHDKHWDKBWRKANE ppm ve imzam)
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Beni beni Bihterini
Nihal tek nefeste solacak bir cicekti peki ya bihter😭😭