Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı Geliyor!

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,097
Yaklaşık 4-5 yıldır konuşulan o sınav geliyor. Peki nedir bu Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı?

Öncelikle kendi deneyimimden bahsetmek isterim: Sanıyorum 2018 yılında, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Topluluğu'nun düzenlediği "Hukukta Kariyer Zirvesi"ne katılmıştım. O zamanlar Ankara Barosu Başkanı olan (şu an Türkiye Barolar Birliği Başkanı) Erinç Sağkan, konuşmasında bu sınavdan bahsetmiş, neler planladıklarını anlatmışlardı. Planlanana göre bu bir avukatlık sınavıydı aslında ve hukuk fakültesinden mezun olanlar direkt avukat olamayacaktı. Önce bu sınava girip baraj puanı olarak en az 60-70 almaları gerekiyor ve bu puanı geçenler avukatlık stajına başlayabiliyor, bu puanı geçemeyenlerse isterlerse bir daha sınava girebiliyor veya noterin yanında imza yetkisine haiz katiplik gibi mesleklerde çalışma hakkı veriliyor gibi bir düzenlemeden bahsetmişti. Ama güncel hali biraz değişmiş sanırım, size son düzenlemeyi açıklayayım:

Hukuk fakültesinden mezun olan biri noter, hakim, savcı, avukat, noter yardımcısı olacaksa önce bu sınava girmek zorunda. Yani sınav tüm hukuk mesleklerini kapsayacak şekilde düzenlenmiş. Kazanılmış hak söz konusu olduğundan, ilk sınav 24.10.2019 tarihinden sonra hukuk fakültesine girip 31.03.2024 tarihinden sonra mezun olanlar için yapılacak. Yani 24.10.2019 tarihinden sonra fakülteye giriş yaptıysanız bile 31.03.2024 tarihinden önce mezun olursanız sınava girmenize gerek kalmayacak.

Sınavda Hangi Derslerden Sorular Sorulacak?
  1. Anayasa Hukuku
  2. Anayasa Yargısı
  3. İdare Hukuku
  4. İdari Yargılama Usulü
  5. Medeni Hukuk
  6. Borçlar Hukuku
  7. Ticaret Hukuku
  8. Hukuk Yargılama Usulü
  9. İcra ve İflas Hukuku
  10. Ceza Hukuku
  11. Ceza Yargılama Usulü
  12. İş Hukuku
  13. Vergi Hukuku
  14. Vergi Usul Hukuku
  15. Avukatlık Hukuku
  16. Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi
  17. Türk Hukuk Tarihi

Bu bilgiler de kesin olmakla birlikte şu an kesinleşmiş/onaylanmış başka bir bilgi yok. Ama Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un geçenlerde yaptığı bir konuşmada verdiği bazı bilgileri de derlemek isterim:

HMGS'nı kazanan ve avukat olmak isteyen arkadaşlar avukatlık stajını başlatabilecek. Hakim veya savcı olmak isteyenler ise ayrıca hakimlik savcılık sınavına girmek zorunda. Eğer bu sınavı da kazanır ve mülakatı da geçerlerse, normalde 2 yıl süren ama bu düzenlemeyle 3 yıla çıkan hakim-savcılık stajının ilk yılında Adalet Akademisi'nde eğitim görecekler. Ayrıca bu süre zarfında hakim-savcı adayı sıfatına haiz olan adaylar, yeni sistemle "Hakim-Savcı Yardımcısı" sıfatına haiz olacaklar ve bu sistemle Adalet Akademisi'ndeki 1 yıllık eğitim stajının ardından hakimin-savcının yanında usta-çırak gibi eğitim görecekler.

Dediğim gibi, şu an kesinleşmiş net bir bilgi kesinlikle yok ama ilk sınavın 2024'te olacağı kesin gibi. Detayların sonra açıklanacağını söylemiş Adalet Bakanı. Detaylar açıklandığında burada tekrar bilgilendirme yapacağım.

Bu arada konu hakkındaki görüşüm şöyle: Bence bu sınav iyi oldu. Eğer etkili bir sınav yapabilirlerse 4-5 seneye avukatlık sektörünün düzene girebileceği yönünde içimde iyi hisler var. Ama HMGS'nı kolay yapıp hakim-savcılık sınavını zor yaparlarsa hiçbir ilerleme olmaz diye düşünüyorum. Öte yandan, duyduğuma göre bu sınav sisteminin epey benzeri Almanya'da da uygulanıyormuş ve orada avukatların baya iyi paralar kazandığı söyleniyor. Umalım ki etkili bir sistem olsun ve biz gariban avukatların da yüzü gülsün artık. :') Zira bize "nasıl olsa elimi sallasam milyon tane çalışacak avukat bulurum" gözüyle bakan patron avukatlar yüzünden çok zor şartlar altında asgari ücretle (ya da daha azına) çalışan meslektaşlarım var. Artık patron avukatlar elini salladığında milyon tane avukat olmamalı piyasada. Umarım hepimiz için hayırlısı olur.

Müstesna

Fanbase Starter
Tepki
1,884
Neredeyse tüm meslekler için bir sınav ve baraj şartı vs. var ama ülkemizde bizim adımıza kararlar alan milletvekillerini seçmek için herhangi bir sınav olmadığı gibi ilkokul mezunu olmak yeterli. Şaka gibi gerçekten.
Umarım bu sistem ülkemiz için iyi ve hayırlı olur.

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,097
her şeye sınav şaşırtmadı. buna da mülakat gelir emin olun
Gelirse avukatlar tarafından ayaklanma olur büyük ihtimalle çünkü malum şahıs ve çevresini tanımayanlar ancak avukatlık yapabiliyor zaten. :D Onu da elimizden almasınlar bi zahmet...

Lilyy

Rookie Idol
Tepki
891
Anlamadığım bir şey var ki o da avukat olmak istemeyenler de girmek zorunda mı? Sanırım evet zorundayız ama neden? Ben avukatlık ile ilgilenmiyorum.

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,097
Anlamadığım bir şey var ki o da avukat olmak istemeyenler de girmek zorunda mı? Sanırım evet zorundayız ama neden? Ben avukatlık ile ilgilenmiyorum.
Avukatlık, hakimlik, savcılık, noterlik ve noter yardımcılığı için girilmesi gerekiyor şu anki bilgilere göre. Ama tam anlamıyla kesinleşmiş değil. Hangi mesleği düşünüyordun? Öğretim görevlisi vs. mi?

Lilyy

Rookie Idol
Tepki
891
Öğretim görevlisi de düşündüklerim arasında ama hakim/savcı sınavı asıl hedefim. Anladığım kadarıyla hakimlik sınavına girmek için önce avukatlık sınavını geçmek gerekiyor bu da üstüme ağırlık yükledi şimdiden 😅
Avukatlık, hakimlik, savcılık, noterlik ve noter yardımcılığı için girilmesi gerekiyor şu anki bilgilere göre. Ama tam anlamıyla kesinleşmiş değil. Hangi mesleği düşünüyordun? Öğretim görevlisi vs. mi?

fosforlucevriye

VIP Visual Queen
Tepki
1,194
Eee de tutunamazsam ea iyi geldi hukuka geçerim diyordum artık ona da geçmiyorum odjdksnfksnxksjfbdjxbsjfbdhddbxjsbxisbxoxgd

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,097
Öğretim görevlisi de düşündüklerim arasında ama hakim/savcı sınavı asıl hedefim. Anladığım kadarıyla hakimlik sınavına girmek için önce avukatlık sınavını geçmek gerekiyor bu da üstüme ağırlık yükledi şimdiden 😅
Aslında bu bir avukatlık sınavı değil, adı üstünde Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı yani tüm hukuk meslekleri için geçerli olacak. Önce avukatlık için düşünülüyordu sonra genele yayıp Almanya sistemini getirmişler. Yani avukatlık için asıl sınav, hakim/savcılık için ise ön sınav niteliğinde olacak gibi. Tabii detaylar yayınlanınca yine bakarız, burada açıklamasını yapacağım yine. <3 Ve hayallerini yıkmak istemem ama hakimlik düşünüyorsan şimdiden üzerinde bir ağırlık kesinlikle olsun zaten. Çünkü iğrenç torpillerin ve olayların döndüğü inanılmaz bir mülakat süreci var ve sanki sınav dönemi çok kolaymış gibi o dönemde mahvolan adaylara mülakatta daha da büyük baskılar yapıyorlar. Çünkü torpilsiz mülakatı geçebilmen mümkün değil ve daha önce yaptırdığın otel kayıtlarına bile bakıyorlar, ola ki bir erkekle beraber nikahın yokken otelde falan kaldıysan diye. :) Yani hakimlik düşünüyorsan şu noktadan itibaren atacağın her adıma dikkat ederek yaşamalısın zaten, maalesef. Mesela kredi kartınla/banka kartınla alkollü yerlerden asla bir şeyler alma. Sen orada kola içmiş bile olsan alkollü mekandan bir şey satın almış olman mülakattan red sebebi. Ha bu demek değil ki hakim/savcılar asla içmiyor... Aksine, en iyi içiciler bile var aralarında ama her ödemeleri nakit. :) Maalesef korkunç bir sistem. Gerçekten olumsuzluk aşılamak istemiyorum ama düzen bu ve ben bunları bazı şeyler çok geç olduğunda öğrendim, sen şimdiden bil ki en azından önlemini al. :(
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Eee de tutunamazsam ea iyi geldi hukuka geçerim diyordum artık ona da geçmiyorum odjdksnfksnxksjfbdjxbsjfbdhddbxjsbxisbxoxgd
Kardesim yapmayın be, üzmeyin şu harbi ea isteyip ea'dan girenleri... şldfkgdşflg Ben lise de ea seçip sınava ea'dan girip vakıf ünide ücretli okudum ve okuldaki bursluların hepsi mf'ydi ulan dfklsgjkfg dedim hay şansıma tüküreyim böyle olacağını bana biraz erkenden söyleselerdi ben de mf okurdum dkllgfkdşg

işin kötü yanı.. ben bu ülkede her şeyin "kanuna uygun" olması gerektiğine inanan bir enayim ya... o zaman da öyleydim şimdi de öyleyim :(