Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Hybe Idollerinin Canlıda Eleştiri Alması

sbinni

Trainee
Tepki
59
Öncelikle herkese merhaba sitede çok aktif olmadığım için foruma kaydolmuyordum ama dün yeonjun için açılan konunun altında benimle aynı düşünceleri paylaşan insanlar görünce foruma kayıt olup bu konu hakkında konuşmak istedim.

Bencede hybe vokal koçları korkunç derecede kötü ve idollerini yanlış yönlendiriyorlar. Bunu en çok txt üzerinden örnek vererk başlayayım çünkü yakın olarak takip ettiğim tek hybe grubu.
Txt bence hybe ın çıkardığı her üyesi vokal bakımından iyi iki grubundan biri(svt ayrı tutuyorum ve diğeride newjeans) ve taehyun ise txt nin en iyi sesi hatta bana göre ses bakımından jenerasyonundada öne çıkıyor ama gel görki yanlış yönlendiriliyor. Bunun nedenini ise tae nin çıkış öncesi aldığı tekliflere bağlıyorum. 10 küsür şirketten teklif almış içinde iyi isimlerde varmış ama ailesi idol olmasını desteklemediği için hem okul hemde stajyerliği birlikte götürebilmek adına bighit i seçmiş. Neyse tae ve diğer üyeler lovesong zamanı boğazlarından sıkıntı çektiklerini ve şarkıyı söylerken zorlandıklarından bahsetmisti ondan sonrada eleştiri aldıkları encore sahnesi gerçekleşti. Ha yanlış yönlendirmelere rağmen txt üyeleri kendini turlarla falan bayağı geliştirmiş. Son performanslarını izlediğimde canlı söylerken çekinen üyelerin bu huylarını bıraktılarını ve sahnede daha spontane şekilde hareket edebildiklerini gördüm ama vokal eğitmenlerinin inatçı teknikleri yüzünden potansiyellerinin harcandığını düşünüyorum. Ki lovesong zamanı sadece üyelerin eksiği var diye düşünüyordum ancak diğer hybe gruplarınında eleştiri aldığını görene kadar.Yani lesserafim yunjin pd48 zamanı daha iyi söylerken şu an niye çatlamalar yaşıyor.Ya da ne bileyim jimin in sesi herkese hitap etmiyor ve nazik bir ses niye inatla söyleyemediği teknikler ile şarkı söyletiliyor çok saçma.

Biraz uzattım ama sizce hybe bunun farkında mı? Farkındaysa neden bir değişime gitmiyor? Hani fakir bir şikette değil niye kötü vokal koçlarıyla çalışıyorlar. Özellikle hybe grubu fanlarının düşüncelerini merak ediyorum sizde hybe dan kaynaklı olduğunu düşünüyor musunuz?

Moderatörün son düzenlenenleri:

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,552
Öncelikle herkese merhaba sitede çok aktif olmadığım için foruma kaydolmuyordum ama dün yeonjun için açılan konunun altında benimle aynı düşünceleri paylaşan insanlar görünce foruma kayıt olup bu konu hakkında konuşmak istedim.

Bencede hybe vokal koçları korkunç derecede kötü ve idollerini yanlış yönlendiriyorlar. Bunu en çok txt üzerinden örnek vererk başlayayım çünkü yakın olarak takip ettiğim tek hybe grubu.
Txt bence hybe ın çıkardığı her üyesi vokal bakımından iyi iki grubundan biri(svt ayrı tutuyorum ve diğeride newjeans) ve taehyun ise txt nin en iyi sesi hatta bana göre ses bakımından jenerasyonundada öne çıkıyor ama gel görki yanlış yönlendiriliyor. Bunun nedenini ise tae nin çıkış öncesi aldığı tekliflere bağlıyorum. 10 küsür şirketten teklif almış içinde iyi isimlerde varmış ama ailesi idol olmasını desteklemediği için hem okul hemde stajyerliği birlikte götürebilmek adına bighit i seçmiş. Neyse tae ve diğer üyeler lovesong zamanı boğazlarından sıkıntı çektiklerini ve şarkıyı söylerken zorlandıklarından bahsetmisti ondan sonrada eleştiri aldıkları encore sahnesi gerçekleşti. Ha yanlış yönlendirmelere rağmen txt üyeleri kendini turlarla falan bayağı geliştirmiş. Son performanslarını izlediğimde canlı söylerken çekinen üyelerin bu huylarını bıraktılarını ve sahnede daha spontane şekilde hareket edebildiklerini gördüm ama vokal eğitmenlerinin inatçı teknikleri yüzünden potansiyellerinin harcandığını düşünüyorum. Ki lovesong zamanı sadece üyelerin eksiği var diye düşünüyordum ancak diğer hybe gruplarınında eleştiri aldığını görene kadar.Yani lesserafim yunjin pd48 zamanı daha iyi söylerken şu an niye çatlamalar yaşıyor.Ya da ne bileyim jimin in sesi herkese hitap etmiyor ve nazik bir ses niye inatla söyleyemediği teknikler ile şarkı söyletiliyor çok saçma.

Biraz uzattım ama sizce hybe bunun farkında mı? Farkındaysa neden bir değişime gitmiyor? Hani fakir bir şikette değil niye kötü vokal koçlarıyla çalışıyorlar. Özellikle hybe grubu fanlarının düşüncelerini merak ediyorum sizde hybe dan kaynaklı olduğunu düşünüyor musunuz?
Fanlar ne olursa olsun best vokal dedigi icin mesela yunjinden ornek vereyim operacı main vokalimiz harika main vokalimiz dedigi icin hybe gerek duymuyor ustune dusmuyor olabilir diye dusunuyorum

mirai

Trainee
Tepki
334
Hybe en başta rap odaklı bir şirketti ondan mı diycem ama BTS hariç rap yoğunluklu grupta yok tamam aşırı wow sesler yok ama idoller potansiyellerinin altında kalıyor vocal hocalarına para dökmeleri lazım çok köklü bir şirket olmadığı için sistemi oturtamadılar üstelik oturmadan bir sürü grup ve şirket satın aldılar bazı şeyleri sindirerek yapmadılar.Aradan 17 sıyrılıyor sadece onlar sonradan geldi belli bir seviyeye geldiler ve hala pledis hocalarıyla çalışıyorlar sanırım.Şirket alt gruplara farklı eğitimler mi veriyor acaba

Konu Sahibi
S

sbinni

Trainee
Tepki
59
Ama sebep sadece bu olmamalı yani hayranlar her türlü idollerini övüyorlar.Bilmiyorum ben kendi grubum dahil hybe idollerininin hepsinin yeteneksiz oduğu algısında değilim.Bu arada foruma alışamadım umarım alıntılamam doğru olmuştur.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Hybe en başta rap odaklı bir şirketti ondan mı diycem ama BTS hariç rap yoğunluklu grupta yok tamam aşırı wow sesler yok ama idoller potansiyellerinin altında kalıyor vocal hocalarına para dökmeleri lazım çok köklü bir şirket olmadığı için sistemi oturtamadılar üstelik oturmadan bir sürü grup ve şirket satın aldılar bazı şeyleri sindirerek yapmadılar.Aradan 17 sıyrılıyor sadece onlar sonradan geldi belli bir seviyeye geldiler ve hala pledis hocalarıyla çalışıyorlar sanırım.Şirket alt gruplara farklı eğitimler mi veriyor acaba
Evet zaten txt hiphop eğitimi almış stajyerlik zamanında ki txt nin boş çocuklar olmadığını düşünmemim sebeplerinden biri.Çıkışa yakın bir anda vokal odaklı ve farklı konsept ile çıkmışlar.Ben alt şirketlerindede aynı şekilde yürüdüğünü düşünüyorum.Diğer hyne gruplarına bakınca hep aynı hatalar.Bilmiyorum hemen anlayışlarını değiştirmeleri lazım.Doğru yönlendirme ile ben txt nin şimdi olduğundan daha iyi olabileceği düşüncesindeyim.Tabii yine vokallerinin hitap etmediği birileri olabilir.

Son düzenleme:

elderun

Trainee
Tepki
109
Hybe hiç güvenilir değil benim açımdan jiminin encore sahnesini düzenleyip tekrar atmaları güvenimi tamamen yok etti.Vokal olarak kötü performansların bile eleştiri almasını istemiyor.Böyle oyunlara başvuracağına keşke vokal dersleri falan aldırsa.

mirai

Trainee
Tepki
334
Ama sebep sadece bu olmamalı yani hayranlar her türlü idollerini övüyorlar.Bilmiyorum ben kendi grubum dahil hybe idollerininin hepsinin yeteneksiz oduğu algısında değilim.Bu arada foruma alışamadım umarım alıntılamam doğru olmuştur.

Evet zaten txt hiphop eğitimi almış stajyerlik zamanında ki txt nin boş çocuklar olmadığını düşünmemim sebeplerinden biri.Çıkışa yakın bir anda vokal odaklı ve farklı konsept ile çıkmışlar.Ben alt şirketlerindede aynı şekilde yürüdüğünü düşünüyorum.Diğer hyne gruplarına bakınca hep aynı hatalar.Bilmiyorum hemen anlayışlarını değiştirmeleri lazım.Doğru yönlendirme ile ben txt nin şimdi olduğundan daha iyi olabileceği düşüncesindeyim.Tabii yine vokallerinin hitap etmediği birileri olabilir.
Hiphop eğitimi aldıklarını bilmiyordum peki onda iyiler mi ben yakından takip etmediğim için bilmiyorum rap performansı falan varsa önerir misin

BobaTea

Fanbase Starter
Tepki
2,637
Ben açıkçası SM dışında doğru dürüst vokal eğitimi veren bir şirket görmedim. Bu jenerasyon da dans ve performans ağırlıklı olduğu için vokaller geri plana atılıyor. Zaten canlı söyleyen grup da kalmadı neredeyse.

mirai

Trainee
Tepki
334
Ben açıkçası SM dışında doğru dürüst vokal eğitimi veren bir şirket görmedim. Bu jenerasyon da dans ve performans ağırlıklı olduğu için vokaller geri plana atılıyor. Zaten canlı söyleyen grup da kalmadı neredeyse.
Fnc(zaten başta band grupları vardı) cube falan baya iyi eğitim veriyorlar
Starshipde de iyi vocaller olurdu biraz sanki ive'de boş vermişler

mirai

Trainee
Tepki
334
Band grupları genelde iyi oluyor bak o konuda haklısın. Day6 de iyiydi bayağı. Ben The Rose'un vokaline de bayılıyorum.
Band grupları yardırıyor Cnblue, Ft.iland, n.flying, day6, The Rose, xdinary heroes hepsi çok iyi.Dans gruplarında aynı özeni göstermiyorlar japonyada da böyle 20 kişilik dans gruplarında bir tane şarkı söyleyebilen yok ama jrock grupları döktürüyor

Konu Sahibi
S

sbinni

Trainee
Tepki
59
Hiphop eğitimi aldıklarını bilmiyordum peki onda iyiler mi ben yakından takip etmediğim için bilmiyorum rap performansı falan varsa önerir misin
Açıkçası rap odaklı hiç şarkıları yok sadece hiphop eğitimi aldıklarını biliyoruz.Yeni sistemlerine alıştıkları için eski becerileri devam ediyormudur bilmiyorum.Sadece bts coverları aklıma geliyor Boy in luv ve dope aklıma gelenler.Onlara bakablilirsin.

• Kalp
Reactions: ask

mirai

Trainee
Tepki
334
Açıkçası rap odaklı hiç şarkıları yok sadece hiphop eğitimi aldıklarını biliyoruz.Yeni sistemlerine alıştıkları için eski becerileri devam ediyormudur bilmiyorum.Sadece bts coverları aklıma geliyor Boy in luv ve dope aklıma gelenler.Onlara bakablilirsin.
Bakacağım teşekkürler 🤎

Konu Sahibi
S

sbinni

Trainee
Tepki
59
Bende sm in bu konuda iyi olduğunu düşünüyorum yani adam kült olmuş.Sm den çıkan vokali yetersiz olan eleştiri alıyor genellikle.

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,552
bence jyp de iyi vokal egitimi veriyor nmixxin vokalleri cok iyi mesela

dansta yg ile ayni bence sm. taemin kai hyoyeon seulgi gibi kendi jenerasyonlarinda en iyilerden biri olan danscilari var. hatta taemin bence sektorun en iyi danscisi
Twiceın vokali kotu ama o kadar da iyi oldugunu sanmiyorum bir de jyp dans konusunda nasil öne cıktı onu anlatır mısınız

Konu Sahibi
S

sbinni

Trainee
Tepki
59
Produce 48 izleyen falan varsa Yunjin'in vokali ipek gibiydi ya. Hani soylerken ipek gibi cikiyodu sesi. Ama su an sesi catliyo bi cizirtili cikiyo. Buyuk ihtimal konseptlerine uymasi icin sesini bu sekilde kullanmasina zorluyor. Izone'da hic siritmayan Sakura simdi siritiyor. Vokali gerilemeyen bir tek Chaewon var. Eunchae ve Kazuha'yi daha once gormedigimiz icin bilemicem tabii. Huening Kai ve Taehyun cok guzel vokallere sahipken Hybe vokal koclarinin onlari bu sekilde yonlendirmeleri beni uzuyo.
Aynı şekilde benide üzüyor.Hybe anlayışını değiştirmediği sürece txt üyelerinin daha çok çabalamasını ummak kalıyor.Umarım kendileri bireysel hatalarını görüp pozitife çevirmeye çalışır.

Konu Sahibi
S

sbinni

Trainee
Tepki
59
Hybe eğitmenlerini ben de sevmiyorum. Jimin yoonginin programına katıldığında eskilerden konuştular. Mesela jimin grup içinde vokal eğitimi olmayan tek üye. Onu rap üzerinde eğitmeye çalışmışlar ama yoongi sesinin şarkı söylemeye daha yatkın olduğunu neden inatla ona rap yaptırmaya çalıştıklarını anlamamış ve yapım ekibiyle konuşmuş bunu. Sonrasında vokal üzerine gitmişler. Diğer şirketleri bilmiyorum ama bighit vokalden çok hiphop ağırlıklı bir gruptu. O yüzden stajyerleri vokalden çok rap ve dans üstüne eğitim aldı. Yıllar içinde çocuklar vokal eğitimi alıp geliştirmeye çalıştılar ama programları dolu olduğu için bence bu konuda çok çalışamadılar ama öncesine göre baktığımızda kendilerini geliştirdiler. Özellikle şarkılar kendi tonlarındaysa canlıda sıkıntı çıkmıyor. Ki bence şirketin sorunlarından birisi bu. Vokal üyelerin sesine uygun işler çok çıkarmıyorlar. Canlı söylerken sesleri ister istemez zorlanıyor bu yüzden :/ şirket bu kadar büyümüşken ve elinde iyi sanatçılar varken donanımlı bir vokal koçu bulması zor olmamalı bence.
Hemen hemen benzer düşüncelere sahibiz bu sorunun bighit ile başlayıp hybe a geçtiğini düşünüyorum.Çünkü idollerinin vokal konusunda yaşadığı sıkıntılar benzer buda bana her alt şirketin aynı şekilde eğitim verdiğini düşündürüyor.Ayrıca bts in vokal konusunda kendi çabaladığından bahsetmişsin aynısını txt için söyleyebilirim.Üyeler lovesong sonrası encore perflerinde eleştiri almadı ve izlediğim son zamanlarsa ki perflerinde kendilerini geliştirdiklerini görebiliyorum ve baştada bahsetmiştim ama bunları sadece kendi bireysel çabalarıyla yaptıklarını düşünüyorum.Şirket yönlendiremediği gibi Bang pd mesaj çekip vokallerinizide geliştirmişsiniz diyor.Bu da beni sinir ediyor.