Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Mesleğinizi Nasıl Seçtiniz?

Konu Sahibi
Haney 🍯

Haney 🍯

Bal 🌼
Forum Ağası
Tepki
7,463
İşte sorun hayal edemiyorum Türkiye sınırları içerisinde hayal etmeyi bırakalı çok oldu 🙄😅
Cidden bazen düşünüyorum Türkiye'de meslek sahibi olmak zordur, harcanırım diye. O yüzden üniversiteyi yurt dışında okumak istiyorum mümkünse ama ekonomi izin vermiyor 😢

fosforlucevriye

VIP Visual Queen
Tepki
1,196
Yani henüz meslek sahibi değilim ama bölümümü seçerken neye dikkat ettiğimi söyleyeyim:
-İngilizce bilerek dünyanın her yerinde iş yapar
-çalışma alanı geniş
-okulun reputasyonu güzel
-iş yaptığım alanlar ilgimi çekiyor ve çalışırken farklı alanlara yönelmem kolay
-çalışma koşulları sağlıma zarar vermez (bazı sağlık problemlerim var uzun yıllardır devam eden)
Çok isteyip de seçmedim bölümümü ama memnunum bana sunduğu imkanlardan

ama şu notu eklemek istiyorum, şu anki durumumuz daha farklı olsaydı tıp seçerdim çünkü çocukluk hayalim olan ünide tıp tutuyordu:( ama tıp için de aşırı bi tutku beslemediğimden atlatmak kolay oldu

fosforlucevriye

VIP Visual Queen
Tepki
1,196
ITU Bilgisayar için girdiğim sınavdan tıp yazarak çıktım, biyo yapamayıp tıp yazan kişi olarak tarihe geçtim bence🥲
ITU benim de gerçekleşemeyen hayalim, ITU işletme müh istiyordum çok rahat tutuyordu da ama şu an Ankara'daki konforum orada olamazdı ve sağlık sorunlarım yüzünden kalmam gerekti, biz de elektrikçi olacağız işte... Sen bahsedince bi içimi döküverdim :(

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
ITU benim de gerçekleşemeyen hayalim, ITU işletme müh istiyordum çok rahat tutuyordu da ama şu an Ankara'daki konforum orada olamazdı ve sağlık sorunlarım yüzünden kalmam gerekti, biz de elektrikçi olacağız işte... Sen bahsedince bi içimi döküverdim :(
Ben de ist yerine Ankara tercih ettim ITU tutmayınca ve konfor konusunda kesinlikle çok haklısın🫶

Hissiz Müziğim

Moderatör
Tepki
4,082
Yks'ye çalışırken kafamda net bir bölüm ya da üniversite yoktu ama hukuku kesinlikle okumam diyordum. Hedefim, mezuna kaldığım için ilk sene(320k) ne hata yaptıysam onları yapmayarak yapabildiğim en iyisini yapmaktı öyle de oldu zaten. Yaptığım sıralama (30k) benim için mükemmel bir başarıydı. O zaman bu sonucumu gördüğümde inanamamıştım ellerim zangır zangır titriyordu ve ağlamıştım hatta annem kendime geleyim diye tokat atmıştı. Tercih zamanı hâlâ hukuk istemiyordum hatta tercih listemde hukuk sonlardaydı ama rehberlik hocamın ısrarı üzerine babamın kafasına da hukuk yattığı için sadece hukuk yazdım. Aralarından bir üniversite geldi.

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,846
Türkiyede mühendislik okuyordum sonra bu meslek bana göre değil diye düşündüm ben daha gezip tozacağım fikirler üreteceğim bir şey istiyorum dedim. Sonra sat çalışmaya başladım zaten kanada vatandaşlığımdan dolayı vize sorunum yoktu. C2 İngilizcem vardı derslerimde iyiydi. Newyork university marketing kazandım. Bayağı mutluyum şu an bir sürü yurt dışı işine gidiyorum ve dolar üzerinden kazanıyorum I love my job 🫠

bbequitedontcry

taste that pink venom
Fanbase Starter
Tepki
4,180
Yks'ye çalışırken kafamda net bir bölüm ya da üniversite yoktu ama hukuku kesinlikle okumam diyordum. Hedefim, mezuna kaldığım için ilk sene(320k) ne hata yaptıysam onları yapmayarak yapabildiğim en iyisini yapmaktı öyle de oldu zaten. Yaptığım sıralama (30k) benim için mükemmel bir başarıydı. O zaman bu sonucumu gördüğümde inanamamıştım ellerim zangır zangır titriyordu ve ağlamıştım hatta annem kendime geleyim diye tokat atmıştı. Tercih zamanı hâlâ hukuk istemiyordum hatta tercih listemde hukuk sonlardaydı ama rehberlik hocamın ısrarı üzerine babamın kafasına da hukuk yattığı için sadece hukuk yazdım. Aralarından bir üniversite geldi.
ben de çevremin aklına yattığı için hukuk yazdım biz hukukçuların kaderi mi bu? 11k yapmıştım ve deli gibi psikoloji istiyordum ama herkes saçmalama bu sıralamayla işsiz kalmayacağın tek meslek hukuk falan dediler ben de yazdım maalesef..

başlığı açan arkadaşa tavsiyem ne fazla hayalperest ol ne de fazla realist. ben hangi işi yapsam ömür boyu sıkılmam? bu soruyu kendine sor. aynı zamanda iş imkanlarını da dikkate al tabii ki burası türkiye günün sonunda

Son düzenleme:

bbequitedontcry

taste that pink venom
Fanbase Starter
Tepki
4,180
Ablam ilk 400'e psikoloji yazdı ben de ilk 4k'ya yazdım. Alakalı alakasız her kişi (gelen misafirler bile) niye hukuk yazmadınız diye laf yaptı. Ablam halinden memnun çok mutlu, ben de 2 yıldır bu bölümü istiyordum zaten. Üni tercihlerinde çevrenin dinlenmeyeceğini bildiğimden gelen herkesi geçiştirdim. İşsiz kalma mevzusundan dolayı çoğu kişi bunu diyor ama sanki her hukuk okuyan iş buluyor
sizin adınıza çook sevindim keşke ben de vaktinde kafamın dikine gidebilseydim ama hiç destekleyen kimsem yoktu:( işsiz kalma riski tm'ciysen her halükarda var zaten en azından mutlu olduğum bir bölümü okumuş olurdum. siz en iyisini yapmışsınız💜

Lili Beth

Fanbase Starter
Tepki
1,358
Ben 14 yasimda karar verdim hala o meslegi yapiyorum gonlum baska meslek istiyordu ama benim icin mantikli olan karari vermek zorundaydim
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

ITU Bilgisayar için girdiğim sınavdan tıp yazarak çıktım, biyo yapamayıp tıp yazan kişi olarak tarihe geçtim bence🥲
Zorlaniyor musun peki

hibluesky

Rookie Idol
Tepki
686
Ben 14 yasimda karar verdim hala o meslegi yapiyorum gonlum baska meslek istiyordu ama benim icin mantikli olan karari vermek zorundaydim
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Zorlaniyor musun peki
Ezber konusunda o kadar yatkın değilim ki... Ama mesleğe ve tıpa ısındım diyebilirim, düşündüğümden daha eğlenceli geçiyor. Okula ve mesleğe alıştım bence xavsnjskd Sadece dümdüz ezberleyemedigim için yeni yöntemler bulmak ve daha sık tekrar etmek zorunda kalıyorum. Geçtiğim sürece sıkıntı yok. Yine de final haftalarında ailem okulu bırakırım diye çok korkuyor xabsmdkkd

Lili Beth

Fanbase Starter
Tepki
1,358
Ezber konusunda o kadar yatkın değilim ki... Ama mesleğe ve tıpa ısındım diyebilirim, düşündüğümden daha eğlenceli geçiyor. Okula ve mesleğe alıştım bence xavsnjskd Sadece dümdüz ezberleyemedigim için yeni yöntemler bulmak ve daha sık tekrar etmek zorunda kalıyorum. Geçtiğim sürece sıkıntı yok. Yine de final haftalarında ailem okulu bırakırım diye çok korkuyor xabsmdkkd
Saglik alani zaten alanda ogrenilen bi is kolu ezberleyemiyorum diye korkma :)