Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Murat Soner

Eren yeager

Fanbase Starter
Tepki
1,914
Ben adamı 2019 dan beri izliyordum son yıllarda bazı şeyleri sadece eleştirmek için eleştiriyor gibi geliyor hiç türk dizisi izlemiyorum bu yüzden dizileri gömmesi hoşuma gidiyordu.ilk defa kızılcık şerbetinde muhazafakar kesimi eleştirdiği için dikkatimi çekmişti.yalın yamalak izledim ama konuya hakimdim sema karakteri vardı yaşadığı erkek şiddetinden sonra hem ailesine hemde bunu yaşatan adamdan herkesten hesap sormuştu diğer diziler gibi(yalı çapkını gibi) 7/24 kadın şiddetinden dram kasmak yerine sadece 1 sahnede yer verip diğer bölümün çoğunda bu konu hakkında adalet arayışına girmesini anlatıyordu ama adam"kadına şiddeti normalleştiriliyor klasik töre namus intikam dizisi kadını değersiz gösteriliyor"gibi lanse etmişti.Kıvılcımın bir sahnesinde kapalı bir kadına kutuplaştırıcı bir söylem söylemişti ilerki bölümlerde aynısı başına gelince aslında ne kadar yanlış yaptığını anlamıştı ama yine bu dizi kutuplaştırıcı bir dizi diye çıkışmıştı ama aslında dizi zaten kendi içinde bu durumu eleştirmişti.öyle bir geçerki zamanda da hem psikolojik hemde fiziksel şiddet vardı ama adamlar aile içi şiddetin zararlarını ve bıraktığı yaraları öyle iyi yansıtmıştılarki herkes kendinden bir parça bulmuştu Ali kaptana ne kadar benzediğini ve dışardan bakınca aslında aile içinde canavar rolü oynandığını farkenden babalar vardı böyle kaliteli bir diziye içinde şiddet sahneleri var diye kalitesiz muamelesi yapabilir misin birşeyi eleştirmek istiyorsan illaki buna yer vermelisin. All of Us Are Dead de akran zorbalığını eleştirmek için çekilen bir sahneyi"zombi basmış okulu bunlar hala yetişkinler bizi anlamıyor diyor" diye dalga geçmişti.Barbie ile alakalı eleştirisinde güzellik algılarını empoze ediyor diyor ama zaten film içinde zaten bu eleştiriliyor,duyar kasılan aşırı feminist twitler le Barbie nin konusunu bir tutuyor ama Barbie de cinsiyet eşitliğini çok iyi bir şekilde yansıtılmıştı hatta aşırı feminist olarak suçluyor filmi ama toplumda ki erkeklere olan biçilmiş roller yüzünden baskılanan erkeklerde değinilmişti özellikle filmin sonunu kadınların kendi vücudundan utanmaması gerektiğini vurgulamak için doktara gittiği sahneyi anne olmaya bağlaması neyse kısaca bu adamı sanki bir ben sevmiyorum gibi hissettiğim için içimi dökmek istiyorum belki benimle aynı fikirde biri vardır diye düşündüm

betul

Fanbase Starter
Tepki
2,511
Ben de eskiden seviyordum ama yaklaşık 1-1,5 yıldır aşırı sinir olmaya başladım kendisine. Eleştirileri çok düz bir bakış açısına evrildi. Bir de bazı diziler için düzgünce izlemeden üstünkörü yorumlarına denk gelmeye başlamıştım.Mesela Evlilik Hakkında Her Şey dizisi için yaptığı bir yorum yanlıştı ve eleştirilince videonun altına bu yorumu yaptı

''Evlilik Hakkında Her Şey dizisinin finalindeki bebekler için “arada ne yaşandıysa 3 tane bebek olmuş” diyerek dizinin tamamını izlemediğimi zaten belli ettim. Ama bu dizi hakkında detaylı bir video yapsaydım “kim izliyo yaaa bunları” diyeceklerin çoğu da tamamını izlediğini aşağıda belli etti a Türkiye’nin işi gereği GERÇEKTEN (ekrana bakarak) en çok yerli dizi izleyen, sadece 1 video için 24 dizinin final bölümünü ve ilk bölümünü izleyen adama da, “keşke Evlilik Hakkında fıtıfıtıyı da izlemeden yorum yapmasaydın” da demezsin be, hee? Videodaki psikatriste gidişim şaka değildi de! Ama adam karısını baldızıyla aldatmadığı için özür dilemem gerekiyosa dilerim. Bu dizinin aldatmadan reyting kastığı ve dejenerasyonun bile içinden geçtiği gerçeğini değiştirecekse, ekranlarımızda görmek istediğiniz yapımlar cidden böyleyse, memnuniyetle.''

Geçen yaz yayınlanan gençlik dizileri için yaptığı videoları izlemiştim ve dizilerdeki oyuncuların etek boylarını eleştirdiğine denk geldim. Bir dizi eleştirmeni neden etek boyu eleştirsin ? Bir de sanki videolar sayesinde para kazanmıyormuş da hayrına yapıyormuş gibi davranması da ayrı cringe....

Konu Sahibi
Eren yeager

Eren yeager

Fanbase Starter
Tepki
1,914
ay bir de barbie'yi elestirirken videoda 'en feminist erkek benimdir' demesi yok muydu WODMOWMDOWKDOWSK daha fazla katlanamiyorum bu adama gercekten
"dayak yiyen ve öldürülen kadın görmek istemiyorum" bravo artık en feminist sensin bundan sonra kadınları etek boyundan ve estetikleri hakkında zorbalamaya hakkın var

sunnfloweer

Rookie Idol
Tepki
841
Ben adamı 2019 dan beri izliyordum son yıllarda bazı şeyleri sadece eleştirmek için eleştiriyor gibi geliyor hiç türk dizisi izlemiyorum bu yüzden dizileri gömmesi hoşuma gidiyordu.ilk defa kızılcık şerbetinde muhazafakar kesimi eleştirdiği için dikkatimi çekmişti.yalın yamalak izledim ama konuya hakimdim sema karakteri vardı yaşadığı erkek şiddetinden sonra hem ailesine hemde bunu yaşatan adamdan herkesten hesap sormuştu diğer diziler gibi(yalı çapkını gibi) 7/24 kadın şiddetinden dram kasmak yerine sadece 1 sahnede yer verip diğer bölümün çoğunda bu konu hakkında adalet arayışına girmesini anlatıyordu ama adam"kadına şiddeti normalleştiriliyor klasik töre namus intikam dizisi kadını değersiz gösteriliyor"gibi lanse etmişti.Kıvılcımın bir sahnesinde kapalı bir kadına kutuplaştırıcı bir söylem söylemişti ilerki bölümlerde aynısı başına gelince aslında ne kadar yanlış yaptığını anlamıştı ama yine bu dizi kutuplaştırıcı bir dizi diye çıkışmıştı ama aslında dizi zaten kendi içinde bu durumu eleştirmişti.öyle bir geçerki zamanda da hem psikolojik hemde fiziksel şiddet vardı ama adamlar aile içi şiddetin zararlarını ve bıraktığı yaraları öyle iyi yansıtmıştılarki herkes kendinden bir parça bulmuştu Ali kaptana ne kadar benzediğini ve dışardan bakınca aslında aile içinde canavar rolü oynandığını farkenden babalar vardı böyle kaliteli bir diziye içinde şiddet sahneleri var diye kalitesiz muamelesi yapabilir misin birşeyi eleştirmek istiyorsan illaki buna yer vermelisin. All of Us Are Dead de akran zorbalığını eleştirmek için çekilen bir sahneyi"zombi basmış okulu bunlar hala yetişkinler bizi anlamıyor diyor" diye dalga geçmişti.Barbie ile alakalı eleştirisinde güzellik algılarını empoze ediyor diyor ama zaten film içinde zaten bu eleştiriliyor,duyar kasılan aşırı feminist twitler le Barbie nin konusunu bir tutuyor ama Barbie de cinsiyet eşitliğini çok iyi bir şekilde yansıtılmıştı hatta aşırı feminist olarak suçluyor filmi ama toplumda ki erkeklere olan biçilmiş roller yüzünden baskılanan erkeklerde değinilmişti özellikle filmin sonunu kadınların kendi vücudundan utanmaması gerektiğini vurgulamak için doktara gittiği sahneyi anne olmaya bağlaması neyse kısaca bu adamı sanki bir ben sevmiyorum gibi hissettiğim için içimi dökmek istiyorum belki benimle aynı fikirde biri vardır diye düşündüm
eleştirmek için eleştiri tam olarak bu adamın yaptığı şey bence. kızılcık şerbeti videosundaki söylediklerine bende ayar olmuştum

Arven

Fanbase Starter
Tepki
2,415
Bazı şeyleri abartiyor ama ben hala izlemeye devam ediyorum çünkü söylediği çoğu şeyde haklı yıl olmuş hala yalı çapkını tarzı diziler çekiliyor hele ki o hamam sahnesi konusunda aşırı haklıydı bende botoks ya da estetik kısmına pek katılmıyorum ama söylediği şeylerde pek de haksız değil
Bende ara ara izliyorum yemek yerken izleyecek bı şey bulamayınca söylediği şeylerin bı kısmı her ne kadar doğru olsa da insanların yaşam tarzı onu ilgilendirmez sonuçta

BobaTea

Fanbase Starter
Tepki
2,627
Bazı şeyleri abartiyor ama ben hala izlemeye devam ediyorum çünkü söylediği çoğu şeyde haklı yıl olmuş hala yalı çapkını tarzı diziler çekiliyor hele ki o hamam sahnesi konusunda aşırı haklıydı bende botoks ya da estetik kısmına pek katılmıyorum ama söylediği şeylerde pek de haksız değil
Sonradan bozdu mu bilmiyorum uzun zamandır izlemiyorum videolarını çünkü. Sana hak veriyorum ama türk dizileri hep aynı konuları ele aldığı için aynı şeylerden yakınılıyor. Genelde negatif yorum yapıyor çünkü en çok izlenen o tarz videolar. Hatırlıyorum, TRT'de Halka dizisi vardı, onu övmüştü ama reytingi az diye iptal ettiler diziyi 🤷 Televizyondan güzel bir iş çıkacağını sanmıyorum. Halkımızın ne izlediği belli sonuçta.

İyi Düşün

Trainee
Tepki
246
Kızılcık Şerbeti ile ilgili eleştirilerine bende katılmadım. Biz şiddet ve ayrımcılığı eleştiriyoruz deyip sadece şiddet ve ayrımcılığı göze sokan bir dizi değildi. Sorunların kökenine inen karakterleri de olduğu yerde saymayan değişen gelişen bir dizi. Özellikle Kıvılcım ve Nursema inanılmaz bir gelişme kaydetti.