Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Anonim Psikiyatrik İlaç (Tetikleyici İçerik)

A

Anonymous (9807)

Bugün bir sıkıntımdan bahsedeceğim ve bahsederken ilaç isimlerini de sansürlü bir şekilde paylaşacağım. Daha önce kullanan ve etkilerini benzer gören kişiler varsa ve yardımcı olurlarsa bu konu hakkında çok mutlu olurum şimdiden. Öncelikle sımav senem ve odaklanma sorunum sebebiyle doktora gittim aylar önce. Bana sel*tra adlı ilacı yazdı. Başta yararını görsem de sonra odağım yine kayboldu. İkinci defa gittiğimde dozunu arttırdı ve daha uzun süreli kullanım önerdi. Fakat ne yazık ki pek de iyi geçmedi süreç odaklanma açısından. Hatta istemsiz ayak sallama ve el titremesi başladı. Dün doktora gittiğimde başka bir ilaç yazdı ve ilaç antidepresan. Fakat depresyon ile alakam olduğunu düşünmüyorum. Daha önce yazdığı ilaç biraz da olsa odak arttırıyordu ama dep*ks adlı bu ilaç bildiğimiz antidepresan. Sınava yakın antidepresan kullanmak iyi fikir mi bilemiyorum ve ders çalışamadığım için de acayip stresliyim. (Çalışmaya çalışırken kafam başka yerlere gidiyor ve hevesim kalmıyor.) Daha önce bu tarz ilaçları kullanan varsa ya da doktora bu sebeple giden varsa yardımcı olabilir mi bana? İlaç uyku açar dedi ama dünden beri uyuyorum. Ayrıca ciddi baş dönmesi yaptı ve kütüphanede neredeyse bayılıyordum. Bu tarz yan etkileri olduğunu biliyorum fakat inanılmaz strese sokuyor bu durum beni.

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
Bugün bir sıkıntımdan bahsedeceğim ve bahsederken ilaç isimlerini de sansürlü bir şekilde paylaşacağım. Daha önce kullanan ve etkilerini benzer gören kişiler varsa ve yardımcı olurlarsa bu konu hakkında çok mutlu olurum şimdiden. Öncelikle sımav senem ve odaklanma sorunum sebebiyle doktora gittim aylar önce. Bana sel*tra adlı ilacı yazdı. Başta yararını görsem de sonra odağım yine kayboldu. İkinci defa gittiğimde dozunu arttırdı ve daha uzun süreli kullanım önerdi. Fakat ne yazık ki pek de iyi geçmedi süreç odaklanma açısından. Hatta istemsiz ayak sallama ve el titremesi başladı. Dün doktora gittiğimde başka bir ilaç yazdı ve ilaç antidepresan. Fakat depresyon ile alakam olduğunu düşünmüyorum. Daha önce yazdığı ilaç biraz da olsa odak arttırıyordu ama dep*ks adlı bu ilaç bildiğimiz antidepresan. Sınava yakın antidepresan kullanmak iyi fikir mi bilemiyorum ve ders çalışamadığım için de acayip stresliyim. (Çalışmaya çalışırken kafam başka yerlere gidiyor ve hevesim kalmıyor.) Daha önce bu tarz ilaçları kullanan varsa ya da doktora bu sebeple giden varsa yardımcı olabilir mi bana? İlaç uyku açar dedi ama dünden beri uyuyorum. Ayrıca ciddi baş dönmesi yaptı ve kütüphanede neredeyse bayılıyordum. Bu tarz yan etkileri olduğunu biliyorum fakat inanılmaz strese sokuyor bu durum beni.
Ya acaba doktor mu degistirsen s ilaci bana da yazildi ama gercekten genclestim resmen etkisi yapti sıkıntın dehb olablr mi daha cok?

Konu Sahibi
A

Anonymous (4a1c)

Lütfen en kısa zamanda doktor değiş. Psikiyatri doktorlarına hastalarına bakmaları için en fazla 10 dk veriliyor ve birkaçı da bunu artık normal doktor gibi ilaç yazmaya çevirdi. Ne vakit yetiyor anlatabilmek için ne de anlaşılabilmek için. Benim de başıma benzeri bir şey gelmişti ve ilaç alerji yapmıştı.
Aslında doktor çok iyiydi yarım saat konuştuk önce biraz da benden kaynaklı bir an önce ilaç yazılsın da gitsem modundaydım başka bir ilaç yazar diye bekledim ama antidepresan yazdı

Konu Sahibi
A

Anonymous (9896)

Ya acaba doktor mu degistirsen s ilaci bana da yazildi ama gercekten genclestim resmen etkisi yapti sıkıntın dehb olablr mi daha cok?
Yanlış bilmiyorsam sen de sınav senesindesin galiba başta bana s için 100 mg yazmıştı günde sonra günde iki defa 100 100 içiyordum fakat etkisini göremeyince bir gün üç tane aldım ve birkaç saat odağım yerine geldi bunu doktora da danıştım ve üçe kadar çıkabileceğimi söyledi sen günde nasıl kullanıyorsun ilavı? Bir de bu yazdığı ilacın s ile alakası yok pro*ac muadili daha çok ilaç grubuna baktığımda da yine odakla ilgili bir sorun göremedim daha çok depresyon içerikli fakat belki inandırıcı gelmez ama depresyon ile yakından uzaktan alakam yok

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
Yanlış bilmiyorsam sen de sınav senesindesin galiba başta bana s için 100 mg yazmıştı günde sonra günde iki defa 100 100 içiyordum fakat etkisini göremeyince bir gün üç tane aldım ve birkaç saat odağım yerine geldi bunu doktora da danıştım ve üçe kadar çıkabileceğimi söyledi sen günde nasıl kullanıyorsun ilavı? Bir de bu yazdığı ilacın s ile alakası yok pro*ac muadili daha çok ilaç grubuna baktığımda da yine odakla ilgili bir sorun göremedim daha çok depresyon içerikli fakat belki inandırıcı gelmez ama depresyon ile yakından uzaktan alakam yok
Oha 100 mg cok fazla bence doktorunu degis ilk basta alistirmasi gerek 2 aydir kullaniyorum ben bile hala 50 kullaniyorum bence bu yuzden ise yaramamis tabii bir sey diyemem ama baska doktora danis
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ya cekinmeyeceksn yazablrsn ozelden bana

Konu Sahibi
A

Anonymous (ed86)

Kendi kendine tanı koyma, bu senin yapabileceğin bir iş değil. Psikiyatrist değilsen buna gereken bilgi birikimine sahip değilsin demektir. Her şey internette yazdığı gibi değil.

Sonra, tanı koyamazsın ama belirtilerinin farkında olabilirsin. Bunu doktorunla TAM OLARAK paylaşman gerekiyor. Bir şeyleri söylemezsen, çekinirsen doğru sonuca ulaşamazsınız zaten.

Antidepresan kullanmak istemediğini de doktoruna söyleyebilirsin. Daha detaylı açıklamasını isteyebilirsin. Kimse sana zorla ilaç kullandıramaz.

Son olarak doktorun seni dikkate almıyor, dinlemiyor ve sorularına cevap vermiyorsa doktorunu değiştirmeni öneririm.
Kendi kendime tanı koymalık bir durumda değilim aslında sınava az kalmışken ilaç değiştirmek ayrı strese sokuyor zaten fakat antidepresanlık bir durumum olduğunu düşünmedim merak ettiğim şey antidepresan grubunun odaklanma ile ilgisi olup olmadığı aslında yoksa bundan önceki ilaç da antidepresan diye geçiyordu ama daha çok anksiyete içindi

Konu Sahibi
A

Anonymous (e555)

Oha 100 mg cok fazla bence doktorunu degis ilk basta alistirmasi gerek 2 aydir kullaniyorum ben bile hala 50 kullaniyorum bence bu yuzden ise yaramamis tabii bir sey diyemem ama baska doktora danis
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ya cekinmeyeceksn yazablrsn ozelden bana
Aslında durumum odak konusunda biraz ciddi zaten netlerimdeki durum da bunu kanıtlıyor örnek vereyim ilacı kullandıktan iki hafta sonra türkçe netlerim 23'ten 34 35'e sabitlendi sınavı çözerken bir an önce bitsin de diğer derslere geçeyim kafasındaydım ama ilaçtan sonra bu durum azaldı bir de artı olarak dershane hocaları ile de sıkıntılar yaşadım ve artık dershaneye gitmediğimi doktora da söyledim benimki daha çok sınav stresi değil de deneme stresi oldu

• Alev
Reactions: ask

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
Aslında durumum odak konusunda biraz ciddi zaten netlerimdeki durum da bunu kanıtlıyor örnek vereyim ilacı kullandıktan iki hafta sonra türkçe netlerim 23'ten 34 35'e sabitlendi sınavı çözerken bir an önce bitsin de diğer derslere geçeyim kafasındaydım ama ilaçtan sonra bu durum azaldı bir de artı olarak dershane hocaları ile de sıkıntılar yaşadım ve artık dershaneye gitmediğimi doktora da söyledim benimki daha çok sınav stresi değil de deneme stresi oldu
Ya selectranin ustunde depresyon stres icin yaziyordu diye hatirliyorum fotograf bulamadim ama dikkat daginikligi icin degil diye biliyorum ben stres yatistirmak icin kullaniyorum
Bir de 100 mg ile baslatirsa bir vucudun sasiri bence mesela bak atayim kucuk olan ilac 25mg ve ne kadar kucuk hatta ilk ictigimde yarisini ic demisti doktor yani yavas yavas alistirirarak. Yanindaki de 50 mglık ve buyuk bayagi 100 mg ne kadar buyuk ve etkilidir dusunemedim bir de ben gunde bir kere 50mg yutuyorum 3 tane 100 mglık cok yan etki yapmaz mı
Ritalin ve concerta fln dikkat daginikligi icin diye biliyorum simdi de ritalin 10 mg yazildi yani gunde iki kere yutuyorum yine de bir etki goremiyorum vucudun alismasi lazim cunku ilk ve duzenli kullanmak lazim

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-03-07-13-00-07-950_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    Screenshot_2024-03-07-13-00-07-950_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    523.8 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_2024-03-07-12-59-11-924_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2024-03-07-12-59-11-924_com.whatsapp.jpg
    858.5 KB · Görüntüleme: 4
Konu Sahibi
A

Anonymous (3114)

Ya selectranin ustunde depresyon stres icin yaziyordu diye hatirliyorum fotograf bulamadim ama dikkat daginikligi icin degil diye biliyorum ben stres yatistirmak icin kullaniyorum
Bir de 100 mg ile baslatirsa bir vucudun sasiri bence mesela bak atayim kucuk olan ilac 25mg ve ne kadar kucuk hatta ilk ictigimde yarisini ic demisti doktor yani yavas yavas alistirirarak. Yanindaki de 50 mglık ve buyuk bayagi 100 mg ne kadar buyuk ve etkilidir dusunemedim bir de ben gunde bir kere 50mg yutuyorum 3 tane 100 mglık cok yan etki yapmaz mı
Ritalin ve concerta fln dikkat daginikligi icin diye biliyorum simdi de ritalin 10 mg yazildi yani gunde iki kere yutuyorum yine de bir etki goremiyorum vucudun alismasi lazim cunku ilk ve duzenli kullanmak lazim
Tekrar randevu aldım çünkü sorunumun cidden odak ile ilgili olduğunu düşünüyorum bu cumartesi gideceğim bakalım açıkçası ben de ritalin yazar diye düşündüm sen de özelde mi yazdırdın ilacı yoksa devlette mi? Bir de odak sorununu doktora nasıl dile getirdin?

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
Tekrar randevu aldım çünkü sorunumun cidden odak ile ilgili olduğunu düşünüyorum bu cumartesi gideceğim bakalım açıkçası ben de ritalin yazar diye düşündüm sen de özelde mi yazdırdın ilacı yoksa devlette mi? Bir de odak sorununu doktora nasıl dile getirdin?
Devlete gittim canım bir de sey dedim direkt odak yuzunden çektiğim sıkıntıları saydım gunluk yasantimda arkadaslarim ve ailem farkinda ama sıkıntı olmuyordu oysaki su an sınav senem ve çok sıkıntı oluyor calistigimin karsiligini almak istiyorum artık dedim benim icin oturmak bile sıkıntı oluyorken simdi oturup ilgimi cekmeyen bir seye odaklanmaya cok guc harciyorum hem bedenimi hem de basimi cok yoruyor cok agriyor dedim ben agladm bir de ilk gorusmede hunkure hunkure dedim bu arada. Ritalin de bende pek ise yaramadi gerci msüye girerken yutmustum ve beni odakta tuttu ama ilerledikce etkisi geciyormus gibi hissediyorum o yuzden sen doktoruna danis. Ben concerta alacaktim basta doktorumla oyle konusmustuk ama randevuya gelemedigi ve baska bir doktorla gorustugum o da ugrasmak istemedigi icin ritalin kullaniyorum yani. Doktorunla gorus😭💞 her zaman da konusmak icin beklerim canim

Konu Sahibi
A

Anonymous (ac8a)

Uzman değilim elbette en iyisini doktorlar bilir. Ben antiepileptik ilaç kullanıyorum. Uzmanlar bilir bu ilaçlar duygu durum dengeleyici ilaçlar kategorisine giriyor. Ben epilepsi için kullanıyorum. Ve yan etkileri o kadar kötü ki. Unutkanlık, dalgınlık, uykuluk hali, kilo artışı veya azalışı vs vs uzar gider. Doktorlar ilaç verirken fayda-zarar dengesi gözetirler. Ancak doktorun bunu gözetmemiş gibi gözüküyor. Yarım saat bile konuşmak iyi geldi diyorsun. Senin ilk önce gitmen gereken yer psikiyatri değil. Klinik psikolog veya psikolojik danışmanlar. Sınav kaygısı vs gibi durumlarda desteği bu iki meslek grubu verir. Ve ilk tedavi terapidir. İlaç değil ? Bence ilk önce psikiyatrist yerine psikolojik danışman veya klinik psikologlardan yardim almalısın.

Konu Sahibi
A

Anonymous (33ff)

*Birde şunu ekleyim tedavi odaklı değilsin ilaç verilmesine odaklısın. Bu biraz antibiyotik yaz diye direten insanlar ile aynı kafa oluyor. Tedavi odaklı olarak ilk önce terapi alıp yenemezsen psikiyatriye gitmelisin. Psikiyatri ilk gidilicek adres değildir.

Konu Sahibi
A

Anonymous (c290)

*Birde şunu ekleyim tedavi odaklı değilsin ilaç verilmesine odaklısın. Bu biraz antibiyotik yaz diye direten insanlar ile aynı kafa oluyor. Tedavi odaklı olarak ilk önce terapi alıp yenemezsen psikiyatriye gitmelisin. Psikiyatri ilk gidilicek adres değildir.
Aslında terapi önerdi ama 7 8 ay önce gittim 7 8 ayda terapi ile bir yol alırdım fakat geç kalırdım ders çalışmak için ona da söyledim bunu bu nedenle ilaaçla tedavi daha mantıklı geldi bana

Konu Sahibi
A

Anonymous (0aed)

Aslında terapi önerdi ama 7 8 ay önce gittim 7 8 ayda terapi ile bir yol alırdım fakat geç kalırdım ders çalışmak için ona da söyledim bunu bu nedenle ilaaçla tedavi daha mantıklı geldi bana
Sağlık mı ? önemli okul mu ? yapmayın ya cidden yapmayın. Robot mu sanıyorsunuz kendinizi ? Robot değilsiniz. Bir yağlanıp işimi yerime getirmeye devam ediyim mı ? diyorsunuz. İlaçların masum olduğunu kim söyledi ? İlk önce terapi sonra psikiyatrist. Tedaviyi reddedip ilaç talep ediyorsun. Bu normal değil. Ne şuan verdiği antidepresan ne başka bir ilaç terapi al lütfen.