Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Rap Yapmaması Gereken Gruplar

liloş

Trainee
Tepki
168
tabii fandomda olan sen daha iyi bilirsin ben sadece title tracklerini ve birkac bsidelarini bilere bu yorumu yapiyorum. bu bildigim sarkilardaki rap partlari da pek hosuma gitmiyor. o yuzden bu yorumu yaptim ama benim yorumlarim dogru olacak da degil zaten. grubu taniyan sarkilarini bilen sen daha iyi bilirsin. cok ciddiye almaya gerek yok.
eleştirmişsin ben de cevap verdim canım niye iş ciddiye binsin ahahajdhkd anlatmaya çalıştığım şey cyeol'ün rapi sadece exo partlarıyla sınırlı kalmıyor

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 187

Kesinlikle twıce ve red velvet rap yapmayı bırakmalı.Özellikle bu iki grubun rapleri de ayrı bir cringe yazılıyor.Beğendiğim tek twice rapi likey çünkü şarkı zaten eğlenceli ciddi bir havası yok revel için de red flavor derim onda da aynı şekilde red flavor hızlı artikülasyonu olan bir şarkı olduğu için yeri ve ırene'nın rapleri ilk defa gereksiz ve kulak tırmalayıcı gelmemişti.Özellikle chaeyoung'e verdikleri bazı rapler var ki tarzına asla uymuyor.En çok bu iki grup rahatsız ediyor ama sıraya nmixx'i de bu gidişle eklerim gibi.Rap yapan iki üyenin adlarını bilmiyorum ama kelimeleri okuyuş tarzları tuhaf ve sesleri çok agresif nmixx de hiç öyle tarzı olan bir grup değil rap kısımları gelince hemen atlamak istiyorum.Bal gibi bir vokal grubu işte jyp illa rap ekleyecek ya inat.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Aklıma ilk gelen exo ve red velvet. Özellikle chanyeolun güzelim bariton sesi çatır çatır harcanıyor senelerdir rap partlarında. Grubun tenor vokalleriyle çok iyi harmoni yapabiliyorlar sehunla ikisi. Exoda çok iyi bir ses karakteri dağılımı var 4 tenor 4 bariton aslında ama bundan hiç faydalanmadılar vokal açısından. Kai de çıkış zamanlarında rape iteleniyordu
Bence bunun olma sebebi şarkıların ana vokalistlere göre bestelenmesi.Çok yüksek notalar koyunca haliyle baritonlar zorlanıyor.Ha baritonlar da ana vokalist olabilir ama sektör baştan böyle kodlanmış yüksek nota yapabiliyorsan iyi şarkıcısın demektir algısı hala yıkılamıyor.Baritonlar ses tonlarının pesliği sebebiyle malesef ki pop şarkılarına çok da gitmiyor zaten.Pop yapan bariton sayısı çok az çoğu rock veya r&b yapıyor.Yine de sm bariton vokalistlere önem veriyor hatta ana vokalistlerinde bariton sesleri olan grupları bile var.SUJU da kyuhyun ve nct de jaehyun ana vokaller arasında mesela.Şarkılara baharat katıyorlar ve bence chanyeol ve kai bariton olmasına rağmen pek çok exo bside şarkısında bildiğin şakır şakır şarkı söylüyor sadece sm başlıklarda onları rapper yapıyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:

romo

Trainee
Tepki
217
Kesinlikle twıce ve red velvet rap yapmayı bırakmalı.Özellikle bu iki grubun rapleri de ayrı bir cringe yazılıyor.Beğendiğim tek twice rapi likey çünkü şarkı zaten eğlenceli ciddi bir havası yok revel için de red flavor derim onda da aynı şekilde red flavor hızlı artikülasyonu olan bir şarkı olduğu için yeri ve ırene'nın rapleri ilk defa gereksiz ve kulak tırmalayıcı gelmemişti.Özellikle chaeyoung'e verdikleri bazı rapler var ki tarzına asla uymuyor.En çok bu iki grup rahatsız ediyor ama sıraya nmixx'i de bu gidişle eklerim gibi.Rap yapan iki üyenin adlarını bilmiyorum ama kelimeleri okuyuş tarzları tuhaf ve sesleri çok agresif nmixx de hiç öyle tarzı olan bir grup değil rap kısımları gelince hemen atlamak istiyorum.Bal gibi bir vokal grubu işte jyp illa rap ekleyecek ya inat.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Bence bunun olma sebebi şarkıların ana vokalistlere göre bestelenmesi.Çok yüksek notalar koyunca haliyle baritonlar zorlanıyor.Ha baritonlar da ana vokalist olabilir ama sektör baştan böyle kodlanmış yüksek nota yapabiliyorsan iyi şarkıcısın demektir algısı hala yıkılamıyor.Baritonlar ses tonlarının pesliği sebebiyle malesef ki pop şarkılarına çok da gitmiyor zaten.Pop yapan bariton sayısı çok az çoğu rock veya r&b yapıyor.Yine de sm bariton vokalistlere önem veriyor hatta ana vokalistlerinde bariton sesleri olan grupları bile var.SUJU da kyuhyun ve nct de jaehyun ana vokaller arasında mesela.Şarkılara baharat katıyorlar ve bence chanyeol ve kai bariton olmasına rağmen pek çok exo bside şarkısında bildiğin şakır şakır şarkı söylüyor sadece sm başlıklarda onları rapper yapıyor.
Çok iyi yazmışsın üstüne ekleyecek pek bir şeyim yok. Ayrıca cidden kyuhyun ve jaehyunu unutmamak lazım ✊🏻✊🏻Kyuhyun yine sololarıyla vs iyi kazandı ama Jaehyun’un o kadar popüler olduğu halde yeterince yetenekleriyle konuşulduğunu ya da müzikal açıdan solo olarak desteklendiğini çok göremiyoruz (gerçi NCT’de kimse solo olarak pek destek görmüyor).
Lol bana kalsa exo’yu dans falan ettirmem, rap asla yaptırmam sürekli bol harmonili, ses karakterlerinin en verimli şekilde kullanıldığı bir müzik grubu olarak pazarlardım. Main vokal/lead vokal/sub-vokal ayrımı exo’da çok keskin olmamasına rağmen yine mevcut. Bunu ortadan kaldırabileceğiniz bir grup aslında. Sahne şovu bi şekilde ayarlanır.

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 187

Çok iyi yazmışsın üstüne ekleyecek pek bir şeyim yok. Ayrıca cidden kyuhyun ve jaehyunu unutmamak lazım ✊🏻✊🏻Kyuhyun yine sololarıyla vs iyi kazandı ama Jaehyun’un o kadar popüler olduğu halde yeterince yetenekleriyle konuşulduğunu ya da müzikal açıdan solo olarak desteklendiğini çok göremiyoruz (gerçi NCT’de kimse solo olarak pek destek görmüyor).
Lol bana kalsa exo’yu dans falan ettirmem, rap asla yaptırmam sürekli bol harmonili, ses karakterlerinin en verimli şekilde kullanıldığı bir müzik grubu olarak pazarlardım. Main vokal/lead vokal/sub-vokal ayrımı exo’da çok keskin olmamasına rağmen yine mevcut. Bunu ortadan kaldırabileceğiniz bir grup aslında. Sahne şovu bi şekilde ayarlanır.
Teşekkür ederim.Bence jaehyun mark ve taeyongdan sonra müzikal anlamda baya destekleniyor ya özellikle 127da vokal dışı pozisyonları da fazla son dönemde rape kaydırdılar onu ama hiç de gerek yoktu.NCTnin genel sıkıntısı şu bireysel olarak çok ünlü üyeler var ama fanlar sololarını desteklemiyor neden ben de anlamıyorum.Taeyong'un solo dönemi de bence çok sessiz geçti hiç rekor felan duymadım ben.

İyi Düşün

Trainee
Tepki
246
T
1)red velvet: her ne kadar inanilmaz guzel sarkilara sahip olsalar da kulaga hos gelen tep bir rap partlarina denk gelmedim. hadi grupta vokal yapamayan uyeler var o yuzden rap parti koyuyorlar desem irene de yeri de vokal yapabilen kizlar o yuzden sacma. cidden sarkinin butun vibeini bozuyor rap partlari. red velvet sarkilari icine rap koyulacak turden sarkilar degil.

2)ive: ayni sekilde rap partlari sarkilarinin butun vibeini estetigini bozuyor. rap parti koymayi birakmalilar.

3)le sserafim: grupta rap yapabilen tek uye yokken nedir bu rap sevdasi? gunun sonunda sarkinin havasini bozan, kulak tirmalayici partlar ortaya cikiyor.

4)txt: txt gerek tarzlariyla gerek vokalleriyle diger erkek gruplarindsn ayriliyorlar. wannabe, guclu, badass imajina krndilerini zorlamaysn nadir gruplardan. rap partlari ise bu elde ettijleri orijinal imaji bozuyor gibi. birden tum aesthetic ortadan kayboluyor.

5) sevdigim birsuru exo sarkisi var ama tek bir exo rapi yok. dinledigim cogu sarkida sarkinin gidisatini bozuyor. yalan ds yok grupta aman aman rap yapabilen uye de olmayinca rap partlari cidden goze cok batiyor. hayir uyeler sarki da soyleyebiliyor niye boyle yapiyorlar anlamiyorum.

6)snsd: gruptaki her uye voksl yapabiliyor ama rap yapabilen uye yok. ne zaman tap parti koysalar biri konusuyormus gibi duyuluyor.

8)twice: acikcasi buraya twicei koymayi cok istemedim cunku gercekten guzel rap partlari var chaeyoung da iyi rap yapiyor ama rap partlari sarkilarina hic yakismiyor. sarkiyi bolup iclerine zorla sikistirmislar gibi cogu zaman. gerek yok yani.

9)itzy: gruptaki her uye rap yapiyor ama gercekten rap yapabilen tek bir uye dahi yok. bazen siritmiyor ama bazen sarkinin ortasinda durup konusmaya basliyorlar gibi hissediyorum. cok gereksiz.

10) duzgun rapcisi olmayan hicbir grup rap yapmamali

eveeet bunlar yalnizca benim dusuncelerimdi katilmiyor olabilirsiniz ama bilirsiniz farkli insanlarin farkli zevkleri ve dusunceleri vardir o yuzden cok kisisel algilamayin lutfen. unutmayin siz gruplariniz/idolleriniz degilsiniz. sizi kuvvetle muhtemel para makinesi, une giden bir basamak olarak goren insanlar icin kendinizi yormayinn

eveeet siz de fikirlerini uorumlara yazabilirsiniz
Diğerlerini bilmem ama Txt ve İve hayranı olarak gönülden katılıyorum. Birde şirketler şunu anlamalı her grupta illa rapçi olacak diye bir kural yok.