Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Taehyung'un N Word Kullanması

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
Merhabalar, bu konuda başlık açılmadığını görünce ben açayım dedim. Farklı bir açıdan konuya yaklaşmak istedim. Taehyung weverse canlı yayınında şarkı dinlerken RİOT şarkısını da dinliyor. Ve şarkıyı dinlediği sırada sözlerine eşlik ediyor. Şarkının içinde geçen "We grow, we learn. Py n***a tired. How ’bout you try it?" cümlesine de eşlik ediyor.

Ben ilk başta Taehyung'un ingilizcesi olmadığı için dalgınlıkla, cahillikle yapmış olabileceğini düşünmüştüm. Fakat sonra ingilizce sözlere eşlik edebilmesi için bu şarkıyı defalarca dinlemiş ve internetten sözlerine bakmış olabileceği ihtimali aklıma geldi. Sonuçta ingilizcesi yok, şarkıya eşlik etmesi için sözlere aşina olması gerekir. N.gga kelimesine eşlik etmesinin haricinde benim için çok daha rahatsız edici olan kısım farklıydı.

Şarkı iğrenç bir şarkı. Benim için sorun olan kısım daha çok burası. Sözleri baya msygonistic, p.rno çekmekten falan bahseden bel altı mide bulandırıcı sözler. Ve sözlerine eşlik edecek düzeyde bu şarkıyı biliyorsa Taehyung, epey dinlemiş ve sözlerine bakmıştır mutlaka. Açıkçası Korelilerin n.gga kelimesine karşı duyarsızlığını bildiğim için beni çok şaşırtmamıştı ama sözleri de görünce beni bu konu baya rahatsız etti.

Sizin düşünceleriniz neler?

Son düzenleme:

Nayna

Fanbase Starter
Tepki
1,847
Koreliler genel olarak kendileri dışında hiç kimseye saygı duymayan bir toplum. Başörtülü bir arkadaşım koreye staja gitmişti. İş yerinde gördüğü zorbalıktan dayanamayıp geri döndü. Bundan önce amerikada onunla beraber staj yapmıştık ama orada kimse ona bir şey dememişti. Garipler gerçekten.

Konu Sahibi
A

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
Koreliler genel olarak kendileri dışında hiç kimseye saygı duymayan bir toplum. Başörtülü bir arkadaşım koreye staja gitmişti. İşlerinde gördüğü zorbalıktan dayanamayıp geri döndü. Bundan önce amerikada onunla beraber staj yapmıştık ama orada kimse ona bir şey dememişti. Garipler gerçekten.
Evet ırkçılık konusunda gerçekten garip bir milletler. Bir videoda kadın anlatıyordu. Yabancı olduğunu farkedince yaşlı teyzeler, amcalar bildiğin taciz ediyormuş. Böyle gelip çarpıyorlarmış, tükürüyorlarmış garip bir millet.

Konu Sahibi
A

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
N-word sıkıntılı da, bel altı olması çokta önemli değil bence. Çünkü çoğu şarkıda geçiyor zaten böyle şeyler. Şarkı kulağıma hoş geliyorsa dinliyorum şahsen.
+18 seksi bir şarkı olsa sıkıntı görmem. Mesela jk seven şarkısı benim için sıkıntılı değil. Ama bu şarkı baya iğrenç, resmen birlikte oldukları kadınları aşağılıyorlar tüm şarkı boyunca. Dinlediğim zaman seksi hissetmek yerine baya iğrenç Twitter fanwar yorumları okuyormuş gibi hissettim kendimi.

Konu Sahibi
A

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
Şarkıda o kısımda ağzını aralıyor ama o kısmı söylemiyor. Diğer kısımlarda ağız hareketi tam kelimeleri tekrarlarken o kısımda ağzını aralıyor ama söylemiyor. Çoğu kişinin açıp izlemeden yorum yaptığına o kadar eminim ki 😭
videoları izledim ben, belli oluyordu söylediği bence. Ama dediğim gibi şarkının sözleri çok daha büyük sıkıntı benim için

Konu Sahibi
A

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
Ben kpop idollerinin yayınını sonradan izliyorum çeviri konusu sıkıntılı olduğu için. İlk birkaç gün önce sosyal medyada konuşulurken gördüm ama tepki vermedim yayını izlemediğim için. Bugün izlerken detaylı bir baktım mevzu neymiş, hangi şarkıymış diye. Bugün farkettim yani. Hatta başlık göremedim forumda o yüzden yazdım.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ben kpop idollerinin yayınını sonradan izliyorum çeviri konusu sıkıntılı olduğu için. İlk birkaç gün önce sosyal medyada konuşulurken gördüm ama tepki vermedim yayını izlemediğim için. Bugün izlerken detaylı bir baktım mevzu neymiş, hangi şarkıymış diye. Bugün farkettim yani. Hatta başlık göremedim forumda o yüzden yazdım.
Şarkıyı falan arattım internetten baktım şarkıya. Daha önce dinlediğim bir şarkı değildi. Hatta n word konuşuyor herkes. Benim gibi şarkıya eleştiri yapan kimseye denk gelmedim açıkçası

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,565
Merhabalar, bu konuda başlık açılmadığını görünce ben açayım dedim. Farklı bir açıdan konuya yaklaşmak istedim. Taehyung weverse canlı yayınında şarkı dinlerken “Beat The P***y Up” şarkısını da dinliyor. Ve şarkıyı dinlediği sırada sözlerine eşlik ediyor. Şarkının içinde geçen "We grow, we learn. Py n***a tired. How ’bout you try it?" cümlesine de eşlik ediyor.

Ben ilk başta Taehyung'un ingilizcesi olmadığı için dalgınlıkla, cahillikle yapmış olabileceğini düşünmüştüm. Fakat sonra ingilizce sözlere eşlik edebilmesi için bu şarkıyı defalarca dinlemiş ve internetten sözlerine bakmış olabileceği ihtimali aklıma geldi. Sonuçta ingilizcesi yok, şarkıya eşlik etmesi için sözlere aşina olması gerekir. N.gga kelimesine eşlik etmesinin haricinde benim için çok daha rahatsız edici olan kısım farklıydı.

Şarkı iğrenç bir şarkı. Benim için sorun olan kısım daha çok burası. Sözleri baya msygonistic, p.rno çekmekten falan bahseden bel altı mide bulandırıcı sözler. Ve sözlerine eşlik edecek düzeyde bu şarkıyı biliyorsa Taehyung, epey dinlemiş ve sözlerine bakmıştır mutlaka. Açıkçası Korelilerin n.gga kelimesine karşı duyarsızlığını bildiğim için beni çok şaşırtmamıştı ama sözleri de görünce beni bu konu baya rahatsız etti.

Sizin düşünceleriniz neler?
Ya bence bu konunun iki tarafı var mesela ben ritmini sevdigim icin bazı doja sarkilari dinliyorum e tekrar tekrar dinleyince rapi ezberlemis oluyorum ngga kelimesinde duramiyorum bazen onda da durum boyle olabilir ciddi bir sey olmayabilir

Ya da gercekten kullanmak istemis olabilir ama zaten çok linç derdi yok mu bu kadar linç yerken niye bilerek yapsın diye dusundurdu

Konu Sahibi
A

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
Bu arada şarkıda aşağılayıcı bir terim duymadım. Gerçi şarkı çok kötüydü ilerlete ilerlete dinledim ama. "Kadınları aşağılıyor" dediğin kısım tam olarak neresiydi?
Sözlere direkt internetten bak bence. Buraya yazmayayım.

Konu Sahibi
A

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
Şarkının kendisini dinledim. İlla sözlerine bakmam gerekmiyor. Ayrıca o söz konusu banka olayı muhtemelen aşağılamak için değil, yaptığı şeyi ima etmek için kullanılan bir tabir. Yine de adamın kişiliğine tam olarak hakim olmadan amacının ne olduğunu bilemem.
Benim ingilizcem ortalama olduğu için internetten bakmıştım yayında dinlediği tüm şarkılara. O bahsettiğim kısım diğer dinlediği şarkının sözüymüş. İki tane dinlediği şarkıyı karıştırmışım. Ama ikisininde sözleri kötü zaten.

İyi Düşün

Trainee
Tepki
246
İdolleri bir şeyle suçlayıp eleştirmek için şöyle bir kriterim var bunu ben yada normal bir insan yapsa problem olur muydu? Şu bir gerçek rapçilerin çoğunun şarkıları böyle leş ama kaç kişi dinlediği şarkıların sözlerine dikkat ediyor. Çoğu da zaten farklı bir dilde olduğu için anlamıyor ki Taehyung da çok iyi bir İngilizceye sahip biri değil zaten. Ben şarkının sözlerinin ne anlattığından haberdar olduğunu zannetmiyorum. Çok iyi İngilizcesi olan biri olsaydı bak ona kızılırdı.

52Hertz

2025'e kadar depresyonda
Trainee
Tepki
993
Kulağıma hoş gelen her şeyi dinlerim bel altı olması önemli değil şarkıyı bilmiyorum ama olay sadece bel altı ne bileyim cinsellik artık neyse onlar varsa problem yapmam çoğu apop şarkısı zaten böyle şu zamanda buna mı takalım şimdi bel altı şarkı dinliyor vah vah ne ayıp

Konu Sahibi
A

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
İdolleri bir şeyle suçlayıp eleştirmek için şöyle bir kriterim var bunu ben yada normal bir insan yapsa problem olur muydu? Şu bir gerçek rapçilerin çoğunun şarkıları böyle leş ama kaç kişi dinlediği şarkıların sözlerine dikkat ediyor. Çoğu da zaten farklı bir dilde olduğu için anlamıyor ki Taehyung da çok iyi bir İngilizceye sahip biri değil zaten. Ben şarkının sözlerinin ne anlattığından haberdar olduğunu zannetmiyorum. Çok iyi İngilizcesi olan biri olsaydı bak ona kızılırdı.
Şarkılara eşlik etmese ben de böyle düşünürdüm. Ama eşlik etmesi sözlere baktığını gösteriyor bence. İngilizce bilmeyen biri, nasıl eşlik edecek yoksa.

Konu Sahibi
A

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
Travis dinlemem sevmem de ama birinden örnek verirken aşağılar tarz da "köylü" demen hoş olmamış, niyetin bu olmayabilir ama bu yöne çekiliyor
Yani kadınları aşağılar tarzda söz yazan şarkıcıları umursamayıp melodisini dinliyoruz dediniz az önce ve beğendiniz. Köylü ifadesinin kullanımına karşı hassas olmanız garip geldi şimdi.

Konu Sahibi
A

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
Umursamıyorum cümlesini nerede kullanmışım ? Amerikalı rapcilerin geneli böyle zaten diye belirtmişim bir önceki yazı da ki şarkıyı söyleyen adamı bile tanımıyorum etmiyorum
Umursamıyorum yazan arkadaşları beğenip tasdiklemişsin. Haklı gördüğünü göstermişsin.

52Hertz

2025'e kadar depresyonda
Trainee
Tepki
993
Şarkının adını bilen yazabilir mi?

Konu Sahibi
A

Aliaa

Trainee
Tepki
-24
Kulağıma hoş gelen her şeyi dinlerim bel altı olması önemli değil şarkıyı bilmiyorum ama olay sadece bel altı ne bileyim cinsellik artık neyse onlar varsa problem yapmam çoğu apop şarkısı zaten böyle şu zamanda buna mı takalım şimdi bel altı şarkı dinliyor vah vah ne ayıp

Bu yorumu beğenmişsiniz arkadaşlar
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Şarkının adını bilen yazabilir mi?
RİOT ve beat the p***y up ikisini de yayında dinledi

52Hertz

2025'e kadar depresyonda
Trainee
Tepki
993

Bu yorumu beğenmişsiniz arkadaşlar
Yorumu ben yazdım bana cevap vere bilirsin ayrıca cinsellik önemli değil dedim sadece ki önemli değil çünkü şarkının adını söyle gidip kendim dinlemek istiyorum acaba gerçekten XXXXXX lı gibi tepki verecek bir şey mi?

Moderatörün son düzenlenenleri: