Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Trans Kadınların Kadın Tuvaletini Kullanması Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ü

Üye silindi 189

❗️❗️❗️oncelikle bu post trans bireyler de dahil olmak uzere herhangi bir lgbtq+ bireyine hakaret edebileceginiz bir post degil. amaciniz buysa cikip gidin lutfen.

trans kadinlarin kadinlar tuvaletini kullanmasi hakkinda ne dusunuyorsunuz?

bazilari bu konu hakkinda hicbir problem gormezken bazilari yanlis buluyor.

yanlis bulanlardan bazilari erkeklerin kolayca trans kadin kiligina girebilecegini ve kadinlar tuvaletinde kadinlari t*ciz edebilecegini soyuyor.

yine yanlis bulanlardan bazilari da musluman kadinlar icin bu durumun hos olmadigini soyluyor. musluman kadin, trans kadini kadin olarak gorebilir ama trans kadin sonuc olarak biyolojik olarak erkek olarak dogdugu icin islam dinine gore hala erkek sayiliyor ve musluman kadinlar, kadinlar tuvaletinde basortulerini ve kiyafetlerini duzelttikleri icin bu durum onlar icin sıkintili olabiliyor.

belirli kesim insanlar da okullarda, cafelerde, restoranlarda, umumi tuvaletlerde vs yalnizca kadin ve erkek tuvaletleri degil ayni zamanda bu ikisinin yaninda cinsiyet belirtmeyen ya da trans bireyler icin ozel olan tuvaletler olmasini istiyor. bazilari da trans kadin kadindir trans erkek erkektir diyip bu konuyu sacma ve gereksiz buluyor.

siz ne dusunuyorsunuz? sizce trans kadinlar kadinlar tuvaletini kullanmali mi?

Moderatörün son düzenlenenleri:

bbequitedontcry

taste that pink venom
Fanbase Starter
Tepki
4,181
cinsiyet uyum süreci tamamlandıysa o kişi artık zaten kadındır tabii ki kadınlar tuvaletini kullanacak. cinsiyet uyum süreci tamamlanmadığı takdirde kullanmalarını doğru bulmuyorum sonuçta çok kolay suistimal edilebilir ve insanlar tedirginlik duymakta haklı. öte yandan da elinde olmayan sebeplerden sürecini tamamlayamamış trans kadınların erkekler tuvaletini kullanması da onlar yönünden çok tehlikeli:/ her ihitmalde ortada bir mağdur var türkiye'nin henüz bu kafalara erişmesine çok var buna çözüm bulunabileceğini sanmıyorum

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

cinsiyet uyum süreci tamamlandıysa o kişi artık zaten kadındır tabii ki kadınlar tuvaletini kullanacak. cinsiyet uyum süreci tamamlanmadığı takdirde kullanmalarını doğru bulmuyorum sonuçta çok kolay suistimal edilebilir ve insanlar tedirginlik duymakta haklı. öte yandan da elinde olmayan sebeplerden sürecini tamamlayamamış trans kadınların erkekler tuvaletini kullanması da onlar yönünden çok tehlikeli:/ her ihitmalde ortada bir mağdur var türkiye'nin henüz bu kafalara erişmesine çok var buna çözüm bulunabileceğini sanmıyorum
dediklerinde haklisin ozellikle trans bireylerin tehlike icinde olmasi hakkinda. ornek olarak cinsiyet uyum surecini tamamen tamamlamis bir ogrenci okulda girdigi herhangi bir tuvalletde kolayca zorbaliga ugrayabilir. bu durum okulun herhangi bir kosesinde de yasanabilir ama tuvalet ozel bir alan olmasiyla, kameralar olmamasiyla cok tehlikeli. bu yuzden ben cinsiyet belirtmeyen tuvaletler olmasi gerektigini dusunuyorum. tum insanlarin fikirlerini degistiremezsiniz ama bu sekilde zorbaliktan, siddetten bi sekilde kacinilabilir

Erudite

Fanbase Starter
Tepki
-22
Uygulanırsa çözülüp çözülmediği hep beraber deneyimleriz. Kesin çözüm diye sunmadım, varsa başka fikriniz duymayı isterim
Onları zorbalıktan korumak için böyle bir şey yapılmasını istiyorsun ama o tuvalete kimin gideceği belli yani aslında onların fişlenmesine sebep olacak bir durum değil mi?

eirene

Rookie Idol
Tepki
374
dediklerinde haklisin ozellikle trans bireylerin tehlike icinde olmasi hakkinda. ornek olarak cinsiyet uyum surecini tamamen tamamlamis bir ogrenci okulda girdigi herhangi bir tuvalletde kolayca zorbaliga ugrayabilir. bu durum okulun herhangi bir kosesinde de yasanabilir ama tuvalet ozel bir alan olmasiyla, kameralar olmamasiyla cok tehlikeli. bu yuzden ben cinsiyet belirtmeyen tuvaletler olmasi gerektigini dusunuyorum. tum insanlarin fikirlerini degistiremezsiniz ama bu sekilde zorbaliktan, siddetten bi sekilde kacinilabilir
Çok haklisiniz ikinizde

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 123

Benim düşüncelerimi aşağı yukarı azıcık yazdıklarımı gören, okuyan herkes bilir diye düşünüyorum. Yine de kısaca açıklayayım, olay cinsiyet değil zihniyet meselesi. Bu kadar basit aslında bu konunun cevabı. Cisgender/Natrans kadınlar dediğimiz kadınlar (yani doğduğu beden/biyolojik cinsiyet ile hissettiği cinsiyet aynı olan kadınlar veya erkek denildiğinde erkekler) taciz etmiyor mu? Basbayağı natrans kadınlar da taciz ediyor. Belki gerek gerçek hayatta gerek sosyal medyada çok maruz kaldığınız için fark etmiyor ya da normal geliyor olabilir ancak sevgi ya da samimiyet altında natrans kadınlar tarafından yapılan ve ''rıza'' almadan yapılan bir çok davranış var. Rıza kavramını özellikle tırnak içine aldım çünkü insanların henüz bu kavramı anladığını düşünmüyorum. Yoksa hala evlilik içi tacizin varlığı ya da yokluğu(!) hakkında tartışıyor olmazdık. Taciz eden her türlü eder kısaca. Suistimale açık diyorsunuz ancak suistimale açık etkenlerden bahsedecek olursak ilk olarak yasalara girmek gerek diye düşünüyorum. Malumunuz mahkemelerde kravatlar havada uçuşuyor. Kısaca bana soracak olursanız eğer bir şeyden veya birilerinden korkmak istiyorsanız hak bakımından azınlık olan topluluklardan korkacağınıza sizi bu düşünceye iten asıl etkenlerden korkun. Hoş bence korkmayın da, bir yanlış mı yaptınız ki korkacaksınız değil mi? Korktukça cesaret kazanırlar ne yazık ki. Tabii bu benim düşüncem. Tek isteğim hepinizin içinizde korku olmadan, rahatça, özgürce yaşayabilmeniz. Son söz olarak da tekrar ediyorum ancak umarım insanlar artık rıza kavramının anlamını öğrenebilir. Çok ihtiyacımız var çünkü. İnsanlar bu kavramı bilmediğinden öyle trajik olayları gülerek anlatıyor ki insanın içi acıyor. Evet bir coping mechanism/başa çıkma mekanizması/yolu ancak bazen bazı acılarla yüzleşmek gerekir ki halı altına süpürmektense atlatabilesiniz.

Dilerim hepiniz musmutlu ve güvenli bir hayat sürersiniz. Güzel akşamlar, iyi forumlar 💙

Ek1: Yanlış anlayan olur diye iyice açıklamak istedim. Natrans kadınlar da taciz ediyor diyerek olayı yazılanlarda da gördüğümüz gibi asıl korku sebebi olan erkeklerden uzağa çekme gibi bir niyetim yoktu. Trans kadınlardan bahsedildiği için yine kadınlardan örnek verdim. Aslında ''Taciz eden her türlü eder kısaca'' dediğim yerde herkesi kast ettiğim açık olur diye düşünmüştüm ancak yine de belirtmek istedim. Yine aynı şekilde ''...sizi bu düşünceye iten asıl etkenlerden korkun'' dediğim yerde de kimleri kast ettiğim belli olur diye düşünmüştüm ancak ne olursa olsun yanlış anlaşılmalara mahal vermek istemem. Tekrardan güzel akşamlar, iyi forumlar.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,565
❗️❗️❗️oncelikle bu post trans bireyler de dahil olmak uzere herhangi bir lgbtq+ bireyine hakaret edebileceginiz bir post degil. amaciniz buysa cikip gidin lutfen.

trans kadinlarin kadinlar tuvaletini kullanmasi hakkinda ne dusunuyorsunuz?

bazilari bu konu hakkinda hicbir problem gormezken bazilari yanlis buluyor.

yanlis bulanlardan bazilari erkeklerin kolayca trans kadin kiligina girebilecegini ve kadinlar tuvaletinde kadinlari t*ciz edebilecegini soyuyor.

yine yanlis bulanlardan bazilari da musluman kadinlar icin bu durumun hos olmadigini soyluyor. musluman kadin, trans kadini kadin olarak gorebilir ama trans kadin sonuc olarak biyolojik olarak erkek olarak dogdugu icin islam dinine gore hala erkek sayiliyor ve musluman kadinlar, kadinlar tuvaletinde basortulerini ve kiyafetlerini duzelttikleri icin bu durum onlar icin sıkintili olabiliyor.

belirli kesim insanlar da okullarda, cafelerde, restoranlarda, umumi tuvaletlerde vs yalnizca kadin ve erkek tuvaletleri degil ayni zamanda bu ikisinin yaninda cinsiyet belirtmeyen ya da trans bireyler icin ozel olan tuvaletler olmasini istiyor. bazilari da trans kadin kadindir trans erkek erkektir diyip bu konuyu sacma ve gereksiz buluyor.

siz ne dusunuyorsunuz? sizce trans kadinlar kadinlar tuvaletini kullanmali mi?
Translar icin ayrı tuvalet fikri fena degil

MuşluKuş

Trainee
Tepki
162
Transda olabilir hepimiz insaniz ama erkek olanlar olmaz
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

f14458221cd551eebe0aff361cd9fbe562988fad.jpg

Bu aklima geldi erkekler firsat kacirmaz

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 123

Karma tuvaletler bile benim için bir problem değil eğer ki insanlar orada yapılabilecek ve yapılamayacak şeyler konusunda bilinçlilerse. Türkiye için bakarsak bir kişinin trans olduğunu söylemesi bile damgalanıp kötü muamele görmesine sebep olurken tuvalet çok ikinci plan kalıyor maalesef. Translar için ayrı tuvalet fikri de bilinçsiz toplumlarda bu damgalamayı kuvvetlendirebilir diye düşünüyorum.
Evet aslında önceden farklı konularda da birkaç defa bahsetmiştim burada; herhangi bir sorunu ortadan kaldırmak için sebeplerine bakarak çözüm üretmek yerine sadece engellemeye çalışırsanız pek sağlıklı bir sonuç doğmaz diye düşünüyorum. Bana kalırsa direkt olarak sorunu çözmez hatta ve hatta kötüleştirir. Ve senin de dediğin gibi her şeyi ayırmaya başlarsak bu işin sonu gelmez. Pembe otobüs, pembe minibüs, pembe vagon vesaire gibi çözüm sanılan yöntemleri gördük ve hiçbiri bir işe yaramadı. Japonya'da kadınlara özel vagonlar var metrolarda ancak bu forumda dahi Japonlar hakkında edilen sözlerden yola çıkarak bu tür kısıtlamaların işe yaramadığını söylememiz mümkün diye düşünüyorum. İnsanları ayırarak çözüm olacak sanıp birbirlerine yabancılaştırırsak sonuç sadece yabanileşmek olur. Ekleyeceğim diye diye unuttuğum bu kısmı dile getirdiğin için teşekkür ederim sana da 💙

romo

Trainee
Tepki
217
Kimse katılmayacak ama yazacağım. Trans kadınların doğuştan kadın olanlarla aynı kefeye konmasını doğru bulmuyorum. Biyolojik olarak erkekler. Aynı tuvaleti kullanmamaları taraftarıyım. Zaten trans kadınların özel olarak kadınlara karşı işledikleri suçları düşününce böyle düşünmek hiç zor olmuyor

inx

Fanbase Starter
Tepki
2,462
Peki bunu nasıl anlayacağız? :D

Kapıya xray cihazı mı takcaz?
tamamlayan kişileri anlamak pek mümkün olmuyor zaten bu insanların kadın veya erkek olmadığını iddia edebilir misin? içlerinden biri görünüşünün tam tersi olan bir wc kullansa -sırf trans diye- dayak yer milletten çünkü biyolojik cinsiyetlerinden geriye bir şey kalmamış. 1000013449.jpg 1000013451.jpg 1000013453.jpg 1000013455.jpg