Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Yaz Stajı Deneyimi Olanlar Yardımcı Olabilir Mi?

Ü

Üye silindi 187

Merhaba ben bu yıl ünide 3.sınıfa başlayacağım yazın 1 aylık staj yapmamız gerekiyormuş ama bu süreç nasıl işliyor pek anlayamadım.Çevirmenlik bölümünde okuyorum mesela yaşadığım şehirde çevirmenlik bürosu bile yok olsa da sınıfta 60 öğenci var zaten kontenjan dolmuş olacak.Mesela staj için başvururken ne yapılması gerekiyor okul notlarını istiyorlar mı veya staj yaparken iş mi yaptırıyorlar yoksa işi mi öğretiyorlar aklımda onlarca soru var.Deneyimi veya bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi? Okul başladığında zaten hocalar da her zamanki gibi üstünkörü bir şeyler anlatır zaten ama ben önceden bilgi sahibi olmak istiyorum.

Lili Beth

Fanbase Starter
Tepki
1,358
Merhaba ben bu yıl ünide 3.sınıfa başlayacağım yazın 1 aylık staj yapmamız gerekiyormuş ama bu süreç nasıl işliyor pek anlayamadım.Çevirmenlik bölümünde okuyorum mesela yaşadığım şehirde çevirmenlik bürosu bile yok olsa da sınıfta 60 öğenci var zaten kontenjan dolmuş olacak.Mesela staj için başvururken ne yapılması gerekiyor okul notlarını istiyorlar mı veya staj yaparken iş mi yaptırıyorlar yoksa işi mi öğretiyorlar aklımda onlarca soru var.Deneyimi veya bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi? Okul başladığında zaten hocalar da her zamanki gibi üstünkörü bir şeyler anlatır zaten ama ben önceden bilgi sahibi olmak istiyorum.
Cbkio'nun staj seferberligi programi var ona bi bak istersen

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 187

Lili söylemiş zaten ama ben de staj seferberliği projesi kapsamında staj yapmıştım. Sana da gözatmanı tavsiye ederim.

Staj seferberliğinde projeye dahil olan meslek grubundaki öğrencilere bakanlıklara bağlı devlet kurumlarında staj yapma olanağı sağlıyorlar ve maaş da ödüyorlar. Ayrıca sigorta başlangıcın da yapılıyor. Ben sağlık bakanlığına bağlı bir halk sağlığı merkezinde yapmıştım.

Başvurmak için belli bir zaman var. O aralıkta siteden başvuruyorsun. Sana belli bir yetenek puanı veriyorlar. Bu yetenek puanı ders notların, aktif faaliyetlerin (spor, tübitak vb.) aldığın sertifika ve katıldığın sempozyum, konferans gibi etkinliklere göre değişiyor. Her etkinlik artı puan demek. Artı ales ve yds puanın olması da artı puan. Sonra stajyer alacak kurumlar puanlarına göre sana teklif gönderiyor ve kabul edersen gerekli belgeleri sorup, belgeleri tamamlayıp staj yapacağın yere veriyorsun. Onlar yönlendiriyor. Okuldaki stajdan sorumlu ya da danışman hocandan da bilgi ve destek alabilirsin.

Çok iş yaptırması durumları stajından sorumlu olan kişiye göre değişir. Benimle aynı şehirde hastanede staj yapan arkadaşım çok yoruldu ama benim staj sorumlum çok tatlı bir kadındı. Bana öğle arası dondurma bile alıp getiriyordu sıcaklamışsındır diye hahajdk Zaten bizim alanda çok dahil olabileceğim bir eğitim almamız da mümkün değil. Alana göre farklılık gösterebilir yani.
Ben tercümanlık okuyorum açıkçası ortalamam 3 bile değil hocalar sağ olsun sınfta 3 ortalama yapabilen 2-3 kişi zorlasan çıkar.Küçük bir şehirde yaşıyorum çevirmenlik alanında staj bulabilirim umarım.Staj yazın olacağı için diğer öğrenciler kendi şehirlerinde iyi yerlede staj yapıcak benim işim baya zor gibi.