Hayranların protesto kamyonları artık sınırı aştı mı?

25

Geçtiğimiz günlerde, Jang Wonyoung ve Taeyeon’un fandomu ajansların genel merkezinin önünde bir kamyon protestosu düzenledi.
Müzik yetkilileri “Fandomun düşüncelerini/duygularını anlıyorum, ancak bu kamyon protestolarından üzüntü duyuyorum” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, Ive Jang Wonyoung’un hayranları ajansı Starship Entertainment’a karşı bir kamyon protestosu düzenledi. Amaç, sanatçının haklarını ve çıkarlarını korumaktı. Protesto yaklaşık 8 saat sürdü.

Kamyonda, “2021’den beri çok fazla bekledik, artık dayanamıyoruz”, “Siber zorbalar, kötü niyetli söylentiler ve nefret yorumları, Starship artık sessiz kalamaz”, “Starship, yaralanmasından bahseden videoyu sildi mi?” […] gibi şeyler yazıyordu.

Bu yılın ilk yarısında bile birkaç fandom kamyon protestosu gerçekleşti. Ayın 12’sinde SNSD Taeyeon’un fandomu bir açıklama yaparak “Sanatçının popülaritesine uygun yurtdışı konser mekanları kiralayın, üretilen içerik sayısını artırın ve kötü niyetli yorumlara karşı yasal sürecinizin ilerleyişini paylaşın” çağrısında bulundu. Ayrıca, bu kamyon protestosu bu ayın başına kadar Seongdong-gu’daki SM Entertainment merkezinin önünde gerçekleştirildi.

Daha önce Mayıs ayında SHINee’nin fandomu fan buluşma yerinden memnuniyetsiz oldukları için bir kamyon protestosu düzenlemişti ve şarkıcı IU’nun fandomu şirketini söylenti davasının ilerleyişini paylaşmaya çağırmıştı. JYP Entertainment bünyesindeki Stray Kids fandomu da sanatçıların Kore’deki faaliyetleri hakkında seslerini yükseltti.

Kamyon protestoları, fandomun şikayetlerini eğlence ajanslarına doğrudan sunması için bir araç haline geldi. Kamyon protestolarının başlangıcı oyun sektöründe oldu. COVID19 sonrasında yüz yüze protestolar zorlaşırken, 2020’de tüketiciler arasında bir trend haline geldi.

Fandomun eleştirilerine yanıt olarak, endüstri bunu anlaşılabilir bulduklarını söyledi. Bununla birlikte, eğlence sektörünün doğası gereği, bilgileri hemen ifşa etme zorunluluğu vardır. Eğlence sektöründen bir yetkili, “Fandom’un sanatçılar için kamyon protestoları düzenleme duygularını anlıyoruz. Ancak eğlence şirketlerinin fandomun taleplerini kabul edemediği zamanlar da oluyor. Örneğin sanatçıların ya da sanatçı yönetimlerinin taleplerinin gönülsüzce kabul edildiği pek çok vaka var.”

Bir başka yetkili ise şunları söyledi: “Sanatçıya yönelik kötü niyetli yorumlar söz konusu olduğunda, şirket düzeyinde sürekli ve istikrarlı bir şekilde yasal işlem başlatıyoruz. Ancak, [hayranların] soruşturma aşamasında davanın genel ayrıntılarını açıklamanın zor olduğunu anlayabileceklerini umuyorum.”

Ortalama olarak, bir kamyonu bir günlüğüne kiralamak 400,000 ila 500,000 won (~350USD) arasında bir ücrete mal olmaktadır. Fandomun, sanatçıların hak ve menfaatlerini arttırmak için ödeme yapmasının bir sorun teşkil etmediği açıktır. Bununla birlikte, pervasız kamyon protestolarının K-pop kültürü üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna dair büyük bir endişe de var. Eğlence şirketi bireysel öznel yargılar ve açgözlülük nedeniyle sarsılmaya başlarsa, yönetimde kafa karışıklığına neden olacaktır. Fandomun meşru talepleri ve eğlence şirketleri için uygun yöntemler ile eğlence şirketlerinin fandomun sesine kulak verme tutumu, K-pop kültürünü büyütmenin anahtarıdır. Eğer fandom çok pervasız davranırsa, güçlerini kötüye kullanmaya başlayabilirler.

kaynak: https://n.news.naver.com/entertain/article/312/0000619353

1. İşte bu yüzden kamyon şoförü olmam gerekiyor

2. Bir kamyon almam lazım

3. Çok fazla kamyon işi var ama ben de bir kamyon almalıyım

4. Starship kesinlikle çok fazla haber yayınlıyor ㅋㅋㅋ Mağduru mu oynuyorsunuz?

5. Eğlence şirketleri hayranlarından nefret etmeleriyle efsanedir, hayranlar ne “güç gösterisi” yapacakmış?

6. Eğlence şirketleri ne zamandan beri hayranlarına iyi davranıyor? Bize sadece para harcayan köleler gibi davranıyorlar.

7. Bu kamyonlar gerçekten centilmen gibi davranıyorlar, henüz ezilmedikleri için minnettar olmalılar

8. Ama kamyon protestoları barışçıl protestolar olarak kabul edilmiyor mu?

9. Kamyonları kıskanmama rağmen, sadece para israfı gibi görünüyor

10. Sonra terlik protestosuna geçeceğiz.

“Terliklerin duygularımı kamyonlardan daha açık bir şekilde ifade edeceğini hissediyorum”

K:Pannchoa

Önceki İçerikJungkook, BBC’de ‘Seven’ ve ‘Let There Be Love’ şarkılarını seslendirdi
Sonraki İçerikYeji’nin Park Jinyoung tarafından azarlandığı video yayınlandı
25 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments