Benzer Yazılar

HYBE, BTS’e askerlik muafiyeti verilip verilmeyeceği tartışmalarına katıldı

HYBE, BTS'e askerlik muafiyeti verilip verilmeyeceği tartışmalarına katıldı

Şu anda, BTS ve büyük başarılar elde etmiş diğer popüler kültür sanatçılarının, askerlik yerine alternatif hizmet yapmasına izin vermek için Askerlik Yasasını değiştirmeye yönelik bir yasa Ulusal Meclis’te bekliyor.

BTS üyelerinin askerliği ile ilgili olarak, BTS ajansı HYBE, Ulusal Meclis’in mümkün olan en kısa sürede bir sonuca varmasını istedi. Askerlik ile ilgili kanunların gözden geçirilmesi şu anda beklemede olduğu için nasıl bir yol izleneceğine karar vermek zor, bu yüzden HYBE bu konudaki tartışmaların bir an önce sonuca varmasını istiyor.

Las Vegas’taki MGM Grand Hotel’de düzenlenen bir basın toplantısında, HYBE CCO’su Lee Jin-hyeong: “Umarım sanatçımızın askerlik hizmetiyle ilgili tartışma bu Millet Meclisinde sonlandırılır. Üyeler ‘ulusal çağrıyı kabul edeceklerini’ söylediler ama hala bir değişiklik yok. 2020’den bu yana askerlik sistemi azar azar değiştiği için, şirket ile durumu izliyoruz. Askerlik Yasasının sunulmasından sonra, BTS üyeleri kararı ve bu konudaki işleri şirkete emanet etti. Son yıllarda askerlik sistemi değiştiği ve kararın zamanlamasını tahmin etmek zor olduğu için sanatçılarımızın zor zamanlar geçirdiği doğru. Üyelerin kendi planlarını yapması da zor. Hem toplumumuza hem de sanatçılarımıza faydalı olacak bir sonuca varılmasını planlıyorum” dedi.

HABER: Hybe, “BTS de zor zamanlar geçiriyor… ” Ulusal Meclis’in askerlik hakkında karar vermesini istiyor

KAYNAK: YTN via Naver

1. [+1,851, -493] Askerlik nedeniyle BTS’in faaliyetlerini planlama konusunda  zorlandıklarını mı iddia ediyorlar? Askere gitmek onların borcudur dediler, kendi ağızlarıyla söylediler. BTS’in planlarını da askerliği düşünerek yapmaları gerekmez mi?

2. [+1,157, -148] “Zor zamanlar geçiriyor” demeleri beni rahatsız etti. Askere gitmek bir zorunluluk, çeşitli durumlar sebebiyle muafiyet verilirse anlarım.. ama zorlanıyorlar? Oğlumu askere gönderdim, şu anda tüm gece nöbet tutuyor, iki saatte bir uyanarak uyuyabiliyor. Ülke her kelimenizi izliyor, kelime seçiminizde daha dikkatli olmanızı öneririm.

3. [+779, -107] Sırf ünlüler diye BTS’e muafiyet verileceğini düşünmek biraz komik değil mi? Bence bu, uluslararası alanda şakaların odağı olmalarına neden olacak. Bu fırsatı, halihazırda var olan avantajları azaltmak için kullanalım derim.

4. [+694, -77] BTS neden zorlansın ki? Herhangi bir Güney Koreli erkek ülkesi için askelrik yapmakla yükümlüdür. BTS’in de bir noktada askere gitmek zorunda kalacakları anlayışıyla yaşamaları gerekmez mi? Sadece bir gün muaf tutulmak için mi şarkıcı oldular? Bu doğru değil değil mi? Öyleyse neden askere gidip gitmemeleri konusunda “zorlanıyorlar”? Zaten askere gitmeleri gerektiğini bildikleri halde?

5. [+741, -204] Bu ne saçmalık? Öksüzler, parmakları olmayan engelliler bile askere gitmek zorunda… sırf bu üyeler ‘ülkemize onur getirdiler’ diye muafiyet mi alacaklar? Olmaz. Hemen askere çağırın.

6. [+242, -11] Bu açıklamayı medyaya vermek kimin fikriydi bilmiyorum… ajans mıydı yoksa medya kuruluşu mu… ama bu açıklamayla çok fazla destek kaybedeceklerini düşünüyorum. “Zorlanıyorlar”?! Askerlerimizin emeklerini ve fedakarlıklarını böyle küçümsemeyin! BTS’in ülkemize onur getirdiğini anlıyorum… ama askere giden, ülkemizi koruyan askerler sayesinde kendi kariyerinizle bu noktaya gelebildiniz. Vatanımızı ve canımızı koruyan askerler, ülkemize gerçek onuru getirenlerdir ve biz onlara her zamankinden yüz, bin kat daha borçluyuz. Bunu kalbimin derinliklerinde hissediyorum, özellikle Ukrayna’da neler olduğunu gördükten sonra.

7. [+237, -8] Hem onurlu hem de zengin bir grup erkek askere gidip gitmeme kararı yüzünden “zorlanıyorsa”… o zaman orta halli doğmuş, ölü ya da diri askere sürüklenen tüm erkekler ne olacak?

8. [+217, -6] Dünya çapında popüler olsun ya da olmasın, her gencin hayatı değerlidir. Hepsi sessizce ülkemize hizmet ettiler ve görevlerini tamamladılar.

9. [+151, -7] BTS “Askerlik kanununda ne değişiklik yapılsa yapılsın, biz askere gideceğiz. Herhangi bir Koreli erkek askere gitme yükümlülüğünü yerine getirmeli” deseydi onlar için ne kadar iyi olurdu. Bu noktada, Ulusal Meclisin askere gitmek zorunda olmadıklarını söylemesini bekliyorlar gibi geliyor;; Bekledikleri zamanda, grup olarak askere gidip hemen geri dönebilirler… (anti değilim, BTS hayranı olmayabilirim ama onlar hakkında olumlu düşünüyorum, bu sadece benim fikrim)

10. [+135, -6] Askerlik ölüm cezası falan değil. Askerlik 18 aya indirildi. Neden rotasyonda birer birer askere gitmiyor ve diğer üyelerin başka aktiviteler yapmasını istemiyorsunuz? Diğer gruplar da aynı şeyi yaptı ve eminim BTS hayranları bunun için daha fazla gurur duyacaktır. Yedi üyeye sahipler ve grup tek bir üyeye bağımlı değil. Grubun ara vermesi konusunda endişelenmenize gerek yok~


[THEQOO] “BTS’İN ASKERLİĞİNİN BELİRSİZ OLMASI İŞLERİ ZORLAŞTIRIYOR” HYBE ULUSAL MECLİS TARTIŞMASINA KATILDI

1. Eğer kesin askere, programlarını önceden ayarlayabilirler, bunda zor olan ne? “Belirsizlik” bunu nasıl “zor” hale getirebilir? Askere gideceklerini kendileri söylediler.

2. Askere gitmiyorlar ㅋㅋㅋㅋ bahse girebilirim ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ Niye bu kadar zaman gideceklerini söylediler? ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ

3. Askere gideceğiz dediler o yüzden gideceklerini düşünmüştüm

4. Kendi ağızlarıyla askere gideceklerini söyleyip gitmiyorlarsa, onları Steve Yoo’dan farklı kılan ne? (Ç/N: Steve Yoo askerden kaçan bir ünlü. Yoo televizyonda defalarca askerlik hizmetini yerine getireceğini belirtmişti. Ancak 2002’de askere alınmadan hemen önce Amerika vatandaşı oldu – cr: wiki)

5. Bence şirket onlara tutunuyor;; Bangtan gideceğini söyledi, niye çevrelerindeki herkes olay çıkarıyor?

6. Üyeler gideceklerini söylemiş olabilirler, ama şirket böyle şeyler söylerse üyeler eleştirilir, imajları kötüleşir ve onlara karşı düşmanlık artar.

7. Bütün bunları söylemektense, temiz bir şekilde askere gitmek daha iyi. Şirket neden bunları söyleyerek bu olayı daha da büyütüyor?…

8. Bangtan gerçekten ilginç bir grup. Diğer gruplar skandallar yüzünden sürekli nefret alırken, Bangtan askerlik konusu yüzden 5 yıldır istikrarlı bir şekilde nefret alıyor.

9. Gidin askere, askere giderseniz başarısız olmayacaksınız

10. Kesin gideceklerini söylememişler miydi??? Niye bekliyorsunuz? Şimdiden erteliyorlar


[THEQOO] BTS JİN “ASKERLİK, BU KONUYU ŞİRKETE BIRAKTIM.. ŞİRKETİN SÖYLEDİKLERİ BENİM SÖZLERİM GİBİDİR”

HYBE, BTS'e askerlik muafiyeti verilip verilmeyeceği tartışmalarına katıldı

9 Nisan’daki basın toplantısında Jin, “Şirketle askerlik konusunda hakkında çok konuştum. Askerlik konusunu mümkün olduğunca şirkete emanet edeceğimi söyledim. Şirketin söyleyeceklerinin benim sözlerim yerine geçeceğine inanıyorum”

1. Jin hiçbir zaman askere gitmeyeceğini söylemedi ama grubun geleceği onun sözlerine bağlı olduğundan bu konuda fazla konuşmuyor. Ona sormayın, şirketle konuşun.

2. Basın toplantılarında albüm, Birleşmiş Milletler gibi önemli konuları hep görmezden geliyorlar ve önce askerlik hakkında sorular soruyorlar.. BTS bıkmış olmalı.

3. Ama bu kendi kararına bağlı, askere gitmeyeceğini mi söylüyor? Bunu anlıyor sonuçta, bu onun seçimi

4. Jin’in neden böyle söylediğini anlıyorum, BTS’in askerliğine tek başına nasıl karar verebilir? BTS’in geleceği sözlerine bağlı

5. Askere gitmek isterlerse, onları kim durduracak ki? Askere gidin ve her şey bitsin

6. 1992’li ama hala askere gitmedi, askerden muafiyet kararının çıkmasını mı bekliyor??

7. Jin’i çok seviyorum ama umarım askere gidebilir…

8. 1992’de doğdu ama hala askere gitmedi.. hükümetin kararını mı bekliyorlar?? Bu ne?

9. Temiz bir şekilde askere gidelim

10. Yani üyelerin askere gitmek istemediğini söylüyorlar

11. Artık üyelerin şirketten farklı bir görüşü var diye savunma yapamazsınız ㅋㅋㅋ

12. Tabi ki askere gitmek istemiyorlar, neden burada herkes aptal gibi davranıyor? Sadece gitmek istemediklerini söyleyebilirler. Başka çareleri olmadığı için askere gitmek istediklerini söylüyorlardı.

13. Muaf olmak istediği çok belli, sebebini anlayabiliyorum ama yine de komikㅋㅋ

14. 92’li ve hala askere gitmemiş mi? Bu sadece gitmek istemediğini gösteriyor. İnsanlar kör gibi davranmayı bırakabilir mi?ㅋㅋㅋㅋㅋ

15. Şarkıcının bakış açısından bu doğru ama hayranların seslerini kesmeleri gerekiyor. Hayranlar üyeler askere gitmek istiyormuş gibi davranıyor


[THEQOO] ULUSAL PRESTİJİ ARTIRAN BTS, %78 ALTERNATİF BİR HİZMET VERMELERİ KONUSUNDA HEMFİKİR

HYBE, BTS'e askerlik muafiyeti verilip verilmeyeceği tartışmalarına katıldı

Dispatch, BTS’in askeri muafiyeti hakkında bir anket hazırladı ve Kore vatandaşlarına görüşlerini sordu. Ankete katılanların %91’i ülkeyi tanıtmanın önemli olduğunu söyledi. %95’i ise ülkeyi tanıtmanın kültürel gelişimde önemli olduğu yanıtını verdi. %98 ile ülkeyi Kpop aracılığıyla tanıtmanın etkili olduğu belirtilirken, %90 ile ülkeyi spor yoluyla tanıtmanın etkisinden bahsedildi. Bu konuda 1 numaralı isim %64 ile BTS seçildi.

Ankete katılanların %89’u, ulusal prestije ve kültürel kalkınmaya katkıda bulunanlara belli avantajlar verilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Yüzde 70’i, politikada bir reforma ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir. Halkın çoğunluğu, politikanın nesiller arası değişikliklere uyum sağlamadaki başarısızlığı hakkında konuştu.

%78’i popüler kültürün listeye eklenmesi gerektiğini ifade etti. Ankete katılanların %59’una göre uluslararası ödül törenlerine katılanlar için yeni bir kriter getirilmesi gerekiyor.

1. Sırayla askere gideceğinizi ve sözünüzü tutacağınızı söylediniz. Hep birlikte askere gitmek yerine muafiyet eşitlik açısından daha iyi, ama geleceği düşünürsek, üyelerin sırayla gitmesi daha iyi.
Ama askerlik olayını daha da tartışmalı hale getiren şirket

HYBE, BTS'e askerlik muafiyeti verilip verilmeyeceği tartışmalarına katıldı

“Ooh, ooh, askerlik konusunda, zamanı gelince kendi kendimize gideceğiz. İsimlerimizi kullanan ve bizim başarımızdan yararlanmaya çalışan p*çler sussunlar”

2. Aylardır askere gideceklerini söylüyorlar ama hala gitmiyorlar ㅋㅋㅋㅋ

3. Ben de BTS’in muaf tutulması gerektiğini düşünüyorum, etrafımdaki herkes de aynı şeyi düşünüyor, bu ankete de bakarsak genel olarak herkes aynı fikir

4. Saçmalamayı kesip askere gidin, Jin 31 oldu bile

5. Şu anda en büyük ünlü BTS, bence askere gitmeye karar verirlerse çok havalı bir yön gösterebilirler.

6. Temiz bir şekilde askere gitmek çok daha iyi ㅜㅜ Gelecekte alacakları nefreti düşününce başım dönüyor

7.  ㅋㅋㅋㅋㅋㅋ Buna kim hak verdi?ㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋㅋ

8. Daha geleceğe yönelik düşünüyorlarsa eğer askere gitmenin en avantajlı yol olduğunu bilirler

9. Sadece 1000 Koreliyle mi yapılmış anket? Popülasyonun yarısı askerliğini yapmış erkekler, yani bu ankete güven olamaz

10. Bugünlerde BTS’in askerlik muafiyeti ile ilgili bir sürü makale ve haber var, babam da haberleri gördü ve BTS’in askerlikten muaf olmasının sorun olmadığını söyledi.

 

 

K: Pannchoa & Pannkpop

guest
349 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
jeyan

askerligi falan kenara birakin da o kadar ropartaj verip yillardir biz adam gibi gider askerligimizi yaparız dedikten,ustune bir de sarki yaptiktan sonra sosyal yardimlasma icin cop toplarlarsa buyuk tepki toplarlar

houseofcards

bts her zaman devlet ne karar verirse ona gore cagrilirsak gideriz dediler?

Ahjumma deme bozuluyorum

Çağrılırlarsa zaten gitmeme gibi bir seçenek var mı ki sürekli böyle söyleniyor. Tabiki çağrılırlarsa mecburen gidecekler, bu onların kararına bağlı bir şey değil ki. Ama gitmek istememeleri tuhaf bir şey değil. Kimse en zirvede olduğu dönemde bu kadar uzun bir süre askere gitmek istemez

Liz

Eee o zaman niye bu konuda cocuklari yargiliyorsunuz?

Ahjumma deme bozuluyorum

Yargılayan ben değilim. Sadece çağrılırlarsa gideriz lafının gereksizliğini vurguladım. Çünkü çağrılırlarsa gitmeme gibi bir seçenekleri yok zaten. (Tabi başka bir ülke vatandaşlığına geçmezlerse yada askerlik yapmalarını engelleyecek bir hastalıkları yoksa) Onun dışında onlara muafiyet verilmesi yada verilmemesi ile ilgili bir problemim yok. O Kore’nin bileceği bir iş.

houseofcards

demek istedigim benzer sey zaten. cocuklar askerlikten hicbir zaman kacmadi. ama devlet askere gitmeyebilir derse, bts nicin kosa kosa askere gitsin

Last edited 1 ay önce by houseofcards
Ahjumma deme bozuluyorum

Ben mi anlatamadım, siz mi ısrarla anlamıyorsunuz bilmiyorum. BTS bir muafiyet alırsa bunu kullanmaları en doğal hakları ve kullanırlarsa onları yargılamam. Aynı durumda olsam ben de böyle bir haktan yararlanırım. Sadece çağrılırlarsa gideriz sözü gereksiz, çünkü öyle bir durum olursa zaten mecburen gidecekler.

Mor

O anlamak istemiyor celp kağıdını gönderen memur senmişsin gibi davranmış bırak bayılsinlar

Xyz

“Çağrılırlarsa zaten gitmeme gibi bir seçenek var mı ki sürekli böyle söyleniyor.”

Ee yani hala askere alınmıyorlarsa asker kaçağı da sayılmıyorlarsa vardır bunda da bir şey diye düşünmek çok mu zor

Ahjumma deme bozuluyorum

Artık saçmalıyorsunuz. Şimdi gitmiyorlar çünkü çağrılmadılar. Ama bir muafiyet olmaz ve çağrılırlarsa mecbur gidecekler. Okuduğunuzu bir anlayın önce.

Xyz

Zaten onların söylediği de bu çağırılırsak gideceğiz diyorlar ama yeni yasa gelirse onlar çağırılmadan önce işleyiş yeni yasaya göre olur

Ahjumma deme bozuluyorum

Anlaşıldı seninle anlaşamayacağız. Neyse uzatmaya gerek yok. İyi geceler.

Simpforyoonoh

Ay gerçekten inatla anlamamış şaka gibiwşkfeşfmsömc

Pacangam

Ha duvara laf anlatmışsın ha bunlara. Böyle tipler ne dersen de olumlu bir şey söylemdiğin sürece sana anti gözüyle bakacak kadar hassas ve hayatsızlar. Uğraşmaya değmez.

Xyz

Bence sen laf oyunları yaparak üstün çıkmaya çalışıyorsun ama askerlik öyle yürümüyor bir de kyungsoo fanısın bilmen lazım kyungsoo askeriyeye önce dilekçe yazmış ardından onu çağırdılar önceden haber vermedim çünkü çağırılıp çağrılmayacağımı bilmiyordum dedi BTS üyelerin durumu farklı adamlar askerden kaçmıyoruz gidicez ama çağırılmadık demek istiyorlar bunu anlamak bu kadar zor olmamalı o kağıt gelmeden hadi ben askere gidiyorum olmuyor işte. O kağıtın da gelmesini engelleyen hükümet değilse ben de bir şey bilmiyorum.

yaya

sen niye bunlara açıklama yapıyorsun ki?Onlar işine geldiği gibi anlayacak her halükarda.zor durumda hissediyorlar kendilerini şu an.Saçmalıyorlar Gülüp ha ha de geç

fiona

oyle zaten bts’in dedigi de ne zaman cagırılsak gidecegizdi. yoksa cagırıldıkları an asker yoluna dedigin gibi…

so wht

böyle demelerinin nedeni madem ortada bir gitme-gitmeme durumu var (ki kariyerinin zirvesinde kimse doğal olarak gitmek istemez) o zaman biz de çağırılırSAk gideriz demek. yani çağırmazlarsa, yok muafiyet veriyoruz derlerse itiraz edip yine de gideriz diye bir şey yok. eğer bu hak sunulursa gitmeyiz ha yok illa gidin denilirse de diretmez direkt gideriz anlamında diyorlar. gayet basit.

Tuğba

Çağırmışlardır zaten jini? Adam 30 yaşına gircek ondan küçükler hep gitti, kesin adamı da çağırdılar çünkü daha askerden muaf olma kanunu diye bir şey yok onlar için.

Jungkook'un Tavşan Dişleri

BTS’in liyakat nişanı var ve liyakat nişanı olanlar 2 yıl geç gidebiliyor.

Kübra

Çağırmadılar. anlama sıkıntınız mı var

Last edited 1 ay önce by Kübra
Efsa

Jinin normalde aralığa kadar vakti vardı yani çağrılmamıştı ama liyakat nişanı için de iki yıl verildi o yüzden Aralık 2024 e kadar zaman var çağırmıyorlar o zamana kadar. Muafiyet gelmese bile adam Aralık 2024 e kadar gitmeyebilir.

Jungkookieee

Hem de antiler bts ın açığını arayanlar çok fena linçler

yaya

Gitmek istemedikleri çok bariz.Asıl sorun zaten istemiyordunuz ama tepki çekmemek için sürekli çagırılınca gidecegiz deyip durdunuz.Çagırılınca zaten gideceksiniz.Hadi onu da geçtim sürekli bir halk kahramanı yerine konulmaya çalışılma durumu vardı.Bilhassa bu haberler hep ondan çıktı zaten.Ama şimdi olana bak.
Ayrıca Bir şirket nasıl meclisi göreve falan çagırabiliyor ki?snssjsjsjs
Hele ki şirketin Bts de zorlanıyor lafı inanılmaz şımarıkça.
Neyse dispatch de bir oylama yapmış dün bu konu hakkında.Nabız yoklaması devam ediyor yani.

fiona

kim askerlik icin hevesli siz deli misiniz? tepki cekmemek icin degil en basından beri sirketle birlikte bunu diyolardi ama bil bakalim noldu:D cagırılmıyolar cunku hala mecliste tartısılıyor. sizin gibiler icin fırsat oldu ama okudugunu anlama kabiliyeti yok sanirim:D

karışmak istemem ama

İyi de daha çağrılmıyor zaten madalyası olduğu için bu sene sonuna muaf ama sonbaharda yasa gereği çağrılacak hybe’da şimdiden baskı kurmaya çalışıyor, çağrılmıyor mecliste tartışılıyor değil olay yani zaten daha en az 6 ayı var çağrılmasına ama hybe kamuoyu desteği topluyor

fiona

bu sene sonu cagırılcaklarına eminim ama meclis hala kesin konusmuyor sirketin dedigi bu. bir sey bu kadar uzatılamazdı, bu saatten sonra muaf olmayacaklari belliydi ne kamuoyu destegi…

karışmak istemem ama

Ee hybe tüm tuşlarıyla o yüzden saldırıyor zaten yoksa aylardır yaptığı gibi ‘’çağrılınca gideceğiz’’ derdi yaptığı media play’in dili değişti çünkü biliyor ki artık son zamanlar

fiona

hybeın o kadar geri zekali oldugunu sanmiyorum askerlik yapmasalar baslarına gelecek belli cunku. buyuk ihtimalle istedikleri biraz daha erteleme falndir en fazla. insanlar bunu bu kadar niye abartıyor anlamıyorum bts’in elinde olan da bir sey yok bos yapiliyor su an sirketle meclis anlassın o zaman. ayrıca bts icin yapilan planlama oyle bir yillik vs olmayacagı icin erteleme mi oluyor ne oluyorsa bildirilmeli adamlar yolunu cizmeli

Efsa

Sene sonu çağrılmayacak liyakat nişanı ile 2 yıl aldılar en yaşlı üyemiz Aralık 2024 e göre başlayacak şekilde çağrılacak.

Miss

Sizin gibi düşünen insanlar kurtarmadi bu ülkeyi, ülkesi için canını seve seve veren askerlerimiz sayesinde şu an bu ülkede özgürce yaşayabiliyorsunuz. Askerlik içinde vatan sevgisi bulunan insanların bir an bile tereddüt etmeden yapacağı bir görevdir. Birisi de çıkıp göğsünü gere gere ben gideceğim demedi ya onlarda o yürek yokmuş demek ki. 18 ay geçip gider ama gururlu onurlu olarak sadece bunu bilen insanların kalbinde yaşarlardı. Zaten yeteri kadar ünlü oldular para içinde yüzüyorlar bu daha neyin aç gözlülüğü.
İstediğiniz kadar eksileyin hakaret edin buyurun.

Liz

Ohooo knkam seni kore ulku ocaklarina alsinlar ya. Sitede yavru kurt varmis megerse. Bir ulkeye hizmet etmek sadece askerlikle mi olur sig kafaniza tukureyim. Bts sayesinde Dunyanin obur ucundaki insanlar koreyi kulturunu dilini merak ediyor ogreniyor. Kalkip bunun icin koreyi ziyaret ediyorlar. O ulkeye maddi katkida bukunup kulturlerini yayiyorlar. Bts dunyanin en prestijli odul torenlerinde koreliler olarak ulkelerini temsil ediyor.Ulke ekonomisinin yuzde besi btsin sirtinda. 2 yil boyunca patates soyanlardan daha faydalilar ulkeye.Iyy bir de nasil manipule edici yazmis lol

Sadece gerçekler

Haklısın. Bu bakış açısı yüzünden ülke bir gıdım ileri gitmiyor.

Ahjumma deme bozuluyorum

“2 yil boyunca patates soyanlardan daha faydalilar ulkeye.” Hayatımda bu kadar rezil ve dar bakış açısına sahip çok az cümle okudum. İnsanlar gencecik yaşta en verimli dönemlerindeyken hayatlarından birkaç yıl ayırıp vatanlarına hizmet etmeye gidiyorlar. Kimi aktif görev alıyor, kimi mutfakta patates soyuyor kimi nöbet tutuyor kimi de tuvalet yıkıyor. Ama herkesin amacı aynı. Hepsi vatanlarına hizmet ediyor. Her fırsatta BTS hariç her idolü 2. hatta 3. sınıf insan olarak görmen bile rezil bir durumken bir de askeri görevini yapan insanları bu şekilde görmen ne kadar dar bakış açısına sahip biri olduğunun kanıtı resmen. Hayatından birkaç yılını vatanına hizmete ver… Read more »

Last edited 1 ay önce by Ahjumma deme bozuluyorum
Sadece gerçekler

E onlar da gitmesin? Zaten askerliğin zorunlu tutulması saçma diyeceğine…

Ahjumma deme bozuluyorum

Neyi saçma bulup neyi bulmayacağımı sana soracak değilim. İnsanlar senden farklı bakış açılarına sahip olup başkalarına hakaret etmeden bunu dile getirebilir. Alış bunlara. Konumuz zorunlu askerliğin doğruluğu yada yanlışlığı değil. Hatta benim yorumum için BTS de değil. Defansif olmadan yorumları oku. Beni rahatsız eden şey bu yorumcunun BTS hariç herkesi 2. sınıf insan olarak görmesi ve bunu her yerde üstelik çok da çirkin biçimde ifade etmesi. Buna rağmen askerde patates (!) soyan insanlara laf atana kadar da bunu dile getirmedim hiç. Ama bir şekilde ülkesine hizmet veren insanları da kimsenin oturduğu yerden eleştirmesini hoş göremem. Sen de insanların yorumuna atlamadan… Read more »

Last edited 1 ay önce by Ahjumma deme bozuluyorum
Sadece gerçekler

Ee ben farklı bakış açılarına sahip olamaz mı demişim zaten? Saldırgan olan sensin bence kendi yorumlarını oku. O kişinin askerde patates soyanlar değersiz demek istemediği bariz zaten. Demek istediği BTS’in 2 sene askerde patates soyarak ülkeye vereceği katkının bin katını müzik yaparak yapmaları. Bu vatanını savunmak için askerlik yapanları değersiz yapmıyor ancak Kore’ye verdikleri/verecekleri katkı 1000 sene askerlik de yapsalar BTS kadar değil. Sadece olay BTS de değil ki herhangi bir olimpiyat sporcusu ya da Kore’nin soft powerına katkı sağlamış öyle ya da böyle döviz girmesine neden olmuş herkes için geçerli.

Sadece gerçekler

Kaldı ki o insanlara da sormuyorlar gitmek istiyor musun diye. Orada doğdukları için mecburiyetten gidiyorlar. Askerliğin gönüllülük esasına dayanması ya da farklı tür uygulamalara geçilmesi gerekirken askerliğin boş boş kutsanması hiçbir fayda sağlamıyor açıkçası. Evet cidden ülkesine katkı sağlamak,insanları korumak için canını feda etmeye hazır insanlara saygı duymamak söz konusu bile olamaz. Ama zorunluluktan yapılan ve sadece eğitim alınıp nöbet tutulan sonunda insanların en verimli olduğu yaşta iki yılına mal olan boş sistemin yürümesi için o insanların kutsanması da sömürüyü devam ettirmekten başka bir işe yaramıyor.

Ahjumma deme bozuluyorum

“Zaten askerliğin zorunlu tutulması saçma diyeceğine…” Bu cümle tamamen bana kendi bakış açını dikte ediyor. Zorunlu askerliği saçma bulup bulmamak benim bileceğim bir şey. Bahsi geçen kişinin yorumlarına aşinayım ve insanları her seferinde nasıl aşağıladığını da biliyorum. Askere gitmeyi sadece patates soymaya ingirgemesi bile ne düşündüğünü belli ediyor zaten. Yaptığım yorumda da BTS konu dışı zaten.

Last edited 1 ay önce by Ahjumma deme bozuluyorum
Sadece gerçekler

Tamam kafana silah dayayıp böyle düşüneceksin demiyor kimse zaten ne diktesi? Her söylenen cümle dikte o zaman. Yorumumu okursan ne demek istediğimi anlarsın, bajsi geçen kişinin diğer yorumlarını bilmiyorum buradakine göre çıkarım yaptım. Benim yorumum da BTS dışı zaten.

Sadece gerçekler

Ya bu kadar eksi şaka mı eksileyenler umarım bts antisi olduğunuz için eksilemişsinizdir. Aksini düşünmek bile istemiyorum çünkü. Umarım ne dediğimi anlamadan ezbere eksiye basılmıştır anlayıp da basılıyorsa durum çok vahim.

Last edited 1 ay önce by Sadece gerçekler
Simpforyoonoh

‘2 yil boyunca patates soyanlardan daha faydalilar ulkeye.’
Ask emin misin degersiz demek istemedigine

Sadece gerçekler

Daha faydalı olmak ve değersizlik arasındaki bağlantıyı arıyorum.

moonchild

kore ülkü ocakları aloooğğ

Sadece gerçekler

Açıkçası iki sene askerde pinekletip vatana ne hizmet verebilirler? Pardon şu an kore savaşı milyonların öldüğü sıcak çatışmanın olduğu bir savaş da benim mi haberim yok? Vatanını seven ve biraz düşünebilen bir koreli btsin muaf olmasını ister zaten. Adamlar o 2 sene oturup sadece 1 konser verse bile ülkesine verdiği hizmet bin kat fazla olur.

Last edited 1 ay önce by Sadece gerçekler
judas

Arkadaşlar mantıklı düşünün Allah aşkına askerlik herhangi bir savaş durumunda herkesin silah tutabilmeye vs. hazır durumda olmasıdır. Şuanda milyonların öldüğü bir savaş olsa askerlik nerede ne zaman olacak…

judas

+sonsuz
Bu yorumu kabullenin ya da kabullenmeyin gerçek budur 👏🏻

Last edited 1 ay önce by judas
Jungkookieee

Aynen gitmeyeceklerse neden askerlik bizim milli görevimiz yapmalıyız dediler

delulu

neden suga’nın parçasından bir örnek vermişler? bu adamın eserlerini ciddiye alan ve saygı duyan var mı ki hala? askerliğini yapmak istemezse yapacağı şey çok basit. o parçayı ben yapmadım, bir sürü prodüktör ile birlikte çalıştık diyecek :d

Hayrunnisa

Aynı konuyu sürekli gündeme getirmenizden sizin adınıza biz sıkıldık. Salın artık. Bi hayat edinin

delulu

‘ben’ sıkılırsam salarım ancak siz kimsiniz :d benim bu ikiyüzlülüğü görüp kısa bi hatırlatma yapmam birkaç saniyemi alıyor. senin bir stan olarak bu insanlara gelen eleştirilere tek tek cevap vermen için harcadığın mesaiyi düşünemiyorum ama. hayat edinmeyi başka bir zamana sakla şimdi

Hayrunnisa

İnsanlar değer verdikleri şeyler üzerine yoğunlaşır. Bu hayatsızlık değil. Ama senin yaptığın düpedüz hayatsızlık. Sevmediğin biri için bu kadar hatırlatma yapmak…acınası bi durum sanki. Niye uğraşasın ki dimi?

delulu

hayrunnisa hayrunnisa hayrunnisa… çabanı takdir ediyorum ama olmuyor be knk görmüyor musun zorlama işte

Hayrunnisa

Evet karşıda ki kalın kafalı olunca, gerçekten olmuyor. Ben sana sevmiyorsan ilgilenme diyorum. Sen illa burnumu sokacağım diyorsun. İlginç doğrusu.

delulu

eveett… geçen ders ateşi bulduğumuza göre bu derste de bir kademe atlayarak hayrunnisa’ya bu platformun amacının -yorum ve paylaşıma açık her sosyal medya platformunda olduğu gibi- sevdiğin, sevmediğin, ilgilendiğin, ilgilenmediğin her şey hakkında yorum yapılabilinen bir platform olduğunu anlatmaya çalışacağız. peki zamanımıza değecek mi? hiç sanmıyorum. o yüzden güle güle hayrunnisa. seni eğitme görevini bir başka talihsiz kişiye devrediyorum

queen seondeok

Yaa bunu demeyecektin işte kendi grubundan biri olunca ne kadar da iki yüzlüsün diger alakasiz postlarda baska gruplarin 10 sene önceki davranışlarını hatırlatıp nefret kusuyordun ha ha ha cidden güldürdün beni hayrunnisa yaa

Tuğba

Sürekli gündeme gelmesinin nedeni idolunun şarkıyı yazdığı ve yaptığı videosu olmasına rağmen bir korkak gibi şirketinin arkasına saklanıp özür dilememesi olabilir mi? Hani biraz mantık

Hayrunnisa

Azıcık bile müzik hakkında bilgi sahibi olan insan, bir şarkı da sadece tek kişinin çalışmadığını bilir. Şarkıyı yazan Suga’ydı. Ama ondan sonra ekleme yapanlar illa ki oluyor. Bu konuda Bighit’in özür dileme sebebi de bu zaten. Şarkıya ekleme yapanın kendi çalışanları olması. Ayn biraz mantık

Simpforyoonoh

Seni severim yorumların da mantıklı gelir ama kendi ağzıyla ‘Ben bu albüme dört yıl uğraştım’ dedi. Armyler ‘Suga bir dahi bu albümü kendisi hazırladı, tamamen kendi emeği’ diyip bir ton aşağılamalarını da yaptı. İş tarikat lideri olayına dönünce her şey birden suga kendi hazırladıdan ‘şirket hatasına’ döndü. Ve bu konuda kendisi de hiçbir açıklama yapmadı. Bu konuda gerçekten savunmak mantıksız olur.

Last edited 1 ay önce by Simpforyoonoh
Jungkookieee

Jim carey olayındaki gibi army im ama bu yaptığı çok saygısızcaydı,katil bir adamı niye şarkıya koyarsın

Xyz

Bence sen kendini bu kadar zorlama yorumlarını takip eden army olmadığını bilir zaten

Jungkookieee

Gerçekleri söylüyorum ve objektif oluyorum sırf fanız diye yaptıkları her şeyi kabul mü edecez

Xyz

Diğerlerini kandırmaya devam et, adını Jungkookie yapınca BTS fanı olmuyorsun sonuçta ama onlar seni öyle sanıyor. Yorumlarını takip eden bilir ki sen BTS hakkında hem hiçbir şey bilmiyorsun hem de HEP bu kısmın altını çiziyorum HEP olumsuz yorum yapıyorsun.

Liz

Armyim ama- digital. Fikir gecersiz. Attim seni fandomdan

Jungkookieee

Beni fandomdan atma yetkisini kim verdi sana bts misin hybe misin

Xyz

1.si şarkının altında kabak gibi yazar şarkıya katılım sağlayan isimler o şarkının altında da başından beri yazıyordu
2.si şarkının ana prodüktörü kimse o sahiplenir kendisi o şarkı benim demeyecek de ben mi diyeceğim ama dimi
3.sü Yoongi’nin şarkı hakkında bir açıklaması yok şirketin var o da gayet net bir açıklama ‘bizim şirketimizde şarkılar çıkmadan önce bir çok kişinin kontrolünden geçer ama biz de şarkıdaki o kısmın değişik anlamlara çekilebileceğini düşünmedik bu yüzden hata bizde’

Meryem

SHSKSKSJSJSXJSKD güzel detaydı. Bu cidden yaşanır bu arada

Efsa

Telif haklarında en başından beri isimler yazıyordu kör olmanız sizin hatanız delulu kpopies

karışmak istemem ama

suga ben yazmadım kuzenim yazdı vers 2 açıklama gelir mi
hybe aylardır kamuoyu baskısı için media play yapmaya doyamadı şimdi artık köşeye sıkışınca zor zamanlar geçiriyoruz diyor haha grammy muafiyeti de alamadılar şimdi ne media play göreceğiz

adim

KSJKDNDKFJFSH suga da alevleniyor alevleniyor sonra sonduruyorlar uzucu ya bari bastan boyle buyuk laflar atmasalar

karışmak istemem ama

suga ağam bizimle eğleniy

Jungkookieee

Sorumluluğunu üstlenemeyeceğim laflar etmiyeceksin

youforme

Daha belli değil nereden biliyorsun sorumluluğunu üstlenmeyeceğini?

houseofcards

free jungkook ya

Aaa

Dediklerine katılıyorum ama zorlanıyorlar kısmında hybe a katılıyorum. Çünkü bts seven biri olarak bts programlarını 2 yıl önceden hazırlamış oluyor yaklaşık. E bir program yapacaklar mesela hyung line askerde diye hesaplıycaklar hop muafiyet çıkıcak. Yada belirsiz olduğu için bütün üyelerle program yapacaklar hop üyelerin yarısı askerde. Ben elimde olsa nefes almayı bile planlıycak bir insanım o yüzden plana göre gidilmemesi aşırı sinirimi bozar. Onlarda ise fazladan çalışma ve maddi kayba neden olabilir bu belirsizlik. O yüzden bu işin bir sonuca vurmasını istemeleri normal bence.

Leila

Artık oyalıyorlar gibi geliyor, askerlik konusunda sözde hep ılımlılardı ama sonradan fikir değişikliği olursa normal olarak tepki çekecekler

Jungkookieee

Bence hep beraber askere gidecekler

adim

bts’ten bagimsiz olarak 2 yillik askerlik suresini normal bir vatandasin hayati icin bile buyuk bir zaman kaybi ve aksaklik olarak goruyorum insanlarin hayatindan onemli bir sure caliniyor resmen, gelismis bir ulke icin boyle bir konunun uzerine dusulmemis olmasi ve alternatif cozumlerin olmamasi sasirtici

Aycik 🦭

Evet kesinlikle. Bizde de askerlik 2 yıldı allahtan zamanla düşürdüler. Şimdi 6 ay yapıyor gidenler gitmek istemeyenler parasını verip 1 ay eğitim alıp dönüyor. Abim askere gitti geldiğinde dediği ilk şey aklı olan askere gitmez. Zorunlu askerlik olacaksada bari süresi max 1 yıl olsun. İnsanın istemediği bir şey için 2 yılını vermesi bana göre acımasızca… başıma gelmesini asla istemezdim.

Last edited 1 ay önce by Aycik 🦭
Rose

Evt ya benim babamda neredeyse 2 yıl yapmış 20 yıl önce geldiğinde ben 1 yaşında falanmışım zxabbsahhs

Aycik 🦭

Çok zor ya 🙁

Maruko

Bizde askerliğin kısa süreli olması, bedelli askerlik kavramının ortaya çıkması genç nüfusun yüzdesi ile alakalı. Güney kore hem nüfus olarak hem genç nüfus olarak düşük yüzdeli bir ülke. Haliyle askerlik süresi de ona göre.

Aycik 🦭

Böyle düşününce mantıklı ama yinede yıl çok uzun geliyor ya… o 2 yılda insanlar neler neler yapar :((

fiona

kanka kuzey kore ile komsu ulkeler… gecen fuze atıs denemesi yapiyodu kuzey kore:D su an dunyanin da durumu gidik kendi milli guvenceleri icin kara kollarinin da guclu olmasi gerekiyor. zaman kaybi ama mlsf ki gercekler

adim

ee yani? fuzeleri sivil insan mi durduracak teknolojik silah mi kanka. insan coklugu mu onemli yoksa techizat mi. bizde bedelli bu yuzden geldi. bazen odedigin yuklu miktar para tuvalet temizleyecek elemandan daha yararli olabiliyor

fiona

kanka kuzey kore’nin kara kuvvetlerini bir arastır derim:D zaten onemli olan o kisinin tuvalet temizlemesi degil hazirda askerin olmasi

Jungkookieee

Güney koreliler çok fazla çocuk doğurmuyor o yüzden nüfus azalmaya eğilimli

Hanna

Canım belki bilmiyorsun ama bizim ülkenin durumu Güney Kore’den daha vahim

fiona

canim biz ne alaka?? biz bedelli yaptiriyoruz diye onlarda mı oyle yaptirmali? ayrica bizim durumumuz acısından bakarsak eger gotumuzun dibinde hali hazirda savasta oldugumuz milyonluk bir asker ordusu yok. ayrica bizim askeri gucumuz oldukca gelismis sadece teknoloji acidan eksigimiz var. bu ulkelerin bilecegi is gelmis bizi karsılastırıyosun su durumla 😀

récord

Bizim durumumuzdan bakarsak demişsin ama bizim durumumuzu bildiğinden emin misin sen djfkglgg sürekli sınılarımızda ya da komşu ülkelerimizin sınırlarında aktif savaş çıkıyor resmen, terör desen ülkenin tam içinde. istisnasız her yıl bir şekilde aktif çatışmaya dahil oluyor ülke gelmiş dibimizde milyinlik iskir irdisi yik diyor. nükleer silahını şu an ukraynaya hatta dünya’ya yöneltmekten çekinmeyen rusya var tepemizde sen ne anlatıyorsun ya

hiitsme

Ama zaten kim daha mağdur karşılaştırması yapmamış ki. Haklı, biz ve Güney Kore’nin durumu çok farklı.

récord

gayet de bir karşılaştırma yapmış orada bizde bu yok diyerek. “Hali hazırda savaşta olduğumuz ordu yok” diyor. Öyle bir cümle kurmuş ki yıllardır sınırlarında aktif çatışmaya giren türkiye değil başka ülke sanki

hiitsme

Aktif çatışma ile aktif savaşta olmak çok farklı şeyler. Tabi ki aktif savaşta olmadığımız için aynı durumda değiliz bu bir karşılaştırma değil, durumun farklılığı. Araştırmanı öneriyorum. Konumumuz yüzünden bizim için daha zorlu koşullar oluyor o yüzden hiçbir şekilde aynı değil. Kurulan cümleye baktığımda da Türkiye hakkında çatışmaya girmiyor falan dememiş zaten, bizimle savaşta olan bir ordunun olmayışından bahsetmiş

récord

türk ordusunun suriye’ye girdiğinden ve savaşa dahil olduğumuzdan haberin yok galiba senin. Çatışmaya da savaşta giriyorsun zaten. Çatışma ve savaş diye ayırmaya çalışman ama… Bizim durumumuz açısından bakacaksak diye başladığı her cümle bir karşılaştırmadır. Başta kendisinin de dediği gibi biz ne alaka cidden

youforme

Türkiye ve Güney Kore’nin durumu farklı çünkü onlar hala savaşta. Bizim coğrafi konumumuz yüzünden her şeyin merkezinde sayılıyoruz ama bizim için daha farklı durumlar geçerli. Karşılaştırdığın aynı değil

récord

Ben karşılaştırma yapmıyorum. Türkiye ile kore karşılaştırması yapan fiona kullanıcısının cümlesine tepki gösteriyorum. Kendin de aynı hataya düşmüşsün. Coğrafi konumumuz gereği biz de aktif savaş alanınızdayız ve yer yer savaşmak zorunda kalıyoruz. kendisi “savaştığımız ordu yok” gibi bir cümle kurmasaydı sorun yoktu zaten

Simpforyoonoh

Demek istediği Türkiyenin resmi olarak katıldığı bir savaş yok, yani ben böyle anladım. Türk askerleri Türkiyenin sınırlarını korumak için Suriye’de çatışıyor. Yani bu Ukrayna×Rusya olayı gibi değil. K.Kore ve G.Kore hala savaşta, Kağıt üzerinde de olsa. Bu yüzden yaptıkları askerlik bizimkilere göre daha uzun. Ama diğer dediklerine katılıyorum, coğrafi konumumuz yüzünden resmiyette savaşta olmasak bile aslında savaştayız. Tarih öğretmenim ben dokuzuncu sınıftayken şey demişti hiç unutmam ‘Orta doğu coğrafyasının toprakları kanla yoğurulmuş’

judas

Teknoloji açığımız nedir sorması ayıp? Gelişmeleri takip etmiyorsunuz anlaşılan.

koniçiva

sandığının aksine savaş konusunda iyiyiz ülkece.

judas

Allah aşkına yeterince bilgi sahibi olmadan yorum yapmayın bıktık sizin gibilerden ortayı yorum çöplüğü yapıyorsunuz, hiçbir anlamı olmayan nefret dolu saçmalıklar yayıyorsunuz. Susun daha iyi.

Sadece gerçekler

Kuzey kore ile komşular tamam da bts onun yerine yüklü bağış yapsa askeri anlamda üst düzey silahlar satın alabilir/üretebilirler. Ordu hala büyük bir güç de 2022 yılındayız. Türkiye de çok sıkıntılı bir konumda üstelik hala dünyanın en güçlü ordularından birine sahip ancak bizde bedelli sistemi var.

Cna.

Ayn knk boş zaman kaybı g kore gelişmiş bir ülke fakat mantıken hala k kore ile savaş halindeler neredeyse her hafta balistik füze denemesi yapan bir ulke ile savaş halindeler ve yapılan askerlik süresi gayet normal hatta kısa ayrica böyle bir durum olmasa bile koreye kültürel bakımdan destek gösteren her erkek askere gitmek istemese haklılar bu konuda bts üyeleri diğer erkeklerde ayrilamaz bir üye 30 lu yaşlarında ve hala askere gitmemiş komik

Liz

Oppalari askere giden bitter ass kpopies vibe. Muafiyet zaten ulkeye belli katkisi olan insanlara daha once verilmis. Bts ilk degil. Asil komik olan sanki kore vatandasiymis gibi soylemlerde bulunmaniz. Ayrica btsin kulturel etkisiyle hangi random kisilerin etkisini ayni kefeye koydunuz merak ettim.ulkeye bts kadar turist ceken var mi acaba lol

Lalalulu

Kuzey Kore ile hala savaş halinde olarak geçiyorlar barış anlaşmaları olmadığı için. O yüzden askerlik bu kadar uzun. Hem nüfus da azalmaya eğilimli.

Budaböyle

Tam sosyal medyanin yaygınlaştığı dönemde Exo Bigbang gibi büyük gruplar faaliyetlerini durdurup askere gitti. Eğer onlar da o dönem devam etseydi eminim en az Bts kadar ünlü olurlardı. Hybe aynı durumun Bts’in yaşamasından ya da popülaritesini kaybetmesinden falan korkmasın bence çünkü artık sağlam bir kitleleri var. Ama şimdi Bts Hybe’nin en buyuk serveti endişelenmesi normal tabi

Liz

Sosyal medyanin yayginlastigi donem💀btsle exo arasinda 1(bir) yil cikis farki var. Niye bu gruplar tas devrinde cikis yapmis gibi davraniyorsunuz anlamiyorum lol. Sosyal medyayi bts basindan beri dogru kullandi. Bts Bb tsa odulunu aldiktan sonra kpop sirketleri Twitter hesaplari acti. Onlarin salak olmasi btsin sucu degil. 2016da bb kaiyerinin albumunu yapti bbda top100e bile giremedi(?) wings 26 numaradan girdi. Broke ass sirketten cikmis promo yapilmamis bir grup big3nin gruplarini globalde aglatmaya baslamisti zaten. Ki zaten 2015te album satislarinda bbi gecmeye baslamislardi. 2017de dna hot100e girdi bts amase davet edildi bb kagit odulu aldi. Answer bba cok yuksek bir siradan girdi… Read more »

Zxxu

Aynen öyle 2017 de aoty i gayet exonunda olduğu bir törende almadı mı bangtan abi bunlar neyin kafasını yaşıyor ben anlamıyorum

Liz

Eksileyenlerin karsi argumani varsa duymak isterim. Kendiniz boyle aptal seylerle avutmaniz cok acinasi haberiniz olsun

Budaböyle

Her şeyi anlarım da “hiçbir grup x seviyesinde olamaz” cümlesini asla anlamayacağım kusura bakma ama bana çok cringe, çocukça ve aptalca geliyor. Niye kimse o seviyeye gelemesin ilah mi bunlar?? Hayir yani nesi bu kadar farkli gayette baştan sona kendi müziğini yapan ve mukemmel vokalleri olan gruplar da var. Benim Bts ile derdim yok Sosyal medyanin etkisi asla küçümsenecek bir olay degil bunu belirttim diye hemen beni anti belleyip saldiriya geçiyorsunuz ama fikrim değişmeyecek

Liz

Fikrin bok gibiymis kusura bakma. Btsin basarisina diger gruplarin basarisizligina aptalca bahaneler uretmeniz sıkti artik. Dedigimin arkasindayim. Exonun bbin bts seviyesinde olabilmesi imkansiz. Olsaydi yillar once olurdu zaten. O kadar ayricaliga imkana sahip olarak cikis yaptiktan sonra bile basaramamislar bunu. Su an hala bts seviyesinde bir grup olacak gibi gozukmuyor. Belki yillar sonra..

Budaböyle

Bts’i bilmem de senin seviye pek iyi yerlerde değil gibi. Hiç kendimi acıklama zahmetine girmeyeceğim demek istediğim gayet açık istediğini düşünebilirsin de hani şu herkes bize karşı modundan bir çıkıverin artık ben bu 3 grubu da fandoma girmeden takip eden biriyim biz de yillardir takip ediyoruz neyin ne oldugunu görüyoruz

Simpforyoonoh

Tekrar diyorum kendi hayatında bir b*ka faydası olmayan ezikler ancak burada başka grupları ezip kendi gruplarını yüceltirler başka bir halta da faydaları olmaz.

jeyan

geri zekali misin ya git burdan istemiyoruz seni

Liz

Kiricisiniz

Efsa

Verecek hiçbir cevapları olmayınca hic kendimi acıklama zahmetine girmicem diye bayılmaları peki lol hiçbirinin favı BTS seviyesine gelmeyeceği için kuyruk acısı bunlarınki

Oasis

Sorunda burda ya kardeşim exo ve bts’in çıkış aralığı 1 yıl exo love shot ile dev patlamışken globalde, tak diye 2019’da Xiumin gitti askere sonra korede dizisiyle dev patlayan en büyük aktör ödülünü alan Ksoo gitti grup aktiviteleri azaldı zaten cb sıklığı az olan bir gruptu obssesion tam 1 yıl sonra geldi 6 kişi ile sonra zaten bitti grup aktivitesi işte insanların anlatmak istediği de tam olarak bu zirvedeyken askere gitti bu adamlar ama şimdi bts hala gidecek mi konuşuluyor anlatabiliyor muyuz? Ben bts ile alaklı bir şey söylemiyorum burada billboard mama cart curt yukarda söylediğiniz hiçbir şeyle gerçekten ilgilenmiyorum… Read more »

Liz

Bu soru bir anda cok sacma geldi cunku cevap belli. Bts yolu daha yeni acmaya baslamisti da o yuzden lol

Heyuu

sosyal medyanın yaygınlaştığı dönemde mi gittilerjdkfkdkd DEVAM ETSELER BTS KADAR ÜNLÜ OLURLARDI MI? ahahahahahaha lütfen kendinizi böyle kandırmayın çok acınası

Puf

Hayal kurmayın bence ara vermeseler bile hiç bir bg bts kadar popüler olamazdı bts çok farklı bir boyut artık kpopu aştı

Xyz

Bigbang’in en büyük üyesi T.o.p 2017’de Exo’nun en büyük üyesi Xuimin 2020’de askere gitti belki hatırlamana yardımcı olur bu bilgi. T.o.p zaten kamu hizmeti yaptığı sosyal medyanın olmadığı o dönemlerde hayranlar fotoğraflarını Twitter’da an be an çalıştığı sanat galerisinden paylaşıp duruyordu😅

BTS 2016’da Wings ile BB’da en yüksek sırayı kaptı. Kore’de yılın en iyisi daesang’ını aldı. Şimdi sen diyorsun ki o yıllarda Bigbang Exo yoktu hatta sosyal medya bile yoktu öyle mi asdmkknyppş

Last edited 1 ay önce by Xyz
Efsa

Kapak sesi…

Efsa

Ha bir de aklıma gdnin yaptığı o muhteşem askerlik geldi 😀 Kore’nin en çok izin alan adamı, üç ay durdu sonra hastayım dedi askerlik falan yapmadı. Diğer askerler üstlerin odalarında gününü gün ettiğini sızdırmıştı. BTS in sonbaesi ya askere gitti o dedikleri adamlardan neler çıktııı 😀 yasa dışı iziler, hasta ayağı işten kaytarma, kız gruplarının fotoğraflarıyla otuzbir çekme… Neler neler 😀 GD için askerde ot çekiypr dedikodusu bile çıkmıştı kanıt olmadığı için dedikodu olarak kaldı ama kendisinin zaten torbacı olduğu daha önce polisler tarafından tespit edildiği için yalan olma ihtimali düşük 😀 ne güzel askerlikmiş ya vatan için gitmişler gurur… Read more »

Oasis

Bts üyeleri hep ikili oynadı bu konuda o kadar netti ki bu durum, gideceğiz dediler, çağırırlarsa gideriz dediler ve şimdi de bu eğer en başta biz ülkeye … kazandırdık gitmeyeceğiz deselerdi daha iyi bir duruş sergilemiş olurlardı, şimdi sahte geliyor. Zaten kore gibi bir yerde yaşıyorken tek bir hatalarında askerlikte yapmadılar hımmm deyip kafalarına kakacaklarını biliyor olmalılar

Rosie Posie Exo-l bir Blink

O kadar haklısın ki. Bunu ben geçen yıl yazdığımda linç yağmuruna tutmuşlardı 😔

Oasis

Ben genelde bts haberlerini okumuyorum bile kitleleri yüzünden ama buna kayıtsız kalamadım

Rosie Posie Exo-l Blink

Bende öyleyim, genelde pek karışmam ama o dönem sürekli sürekli çıkıyordu bu haberler ve sinirli bir günümdeydim bir anda patladım fln işte. Öyle birşeyler olmuştu işte😔

Leyla

BTS-in KOREDE asjerliye gidip gitmemesi neden sizi böyle kudurtuyor? Hukümet bilir. Size mi sorucaklar komiksiniz. Adamlar her yıl ülkeye trilyonLAR kazandırıyor, sizin idolleriniz yapamadı diye ağlamayın yapsaydılar da onları da böyle göndermek istemeseydi hükumet. Kabul edin artık şunu. İdollerinizin hepsini toplasak 1 bts yapamaz.

Oasis

Beni niye kudurtsun kardeşim banane zaten asla ilgi alanıma girmeyen bir kitlesiniz ilk defa yorum yazdık onu da gayet relax halde, istediklerini yapabilirler babamızın hayrına kazanmıyorlar o paraları bizene sende fazla kasma büyüyünce ne saçmalamışım dersin

Last edited 1 ay önce by Oasis
starrysky

gitmek istediklerini söylemiyorlar mıydı yorumlar baya tepkili gitmezlerse büyük tepki toplamaya devam ederler

Liz

Evet 15 yasindaki oppam askere gitti ben safak sayiyorum armyler de aynisini yasasin diyen kpopiesin tepkisi cok onemli cunku

starrysky

yorumları bi daha oku bakayım yorumlardakiler 15 yaşındaki kpoppies mi yoksa halk mı:D

Liz

Pannda askerlik mevzusuyla alakali cok guzel bir haber daha vardi. Cevrilirse halk olayini tekrar konusalim

starrysky

üzgünüm knk don lastiği gibi uzamış olan bu konuyu haber haber gezip tartışmayı düşünmüyorum ben gördüğüm habere bakarım

Last edited 1 ay önce by starrysky
Hayrunnisa

Sadece gördüğün kadarıyla yorum yapıyormuş gibi davran o zaman. Konuya çok hakimmiş gibi davranma. İğrelti duruyor

starrysky

dediğin şekil nasıl davranılır bilmiyorum ama issstediğimi yaparım teşekkürler kimseye hiçbir şeyi beğendirmek zorunda değilim:D

Efsa

İstediğini yaptığında ne kadar ezik göründüğünü de biz issstediğimiz gibi konuşuruz:D

starrysky

ahahahahashajs eziklik göreceli bi kavramdır knk mesela bana göre de senin yaptığın eziklik hatta zırlamak ama efor sarfetmek isssstemiyorum mesela:DD emzik istersen verebilirim o ayrı mesele

Last edited 1 ay önce by starrysky
starrysky

yani şurda adam akıllı hakaretsiz yorum yapıyoruz laf yiyene kadar uğraşıyorsunuz hiç hoşlanmadığım şeyler gerçekten başkalarının görüşlerini kaldıramıyorsanız okumayın insan gibi yorum yazarsanız seviyeli bi şekilde tartışabiliriz aksi takdirde kullandığınız dilden cevap verilir

marin

BTS’in grup olarak kaybedecek hicbir şeyleri yok askerlikte geçirdikleri zamanda. Bakınız Bigbang 5 yıldan sonra onca yaşanana rağmen zibilyon tane rekorla döndü. Ki BTS’in bu süreçte önceden kaydedilmiş içerikler ile arayı açmaması mümkün. Hatta bence fandomları bu kadar haber açılmasa asker yolu beklemeye hazırdı bile. Bence gereksiz uzatılan bir konu. Herkes gibi onlarda gitmeli. Ünlerinin bir ayrıcalık sayılması gerekmiyor.

Liz

Bts herkes degil. Etkilerini un diye kucumsemeniz cidden

aaaaaa

canım sen şaka mısın ya djdjdmdmd

Naina

İyice ilahlaştir kankam,toplanıp tapalım bb kazandılar ya da hot100’de birinci oldular diye.Evet müzik anlamında inanılmaz başarılar ama kim sana,insanların hayatının değerini başarı ile sıralamaya sokabileceğini söyledi?Her insanın hayatı eşit derecede değerli ve önemli.Ya hasta insanlar bile gidiyor askere sen durumun ciddiyetininin farkında değilsin galiba.Ki diyelim gitmediler hayatları boyunca halk bunu onlara hatırlatıp duracak en ufak olayda.Iteowon’da herkesin kolayca nasıl JK’e nefret kustuğunu görmedin mi?Siz idolleriniz için mantıklı olanı istemiyorsunuz

houseofcards

bb yi neden bu kadar kucumsuyorsunuz 😭 bizim demek istedigimiz eger devlete bir hizmet soz konusuysa bts bunu hayli hayli yapmis gibi gozukuyor

20220412_183908.jpg
Naina

Dürüst olmak gerekirse Billboard’daki başarılar,herhangi bir Amerikan müzik ödülü ve ya programı benim çok umrumda olmazdı Koreli olsaydım.Bir insanın askere gidip gitmeyeceğini bb100’de birinci olmak nasıl belirleyebilir sence mantıklı mı?Bunlar müzik anlamında başarılar.Ama şu da bir gerçek ki bunların dışında BTS’in katkısının büyük olduğu bir KÜLTÜR yayılımı var hah işte bu büyük bir şey.Çünkü evet son 3-4 yılda turizm arttı,kpop çok tanındı vs vs.Lakin diğer yorumda da dediğim gibi diyelim ki muaf oldular BTS en nihayetinde idol ve Kore idollere karşı en ufak olayda çok acımasız.Daha geçen hafta sigara yüzünden nefret aldı Tae,sigara ya sigara.Askere gitmezlerse tüm hayatları boyunca bunun… Read more »

Pacangam

Tam bir loser ya

Efsa

Tam bir loser ya

Leyla

Ablacım bts zaten gitse dinlenicek, onlara bir zararı yok ta ülke BÜYÜK para ve ün kaybediyor. Bigbang ve diğer idollerle NE ALAKASI var? Siz gerçekten bu grubu diğer idoller ile aynı seviyyede olduğunu mu sanıyorsunuz? Bir bb ve grammy koreye ne kadar para ve ün kazandırıyor biliyormusunuz? Konser için gelen turistler ve kültürel etkiden konuşmuyorum bile. Hukümet 2 yıl trilyonlar ve ün kaybetmek istemiyor sadece işte bu kadar basit. Diğer idoller de böyle etki yaratsa ayrıcalık kazanırdı zaten.Kriter-billboard,AMAs,Grammy, 3-ünden biri yoksa, müafiyet de yok.

Last edited 1 ay önce by Leyla
Arya

Artık karar verilmesi gerekiyor belirsizlik devam ettikçe tepkiler de büyüyor

“Ooh, ooh, askerlik konusunda, zamanı gelince kendi kendimize gideceğiz. İsimlerimizi kullanan ve bizim başarımızdan yararlanmaya çalışan p*çler sussunlar.”

Gerçekten mi suga…

Leyla

Bana salak olduğunu anlatmadan salak olduğunu göster

Last edited 1 ay önce by Leyla
yorummer

Bts 2 sene askere gitti diye Güney Kore itibarından mı olacak da bu yaygara? 2 sene dediğin nedir ki mesela Blackpink’in her dönüşü en az 1.5 sene sürüyo valla her seferinde de daha başarılı oluyorlar, bingbang bile onca olay sonrası 5 sene sonra döndü kırmadığı rekor kalmadı bts neden unutulmaktan bu kadar korkuyor? Eğer gitmeyeceksen de gidicez demeyin bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Hayır anlamadığım da ne için bu kadar çaba Amerikan şirketlerine dandirik sözlerle pop şarkıları hazırlatıp Grammy’de reyting uğruna kullanılmaya devam etmek için mi? Askere gitmeyip üstüne üyelerden sevgili haberi gelirse o zaman biz sizi askere… Read more »

karışmak istemem ama

mevzu bts askere gideceği zaman yatırımcıların gidip hisselerin dibe çökmesi yoksa 2 sene sonra dönse army yine destekler ama yatırımcıyı 2 sene bts olmayan şirkette tutamazsın

yorummer

bence şu an en az önemsenen şey ve kimsenin umrunda olmadığı konu bighit’in yatırımcıları aahahhah biz diyoruz Güney Kore itibarı sen diyon şirketin yatırımcıları te allam

karışmak istemem ama

Emin ol hybe ın önemsediği son şey yatırımcılarıdır haha samimi cehalet

Maruko

Masum.

Miss

Sonunda biri grammy ve ingilizce şarkıları hakkındaki duygularıma tercüman olmuş.

neowe

Komik olan armylerin Güney Kore’nin tek prestij kaynağının BTS olduğunu düşünmeleri. Ülkede bir sürü şey var. Teknolojisi olsun, bakım-makyaj ürünleri olsun. Kdramaları olsun. Hani tek kpop grubu BTS de değil diğer birçok kpop grubu sayesinde de Güney Kore’ye olan ilgi pekiştiriliyor. Söylendiği gibi askerlik konusunda ciddi bir düzenleme gelmesi gerekiyor bence de. Bizler için 1.5 yıl göz açıp kapayana kadar geçse de 20li yaşlarımın sonlarını istemediğim bir yerde geçirmek üzerdi. 1.5 yılcık hepbirlikte gidip sonra gelseler ne Kore ne BTS ne de hybe itibarından bir şey kaybeder. Zaten son yıl da -takip etmiyorum pek yanlışım varsa düzeltin- yeni müzik olarak… Read more »

lal

Ara ara böyle haberler çıkararak aslında nabız yokluyorlar. Ben ilk açıklamalara göre kesin giderler diye düşünüyordum ama farklı yönlere sapılacak sanki

Net

Aynen öyle bakalım koreliler askere gitmezsek ne diyecek diye bakılıyor

Net

Bu konu çok uzamadı mı ülkesinin geleneği nasılsa onu uygulasınlar yani gd bile gitti yata yata geldi adamı sevmiyorum ama gitti yani tartışılacak bir konu yok şirketleri boşa uzatıyor konuyu muafiyet çıksın diye yıllardır oyalanıyor şirket çıkmayacak işte her koreli gibi askerlik yapacaklar

Net

8. [+217, -6] Dünya çapında popüler olsun ya da olmasın, her gencin hayatı değerlidir. Hepsi sessizce ülkemize hizmet ettiler ve görevlerini tamamladılar

Haklı ayrıca diğer gruplardaki erkeklerin suçu neydi onlar salak mıydı da gidip askerlik yaptılar

houseofcards

diger gruplar bts kadar ulkesine para getirdi mi 😭 bts in kulturel nisani var, grammy, billboard, amas gibi amerikada en unlu olan odul sovlarinda yillarca performans sergiledi. hicbirinin etkisi ulkesine bts kadar olmadi cunku

Net

8. [+217, -6] Dünya çapında popüler olsun ya da olmasın, her gencin hayatı değerlidir. Hepsi sessizce ülkemize hizmet ettiler ve görevlerini tamamladılar

Umarım anlaşılıyordur aynı şeyi ikinci kez atıyorum çünkü

houseofcards

“her gencin hayati degerlidir” sanki savas var kore her gun sehit veriyor da bts askere gitmemek icin cirpiniyor gibi davranmaniz 😭 olimpiyat sporculari da gitsin o zaman herkes sessizce askerligini yapmaliysa. olimpiyat sporcularinin duzenli antreman yapmasi gerekiyorsa bts in de aktif kalmasi gerekiyor ulkesine bol bol para getirmesi icin. bu tartismayi neden yapiyorsunuz onu bile anlamiyprum benim ulkemde bts gibi bir grup olsa gitmemesini isterim. bts ulkesine bol bol hizmet etti zaten. dusuncem bu da olsa ben yine de devlet ne karar verirse sorun etmeyecegim, sadece iyisini diliyorum

Last edited 1 ay önce by houseofcards
Tuğba

O zaman senin mantığa göre squid game, psy (hele ki gangam style) bts’den daha popüler onlar da gitmesin askere? Aktörler de gitmesin

misafir

Mevzu bahis sadece populerlik degil cok sevgili tugba 🙂 adamlarin ekonomiye kattigi degerin haddi hesabi yok, guncel olarak bi suru insanin kore kulturune ilgisi artmaya basladi (bak daha once insanlar kore kulturuyle ilgili degildi demiyorum, bts bunu epik bi noktaya getirdi). Psy de buyuk bi donum noktasi kore icin elbette ama o bahsettigin squid gamein suan oldugu konuma gelmesinin sebebi bile bir noktada bts. Ki ger konu ulkeye hizmetse, bts zaten hizmetin babasini yapti kore icin, devam da ediyorlar.

Net

Korenin dünya üstünde var olmasının sebebi bts de tam olsun bdbshdh

so wht

bu saydıklarının hangisi bts ten daha popüler? 😀

houseofcards

simdi niye sacmaliyorsun 😭 squid game bir dizi, sezonluk diziler ciktigi zaman etki yapar her sezon geldiginde konusulur. stranger things gibi bir dizi bile yillardir ara verdi simsi tekrar gelicek ve geldiginde tekrar konusulcak. bu yuzden verdigin ornekle alakasi yok. aktorlerin hangisi bts kadar etki yapmis hala anlamadim. psy sarkisi sayesinde hit olmustu, psy nin bts kadar hayrani yoktu. sadece efsanevi sarkilar cikardi o zaman ama bts in ki kadar batida yillarca suren bir basarisi yoktu. bts ten daha basarili birini aramaniz komik cunku hukumet bile bundan emin degil ama siz konusuyorusunuz

20220412_183559.jpg
Last edited 1 ay önce by houseofcards
fiona

bts ulkeye en cok kazandiran markalardan birisi olmasa haklisin dicem 😀

Net

Marka olup olmaması önemli değil hepsi kore vatandaşı ülkelerindeki tüm erkekler gibi askere gitmek görevleri tartışılacak birşey göremiyorum korenin nufusu az bu yüzden askerlik uzun türkiye gibi olsalar bedelli geçerlerdi ama yapacak birşeyleri yok

fiona

marka olup olmaması tabii ki de onemli eger oyle olmasaydi coktan cagırılmıs olurlardı digerleri gibi

Vivi

Çağrıdıkları belli hatta Jin’in çağrıldığı belli ki şirketimizin sözü benim sözüm gibi cümle zırvalamış. Neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamadım ben

moonchild

İdol endüstrisinde ilk defa liyakat nişanı alan banktan olduğu için onlar üzerinden bu konuşma dönüyor. Ülkede 7500 kadar kişi nişanı olduğu için bundan faydalanmış. Ya en başından şart koşulmuş muafiyetinin konuşulması için liyakat nişanı gerekli diye. Bahsettiğiniz isimlerin varsa onların da muafiyeti konuşulurdu. 💀

so wht

aynı şeyi olimpiyatçılar için de diyor musun?

so wht

OLİMPİYATÇILAR DA GİTMİYOR NERDE BU “TÜM ERKEKLER”??

adim

gd’nin olay farkliydi ya. yatti matti ama detayi var o isin. taciz derecesinde takip edilmesi sebebiyle ayri odada kalabilmek icin izin kullanmisti sakatligi bahane edip. askerlerden birisi adamin vucudundaki dovmeleri, benleri bile kagida yazip not aliyor muymus ne, millete anlatiyormus gd ile ayni kogustayiz diye. neyse bu konu gecti gitti hala sevemiyorum

Net

Askerlere performans sergilemeye giden kadınlar için üzülüyordum ama erkeklere de mi üzülmek gerek acaba, gd üzüleceğim biri değil o ayrı

Jungkookieee

Koreliler deli ya dövmeleri ve benleri çizmek ne bende ayrı oda isterdim çok korkunç

fiona

sirketlik durum yok meclis tartısıyor sirketin yakındıgı konu da bu zaten net olun bize diyor:D

Vivi

Aynen net olun diyor ama zor diyor aynen aynen

Hanna

GD kim ya? Dış kapının mandalı!

starrysky

arkadaşlar kpopa 3sn önce mi katıldınız affedersiniz de gdyi sevmiyorum ama bu adamın efsane olduğu gerçeğini değiştirmez

Liz

Gdnin ozelligi neymis ki duz kpop idolu lol uzatan sirket mi abi ya. Bu zamana kadar hukumet cagirdi da sirket ya da uyeler reddetti gibi bir sey oldu mu hayir. Asil oyalayan bir karara varmayan hukumet.

Seungri

Gd yata yata yapmadı askerliğini adam taciz edildi askerde

adim

sus ya senin konusma hakkin yok gerekli aciklamayi ben yaptim git duvara centik atip hapisten cikmana kac gun kaldigini say

fiona

GUMLEDİM FNSJKFDJKSKJDKSLA

Seungri

Sanane lan

Nilüü

OF BEN BUNA NEDEN BU KADAR GÜLDÜM VPDNDPFMDOOD

KINGEXO ama fandomsuz

Doğru yata yata yapmadı çünkü sürekli izin kullandı ayrıcalıklı insanmış gibi davrandı

Jungkookieee

Hala gd ayrıcalıklı çıkardığı skandallardan sonra bile grubuyla geri dönüş yapıp destek alabildi

KINGEXO ama fandomsuz

Insanlar şerefsiz kişileri desteklemeyi seviyor 🤷🏻‍♀️

Zxxu

GD kim tam olarak? Heh şu keş mi? Kadın pazarlayanınn arkadaşı olan?

Net

Keş bile gitti yani askere

Idontknow

Sanırsın kore ekonomisinin %80ni bts sayesinde gelen gelir dkdkdkdldkdkdkskdk .Hadi kültür açısından neyse de Genel kpop turisti çekiyor ülkeye tamam da öyle bir anlatıyorsunuz ki gören kore ekonomisini tek başına bts sırtlamış gidiyor dkdjdkdnndjd

Melisssa

cidden öyle davranıyorlar samsungu bts icat etti dicekler yakında

someonelse

net bir şekilde gitmeleri gerekiyor. son olarak iyi bir albüm yayınlayıp daha sonra birer ikişer olarak gidip kısa bir sürede tekrar toplanabilirler. alt grup/solo cbler yapabilirler zaten çok ilgi toplar. army çok güçlü ve büyük bir fandom bu durumdan en az hasarla kurtulmanın yolu da çok açık yani. ki ülkelerini bu kadar onurlandıran insanların asıl askerlik yapmaması saçma olur. hybe kendine gel artık.

Jungkookieee

Hybe nin garam olaylarından beri kafası iyi

Liz

Hybe kendine gel artik😭

jeyan

liz git buradan artik

Merve

“Ooh, ooh, askerlik konusunda, zamanı gelince kendi kendimize gideceğiz. İsimlerimizi kullanan ve bizim başarımızdan yararlanmaya çalışan p*çler sussunlar”
Ldmepmdpwmslldpwmoqkzosmwpmapsmwpsklsmwpskpwkspwkowlwlwl

delulu

eveettt… bu ayın en iyi lider/ en iyi 4.jen visuali/ jang wonyoungun boyu ve son olarak btsin askerlik muafiyeti başlığı da geldiğine göre bu gece deliksiz uyuyabileceğim

Xxxxxx

92li idoller askerden dönücek nerdeyse hala hükümeti bekliyoruz diyorlar:Ddd neyi bekliyorsunuz tam olarak askerlik yaşınız geldi de geçiyor madem gitmek istemiyordunuz bu kadar büyük niye konuştunuz çok komik gerçekten:D

Rain

erteleme hakkı tanıyan hükümetti onlarda haklarını kullanıyorlar sanki asker kaçağı gibi konuşmanız yok mu halı hazırda tartışılan bir konu varken sonuç beklemeden askere mi gidecekler doğal olarak sonuç bekliyorlar çağırılırlarsa gideceklerini söylediler ortada öyle bir durumda yok yani zehrini akıtmak için doğru zaman değil

Simpforyoonoh

Ya üniversite okumuyorlar mıydı sanki geçen yıl öyle bir haber çıktı. Üni okudukları için de erteleyebilirler diye biliyorum

Bbk

Teokilerin ilk nedeni muhtemelen meclisi göreve çağirmaları. Bizim anayasamıza göre bile bir karara varılacağında ya cumhurbaskanı ya da meclis başkanı meclisi göreve çağırabilir. Dıger nedeni de bugüne kadar askere gideceğiz diyip son dakika sizden gitmememiz yönünde karar çıkacaksa bize de söyleyin demeleri. Açıkçası koreliler tepkisinde haklı. Simdi bir oyuncu ya da şarkıcı burda gitmek istemese biz de tepki veririz. Eğer gitmezlerse buyuk bir kaos bizi bekliyor.

moonchild

Konu gitmeme değil. Bu işe ret ya da onay gelmedikçe orduya çağrılmaları da gecikiyor.

Bbk

Konu gidip gitmemeleri 🙂

moonchild

Gitmeleri de bu ret ya da onaya bağlı. Bu kararı vermesi gerekenler kararı erteledikleri için çağırılmadılar. 👌🏻

Leila

Kendi net kararları olursa çağırılmalarına gerek de kalmaz aslında, çağrılmadan çok daha önce gidenler de var. Belli ki değişmesi için bir şeyler bekleniyor

moonchild

Geçen sene hatta türk manşetlerde de vardı bts yasası diye liyakat nişanı olanların otuz yaşının sonuna kadar bu süreyi kullanabileceklerine dair karar alındı mecliste. Süreyi sonuna kadar kullanabilir yasal olarak.

fiona

bu da normal bir sey grammy’e aday oldular su an zirvedeler 2 yil bir bosluk yaratmak yerine alternatif bisiler bekliyor olabilirler.. ayrica mecliste hala konusuluyor cıkıpta ok biz gidiyoruz diyemezler

jeyan

olivia rodrigo grammy aldi liseyi uzaktan bitirebilir MAKWJJWJWNSJWNJWJE grammy adayligi alip palyacoluk yapiyolar sadece, Kore’nin Supermanlari degiller yani bu kadar deluzyonellik yeter size

Last edited 1 ay önce by jeyan
Bbk

Aynısını yazmaya gelmistim. Askere gitmek icin illa çağrılmaya gerek yok. Bunun örneği çok fazla. Ki 30 yaşına kadar zaman var ve btsin en buyuk uyesi de o sınıra geldi bildiğim kadarıyla.

Jungkookieee

Btob sungjae çağrılmadan gitmişti mesela

karensavarmrk

Sungjae temiz karakterli şirin bir adam, seviyorum onu.

Kpop

onlar için en iyisi askere gitmek olacaktır, gelecekte herhangi bir tartışma çıkarsa halk bu durumu onlara karşı kullanır. ama öteden yandan askerlik süresinin uzunluğu normal sıradan vatandaşın kendi kariyeri açısından bile olumsuz, ülkelerinin siyasi, askeri, güvenlik durumu açısından, Kuzey Kore ile ilgili durum açısından askerlik süresi uzun ama bence bütün halk için askerlik süresini 12 aya çekmeli ve erteleme yaşını 28 den tekrar 30 a çekmeliler ya da 35 e bence….tabi bu onların iç işleri, BTS ülkenin gsmh na etki edecek kadar para kazanıyor, ekonomik açıdan bakarsak aslında devlette gitmemelerinden yana. şuanda güney kore dizi, film, müzik vs düşününce eğlence… Read more »

Maruko

35 az olur bence 70e çeksinler. Yaşarlarsa askerlik yaparlar.

Zxxu

Zaten giderlerse birlikte gideceklerini söylediler ve solo stanler yangın yeri

hai