HYBE’den ‘Sanatçıların Uçuş Bilgilerinin Yasa Dışı Ticareti’ne Karşı Yasal İşlem

3

18 Haziran’da HYBE, HYBE sanatçılarının uçuş bilgilerini yasadışı yollardan elde eden ve ticaretini yapan bir grup kişi hakkında polise suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Ayrıca polisin kısa süre önce soruşturmasını tamamladığını ve davayı savcılığa iletmeye karar verdiğini de doğruladılar.

Ajansın İngilizce açıklamasının tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

“Merhaba, biz HYBE.

Geçen yılın ikinci yarısından bu yana soruşturma makamlarıyla aylarca süren yakın işbirliğinin ardından, HYBE LABELS sanatçılarının uçak bileti bilgilerini yasadışı yollardan elde eden ve satan kişilere karşı alınan yasal önlemler hakkında sizi bilgilendirmek isteriz.

Sanatçıların yasadışı yollarla elde edilen uçuş bilgilerinin satılması veya satın alınması, açıkça onların güvenliğini tehdit eden ve endişe yaratan yasadışı bir eylemdir. Bununla birlikte, sanatçıların yasadışı yollardan elde edilen koltuk bilgilerini araştıran veya aynı uçakta seyahat ederken gizlice fotoğraflarını çeken kişilerde artış olmuştur. Hatta bazıları, bu bilgileri kullanarak sanatçılara tekrar tekrar yaklaşmak ve onlarla temas kurmaya çalışmak suretiyle takip davranışlarında bulunmuştur. Bazılarının keyfi olarak sanatçıların koltuklarını ve uçak içi yemeklerini değiştirecek veya uçuş rezervasyonlarını iptal ederek programlarında aksamalara neden olacak kadar ileri gittiği vakalara sıkça rastlanmıştır.

Bu eylemlerin, gizlilik ihlallerinin ötesine geçen, sanatçıların güvenliğini potansiyel olarak tehdit eden ve havaalanlarında ve uçaklarda güvenlik olaylarına neden olan ciddi bir sorun olduğu sonucuna vardık.

Bu amaçla, geçen yıl Eylül ayından itibaren, sanatçılarımızı uçak bileti bilgilerinin yasadışı ticaretinden korumaya ve yasadışı satış faaliyetlerini ortadan kaldırmaya adanmış özel bir görev gücü oluşturduk.

Kişisel bilgi ihlalleri için yasal işlem başlatmadan önce, sanatçılarımızın uçuş bilgilerini çevrimiçi olarak yasadışı bir şekilde satan bir dizi sosyal medya hesabını tespit ettik ve operatörleri belirlemek için kanıt topladık. Diğer düzenlemelerin yanı sıra Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu’nu ihlal ettikleri gerekçesiyle bu hesaplar hakkında suç duyurusunda bulunduk ve soruşturma kurumlarıyla aktif işbirliği yaptık.

Soruşturma kurumları, sunulan kanıtlara dayanarak uzun süreli yurt içi ve yurt dışı soruşturmalar yürüttü. Mayıs ayında, yabancı oldukları tahmin edilenler de dahil olmak üzere şüphelileri belirlediler ve ek ayrıntılı soruşturmalar yürüttüler. Şüpheliler, uzun bir süre boyunca sosyal medya kanalları aracılığıyla sanatçıların uçak bileti bilgilerini satarak on milyonlarca ila yüz milyonlarca won kazanç elde etmekle suçlanıyor.

HYBE ayrıca daha ileri soruşturmalar ve gelecekteki adli işlemler için soruşturma makamlarıyla aktif olarak işbirliği yapmayı planlamaktadır. Ayrıca, failleri sonuna kadar sorumlu tutmaya, sıfır tolerans politikasına bağlı kalmaya ve sanatçıların kişisel bilgilerini herhangi bir anlaşmaya girmeden veya olumlu düzenlemeler yapmadan ticarileştiren ve ticaretini yapan suç eylemlerine sert bir şekilde yanıt vermeye kararlıyız.

Ayrıca, sanatçıların mahremiyetini korumak ve daha fazla sızıntıyı önlemek için ilgili prosedür ve sistemleri gözden geçirdik ve havayolları ve seyahat acentelerinden işbirliği talep ettik. Sanatçılarımızın mahremiyetini sağlamak için çeşitli kuruluşlarla yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

Teşekkür ederiz.”
CR: Soompi

1. Bu gerçekten iyi bir hamle. Ben satıcıların cezalandırılmasından yanayım.

2. Evet, bunun gibi övgüler kazanmanızı sağlayacak şeyler yapın

3. Aferin!!!!!!

4. Havaalanında kalkış bilgilerini satmak, gazeteciler zaten oraya geldiği için bir şekilde “anlaşılabilir” olabilir, ancak koltukları ve uçak içi yemekleri değiştirmek çılgınlık… Neden varış bilgilerini paylaştıklarını bile anlamıyorum…

5. Vay be, bundan milyonlarca won kazanmak delilik…

6. Sonunda, o akıl sağlığını bozucu uygulamalar cezalandırılıyor. Nihayet. Bu pisliği halletmelerinin zamanı gelmişti. Vay canına, çok ferahlatıcı…

7. Evet, bu tür şeyler yapın.

8. Çılgınca… Cidden, aferin… Sizi övüyorum… Bu sizin yapmanız gereken türden bir şey

9. Vay canına, milyonlarca dolar kazanmışlar. Çılgınca ve sadece bilgi paylaşmakla kalmayıp onları bile değiştiriyorlar mı….? Çılgın s*k*kler

10. HYBE bu tür şeyleri yapmakta oldukça iyidir. Havaalanındaki çalışanlar da daha iyisini yapmalı. Uçuş iptali de neyin nesi?

K: pannchoa

Önceki İçerikBir HYBE Çalışanı, Blind’da Shotaro’ya Fangirl’lük Yaparken Yakalandı
Sonraki İçerikJang Wonyoung’un Bir Hayran Sitesi İle Telefon Kamerası Tarafından Çekilen Fotoğrafları Arasındaki Fark
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments