İngiliz Müzik Eleştirmeni NME’nin Le Sserafim’in Coachella Performansı Hakkındaki Eleştirisi

103“Herkes bizi hikayesinde paylaşsın,” diye sırıtıyor Kim Chaewon. LE SSERAFIM’in lideri Sahara sahnesinin önünde duruyor ve grup arkadaşlarıyla su molası verirken kalabalığın önüne doğru barış işaretleri yapıyor. Kız grubunun Coachella’daki ilk gösterisinin henüz üç şarkısındayız ancak set bittiğinde festival yayınlarının o anın görüntülerini paylaşmaya çalışan hayranlarla dolup taşacağı şimdiden belli.

BLACKPINK’in ilk kez 2019’da Coachella’da sahne almasından bu yana, K-pop’un festivalin sahnelerinde yer alması bir tuhaflıktan ziyade yavaş yavaş norm haline geldi. Bu yıl, LE SSERAFIM yeni bir rekora imza atarak burada konser vermek üzere en hızlı davet edilen K-pop grubu oldu ve iki yıl dönümlerinden önce çöle damgasını vurdu. Bu, beşli grubun müzik sahnesinde yarattığı etkinin bir yansıması ve grungy bir havaya sahip belalı bir kız çetesi olarak kendilerine bir alan açtılar.

Bu duygu, bu geceki (13 Nisan) setlerinin ilk anından itibaren parlıyor. Canlı enstrümanların da eşlik ettiği grup üyeleri, ‘Good Bones’un gıcırdayan riffleri eşliğinde teker teker sahneye çıkıyor, bireysel anlarını ön plana çıkarıyor ancak güçlü bir varlık olarak bir araya geliyor. ‘Antifragile’ şarkısına başladıklarında, oynamaya gelmediklerini ve bir festival performansının enerjisinin ne olması gerektiğini anladıkları açıkça görülüyor. Nakarat dizeleri grubun sertliğiyle övünen sloganlara dönüşüyor, dolgun bağırışları arka gruplarının çıtırtısıyla eşleşiyor ve kalabalığı daha da heyecanlandırıyor.


K-pop genellikle bozulmamış mükemmelliğe odaklı durumda ancak LE SSERAFIM’in seti işleri gevşetiyor ve yeni bir hamlık ortaya çıkarıyor. Viral olmuş olan ‘Eve, Psyche & the Bluebeard’s wife’ bu sahnede daha da heyecan verici hissettiriyor, kapanıştaki “girls wanna have fun” (kızlar eğlenmek istiyor) sloganları grubun parlak ‘Perfect Night’ ile hemen cevap verdiği bir silahlanma çağrısı. Bu arada ‘Smart’, Huh Yunjin’in arsızca kalabalığa sorduğu soruyla başlıyor: “Biraz k*ç sallamaya hazır mısınız?” – daha da karşı konulmaz hale geliyor ve kalabalığın bir kısmı gruplara ayrılarak kalça sallama koreografisini kendi yorumlarıyla icra ediyor.

Bu gevşeklik, LE SSERAFIM’in bu gece Sahara sahnesinde prömiyeri yapılacak olan yeni şarkısı ‘1-800-Hot-N-Fun’daki tavrı renklendiriyor. “I like to dance when I party / I like to kiss everybody,” (Partide dans etmeyi severim / Herkesi öpmeyi severim) diyen grup, yükselen bas riff’i ile İngilizce şarkıyı dünyanın yeni hafta sonu marşı olmaya aday hale getiriyor. Adının hakkını mükemmel bir şekilde veriyor, “1-800-hot-n-fun, that’s my number / Hit my line” kapanış nakaratı ile şakacılığı zirveye çıkıyor.

Bu gecenin odak noktası tamamen kız grubu olsa da performans için özel bir konuk getiriyorlar. Spagetti western türündeki ‘Unforgiven’ şarkısına hayat verirken, bu parçada birlikte çalıştıkları Nile Rodgers sessizce arkalarındaki gruba dahil oluyor. Grup bağırana kadar kalabalık onun varlığını fark etmiyor ancak fark ettiklerinde de böyle bir efsaneye yakışır bir kükremeyle karşılanıyor.

Sakura’nın sahnede geçirdikleri zamanın sonuna doğru tanımladığı gibi, bu performansı LE SSERAFIM için “bir rüyanın gerçekleşmesi” yapan şeylerden sadece bir tanesi. Grubu izlerken, bu duygunun büyük bir kısmının da Coachella’yı birlikte fethetmekten kaynaklandığını hissediyorsunuz.

Son kez selam verirken, elleri kenetlenmiş bir şekilde aynı hizada durduklarında, az önce yaptıklarından duydukları heyecanı göstermekten kendilerini alamıyorlar. Gövdeleri hala yere doğru eğik olan beş üye, hala kenetli olan ellerini baş döndürücü bir şekilde sallıyor ve bu hareketle sözsüz bir şekilde “Başardık” diye bağırıyor. Eğer “başardık” demek, Sahara sahnesini 40 dakikalığına da olsa kendilerine ait kılan sert ve eğlenceli bir performans sergilemekse, LE SSERAFIM kesinlikle başardı.

1. Puanı neden bu kadar yüksek…? Gerçek tepkilerle karşılaştırıldığında yani
> Tepkiler sadece Kore’de kötüydü
>> Ha? Ama yurtdışındaki insanların da Hybe’nin vokallerinden şikayet ettiğini gördüm, bu Tweetlerde tonlarca RT vardı ve hatta Korece Tweetleri RT ediyorlardı

2. Çok kıskandım, keşke ben de onları canlı izleyebilseydim.

3. Fancamlere bakarsanız aslında fena değillerdi

4. Bu yazı insanların orada gördüklerine mi dayanıyor?

5. İnsanların sahada onlar hakkında düşündükleri buysa, bu onlar için bir rahatlama olacaktır ancak lütfen bir dahaki sefere daha fazla pratik yapın

6. Şarkıcıların ve hayranların bu tür makaleleri görünce “rahatlamamalarını” gerçekten diliyorum, utanmalılar

7. Bu makaleyi oldukça cömertçe yazmışlar ve Fire in the Belly’den bir kez bile bahsetmemiş olmaları hem komik hem de üzücü

8. Görünüşe göre gerçekten ses getiren her bölümü ve kötü oldukları bölümleri göz ardı etmişler. Onları çok sevimli buluyorum ama çok şaşırdım. Görünüşe göre tamamını dinlerseniz o kadar da kötü değilmiş.

9. Oh puan yüksek

10. Çünkü AR o kadar gürültülüydü ki onları dinlemek daha rahat geliyordu, fancamleri yayından çok daha iyi ses veriyordu

[enter-talk] LE SSERAFIM İÇİN BUGÜN COACHELLA CİDDİ BİR ÖNEM TAŞIYORDU + AZ ÖNCE SAHNELERİNİ İZLEDİM

Eğer bu sefer başarısız olurlarsa, bir sonraki albümlerinin sonuçlarının kötü olacağını hissediyorum
Halkın gözünden düşerlerse artık onları arayan soran olmaz.
Unforgiven – Easy sahnelerinin hepsi başarısızdı. Bu sefer de başarısız olurlarsa bir sonraki şarkıları ne kadar iyi olursa olsun bir sürü eleştiri alacaklarını hissediyorum. Bu sefer zorlama bir nefret olmayacak ve şarkıcı olarak ne kadar kötü olduklarını gerçekten gösterecek

Eleştiriliyorlar çünkü aslında sadece kendi kısımlarını yapıyorlar ve asıl işi bile beceremiyorlar bu yüzden sonrasında her küçük şey için eleştirilecekler. Coachella için YouTube ve Instagram’da her yerde eleştirilecekler. Genel kamuoyu zaten Le Sserafim = vokal eksikliği olduğunu düşünüyor, bu yüzden aespa kadar alacaklarsa veya bu tür tepkileri şimdiden tahmin ediyorlarsa, o zaman gerçekten sadece eminler. Lütfen en azından ortalama olsun.
(Eğer canlı dudak senkronu kullanırlarsa, bu da eleştirilecektir, ancak bir ay içinde bu kadar gelişmek imkansızdır, bu yüzden daha da fazla direnç oluşabilir)

Kim Chaewon iyi iş çıkardı ve Huh Yunjin Unforgiven günlerinden beri iyi iş çıkarıyor, ancak Fearless and Antifragile her zamanki beceri seviyesine kıyasla şaşırtıcı bir şekilde hayal kırıklığı yarattı. Sesi gergin geliyordu ve perdesi bozuktu. Hong Eunchae’nin becerileri de encore becerileriyle aynıydı ve Kazuha tam bir felaketti… Sakura şaşırtıcıydı. Kazuha’dan daha kötü olduğunu düşünmüştüm ve Le Sserafim’de de en kötü olduğunu düşünmüştüm ama bu sefer en kötü olan Kazuha’ydı.
Bana göre Kim Chaewon>>Huh Yunjin>>Sakura>>Hong Eunchae>>Kazuha’ydı.

Gönderiye gelen tepkiler:[+648][-126]

1. [+962, -62]
“En iyi” yorumu da nereden geldi? Açık sözlü olmak gerekirse genel halktan biri olarak yorumumu yapayım onlar sadece deli dehşet kötüydü. O kadar utandım ki kapattım

2. [+870. -52]
Az önce izledim ve o kadar kötüydü ki onlara hakaret bile edemedim

3. [+811, -19]
Yorumlar çıldırmış mı? Coachella’nın bir encore sahnesi olduğunu mu düşünüyorlar? Bu “iyi” mi sayılıyor? Ne kadar kötü olduklarını saklamak için her 10 saniyede bir çığlık atıyorlardı.

4. [+680, -6]
Hayır ama… ah gerçekten, geri dönüşü olmayan bir yola girmiş olmaları üzücü…..

5. [+623, -7]
Hayranları bile sadece “kötü olmadıklarını” söyleyebiliyor ve “iyi” olduklarını söyleyemiyorlar. Twitter tepkilerinde herkes şarkı söyleyemediklerini ve sadece bağırdıklarını söylüyor. K-pop kültürünün neden eziklere göre bir kültür olduğunu anlıyorum

K:pannchoa
Ç:netizenturkey

Önceki İçerikYurtdışında Festivale Katılacak K-Pop İdollerinin Listesi
Sonraki İçerikYoo Jaesuk ve Kim Soohyun’un Oranları
Subscribe
Bildir
guest
103 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments