Japonya, Hallyu ve Black Pink'in Güney Doğu Asya ülkelerindeki popülaritesini fark etti

HABER: Japonya Güney Doğu Asya’daki Hallyu (Kore pop kültürü) popülaritesinin tehditini hissetti.. Black Pink neden oralarda çok popüler?

KAYNAK: Everyday Economy via Naver

Japonya, Hallyu ve Black Pink'in Güney Doğu Asya ülkelerindeki popülaritesini fark ettiJaponya, Hallyu ve Black Pink'in Güney Doğu Asya ülkelerindeki popülaritesini fark etti

Japon bir haber sitesi ‘Hallyu’nun Tayland’daki güçü.. tehditi hissetmeliyiz’ diye bir haber yapmış. Haberde dört Güney Doğu Asya ülkesinde yapılan anketlerin sonuçları açıklanmış.

Güney Doğu Asya ülkelerinde en çok izlenen yabancı diziler:
%49’u Kore dizisi
%26’sı Amerikan dizisi
%16’sı Çin dizisi
%6’sı Japon dizisi
%2’si İngiltere dizisi

Güney Doğu Asya ülkelerinde en çok izlenen yabancı eğlence/varyete şovları:
%41’i Kore şovu
%33’u Amerikan şovu
%13’ü Çin şovu
%9’u Japon şovu
%3’ü İngiliz şovu

Güney Doğu Asya ülkelerinde en çok izlenen yabancı filmler:
%53’ü Amerikan filmleri
%27’si Kore filmleri
%12’si Çin filmleri
%4’ü Japon filmleri
%2’si İngiliz filmleri

Japonya, Hallyu ve Black Pink'in Güney Doğu Asya ülkelerindeki popülaritesini fark etti

Hallyu’nun popülaritesi ne kadar sürecek diye sorulduğunda:
%8.9’u çoktan bitti dedi
%25.25’i 1-2 yıl dedi
%26.35’i 3-4 yıl
%19.7’si 5-9 yıl
%9.8’i 10-14 yıl
%3.25’i 15-29 yıl
%6.75’i 30 yıldan fazla

1. [+403, -60] Japonya kendi piyasasının çok büyük olduğunu ve bu sebeple yurtdışından izleyiciye ihtiyacı olmadığını düşünüyor, haber de bunu tekrarlamış, bu düşünce çok saçma ㅋㅋ Amerika ve İngiltere’nin ürettiği şeyler yurtdışında çok takip ediliyor, kendi piyasaları küçük diye mi? Hayır. Japonlar uluslararası yeniliklere ayak uyduracak kadar trend içerik üretecek yeteneğe sahip değiller, hepsi bu. Japonya’da en büyük izleyiciler otakular ve ev hanımları, onları kaybetmek istemedikleri için daha büyük kitlelere erişmeye çalışmıyorlar ve bu şekilde gittikçe geriye gidiyorlar. Çin de Japonya ile aynı bahaneyi söylüyor, bizim piyasamız yeterince büyük diyorlar ama ürettikleri içeriklere bakın, bunun suçlusu gerçekten piyasanın büyüklüğü mü?

2. [+304, -16] İnsanlar 20 yıl önce de Hallyu’nun sadece 2-3 yıl süreceğini söylüyordu. İnsanlar istedikleri kadar Hallyu’dan bıksın, henüz Hallyu’nun yerini alabilecek bir şey çıkmadı, bu yüzden düşünülenden uzun süre popüler kalacak..

3. [+118, -16] En azından Japonya’da anime ve AV (yetişkin filmleri) var, başka hiçbir ülke bu piyasalarda onları geçemez. AV gayet iyi durumda, Japonya’nın bunun için endişelendiğini sanmam.. Çin çok film üretip onları geçerse bilemem tabi.. ㅋㅋ

4. [+72, -10] Ama Japonya’da AV var

5. [+52, -10] Sorun yok, Japonya’da Arashi var ㅋㅋㅋ

6. [+33, -0] Hallyu hükümet araya girmeden doğal bir şekilde popüler oldu. Hükümet hiç dokunmamalı, Hallyu’yu kontrol etmeye çalışmamalı ve büyümesine izin vermeli. En Koreli olan şey Hallyu.

7. [+23, -0] En azından Japonya AV sektöründe tüm dünyada birinci, kimse onları geçemez ㅋㅋ

8. [+8, -0] Black Pink domine ediyor. Tüm kız gruplarının iyi yönlerinin tek bir grupta bulunan hali.

KAYNAK: Nate

1. [+360, -4] Tayland Black Pink’e bayılıyor çünkü Lisa Taylandlı

2. [+240, -10] İhanet eden Çinli idoller yerine şirketlerin Lisa gibi Güney Doğu Asya’dan idol yetiştirmesini tercih ederim

3. [+226, -12] Lisa tam bir mücevher

4. [+23, -3] Japon idoller Korelilerle kıyaslanamaz, onlar spor hareketleri yapıyor gibi görünüyorlar ㅋㅋㅋ

5. [+19, -3] AV konusunda Japonya’yı kimse geçemez ㅠㅠ bu beni üzüyor ama doğruları itiraf etmeliyiz!

6. [+15, -1] Black Pink Çinli üyelere sahip olmadığı için mutluyum…

7. [+14, -3] Kore kültürel içerik üretme konusunda en iyisi

8. [+8, -1] Japon idoller otaku izleyiciler için yapılıyor, yurtdışında hiçbir çekicilikleri yok

9. [+8, -1] Black Pink en iyisi ^^

10. [+6, -1] Japon ve Koreli şarkıcıların kıyafetlerini kıyaslayın.. büyük fark var

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+119] (Bu yoruma cevap vermiş: “Japonya müziğini dünyaya yaymaya karar verse ve daha çok açılsa J-Pop vs K-Pop olurdu.”) Bunun için artık çok geç. Japonya her zaman kendi piyasasının yeterli olacağını düşündü (hala öyle düşünüyor) ve telif hakkı konusunda fazla katılar. Yavaş yavaş değişseler bile ki değişmeye başladılar, artık çok geç

 

Kaynak: Netizenbuzz

Abone Ol
Bildir
guest
99 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
PETEPET

İlk olarak, Korelilerin Japonların müziğine laf etme hakkı yok, herkes bilir. Kpop Jpoptan doğdu.eğer karakterden bahsedeceksekte Japonları daha üstün tutarım. Karakter söz konusu yalnızca benim milletime olan yansımasına dair yorum yaparım. Bizim depremimizde bize oh olsun diyen bir milleti savunmam. İkincisi, Japonlar telif konusunda ısrarcı bir millet olmasına karşın ırkçı değiller ve sektörlerine giren yabancılara öyle tepkiler vermiyorlar. Üçüncüsü, bir Korelinin bu haberi Japonlar üzerinden yapması da cabası. Hallyu yalnızca Japonya’da büyük değil, bu Japonlar “Kendilerine güvenmiyor, Kore ondan daha büyük.” milliyetçiliği ile yapılmış bir haber. Ona bakarsak Türkiye’de de Hallyu’nun şakası yok, Tayland ve Çin’de de. Çin’de çoğunlukla EXO,… Read more »

Aaa

Deprem için oh olsun kim dedi

PETEPET

Koreliler, Fransa’ya yaptıklarımızın karşılığını Tanrı bize ceza olarak veriyormuş. Öyle demişler. Aptallar.

PETEPET

Evet öyle, başlarındaki macaron zaten beni sinir ediyor.

yoongi hepinizden daha güzel

Macaron JSKWKKWKWNSNNSNS

PETEPET

Avrupa’da onu sevmeyenler ona Macaron diyor lol

nctseventeen

macaron iskxşxkncşslsşsjxmks

Everglow_98

Bi şey sorucam sadece kaynağa ulaşmak için soruyorum nerden duydun veya okudun böyle bir şey dediklerini çünkü çok sinir bozucu tam şuan kpopu ve Kore’yi bırakma sebebi İzmir’de yaşayan biri olarak yaşadıklarımızı kimse bilemez ve bunlar bize oh olsun hakettiniz mi dediler ?

delulu

aghwisiwjs tam beklediğim gibi çıktı video… bahsettiği yorumlar 1-2 beğeni almış ve yine bir o kadar da eksi almış… şöyle youtuberlara prim vermekten bıkmadınız mı ya? korelilerin umrunda bile değiliz. kardeş ülke diyen sadece eski toprak insanlar kaldı kore’de. gerisi için türkiye sadece bir tarih dersi. bunu abartan ve herkese kardeş ülke deme adetini sürdüren sadece biz varız (bknz.pakistan-evet uygur türklerine yapılan zulmü destekleyen-) bunlara bakmadan önce kendi milletimize bakalım. japonya’daki tsunamiyi orada bebek yenmesine (:d) bağlayan ultra cahil halkımız var. fransa’daki teröre ettiğini buldun eyyyyy fransaağ diyen bir halkımız var ve bu yorumlar 1-2 değil 400-500 beğeni alıyor. türkiye… Read more »

Cart Curt

Yorumun alnı olsa da öpsem

Kiraz ve ay

Fransızlar bile geçmiş olsun derken koreliler iğrenç şeyler söylemişler Fransızlar dan onlara neyse. Merak ettim japonlar ne demiş diye okumuştum japonlar hep iyi niyetlerini sunmuşlar.

Last edited 1 ay önce by Kiraz ve ay
PETEPET

Beni sinir eden de bu işte! Tapıyorlar resmen Kore’ye, bu insanlar oraya savaşmaya giden gazilerimize bile iftira attılar. Tapmayın şu ülkeye…

PETEPET

Aslında bugün Kuzey ile Güney’in ayrı olmasının nedeni Rusya-Amerika-Çin üçlüsü. Hala deli gibi seviyorlar buna rağmen.

PETEPET

“Koreli gibi hissediyorum ama sonra Türk olduğumu farkediyorum moralim bozuluyor. ”
Bu nasıl iğrenç bir cümledir böyle??? Şu yaşı küçük çocukları salmayın böyle ortaya, bir insan nasıl kendi ırkından utanabilir? Çok yazık gerçekten.

Liya

🤦🏾‍♀️🤦🏾‍♀️🤦🏾‍♀️🤦🏾‍♀️ isveç gibi dünyanın en sivil ülkesinde yaşayan biri olarak hiç isveçli gibi davranma düşüncem olmadı, bunlar neyin kafasını yaşıyor. koreliler k-pop sayrsinde ig’ su düşük böyle kişiler yüzünden resmen popüler oldu. hayal kırıklığı yaşıyorum.

PETEPET

Dünyayı toz pembe sanıyorlar, Kore’nin aslında diğer ülkelerden farklı olmadığını orada da zenginin sözünün geçtiğini, kadın ticaretinin parası olanın kolayca yaptığı bir ülke olduğunu bilmiyorlar, o yüzden.

PETEPET

koreboo Koreli olmaya özenenler idoller gibi aegyo falan yapmaya çalışanlara, saçma şirinlik yapanlara deniyor. Yani bunlara da kısmen denilebilir. Özentiler çünkü.

Zxzx

Şu yorumları yazanlar umarım koreye gidip orda kalırlar. Moralleri bozuluyormuş bir de 🤦‍♀️ Ay evlerden ırak böyleleri

miyeş

koreli netizenlerin kendi ülkelerine cehennem demişliğini dahi okumuştum.Güney Kore dışarıdan gerçekten de mükemmel bir ülke gibi duruyor ama yavaş yavaş anlıyorsunuz.Nth Room olayı tuvaletlere kamera koymaları falan çok korkunç ve çoğunlukla üstü kapatılmaya çalışılan olaylar.Özellikle nth room sistemi ..içeride binlerce kişinin olduğu çok büyük bir skandalken çoğu kişinin haberi dahi yok

PETEPET

Bence daha çok artık şey modundalar “Ne yaparsa yapsınlar, paraları var. Boşa uğraşıyoruz.” o kadar adaletsiz bir ülke ki, iğrençlikler alışkanlık olmuş onlarda.

Muziksever & Blackpink sever

Deprem için oh olsun dediler olaylarından sonra Nate haber sitesine girdim. Dünya haberleri adı altında Ayda bebeğin haberini yapmışlar ve hepsi Yunanistan’ı tebrik ederim(!) gibi yorumlar yazmışlar. Sırf çocuk sarışın diye çocuğu Türk diye yorumlamamışlar, çok şaşırdım. Ayrıca evet gelişmekte olan ülkelerde 1 numaralar ama hukuken de gerilemişler. Bir ülkede ne sorunda onu edebiyatında, filmlerinde, dizilerinde görebilirsiniz. O kadar çok adaletle alakalı dizi ve fimleri var ki. Artık şaşırmıyorum Kore’nin saçma haberlerine

PETEPET

Cidden Ayda’yı kullanacak kadar düştüler mi?… Ne iğrenç bir ülke ya?

Kado

Bence birkaç yorumu tüm ülkeye mal etmemelisin deprem konusunda. Ama diğer düşüncelerine katılıyorum.

PETEPET

Tabi ki öyle ama geneline bakarsak çoğu Amerika hayranı ve Amerikan düşüncelerini izliyorlar. Yaşlılarına lafım yok özellikle, adamlar geçmişi hatırladıklarından Türkiye’yi seviyorlar ve saygılılar ama gençleri gerçekten çoğunlukla böyle. Arada Türkiye’yi seven çıkıyor ama bence ahım vahım değil. Çok sevenleri de Youtube yoluyla tanışmaya çalışıyor işte. Ne yazık ki gençliğini Amerika’ya satmış bir ülke. Bizim ülkemizde farklı tarafları tutan birçok genç var ama Amerika ünlü bir ülke olduğu halde gerçek yüzünün ne olduğunu da asla unutmuyorlar. Nasıl bu kadar uyuyabilirler bilmiyorum. Bizde de bol bol Kore aşığı var işte. Onlar cinnet geçirten kesim.

PETEPET

Koreli bir gencin, Türkiye’ye gelmeden önce çevremdeki herkes orayı savaşın ortasında sanıyor ve buradan korkuyor demişti. Müslümanlara tepkinin yanında Kore’de Türkiye güzel yansımıyor. Kore’deki medyanın kürt katliamı yapıyorlar demişliği var. Buna inanan büyük bir kesimde var.
Yani iyi bir kesim de vardır ama çoğunluktan kastım.

Last edited 1 ay önce by PETEPET
PETEPET

İşte, Türkiye’ye gelipte kötü demek zor ama dediğin gibi. Amerika kontrolünde bir medya etkili.

Artemisiaa

Gönüllü turist elçiliği etkinliğine katıldığımda bir Koreli abiyle tanışmıştım. Kendisi üçüncü havalimanında çalışan mühendislerden biriymiş, ailesiyle gelmişti. Biraz sohbet etmiştik bir tane saat takıyordu onu gösterdi bize. Saatte Atatürk’ün resmi vardı. Çok sevdiğini,saygı duyduğunu söylemişti. Bu da bir anımdır, cümlemi bir yere bağlayamadım jsjsnzn

sananelazım

Hala böyle düşünen insanlar olduğu için çok mutluyum gerçekten. İnstagramda yorumları okuduğumda deli gibi koreyi seven mükemmel gören bir kitle var. Ve anlamadığım konu ise küçük kardeşlerimiz körü körüne kendi kültüründen uzaklaşıp Kore’yi daha güzel görmeye başladılar. Bir ablaları olarak uyarmak istediğimde yığınlarca beddualar nefret yorumları aldım. Onları böyle görünce çok üzülüyorum sadece fanlık yapabilirler ama baya abartıyorlar. Neyse İzmir depremine gelirsek kore haber sayfasına girdim ve yorumları okudum. Kore ile ilgili ufak ufak soğuma sebeplerim vardı ama haberdeki yorumları görünce daha daha soğudum. Bize geçmiş olsun dileklerini söyleyen de vardı depremi müslümanlığımıza bağlayanda bi o kadar vardı. İngilizce yorum… Read more »

Usagi

Kore ile kardeş ülkeyiz edebiyatına inananlara gelsin;

ea25c330b637b302a90b0ff40b0c422cb28629a9.png
50k insanı gemilere bindirip gemiyi batırdılar

Japonlar ırkçı değiller mi? 2.Dünya savaşında birkaç milletin(Evenk, Mançu vs.) soyunu kurutan Japonlar mı? Comfort women ve Nanking katliamını demiyorum bile. Farklı milletleri geçtim kendi içlerinde kast sistemleri olan ve 1861’e kadar burakumin denen insanları kılıç test etmek için kullanan ve yedisinin canı bir insan canına denk geliyor diyen günümüzde bile bunlara iş vermek istemeyen Japonlar mı ırkçı değiller? Japonlar orada çalışan yabancıları “bizim servetimizi çalmak istiyorlar” deyip istemeyen bir millet.

neredeyse 100 yıl önce olmuş bitmiş olaylar yüzünden japonyanın koreden daha ırkçı olduğunu savunmanız gerçekten komik. iki ülkede de ırkçılık var ama japonya en azından turistlere ya da oraya çalışmaya giden insanlara çok daha nazik davranıyor. ayrıca o dönemde savaş suçu işleyen tek millet japonlar da değil. koreliler de vietnam savaşında birçok kadına tecavüz ettiler. isterseniz lai dai han yazarak araştırabilirsiniz.

林枫 lín fēng :D?

konu japonya olduğu zaman ‘güney doğu asyalı’ insanları nasıl da övmeye başladılar ama. bu ırkçılık gözlerini kör etmiş bunların başka açıklaması olamaz

Liya

👍👍

ArmyOnce

Lisa ve Jennie’nin paylaştığı bir fotoğrafta GüNeY DoĞu AsYalIlarA BenZiYorLaR eğweğw diye linçlemişlerdi şimdi aklıma o geldi.

KINGEXO

2. [+240, -10] İhanet eden Çinli idoller yerine şirketlerin Lisa gibi Güney Doğu Asya’dan idol yetiştirmesini tercih ederim

Lisa’ya yıllarca ırkçı yorumlar yapıp ülkene dön diyen yine sizlersiniz??? ben bu kadar iki yüzlü bir ülke görmedim.

melisa

Blackpinkin dünyada bu kadar popüler olmasının ana sebebi lisadır . Tayland Çin Asya ülkelerinin hepsi lisaya tapıyor resmen. Yg lisa gibi bir mücevheri olduğu için yatsın kalksın şükretsin 2019 yılında şirket için herkes batacak diyordu ama blackpink sayesinde şuan üç büyükler de zirve de

Wannabe

Arkadas stan attractor bakimindan demistir

melisa

evet ana sebep zaten lisa şirket 2019 yılında iflasın eşine geldiği zaman lisaya promo verilmeye başladı biz kaç yıl lisa için promo istiyorduk ais 5 milyar dolar verdi sadece

Avci

Çok haklısın basitçe lisa olmasa blackpink dinlemezdim

stunnn

Katılıyorum Lisa olmasa grubun genel havasının %50’si kalmazdı bence. Hele çıkıştan sonraki şarkılarda global olarak ivme yükseltmeleri bile mümkün olmayabilirdi diye düşünüyorum. Sahne, performans kısmına girmeye gerek bile yok..

Skywalker

Lol

Skywalker

(◍•ᴗ•◍)❤ +++++++

Boş yapmayın

Jennie gruba anti getirirken, Lisa fan topladı…..

Boş yapmayın

Senin sorunların var bence, kendini Jennie’yi çok bağladığından görmüyorsun sanırım… Jennie tabiki de anti getirdi, o yapmadıysa bile YG bunu başardı kızdan nefret ettirdi. Lisa, Rose ve Jisoo grubu sevilebilir yaptı. Bunun neresi yalan..?

Boş yapmayın

Jennie çekmişse fan o da kendine çekmiştir. Sen bile Lisa dendi diye burada neler yazmışsın. Ancak kendine solo toplamıştır ki blinklerin sololaşmasının sebebi de bu… Diğer kızlar gruba daha çok kazandırdı net!!

Last edited 1 ay önce by Boş yapmayın
Boş yapmayın

Neyse sen biraz da yukardakilere bulaş çünkü onlar da hep Lisa demiş. Sen seversin heryere yorum yapmayı devam et..

Boş yapmayın

Yaw he, her yeri aradın da bunu mu buldun ajhshshsj ara ara bakalım başka ne bulacaksın? Hani sen diyorsun ya nerede hakaret etmişim, eee nerede hakaret??? He çok istiyorsan evet Jennie sevmiyorum bunu daha önce başka yerde de yazdım ara onu da bul. Sen gibi sevmek zorunda da değilim. 😅😅😅🔪🔪🔪🔪 Hadii devam et 🙂 burada senorita denilen antiyi tebrik edişini de biliyoruz, atmaca Samet 😅

Last edited 1 ay önce by Boş yapmayın
melisa

blackpinki grup olarak tanıyan çoğu kişi lisa sayesinde tanıdığını dile getiriyor Bu nesnel bir şey zaten bir tarafımdan element uydurmuyorum. Grubun popüler olmasında müzikleri, mvleri tabi büyük rol oynuyor ama gruba geliri en çok gda ülkeleri getiriyor lisa da gda ülkelerinde en çok biası olan grup üyesi aynı şekil avrupa ülkelerin de de başı çeken lisa oluyor bu yıl hylt de ki viral videosu bile türkiye de local hesapların bile dikkatini çekti benim demek istediğim grupta lisa olmasaydı eger grup bu kadar patlamazdı son olarak yg baktı lisa çok para getiriyor çinde aktif tutmaya başladı lisa solo geldiği zaman tüm… Read more »

Mira

Onların hepsi bir araya geldiği için blackpink oldu bunda tüm üyelerin payı var bunu kafaniza sokun ve blackpink’e de böyle saçma sapan yorumlar yapmayın böyle demenizi onlar da istemez ( bir elin nesi var iki elin sesi var )

pokpak

ister kabul edin ister etmeyin blackpink’in global olarak en popüler olduğu ülkelere bakarsanız her yerde açık ara en büyük fan kitlesine sahip üyenin lisa olduğunu görürsünüz bu durumda lisa’nın blackpink’in global olmasında ki en büyük etken olduğunu inkar etmeniz tamamen kıskançlığa girer.

Last edited 1 ay önce by pokpak
pokpak

hayır ister kabul edin ister etmeyin blackpink’in global olarak bu kadar popüler olmasına sebep olan üye lisa’dır. hatta lisa çoktan kpop’ı aştı bile global olarak yürüdü gidiyor geçenlerde Mac kozmetik markasının global elçisi oldu. Lisa’nın henüz solosu yok ve tüm popülaritesi grubun yararına oluyor doğal olarak

Armyze

Lisa gerçekten çok ünlü güney doğu asya da bts üyeleriyle yarışıyor hangi listeye baksam bts üyelerinin arasında Lisa da var ne yapsa viral oluyor ne giyse tükeniyor sadece güney doğu asya da değil Amerika da fransada avrupada falan da çok popüler. Solo çıkarınca bu kızı kimse tutamaz

Armyze

Umarım görürüz çok yetenekli ve umarım Amerika odaklı olur çok popüler zaten daha da ünlenir korede iş yok

yoongi hepinizden daha güzel

3. [+226, -12] Lisa tam bir mücevher

Daha geçen yıllarda sırf Taylandlı diye linç etmediler mi bu kızı? “Ülkene dön” tarzı üzücü ve hakaret içeren cümleler kurdular. Koreliler ya da koreli netizenler kadar ikiyüzlü insanlar bulursanız bana da haber verin lütfen.

Last edited 1 ay önce by yoongi hepinizden daha güzel
Aaa

Lisa tek taylandlı idol değil. Bir sürü taylandlı idol var ama hiç biri blackpink yada got7 kadar popüler değil. Diğerlerine yeteneksiz demiyorum(bambam, ten sorn, minnie hepsi favori ünlülerim) ama lisa çok yetenekli ve acayip bir çekiciliği var. Blackpinkinde öyle. Yani demem oki sadece taylandlı bir ünlüye sahip olmak bu popülerlik için yeterli değil.

Zxzx

Hiçbir,
Taylandlı,
ya da,
Blackpink de öyle,
demem o ki

Aaa

Tmm

Zxzx

Tamam.

Aaa

Tm

Ally but LISA WORLD DOMINATION

3. [+226, -12] Lisa tam bir mücevher
😋😋😋

Ally but LISA WORLD DOMINATION

Vallahi anlamadım ki özellikle Lisa geçen yorumları arayıp eksiliyorlar galiba Bir ara eksilerden dolayı sayfanın en altına düşerim diye korktum😂Şu beğenip beğenmeyen kişilerin adları disqus daki gibi gözükse keşke O zaman bu hayatsızlar yanmışlardı 😉

Ally but LISA WORLD DOMINATION

Vallahi çok can sıkıcı bir durum😂 Ne diyeyim bilmiyorum artık. Bu arada ben de Lisanın rapini daha çok seviyorum ❤

Ally but LISA WORLD DOMINATION

Yalnız bu sitedeki fav userım olabilirsin. Got7 ve Lisa seviyorsun ki benim de sevdiğim idoller bunlar. Ayrıca yorumlarını da takip etmeyi seviyorum💕

Jae

Hallyu gayet de hükümet desteği aldı. Tamam hükümet Hallyu’yu bir kültür tanıtım projesi haline getirmedi ve bu amaçla oluşturmadı belki ama Hallyu’nun potansiyelini fark ettiğinden beri daima destekledi ve yararına kullandı. Özellikle 2000’lerin sonuyla birlikte bu destek daha da arttı. Burada önemli olan şey bunu göz önünde değil daha çok arka planda yapmış olması. Bu yüzden insanlar hükümet elini görmedikleri için kendilerini daha rahat hissettiler.

lololololol

Japonya sadece j-pop ile ayakta duran bir sektöre sahip değil. Özellikle J-rock aşırı popüler ama Kore’ye baktığımızda sadece K-pop görüyoruz, başka türde müziklere değer yok gerçi Trot müziği var onu da sadece orta yaşlı kore halkı dinliyor. Çeşitlilik açısından Japonya önde, rock olsun pop olsun anime olsun diziler uyarlamalar mangalar bir sürü şey sayabilirsiniz ve en önemlisi kendi tarzlarını koyarak yapmaları bu işi. Kore’de Kpop, batı-amerika etkisinde kalmış yozlaşmış bir tür olarak geliyor, eski Kpop şarkılarının verdiği hava yok sanki hepsi a-poptan çıkma şarkılar sözler full ingilizce falan. Diyeceğim o Japonya bu sektörde daha sıkı adımlarla durmakta bence. En basitinden… Read more »

Goliat

Korelilerin,japonya müzik piyasasını küçümsemesi cidden komik.Adamların nüfusu Amerika’nın üçte biri kadar olmasına rağmen Amerika’dan sonra en büyük ikinci müzik piyasasına sahip. Korelilerin bu çok övündüğü KPOP bile Jpop birazda Apop serpilmiş hâli yani özgün bile değilsiniz.Öncelikle Japonlar kültürlerine gerçekten çok bağlılar bu yüzden müzik piyasalarını bile kendi içinde dinleyip albüm satışları oluyor.Zaten adamlar kendileri için yarattı buna tutkuyla bağlılar onlar için kendi kültürlerinin parçası gibi görüyorlar.Sorun şu ki Japonlar pazarlama yapmıyorlar, dünyaya açılma gereği duymuyorlar, müzik konusundaki çok bağlılar ve katılar bunu yapsalardı gercekten işin rengi değişebilirdi.Korelilerin aksine Koreliler gerçekten bu konuda çok iyiler grupları her yere gönderip tanıtımını yapıp,pazarlıyorlar… Read more »

PETEPET

Sanırım genelde Japonya’yı aşağılamayı, Çinlilere buldukları her fırsatta pislik demeyi seviyorlar. Her ülkenin açığını bulduğu anda geçiriyorlar, gerçekten kindar bir ülke.

Hata

Japonların da animesi var ÖFŞ3TŞÜ3ĞTŞ3ÜTŞÖ2Ö2Ö

Jaejoong'un güzel gözleri

Sizin korede önünü kestiğiniz ünlüler (şu bigbang’den falan bahsetmiyorum tabiki) Japonyada rahat bir şekilde promo yapabiliyor ve onları koreli diye dışlamıyor ırkçılık yapmıyorlar örneğin Hara, Jaejoong vb gibi

Skywalker

Kpop’un Jpop’tan doğması peki? LOL

Nana

Lisa’nın etkisi olduğu açık ama Tayland popülaritesini sadece ona bağlamak aptalca olur diğer kızlarda Güney Doğu Asya’da epey ilgi görüyor. Lisa bu haberi görünce ne hissetmiştir acaba önce ırkçılık yapın şimdi de allahım çok sinir bozucu

Cmnr23

Lisa bir mücevher. Bu duyduğum en iyi cümle. Bazı insanlar doğuştan çok güzeldir ve kendiniz izlettirir bu sayede popüler olur. Bazıları seksidir bu sayede daha popüler olur. Bazılarıda bunlara diğerleri gibi sahip olamasada ışıltılı bir aura, mükemmel bir sahne hakimiyeti, üst düzey bir yetenekle bu popülerliği elde eder. Ve Lisa kesinlikle o kişi. Hatta şuan Kpop’ta bunu gördüğüm tek kişi. Gruptaki en kötü kıyafeti giydirildiğinde bile sahneyi patlatıyor. Daha 5. Aylarındayken başlıyor hemde buna. Işıltılı, gösterişli, seksi kıyafetlerin hiçbirine ihtiyacı yok. Aura ve karizmasıyla çuval içinde olsa bile tam bir ateş parçası gibi.

Blinkyboy

Kpop severim ama koreyi sevmem. Jpop sevmem ama Japonları severim

Goliat

Aynen bende katılıyorum ülkemizde gerçekten nadide harika sanatçılarımız ve sahip oldukları eşsiz şarkıları var,ancak onları destekleyip arka çıkan bi hükümete sahip değiliz maalesef tam tersi onlara köstek olup tutuklayan bir hükümetimiz var.Kore hükümeti Kpop’la gurur duyuyor resmen idollere destek veriyor liyakat nişanı bile verdiler.Başkaları tanımazsa bile biz tanıyıp değer verelim sanatçılarımıza popüler kültür çok da önemli değil

HarloneCd

japonyanın programları bana mı çok banal aşırı cringe olup duruyorum

Artemisiaa

Umarım görürüz bizimkileri de, ben de gelişmelerini isterim. Ezhel in daha fazla globalleşeceğini düşünüyorum mesela, çok yetenekli biri. Sesini parçalarını da seviyorum.

Almina

Neden geç olsun ki… Kpop un da sallandığı durakladığı dönemler var 2013-2015 arası Japonya da bile kpop kötü durumdaydı bitti artık falan deniyordu. Japonyanın değiştiği falan yok bi youtube hesabı açıyolar artık o kadar evet zamanında dışarıya kendilerini açsalardı bir çok grubu dizisi batıda da popüler olurdu sevdiğim grupları vardı ama ne düzgün videolarını ne de çıktıkları showları bulabiliyodum.. Konser ve albüm satışı açısından Japonya hala çok büyük bir sektör kendi içlerinde pop dışında birçok türü barındırıyor Kpop gruplarının da vazgeçemeyeceği bir yer. Korenin dizileri müzikleri kıyafetleri olsun kendine has bir kullanışları olsa da Batıya çok yakınlar kıyafetler son moda… Read more »

Kira

J-pop gruplarında sevmediğim olay jenerasyon ve mezuniyet olayı. Küçüklüğümden beri takiğ ettiğim bi jpop grubu var ve şu an o grupta çıkış yaptığı zamanlardaki üyeler yok. Bu gerçekten benim için can sıkıcı bi olay, düşünsenize bi gün biasınuz gidiyor ve yerine başkası geçiyor, sonra tüm gru üyeleri yavaş yavaş değişiyor ve aynı isimde yeni bi grubu sunmaya çalışıyorlar size. Jpop gruplarının çoğu böyle olmasaydı daha fazla fanları olurdum çünkü müzikleri iyi

Betii

Sadece anime openingleri bile kpop u yere serer😂 japonlar global olmak için uğraşmıyor bile her zaman ki kuduruk koreliler 🤮

Almina

Kpop daha öncede o ülkelerde popülerdi ki toplu konserler falan düzenleniyordu ama Taylandlı idoller artmaya başlayınca daha da ilgi çekti. Nickhun Bambam baya tanınıyordu Lisa nın YG den çıkış yapması sevilmesi de baya etkili oldu.. Ama yine de dizi sektörünü bilemem önceden Japon dizileri showları mı izleniyordu acaba çünkü müzik açısından Japonyanın GDA ya ihtiyacı yok garip geldi böyle bir haber yapmaları…

Kiraz ve ay

Bizim diziler daha çok güney Amerika orta doğu ve balkanlarda popüler. Yeni yeni de italyanlardan saranlar var.

JenBellaShakespare

Bana çince şarkı önerir misiniz? Rap olur, pop olur, slow olur fark etmez.

PETEPET

Lay- Boom öneririm, cidden çok güzel şarkı, hatta Lay’in yeni albümü komple çok güzel.

JenBellaShakespare

Lay’i biliyorum zaten, koyunumun kendisi kadar güzel şarkıları var.

miyeş

https://www.youtube.com/watch?v=C-x1l6mqTwU ben bu coverı çok seviyorum.Denk gelmiştim çok etkilemişti beni

Last edited 1 ay önce by miyeş
BRAIN

Chuang 2020 ıce queen

lilili yabbay

THE8 – falling down
Wang Yibo – wugan
aynı zamanda seventeen’den jun’un sevdiği çince şarkılardan oluşan playlist var benim çok hoşuma gidiyor: https://open.spotify.com/playlist/0K7jUFJulm9baOz90KzYSs?si=8_EosFgjR3-q0HRqgL5UBg

JenBellaShakespare

Teşekkürelr hepinize *-*

idk

r1se, snh48, oner, 7senses, the9, lexie liu dinleyebilirsin. özellikle lexie liu dinlemeni öneririm.

JenBellaShakespare

WayV şarkılarında çok fazla ingilizce var ya, sanki araya çince katmışlar gibi ama yinede bir daha bakarım teşekkürler

kiraz

J-popu k-pop ile karşılaştırmamı görüyorum :(((((

olesinegezmeyegeldim

4. [+23, -3] Japon idoller Korelilerle kıyaslanamaz, onlar spor hareketleri yapıyor gibi görünüyorlar ㅋㅋㅋ

Biri şuna Shotaro fancam izletsin

lololololol

Yuta, Sana, Momo, Mina, Yuto… hepsi sıkı çalışan ve iyi dans eden üyeler .d bunlar ırkçılıktan ne diyeceğini şaşırıyor

olesinegezmeyegeldim

Çok çok iyi dansçılar bence bunun doğru olduğunu biliyor da yediremiyor yorum sahibi

恋してる

2. [+304, -16] İnsanlar 20 yıl önce de Hallyu’nun sadece 2-3 yıl süreceğini söylüyordu. İnsanlar istedikleri kadar Hallyu’dan bıksın, henüz Hallyu’nun yerini alabilecek bir şey çıkmadı, bu yüzden düşünülenden uzun süre popüler kalacak..

İŞTE BU. Yeni nesil de gümbür gümbür geliyor, gelecekte de böyle devam edecek. Belki BTS veya BP seviyesinde gruplar olmayacak ama Hallyu kolay bitecek gibi durmuyor.

olesinegezmeyegeldim

Neden eksilenmis ki

Biri

Allah bangtanımın kariyerine uzun ömür versin günün birinde dağıldıklarında kpopın işi biter demedi demeyin

Blinkyboy

Kpop sadece bangtan dan mı ibaret ?! Kendine kpop sever deme BTSPOP sever de

Suna

Japonya’nın tehdit olarak görmesi için 2.sırada olması gerekir ama ilk 3’de bile yoklar. Kore olması başkası popüler olacak yine yani. Siz 90lar stilii saç ve dizileriyle devam edin kanka.