Benzer Yazılar

Okulda zorbalık skandalları gün yüzüne çıkmaya devam ederken, netizenler bir mağduru hatırladı

Okulda zorbalık skandalları gün yüzüne çıkmaya devam ederken, netizenler bir mağduru hatırladı Okulda zorbalık skandalları gün yüzüne çıkmaya devam ederken, netizenler bir mağduru hatırladı

HABER: Kore’yi sallayan okul zorbalığı skandalı… 10 yıl önce bir ortaokul öğrencisinin yazdığı intihar mektubu

KAYNAK: Joongang Ilbo via Nate

Okulda zorbalık haberlerinin her gün manşet olduğu bu günlerde, netizenler 2011 yılında yaşanmış, bir ortaokul öğrencisinin intihar ettiği zorbalık skandalını hatırladı. Skandal yürek parçalayıcıydı, çünkü öğrencinin intihar etmeden önceki son anları asansör kamerasında kaydedilmişti.

Mektubunun bir kısmı şöyleydi: “Beni hep seven ve bazen bana harçlık veren babam, teşekkür ederim. Kötü bir evlat olsam bile beni cezalandırmayan ve beni hep düşünen annem, seni seviyorum. Zorbalar tüm yemeklerimizi yediğinde bile beni hep affeden, bana hep çok iyi davranan abim, teşekkürler. Ve bana hep iyi davranan arkadaşlarım, teşekkür ederim. Hiçbir şeyde iyi olmasam bile beni hep destekleyen öğretmenlerim, teşekkür ederim. Lütfen evimizin kapı şifresini değiştirin. Zorbalar şifreyi biliyor, yine evimize gelebilirler. Elveda.”

1. [+4,681, -11] Bu fotoğrafı ne zaman görsem kalbim acıyor. Çok üzgün hissediyorum… zorbaları affetmeli ve unutmalıyız diyenler? Küçüklerdi, toylardı diyenler?? Siz kimsiniz de buna karar veriyorsunuz? Bu asansörde kendi çocuğunuzu hayal edebiliyor musunuz? Zaman geçtikçe bu acıyı unutabilir misiniz sizce?

2. [+3,870, -8] Fotoğraf çok üzücü… anne babalar, lütfen çocuklarınızın ev dışında nasıl davrandığına dikkat etmeye başlar mısınız? Lütfen çocuklarınızın başka değerli çocukları dövmediğine emin olun…

3. [+3,440, -15] Neden insanlar zorbalar affedilmeli, ikinci bir şans verilmeli deyip duruyor? Diğerlerini döven biri toplumumuza neden fayda sağlasın ki? Onları cezaevine atarsak ya da öldürürsek faydaları dokunur sadece. Diğerlerini korumanın tek yolu bu.

4. [+195, -0] Onun zorbaları şimdi 25 yaşında olmalılar. Ne yapıyorlar acaba?? Hayatlarını suçluluk duygusu içinde yaşamaları gerek… ama muhtemelen rahat hayatlar yaşadıklarını düşününce öfkeleniyorum.

5. [+164, -0] Asla unutamadığım bir fotoğraf… ne kadar zorlanmıştır hayal edemiyorum blie…

6. [+149, -0] Fotoğraf kalbimi parçalıyor… Çocuğum, şu anda daha iyi bir yerde misin? Umarım orada sadece mutluluk vardır…

7. [+124, -3] Bu fotoğrafı gördüğüm anda ağlıyorum. Ondan özür dilemeyi o kadar çok istiyorum ki… zorbaları bugün ne yapıyordur acaba? Yetişkin oldular, kim olduklarını bilmek istiyorum.

8. [+100, -0] Küçük ve toylardı diyerek zorbaları savunanlar en beteridir. Bir insanın ruhunu bu raddeye gelecek kadar yok etmek bir suçtur, ne olursa olsun.

9. [+81, -0] Onun zorbaları şimdi yetişkin olmuştur… hmmm

10. [+52, -1] Okul zorbalığını köklerinden tutup yok etmeliyiz

ORJİNAL NB SİTESİNDEKİ EN ÇOK BEĞENİ ALAN YORUM (YABANCI HAYRAN YORUMU)
[+456] Mektup ve fotoğraftan ötürü ağlamak istedim. Buna rağmen yabancı Kpop hayranları geçmişte zorbalık yapmış idolleri savunuyorlar, hatta övüyorlar, mağdurlara saldırıyorlar. Böyle davranmak manyaklık.

Böyle bir olay daha görmüştüm, 11 yaşında bir kız zorbalıktan ötürü intihar etmişti (Avrupa’daydı) ve öğretmeni yardım edecek hiçbir şey yapmamıştı. Korkunç gerçekten.

Kaynak: Netizenbuzz

guest
102 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Falondia

Hala bu şekilde düşünenlerin var olması çok üzücü. Arkadaşlar hepimiz sosyal varlıklarız empati kurmak çok zor bir şey değil bu haberi okuduğunda yüreği sızlamayan var mı gerçekten? O çocuk yaşasaydı bile darmadağın psikolojisiyle çok zor bir hayat yaşayacaktı belki de. Bunu ona yaşatmaya ne hakları vardı?

Adsız.jpg
aurora ✨

Ya inanamıyorum bu zihniyete. Hayır oturun bekleyin yorum yapmayın oppanızı unninizi bu kadar seviyorsanız da. Zorbalığı yapanın yaşı küçük peki ya zorbalığı görenin?

Falondia

Çok haklısın gerçekten, işlerine geldiği gibi düşünüyorlar sadece

Kiraz ve ay

Kendi başlarına gelseydi halen daha ağlayacak tipler burada böyle konuşuyor işte. Zorbaları affedelim diyenler belki de zorbalığa meyli olanlardır.

Last edited 1 ay önce by Kiraz ve ay
uykucu

Zorbalığın hata olduğunu da ilk defa görüyorum. Zorbalığın çocuğu, yetişkini mi olur ya://

Sss

İnsanlar için çocuktu onlar demesi ne kadar kolay.Zorbalığa uğrayanlar ne? Onlar çocuk değiller mi onlar bunları hak edecek ne yaptılar ? Sanıyorlar ki zorbalık çocukça yapılan hata sizin o çocukça yapılan hata dediğiniz şeyler zorbalığa maruz kalan çocuk için çocuklukta yaşanan bir olay ile sınırlı kalmıyor.O çocukların hayatlarını mahvediyor. Hele o yaşlarda kendilerini yeni yeni tanımlamaya çalıştıkları zamanlar böyle bir psikolojik şiddete maruz kalmak onların sürekli kendilerini sorgulamalarına ve neyim eksik,neyim sorunlu da bunları yaşıyorum sorularıyla her gün uğraşmalarına neden oluyor. Yıllar geçse de bunu aşamıyorlar çünkü insan çocuklukta yaşadığı travmaları o kadar kolay atlatamaz.

Ekbogktmfkvld

Tüm çocukluğum bu sorularla geçti…

Lavinia🌹

Bence bunlar zorbalık kelimesinin anlamını dahi bilmiyorlar. Basit bir laf atışma falan sanıyorlar. Bu kadar çok hayranın bu şekilde davranması hiç normal değil. Ben bir red velvet hayranı olarak irene i skandalı çıktıktan sonra hiç desteklemedim. Gidip stilisti linçlemedim. Aynı şekilde kihyun için zorbalık iddaları atıldığında da direk hayır o öyle biri değil demedim. Mingyu hayranı değilim ama seventeen şarkılarını severim. Onun için de bir açıklama gelmeden kesinlikle iftira yazmadım hiçbir sayfaya. Kısaca hiçbir zaman bu ger*zekalılar gibi davranmadım. Yaşım çok büyük de değil 03 lüyüm. Yaşım 11-12 yken de hiçbir ünlüye tapmadım. Bence bunları yazanlar ya iyi bir psikoloji… Read more »

Lavinia🌹

Soojin zorbadır vs de demiyorum sadece zorbalık bu kadar hafife alınacak bir şey değil. Umarım gerçek zorbalar da iftiraya maruz kalanlar da çok geç olmadan ortaya çıkar.

Falondia

Seni tebrik ediyorum kendini çok iyi yetiştirmişsin şahsen ben 98liyim ama bazen yaşıtlarımda bile bu olgunluğu göremiyorum

Lavinia🌹

Çok teşekkür ederimm ❤️

kendihalimdebirderdimvar

Bizim ülkedede çok var aslında neden böyleler ki Özellikle her platform kilolari yüzünden zorbalığa maruz kalan bireyler dolu Erkekler cılızlık ve boyları kadinlarda kilolari yüzünden Ki erkekler bide maalesef ki cinsel organlari yüzündende yoğun bir zorbalığa uğruyor hem erkekler hem kadınlar tarafından Ve çok çok ciddi tramvalar oluyor ben ilk yasayan birisini gordugumde şok olmuştum çogu erkek sırf bu aşağalamalar yüzünden sürekli beni beğenmez mi acaba diğer sevgilisi nasıldı tarzı düşünüp kafayı yiyor sonrasında zorbalık üstüne ekleye ekleye ilerliyor o erkekler sonra kadinlara zorbalik yapmaya başliyor ordan tekrar kadinlar giriyor dongu içinde devam ediyor Bunlar ülkemizde net görünürken nasil bu… Read more »

Maya

Cidden içi acıyor insanın

SUNMI

Elbette insanlar değişebilir ve hatalar yapabilir ama birinin ölümüne yol açtıktan sonra (ya da birine eziyet ettikten sonra) hiçbir şey yaşanmamış gibi mi davranalım yani?

Melboomer

Toplumun bilinen yüzleri idoller. Ülkelerini uluslararası alanda temsil eden insanların zorba olmamasını istemeleri Korelilerin doğal bir hakkı. Özellikle öğrenci intiharlarının bu kadar olduğu bir ülkede yaşıyorlarsa.

birisi

mektubunda defalarca suçlamış kendini, nasıl bu kadar vahşi olabiliyorsunuz?

buse

Aaaaa ama benim oppam/unnim artık akıllandı 🙃🙃🙃 artık melek gibi bir insan 😇😇😇 ergenlikte yaptığı şeyler için onu suçlayamazsınız 😤😤😤

buse

bu arada çocuk için gerçekten çok üzüldüm. bu zorbalar yüzünden kendisinin kötü biri olduğuna inanmış, hep kendini suçlamış. gerçekten diyecek bir şey bulamıyorum, huzur içinde uyusun.

uykucu

Magdur psikojisi böyle bir şey…Okudukça gözyaşlarımı tutamadım, fanlara kaç gündür anlatmak istediğimiz şeye bir örnek, kamerada karşısında yansıtılanları gerçekmiş zannedip körü körüne inanmamak ama kesinlik olmayan durum olduğu için idollere kesin yapmıştır damgası yapıştırmamak gerekiyor. Belki de olayların bu kadar büyüme sebebi de budur.

betül

1. [+4,681, -11] Bu fotoğrafı ne zaman görsem kalbim acıyor. Çok üzgün hissediyorum… zorbaları affetmeli ve unutmalıyız diyenler? Küçüklerdi, toylardı diyenler?? Siz kimsiniz de buna karar veriyorsunuz? Bu asansörde kendi çocuğunuzu hayal edebiliyor musunuz? Zaman geçtikçe bu acıyı unutabilir misiniz sizce?

Kuzey Tekinoğlu'nun ikonik tulumu

“Dünya hassas kalpler için cehennemdir”
-Goethe.

Selen

Tam bunu içimden geçirmiştim ki yazını gördüm

ilvos

Görüyoruz işte.. mağdurların çoğu zaman 2. bir şansı olmuyor, olamıyor. Z*rbaların da olmamalı

İrem

İşte bu yüzden Koreliler zorbalık skandallarına bu kadar tepki gösteriyor ve önce mağdura inanıyorlar, çünkü zorbalık toplumlarında çok büyük bir sorun. Yabancı hayranlar olarak utanmadan mağdur bozuntusu, keşke o idol bana da zorbalık yapsa, ne olmuş yani küçükken yapmış gibi şeyler söylemek saygısızlık. Bu çocukcağız gibi yitip gidenlere saygısızlık, yas tutan ailesine saygısızlık. Belki sizin idolünüz yüzünden biri intihar etmedi ama intihar etme raddesine geldi? Hepimiz çocuktuk, tabi aramızda kavga ettik ama eminim hiçbirimiz başka bir öğrenciyi depresyona sokacak kadar rahatsız etmemişizdir. Ben de çocuktum ama sınıftan dışlananlarla özellikle arkadaş olmaya çalışırdım. Bunun çocuklukla bir ilgisi yok, bu vicdansızlık.

betül

Haberler durulmuyor…

IMG_20210228_160925.jpg
Falondia

Ohaaaaaa

la cha ta

ohaaa

Lavinia🌹

Umarım yalandır ☹️ Bu gidişle sayfadan bir kullanıcı daha eksilecekmiş gibi duruyor. Bir de sen hangi betülsün uzun zamandır olan mı yoksa sonradan gelen mi?

betül

Uzun zamandır olanım. Profil fotosu koydum ama neden gözükmüyor bilmiyorum.Bilen varsa cevap verebilir mi?

Lavinia🌹

Profil fotoğrafın gözüküyor. Sadece emin olmak için sordum ❤️

betül

Ya bende gözükmüyor da
Teşekkür ederim 💜

Lavinia🌹

Rica ederimmm

ajumma #aşağıbakmayacağız#kayyumrektöristemiyoruz

Gerçekten ağladım. Şu an eminim o zorbalar da “hatırlamıyorum, olgunlaşmamıştık” falan diyorlardır. Burada herkes beni sanki idolüne düşman gibi görüyor. Benim derdim kimsenin çıkıp samimi bir özür dilememesi. Herkes şirketinin arkasına saklanıyor. Bir idole bir kişi iftira atar da. Sınıfından 3 4 kişi de mi iftira atar. Herkes kanıt yok diye ortalıkta dolaşıyor. Sinir oluyorum. Bu idoller zamanında birilerini kırmışlar. Açıkçası benim en üzüldüğüm nokta hala o zamanki hatalarını görmemeleri. Çoğu kişiye göre yaptıkları zorbalık bile değil. Bir de hayranların ne var ki demeleri. Bizim okulda hep oluyordu sözleri. Sizin ülkenizle kore bir mi? Siz ile o insan bir mi?… Read more »

Trustyou

Zorbalığın ne kadar acı verici bir şey olduğunu bilmeyenler için çok küçük bir şeymiş gibi gelebilir. Ortaokuldayken 4 yıl boyunca zorbalığa uğradım. Hem de aynı sınıfta olduğum 8 kişi tarafından. O kadar acı çektim,o kadar zorlandım ki bileklerimi kestim. Ölmek istedim. Ölürsem artık biter diye düşündüm. O günleri hatırlamak bile istemiyorum. Hem 9 yaşındayken uğradığım taciz,hem de okuldaki zorbalık hayatımı cehenneme çevirdi. Anksiyete bozukluğu,panik atak ve depresyonla mücadele etmeye çalışıyorum. Küçüktü ya bir şey bilmiyordu o zamanlar diyen aptal fanları gördükçe de deli oluyorum. O kadar aptallar ki acıyorum onlara. Zorbalar küçüktü ama ben de küçüktüm. Bir ortaokul çocuğunu intihara… Read more »

Last edited 1 ay önce by Trustyou
brontozor artık çok yoruldu

Tacize uğradığını anlattığın yorumunu da hatırlıyorum arkadaşım, çok üzülmüştüm ve yine çok üzüldüm gerçekten. Ama dediğin gibi herkes bir gün hak ettiğini bulur. Sen de daha iyi olursun umarım. Hayat kalp kırıklıkları için çok kısa, keşke herkes ağzından çıkanı iki kere düşünse, belki daha güzel bir dünyada yaşıyor olurduk.

Trustyou

Çok teşekkür ederim. Sen de yazmışsın hayat üzülmek için çok kısa diye. Aynen öyle. Bunu gerçekten fark ettiğimde biraz da olsa ayağa kalkıp kendimi toparlayabildim. Geçmiste yaşanan olaylar,insanlar hepsi geride kaldı. Bıraktıkları izler hala duruyor ama onları da atlatacağıma inanıyorum. Ve artık düşünmeden konuşan insanları da umursamıyorum çünkü hepsi kendi aptallıkları. Yıllar geçti ama ne yalan söyleyeyim o insan bile diyemediğim zorbalara karşı içim soğumadı. Umarım bana yaşattıklarını yaşarlar ve ne hissettirdiklerini anlarlar. Yorumun için bir kez daha çok teşekkür ederim. Yıllarca yanımda olan insanlar bana zorbalık yaptı ama şimdi beni sadece bur internet sitesinden tanıyan biri bana destek veriyor.… Read more »

Last edited 1 ay önce by Trustyou
brontozor dinlenmeye karar verdi

Ay ne desem bilemedim, ben de çok mutlu oldum geri dönüşünügörünce. Kelebek etkisi demek ki, sadece birbirimizin yorumumuza cevap vererek bile iyi duygular hissedebiliyoruz. Çok basit varlıklarız aslında, iki çiçek koklayıp üç hayvan sevip gideceğimiz bu dünyada sadece birine gülümseyerek bile gününü güzelleştirebiliriz. 🤗 Sağlıcakla kalın, mutlu kalın…

Last edited 1 ay önce by brontozor dinlenmeye karar verdi
la cha ta

güçlü kal çok zorlanmışsın umarım iyi hissediyorsundur

Trustyou

Kendimi toparlamaya çalışıyorum. Çok sık krizlerim tutuyor ama güçlü olmaya çalışıyorum. Çok teşekkür ederin yorumun için.❤

Kiraz ve ay

Cidden çok üzücü. Dizilerde (boys over flowers vs.) zorba tipler romantikleştirmemeli ve geçmişinde böyle şeyler yapanlar da cezasız kalırsa insanlar bunu yapmaya devam eder. Dünyada kötü insanlar çok fazla hepsi iyi bir dayağı hakkediyor.

minnam jelibon

çok acı verici okuduğumda içim ürperdi. Fakat anlayamıyorum. Kore’de zorbalık üst düzeyde. Neredeyse tüm ülke zorba çıktı. Netizenlerin her şeyden habersiz bir şekilde böyle yüzsüz yorumlar yapması beni sinirlendiriyor. Bu yorumları yapan kişilerin kim bilir kaçı zorbalık yaptığının farkında değil… Üzücü.
Kimsenin 2. şansı hak ettiğini düşünmüyorum. Yapan yine yapar. İstediğin kadar şans ver içinde o kötülüğü asla yok edemezsin.

Pan

Ortaokul kaç yaşında olabilir ki çok küçük duruyor 12-13 falan çok üzüldüm cidden artık dayanamamak ve intihar etmek bu seviyeye gelmek cidden çok zorluklar çekmiş olmalı

la cha ta

buna eksi atıldığına inanamıyorum ruh hastası mısınız

BRAIN

Bu sebeple idolleri savunurken bir daha düşünmeliyiz, atılan iddia düşündüğünüzden çok kötü olabilir(nasıl yapmış olabilir öyle birisine benzemiyor ama biz gösterileni görüyoruz) , hayır yalan demek yerine eğer fansanız açıklma bekleyin sosyal medya platformlarında idolünğzü savunmayı bırakın, idolünüzün şirketine bir şekilde ulaşmaya çalışın, açıklamaları beklerken ha iddia atan kişinin makalelerinden de haberden olun ki, en azından vicdanlı bir insan hayatınıza devam edebilirseniz ne iddia atana nede idolünze hakkınız geçmiş olur.

Last edited 1 ay önce by BRAIN
Hmhm🌪

Itaewon class dizisinde bir adam vardı lisede ona zorbalık yapan adam yüzünden psikolojisi bozulmuş işinde ne kadar iyi olsada başarılı bir yetişkin olsada ona zorbalık yapan adamı görünce korkuları tekrar gün yüzüne çıkmıştı. 30lu yaşlarında olmasına rağmen hala etkisindeydi. Şimdi düşünün küçükken yaşadığnz hangi travmayı atlattınızda bunu idollerin çocuklugna ergenligine baglayip onlari savunabiliyorsunuz? Hele birde size travma yasatan insan mutlu mesut kameralar onune gecip heran onları görebiliyorken….

ilvos

O kadar acı ki..

Yem

Son yorum çok doğru mesela âoa jimin’ in hayranları hala onu savunuyor.

Blablabla

Ebevenynlere çocuk eğitim dersi verilmeli. Toplumlarında genel olarak yaygın bir davranış haline gelmiş gerçekten korkunç. Bilinçli sağlıklı çocuklar yetiştirilmesi bu konuda en önemli etken bence. Umarım kimse kendini bu durumun içinde bulmaz.

blinkie

zorba olan idoller için defalarca “onlar da çocuktu, abartmayın, bu sadece karşılıklı bir tartışmaydı.” laflarını duyuyoruz. lütfen mağdur değilseniz ve hayatınızda bir kere bile zorbalığa uğramadıysanız kesin sesinizi lütfen.

ahjumma deme bozuluyorum

Ailelerin ve öğretmenlerin bu tür olaylara karşı daha dikkatli olması gerekiyor. Ülkede anladığım kadarıyla ciddi bir sorun. Sınavları çok zor ve rekabete dayalı bir eğitim sisteminde çocuklar bir de akran zorbalığıyla uğraşıyor. Tıpkı açlık oyunları gibi . Kalan sağlar bizimdir zihniyeti bu çocukları yalnızlığa sürüklüyor. Hükümet bu konuda adımlar atıp toplum projesine dönüştürmeli ve rekabete değil kendini geliştirmeye dayalı bir sistem sunmalı insanlara. Bir çocuk kendi karakterinin dışında davranışlar sergilemeye başlamışsa aileler ve öğretmenler bunu sadece ergenlik dönemi değişimi görmemeli. En azından uzaktan da olsa gözlemleyip altında başka neden var mı araştırmalı. Okul idaresi de öğretmenlere bu konularda destek vermeli.… Read more »

Miss

İnsanlar değişmez 7sinde neyse 70inde o diye boşa dememişler. Bazi çocukların içine şeytan kaçmış gibi olur. Yaşamayan bilemez.

la cha ta

o asansörde olup çocuğa sarılmak istedim…

Teume

Bende çok zorbalığa uğradım. Sırf onlar beni bulmasın diye kendimi tuvalete kilitliyordum. İdolümü geçmişiyle yargılama diyenler empati yapsın lütfen.

林枫 lín fēng :D?

çin’de buna benzer bir olay olmuştu. detayları hatırlamıyorum ama bayağı büyük bir haber olmuştu. henüz 10 yaşındaki çocuklar kendi yaşıtı bir kızı çok feci şekilde dövmüşlerdi. kız hastanelik olmuştu. kaburgalarında kırıklar vardı. bu kadar ağır yaralanma sebebi 2-3 kişi sırayla kıza dövüş teknikleri kullanarak zorbalık etmiş olmaları ve bunu yapanlar erkek çocuklardı. maalesef asya’daki zorbalık her ülkede ileri safhada. buna devlet birer çözüm bulmalı artık. yılların sorunu olarak biliniyor. nedense herkes gözünü kulağını kapatıyor gibi buna. misal japonya’da da sadece zorbalık yüzünden intihar eden öğrencilerin oranı hiç azımsanacak düzeyde değil. her gün bir sürü kişi canına kıyıyorken zorbalarin rahat bir… Read more »

林枫 lín fēng :D?

ve çocuğun asansördeki hali içimi parçaladı. düşünün bu asansörde bu şekilde ağlayıp oturan kişi sizin arkadaşınız, kardeşiniz, bir tanıdığınız ve sevdiğiniz olabilir.

SUNMI

Çok kötü bir olaymış gerçekten, umarım kız sağlığına kavuşmuştur ve bir şekilde olayı atlatabilir. Sınıfta herhangi biri laf atsa bile kafama takmadan duramazdım, zorbalığa uğrayanları düşünemiyorum bile. Yazık gerçekten çocuklara.

Blacksiyah

Zorbalık gerçekten çok ciddi bir durum.Bugün bir haber okudum daha haber ile ilgili detaylar gelmedi ama şok ediciydi.Aprilin ayrılan üyelerinden biri hyunjoonun üyeler tarafından zorbalığa mağruz kaldığını hatta intihar etmeyi bile düşündüğünü açıkladı kardeşi . Kpop gittikçe daha da karanlık olmaya başladı.Umarım doğru değildir…

Hazel-nut

bu intihar değil zorbalar çocuğun katili olmuşlar resmen. ayrıca çocukken böyle şeyler yapabilen birisi daha korkunç bence, çocukluk dönemi daha masum ve saf olan dönemdir. kurbanların kendilerine yaşatılanlardan dolayı hayatları karakterleri sağlıkları etkileniyo. zorbalar psikolojisi bozuk kişiler ve etraflarındaki insanların da psikolojisini bozmaya hakları yok.

Teume

Acaba Treasure Doyoung ‘un haberini çevirebilir misiniz? O da sınıftaki bir kızı sözle taciz edenlere karşı korumuş . Pann da trendlere girmiş bu olay.

la cha ta

oo ne güzel

syssota

tüm yorumları okuyamıyorlarmış haberin linkini mail atarsan çevirirler

TigerSeulgi

Ben de zorbalığa uğradım ve taciz edildim. O kadar iyi anlıyorum ki o insanları, fotoğrafı görünce gözlerim doldu. Geçmiyor o duygular, korkular, insanlara hep mesafeli davranıyorum, çok zor güveniyorum insanlara. Arkadaşlık ilişkilerim de öyle iki üç kişiden ibaret, sevgilim zaten yok hiç olmadı. Bu taciz, tecavüz psikopat haberlerini gördükçe iyice güvenemez oldum. Gerçekten tüm dünyada ahlaki yozlaşma var. Bu sadece eğitim verilerek çözülecek bir sorun değil farkı alanlardan yardım alınarak bir düzenleme yapılması lazım. Aile kuracak insanlara da eğitim verilmeli çocuk yetiştirme ile ilgili. Bu konuda sayfalarca yazabilirim ama buradan ne kadar etkisi olabilir ki… Ve son olarak lütfen böyle… Read more »

Öylesine

Aah çok üzüldüm

Aeri

Fotoğraf, mektupta yazdıkları hepsi o kadar acı ki , kim bilir hayatına son verecek raddeye gelene kadar neler yaşadı.

zxzx

az önce çizimlerini sevdiğim bir insta hesabının hyunjini destekleyen çizimini gördüm, sadece bizim türk instagramdakiler böyle değilmiş, üzdü.

Boş yapmayın

Hani derler ya her zaman kibar olun çünkü karşınızdaki sizin bilmediğiniz dertlerle uğraşıyor. Cidden öyle, fotoğraf kalbimi parçaladı. Burada öğretmenlere çok iş düşüyor, keşke öğrencilerine daha çok dikkat etseler.

luluna

Zorbalığa uğrayanların her birini kucaklayıp kollayabilsem keşke. Ben de bir zamanlar zorbalığa uğradım ve inanın hiç unutulmuyor o günler.

Beyzu

Olayları her gün takip ediyorum ve hâlâ savunma yapanları gerçekten anlamıyorum. Zorbalığın nasıl izler bıraktığını yaşamayan asla bilemez, istediği kadar empati yapsın. Maalesef birçok kötülüğe maruz kalmış birisi olarak samimi bir özrün yaşatılanları hafifletemeyeceğini düşünüyorum. Çünkü o izler kalıcı sağlık sorunlarına yol açıyor ve bu sorunlar hayatını idame ettirirken, insanlarla muhataplık kurarken ve birçok basit şeyi yaparken sıkıntı yaşamana sebep oluyor. Hayatın boyunca peşinde. Güçlü kalmak çok zor ama yaşamak için de başka çaren yok. Hiç kimseyi körü körüne savunmamak gerekiyor. Ve zorbalık yapan şahısların dinlenme sürecine girmek yerine sektörden tamamen çekilmesini diliyorum. Umarım her şahıs hak ettiği cezayı çeker.

Neocrackheadtech.lt.şt

Çok kötü ya, mektup olmadan şu fotoğraf bile aslında ne çok şey anlatıyor
Anlayana..

Mona

Idolunuzun geçmişte oğlunuza kızınıza zorlablik yaptığını hayal edin hala onları geçmiş geçmiştir diye yargılamıyor ve cezalandırılmasini istemiyorsanız size saygı duyacağım

kkpop

çok üzgünüm , cidden çocuğa çok üzüldüm, zorbalar eğlencesine insanlar alay edip, fiziksel ve spikolojik şiddet uyguluyorlar, hatta zorba değilde suçlu demek lazım, yaptıkları suç ve taciz, ayrıca yemek parasını ve eşyalarını alanlar hırsızlık yapıyor ve hukuğa görede işledikleri kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma. ayrıca zamanında çocuklardı, cahilerdi , bi hata yapmış , şimdi değişti ve iyi biri diyenler .. madem şuan iyi biri zamanında gidip özür dilmelilerdi, onların ”unuttuğu” davranışları ömür boyu hatırlayan bu yüzdne acı çeken ve psikolojisi bozulan mağdurlar var. kimiside mağdurlar abartıyor diyorlar ama şöyle bi şey var ki herkesin psikolojisi aynı değil, zaten zorbalara güçsüz oldukları… Read more »

kkpop

mağdurlarla empati kuramayan kişiler şunu düşünsünler, diyelim ki sizde zamanında okulda zorbalığa uğradınız ya da şu hayatta en çok nefret ettiğiniz ve zamanında sizi sinirlendirecek, üzecek şeyler yapmış birini düşünün, bu kişi ileride çok ünlü oldu, siz evden işe giderken yolda billboardlarda panolarda posterini görüyorsunuz, otobüste minibüslerde fotoğrafı var, radyoyu açıyorsunuz sesini duyuyorsunuz, şarkılarını ya da reklamlarını duyuyorsunuz, iş yerinizde pencereden dışarı bakıyorsunuz o lanet olası kişinin reklam panoları, iş yerinde ona hayran iş arkadaşlarınız var ve hep o kişiyi konuşuyorlar, telefondan internete sosyal medyaya giriyorsunuz fotoğrafları, kısa videoları, reklamları önünüze düşüyor, twitter da tt olmuş, siz de ekli kişiler… Read more »

Last edited 1 ay önce by kkpop
la cha ta

ya gözlerim doldu siz çok kötüsünüz

Ceren

Olayın üstünü örtmeye çalışanlar zorbadan da kötü

Zzzz

Paramparça etti bu fotoğraf beni. Elim ayağım buz kesti. Diyecek söz bulamıyorum. Kim haksızlığı savunuyorsa bin beter olsunlar!

zeze

Tüylerim diken diken oldu.. ama biliyorum ki bu yazının ulaştığı bazı kişiler yine de savundukları şeyden geri dönmeyecekler…idolü itiraf etse de kabul etmeyecekler hatta. k-pop kimi yetişkin olmayan kişiler için bir kaçış alanı/sığınak olabilir bunu anlayabilirim ancak sığındığı şeyin ona rahatsızlık verecek yönlerini görmezden geliyor/lar bundan kaçıyorlar işlerine geldiği için bu şekilde.Amacım büyüklük taslayıp ailelerini yetiştiği ortamı suçlamak değil çünkü belki de yetişkin/ergen çoğumuz bu sebeplerle sektörü takip ediyoruz. ama sığındığınız şeyin yeri doldurulamaz değil…gerçekten. ölümü hiç haketmeyen bu kişi için nasıl üzülüyorsanız, acılarıyla yaşayan madurlar için de acı duyun ve gerçeklerden kaçmayın.gerçek hayata döndüğünüzde işlerin ekranda “gülümseyen” idolleri izlediğiniz… Read more »

Last edited 1 ay önce by zeze
Mona

Eve gelip acaba taciz tecavüz olmuş olabilir mi yine gelebilirler diyor bu ihtimal başımı ağrıttı

Selen

Şu fotoğrafa beni o kadar üzdü ki. Ailesini düşünmiyorum bile. Hala çevremizde insanlara kaba davranan kişiler var. Yemin ediyorum tek yumrukla amel defterlerini kapatasım var. Bu kişiler kısastan anlar

yorummer

Fotoğrafı görür görmez gözlerim doldu..

Esra

Çok üzücü.. Birilerinin hala ama çok küçüktü bilmiyordu diye savunması…Ahhh cidden mağdurlarda çocuktu ve o çocuklardan birisinin aklına ölmek gelmiş… Çocuk dediğinin aklına ölüm gelmez. Neler yaşattınız bunu bir çıkış yolu olarak gördü.. Asansördeki resim çok üzücü.

Last edited 1 ay önce by Esra
suzikisuzi

zorbalar evlerine bile giriyormuş yuh

Neocrackheadtech.lt.şt

Bunlar ne ki ben bir tane film izlemiştim jaya diye ama herkese göre değil tam ismini yazmıyorum, bu kadar genç insanların içinde nasıl böylesine kötülük iğrençlik olabilir diye şok olmuştum
Ki film deyip geçmemek lazım normal hayatta da var böyleleri

suzikisuzi

ay nolur filmin adını tam yaz çok merak ettim

Makishima

My Little Baby, Jaya (2017) Sanırım bundan bahsediyor.

jeyan

Tüm zorbalar mağdurların çektiğinin bin katını yaşar umarım

jeyan

Ve hâlâ zorba savunan hayranlar lütfen hayat edinin ve zaten psikolojisi alt üst birine zorbasını savunmayın.Bu kadar kötü olmayın

blinkie

pp yakıyor

jeyan

sağ ol aşkk ♥

jeyan

Zorbalar tüm yemeklerimizi yediğinde bile beni hep affeden, bana hep çok iyi davranan abim, teşekkürler

Lütfen evimizin kapı şifresini değiştirin. Zorbalar şifreyi biliyor, yine evimize gelebilirler. Elveda.”

Yeni Yazılar

102
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x